Yazar Hakkında

04 Mayıs 2018, 21:12

Pera Eğitim'de Deniz Sezonu Erken Açıldı!

Pera Müzesi eğitim programları İstanbul'da Deniz Sefası: Deniz Hamamından Plaja Nostalji sergisi kapsamında çocuklara, gençlere ve yetişkinlere yönelik atölyeler sunuyor. Pera Eğitim'in yeni programında katılımcılar, atölyelerde deniz ve plaj kültürünün geçmişten günümüze tarihini inceliyor, ardından doğal ve organik malzemeler ile çalışarak kendi tasarımlarını ortaya koyuyor.

Pera Müzesi’nin eğitim programı, İstanbul’da Deniz Sefası: Deniz Hamamından Plaja Nostalji sergisinden ilhamla, 4-6 yaş grubu için “Denizdeki Dostlarım”; 7-12 yaş grubu için “Sular Yükseliyor: Gelgit”; 18+ grubu için “Botanik İpek Fular Atölyesi” ve “Kumdaki Hazine: Deniz Kabukları” atölyelerini sunuyor. Farklı yaş gruplarına yönelik hazırlanan atölyelerde katılımcılar, öncelikle sergiyi gezerek deniz ve plaj kültürü hakkında yaş gruplarına uygun tarihsel bilgiler ediniyor; çocuklar sudaki canlılar ve doğa olayları hakkında bilgi edinirken, yetişkinler denizin kent yaşamının bir parçası olması ve plaj kültürünün oluşması ile birlikte değişen toplumsal yapıyı inceliyor. Ardından deniz canlıları, kum, deniz kabuğu, yosun gibi bu kültürün belli başlı ögelerini, buluntu nesneler, karton, doğal pigment boyalar ve kumaş kullanarak yeniden yorumluyor.


4-6 yaş grubu suyun altına odaklanıyor!

Denizdeki Dostlarım atölyesinde katılımcılar, suyun altındaki canlıları keşfe çıkıyor. Atölyede katılımcılar, sualtında yaşayan balıkları, bitki örtüsünü ve yosunları düşünüyor, hayalindeki sualtı yaşamını yaratmak için kartondan deniz tabanı oluşturuyor, üzerine keserek boyadıkları balıkları yerleştiriyor. Son olarak çeşitli kağıtlardan yaptıkları yosunları da ekleyerek kendi deniz altı sahnesini oluşturuyor.


7-12 yaş grubu denizin görünmeyen yüzünü keşfediyor!

Sular Yükseliyor: Gelgit ato?lyesi, katılımcıların İstanbul’da Deniz Sefası: Deniz Hamamından Plaja Nostalji sergisinde yer alan farklı plajlardan sahil manzaralarını incelemeleriyle başlıyor. Ardından atölyeye geçen katılımcılar, deniz kıyılarında görünen “gelgit” kavramı üzerine sohbet ederek, kartondan dalgalar yapıyor, yarattıkları gelgit mekanizmasıyla denizin görünen ve görünmeyen yüzünü keşfe çıkıyor.


18+ yaş grubu buluntu nesnelerden yeni ürünler yaratıyor!

Kumdaki Hazine: Deniz Kabukları atölyesinde katılımcılar, buluntu deniz kabukları ile çalışıyor, yaz bitkileri yetiştirmek için deniz kabukları ile kaplı saksılar üretiyor. Böylece deniz yaşantısının bilinen ögelerini gündelik yaşamlarına taşıyor. Botanik İpek Fular Atölyesi, İstanbul çiçekleri ve şifali bitkilere odaklanıyor. Katılımcılar doğal pigmentler kullanarak, formları ve renkleri ipek kumaşa aktarmayı öğreniyor, doğal boyama tekniklerini deneyimliyor.

Pera Müzesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, İstanbul’da Deniz Sefası: Deniz Hamamından Plaja Nostalji sergisi ile İstanbul kent tarihinin sosyokültürel yapısına plaj kavramı üzerinden ışık tutuyor. Kuruluşunun 10. yılını geride bırakan İstanbul Araştırmaları Enstitüsü arşivinden ve farklı koleksiyonlardan derlenen bu sergi, 1870’lerden 20. yüzyılın ortalarına uzanan süreçte, deniz hamamından plaja geçişin devrim niteliğindeki hikâyesine odaklanıyor.

Pera Eğitim Hakkında

Pera Müzesi’nde eğitimi, çocuklar, gençler ve yetişkinleri sanatla buluşturmak, bir müze bilinci oluşturmak, sanatı ulaşılabilir kılmak ve izleyiciyle sergilenen eserler arasında iletişim kurmak amacıyla yapılan çalışmaları kapsıyor. Yorum ve yaratıcılığa dayanan bu etkinliklerde, eserler üzerinde değerlendirmeler yapılırken yaratıcılık da destekleniyor. Atölyede uygulamalı çalışmalarla pekiştirilen eğitim programı, müzeyi sosyal hayatın bir parçası kılmayı da amaçlıyor. Bu amaç doğrultusunda oluşturulan “Pera Eğitim” programları, koleksiyon sergilerinin yanı sıra, süreli sergiler için de, farklı yaş gruplarına ve engellilere hazırlanan birbirinden renkli ve yaratıcı etkinlikleriyle yıl boyunca sürdürülüyor.
 

 

Yazarın Diğer Yazıları

Dragut Sailing Cup, Nisan Ayında Başlıyor

D-Marin Turgutreis ve Turgutreis Yelken Kulübü iş birliği ile hayata geçirilen Dragut Sailing Cup yarışları, 4 Nisan- 7 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek. Bodrum'da geleneksel hale gelen ve ilgi gören yarışlar bu yıl dört ayaktan oluşacak.

17.2.2020 20:28:00

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

''KANLICA BOĞAZİÇİ'NDE BİR KÖY''

08 Haziran 2017

F. Selim Ramazanoğlu'nun İlk Kitabı ''Kanlıca Boğaziçi'nde Bir Köy'' Yakında Kitapçılarda

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter