Yazar Hakkında

23 Mayıs 2018, 23:33

GEZİ NOTLARI - 5 : ŞİLİ - SANTIAGO

Peru Lima'dan yaklaşık üç buçuk saatlik bir uçuşla Şili Santiago Artura Merino Benitez Havalimanı'na pazar akşam saat 22:00 civarı ulaştık.

Pazar günü olduğundan olsa gerek gümrükten geçmemiz yaklaşık iki saat sürdü. Gümrükten çıktıktan sonra taxi offical standından taksi ayarladık.  Bu taksilere gideceğiniz yere göre önceden ücreti ödüyorsunuz. İlk defa geldiğimiz bir ülkede, bize bu yol daha güvenli geldi. Taksiye ödediğimiz bedel 30 usd  idi.
 
http://www.denizticaretgazetesi.org/img/images/IMG_8903_1.JPG

Havalimanından Las condes Bölgesi’nde bulunan otelimize yolculuğumuz yarım saat sürdü. Santiago’da taksi kullanmakta bir sıkıntı yaşamadık. Taksi ücretleri İstanbul’a göre daha ucuz . Ayrıca uberde yoğun kullanılmakta...

Santiago gezimiz iki günlük olduğundan, sabah erkenden kalkarak programımıza başladık. İstanbul ‘da haziran sonunda yazın başlamasına rağmen burada şehri çevreleyen dağlarda kar olması kışın geldiğinin habercisiydi (Haziran sonu).
 

Otelimizden, önce Plaza de Armas’a gittik. Burası şehrin merkezi.... Bu meydanda bir çok etkinlik düzenlenmekte.
 

Meydanın çevresinde ;  Catedral Metropolitana, Santiagonun eski postanesi (hala faal) Correo Central, tarih müzesi ve belediye müzesi bulunmakta. Bunlara giriş ücretsiz. Güney Amerika’nın en eski güzel sanatlar müzelerinden olan, Museo Nacional de Balles Artes (MNBA)  meydanda  bulunmaktadır. Fakat müzeler pazartesi günleri kapalı.

Daha sonra yürüyerek başkanlık sarayına ulaştık.1973 yılında Pinochet'in askeri darbe girişiminde bombalanan ve başkan Allende'nin askerlerin teslim olma çağrısına boyun eğmeyerek, intihar ettiği yer.


      

Öğlen yemeği için yine yürüme mesafesinde olan, Mercado Central’a gittik. Burası bizim çicek pasajı ve balık pazarı gibi bir yer. Sebze - meyvelerin yanında balık ve etlerin satıldığı ufak dükkanlar var. Burda deniz ürünleri ve muhteşem Şili şarabı eşliğinde harika geç bir öğlen yemeği yedik.
    
Türkiye’ye göre tam ters bir yarım kürede bulunduğumuzdan dolayı mevsim kış ve havalar erken kararmaktaydı. O yüzden otelimize yakın Costenera Center alışveriş merkezine gittik. Burası bayağı büyük  bir alışveriş merkezi. Uluslararası birçok markanın mağazasını burada bulabilirsiniz. Ayrıca çok güzel kafeler ve restoranlar da bulunmakta.
     
Akşam yemeğimizi daha önceden İstanbul’dan arayıp yer ayırttığımız Aqui Esta Coco isimli deniz ürünleri restoranında yedik. Tavsiye olunur. Şili’de deniz ürünü bol ve fiyatları Türkiye’ye göre daha uygun. Ayrıca,  Şili şaraplarıyla da ünlü. Pisco sour isimli içecekleri ve  Cevice de peru'yla yarışır lezzette...
 


    

Ertesi gün, Plaza Mustafa Kemal Atatürk’e  gittik. Atamızın adını verdikleri bu parkda Atamızın bir büstü  bulunmakta...


      

Daha sonra modern zamanların en büyük şairi Pablo Nerudanın evine gittik . Neruda'nın  Şili’de 3 evi var .  Biz Neruda Vakfı’nın bulunduğu La Chascona’yı ziyaret ettik. Burası 1952 yılında Neruda’nın son eşi Matilde’ye olan büyük aşkını simgelediği yer olarak ünlü. Ev üç bölümden oluşmakta: Merdivenler, küçük taş yollar ve çok güzel bir bahçe.


      

Evde Pablo Neruda’nın özellikle Şili büyükelçisi olarak görev yaptığı yıllarda çeşitli ülkelerden getirdiği özgün eşyalar ve sanat yapıtları var. Ayrıca eşi Matilde’nin birkaç portresi de bulunuyor.
    
Neruda’nın evi Bella Vista semtinde bulunuyor. Bu semt mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Eski ve renkli evlerden oluşan, bohem ve gece hayatının canlı olduğu bir semt. Her taraf güzel cafe ve barlarla dolu.


     

Şili'ye kadar gelip, Şili şarap turu yapacak zamanınız yoksa şehrin içinde şarap tadımı yapabileceğiniz güzel yerler mevcut. Bizde bunlardan biri olan Jose Victorina Lastarria’da bulunan Bocanariz Vino bara gittik. Tadım yapmak isteyip zamanı olmayanlara önerilir.  Ayrıca bu bölgede birçok şık butik, galeri ve cafe’ler bulunmakta...
 
Ertesi sabah uçağımız olduğu için tadı damağımızda kalarak Santiago gezimizi sonlandırdık. Daha uzun süreli, uygun mevsimde gelenlerin Santiago’ya yakın bir şehir olan Valparaiso ve Atacama çöl gezisini de programlarına almalarını öneririm.
      
Diğer geziler de buluşmak üzere......

 

Yazarın Diğer Yazıları

Operanın Şehri '' Viyana ''

30.5.2020 22:19:57

Hanoi ve Ho Chi Minh Gezisi

Yeşil, onurlu ve çalışkan insanların ülkesi.. Yazıma başlarken ilk aklıma gelenler bunlar.

3.2.2020 11:18:53

Paris'te üç gün

İstanbul yeni havalimanından

1.10.2019 10:53:00

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

KEDİ DUMAN - BU YAZI HERKES İÇİN

23 Ocak 2017

Tam 30 yıldır aralıksız, çeşitli dergi ve gazetelere bol fotoğraflı yazılar yazıyorum.

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter