Yazar Hakkında

29 Nisan 2018, 15:03

DENİZ SEVGİSİ

Denizi neden bu kadar çok seviyorum diye düşündüm. Denizi çoğu insan sever de bazıları bir başka sever bence. Ta çocukluğuma gittim ilk önce tabi ki. Tüm çocukluğum yaz tatillerinde Silivri Mavi Yelken’de geçti. O kadar çok çocukluk anılarım var ki hepsi zaman zaman gelir hatırıma. Fakat şimdi anlatmak istediğim hikaye başka.

Kadıköy’ü çok severim. Dayım çok küçük yaşlarda Kadıköy’e gelmiş ve balıkçılığa başlamış. Kadıköy’ün ‘’Tafa’’ abisi meşhur balıkçısı , gariban babası , yüreği güzel insan Mustafa Gökdağ. Adını söylesen kimse bilmez , çünkü balıkçılar hep lakaplarıyla tanınır. Bütün hayatı denizde geçtiğinden hiç evlenmemiş , çocuğu olmamıştı. Bu nedenle tek kız kardeşi rahmetli annem Mihriye’ nin çocuğu olan biz üç yeğenini çok severdi. O zamanlar Bahçelievler’de oturuyorduk. Biz küçücük bir çocukken hep beklerdik dayımız gelecek diye. Gelirdi bir gece yarısı , sevinirdik üç kardeş. Tabi küçüğüz uykumuz gelir yatacağız. Derdik ki ‘’dayıcım sabah kalkınca burada olacaksın değil mi ?’’ oda ‘’ tabi olucam ‘’ derdi. Ama hiçbir sabah uyanınca onu göremedik. Çünkü sabahın beşinde kalkıp gitmiş olurdu hep. Çünkü Kadıköy onu bekler , deniz onu bekler , balıklar ve martılar onu beklerdi. Hayatının son üç yılını maalesef felç geçirdiğinden dolayı Kadıköy’den uzak geçirdi. Kadıköy ve deniz aşkını işte o zamanlar o kadar derinden hissedip anladım ki. Zaman zaman götürebilsek te yine de orada bir teknede yaşamak gibi değildi tabi. Bu sebeple Kadıköy ve deniz aşkıyla hayatını kaybetti.O Pazar günleri bizim için öyle güzel bir hazırlıktı ki hala hatırladıkça heyecan duyarım. Açık mavi ilk arabamız Murat 124 ile yola çıkıp köprüyü geçişimiz ve tabi kasetçalarda her zaman Zeki Müren. ‘’gitme sana muhtacım’’ yada ‘’kahır mektubu ‘’ çalarken Kadıköy’e varış. Sahilde parkta otururken bizi gören tanıyan biri hemen seslenirdi ‘’Tafa abiiii yeğenler geldi ....’’ Yada hemen sahile teknelerin yanına koşardık. Orada bir teknenin içinde bulurduk onu. Mis gibi o deniz kokusu ve balık kokusu taa o zamanlardan ciğerime işlemiştir ve çıkmaz. Parkta vakit geçirir sohbet eder balıkçıları gezerdik , sonra dayım en güzel balıklardan bize hazırlar ve eve geri dönerdik.

Hayatım boyunca hep denizle alakam olduğu dikkatimi çekti sonra. Şöyle bir düşündüm , şimdiye kadar oturduğum her yerde illa ki denizi gördüm bir şekilde yada yakın oldum. Kızım hasta olup Cerrahpaşa’da hastanede yatığımız dönemlerde bile Cerrahpaşa’nın çocuk gastroentroloji bölümünün tüm odalarının önünde upuzun balkondan Marmara Denizi’ne bakıyorduk. Son 9 yıldır Kilyos’ taki evimin balkonu Karadeniz’e bakıyor alabildiğine. Hayatımın bir dönemi de Kalkan’da geçti ,orda da denize bakıyordum. Karşımda Kalkan koyu ve adalar... velhasılı ben denizi çok sevmişim hep benimle olmuş. O yüzdendir bir sahile indiğimde içime derin derin o iyot , yosun ,balık karışımı kokuyu çekmek.. Bu bana müthiş bir huzur vermiştir her zaman. Çünkü o kokuda çocukluğum var, çünkü o kokuda gençliğim var, çünkü o kokuda hayatım var. Denizde olmayı , yüzmeyi , balık tutmayı , tekne kullanmayı , yelken kullanmayı , çakıl taşlarını , kumunu yani denize dair ne varsa çok sevmişim. Ve o yüzdendir ki her zaman korumak için çaba göstereceğim. Çünkü doğanın o muhteşem gücüne inanıyor ve korumak için elimizden gelen çabayı sarf etmemiz gerektiğine inanıyorum.

Bu yazımı Kadıköy’ün ‘’Tafa abisi’’ dayıma adıyorum. Nurlarda uyu...


 

Yazarın Diğer Yazıları

Denizden Gelen Sanat

Şinasi Yelkenci, denizden gelen çöplerle sanat eserleri yapan biri. Onunla tanışmam bir ortak arkadaş vasıtası ile oldu. 4 yıl önce çevre duyarlılığını arttırmak amacıyla Kumda Sanat Çalışma Grubu'nun ilkini düzenlediği Kilyos Kumda Sanat Şenliği organizasyonu sırasında bir süredir takip ettiğim ve çalışmalarını beğendiğim Şinasi Bey'’in tam da bizim şenliğimize uygun olduğunu düşünerek ona yazdım ve davet ettim. Bizi kırmayarak geldi ve ailesiyle birlikte ilk şenliğimizin katılımcılarından biri oldular. Ondan sonraki yıllarda da bizimle birlikte oldu. Birbirimizi daha yakından tanıma fırsatı bulduk ve o zamanlar yeni başladığı bu çalışmalarda yıllar içinde nasıl geliştiğini, ilerlediğini gördük.

30.11.2018 16:34:56

Yaşamak Onlarında Hakkı

Ülkemizde sokak hayvanlarıyla ilgili sorun onca çabaya rağmen maalesef çözülemiyor.

16.9.2018 13:23:21

İstanbul'un Değişen Çehresi, Doğa Ve Deniz

Gün geçmiyor ki İstanbul'da yeni bir yer imara açılmış olmasın. Artık bu haberlere öyle alışmışız ki şaşırmaz olduk. Çok değil şöyle on yıl kadar öncesine bile gitsek İstanbul'da yapılan tahribatları çok net görürüz.

29.7.2018 20:16:07

Kaplumbağa Kayalıklarına Tırmanış

Sarıyer Kilyos sahilinde bulunan Uzunya'da ki kayalıklarda geçen aylarda İstanbul'un ilk kaya tırmanma parkuru oluşturulmuştu. Birçok kere arkadaşlarımız tırmanma organizasyonu gerçekleştirdiler. Geçen hafta sonu artık bende fırsat bulup tırmanmaya gittim. Sizlere bu deneyimi anlatmak isterim.

29.5.2018 15:40:59

Kıyılardan Halk Tam Olarak Faydalanabiliyor Mu?

Bu önemli soru beraberinde pek çok tartışmayı gündeme getirir. Özellikle yaz aylarında parsellenip , sahiplenilip , kiralanan kapatılan plajlar, lüks beachler çok tartışma konusudur. Türkiye'nin üç tarafı denizlerle çevrili olmasına rağmen yeterince faydalanamadığı denizleri ve kıyıları , söz konusu rant olunca nedense pek kıymetli oluyor her zaman.

21.3.2018 17:53:48

Merhaba

İnsanoğlu ve doğanın savaşı belki kuruluştan bugüne süregelen bir süreç. Her zaman doğa kazansa da insanoğlu hala doğayla savaşmaya kararlı görünüyor.

20.2.2018 22:55:48

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

4. Bodrum Uluslararası Optimist Regatta Yarışları sona erdi

27 Mart 2016

Bodrum International Optimist Regatta kısyasıya mücadelelerin ardından sona erdi.

BMW Bosphorus Sailing Fest ödül töreni

17 Haziran 2015

BMW Bosphorus Sailing Fest yarış'ında katogorisinde birinci olan Farrfara

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Atölye Kürün – Ressam, Heykeltraş, Ürün Satışları ve Özel Tasarımlar

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Özel İSTANBUL TIP MERKEZİ - 1998'den Bugüne Sağlıkla

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter