Yazar Hakkında

29 Mayıs 2018, 15:40

Kaplumbağa Kayalıklarına Tırmanış

Sarıyer Kilyos sahilinde bulunan Uzunya'da ki kayalıklarda geçen aylarda İstanbul'un ilk kaya tırmanma parkuru oluşturulmuştu. Birçok kere arkadaşlarımız tırmanma organizasyonu gerçekleştirdiler. Geçen hafta sonu artık bende fırsat bulup tırmanmaya gittim. Sizlere bu deneyimi anlatmak isterim.

       
Kaplumbağa Kayalıkları adını verdiğimiz kayalıklara bir gurup arkadaş sabah buluşup gittik. Tabi sahillere girişler problem olduğu için önce kapı girişi sorununu çözmemiz gerekti. Bunu özellikle anlatıyorum ki bu sorun gündemden düşmesin diye. Önce jandarma arandı , o da tesisi arayıp kayalıklara bir gurubun geleceğini haber verdi ve sonra tesis müdürü oluru alındıktan sonra kapıdan sorunsuz geçtik.  Bu bazen tırmanmaktan zor bir konu halinde emin olun.
            

 İlk gördüğüm kocaman dik kayalıklar oldu. Görüntü gayet ürkütücü gelebiliyor ilk anda insana. Acaba vaz mı geçsem , yapamayacağım galiba derken ilk tırmanış başladı. Arkadaşlarımın birer birer nasıl çıktığını gördükçe hoşuma gitti tabi ve sonunda evet karar verdim bende tırmanmaya. Siz tırmanırken aşşağıda güvenliğinizi alan kişi çok önemli. Siz belinizde bir iple yukarı doğru tırmanır yükselirken hayatla tek bağınız güvenliği alan kişi. Bu çok güzel bir ekip işi ve gerçekten güvene dayalı. Düz duvara tırmanırmış gibi gelse de o kayaların arasındaki boşlukları bulup elinizle kavradığınızda bir adım daha atarak kendinize bir basamak arıyorsunuz. Yukarı doğru yükselirken her attığınız adımda daha da zevkli hale geliyor. Müthiş bir adrenalinde devreye giriyor. Normal de bir güvenlik olmasa asla yapılmayacak bir şeyi küçücük oyuklara basarak tutarak nasıl da çıktığınızı gördükçe kendinize hayret ediyorsunuz. İşte bu ,  güvene dayalı bir cesaretten başka birşey değil. Bu tür aktivitelerde ekip ruhu en önemli başlangıçtır zaten. İnsanların herşeyi paylaşarak , birbirlerine güvenerek neler yapabildiğini görmek çok önemli bence.
               
Aynı yerde biraz daha makul bir parkur daha oluşturacağız yakında. Orada çocuklar tırmanacaklar. Amacımız , insanların doğa ile içiçe olabilecekleri , çevremizin ve doğamızın kıymetini ve gücünü daha iyi anlayabilmeyi ve de anlatabilmeyi sağlamak. Sosyal medyada çeşitli zamanlarda yapılacak tırmanış ve yürüyüş aktivitelerinin duyurusunu yapmaktayız. Daha çok insanı haberdar edip bu etkinliklere katılımı arttırmak ve insanların etraflarındaki güzelliklerin farkına varmasını sağlayabilirsek ne mutlu bize.


Kertenkele Kaya Tırmanma Gurubu

 

Yazarın Diğer Yazıları

Denizden Gelen Sanat

Şinasi Yelkenci, denizden gelen çöplerle sanat eserleri yapan biri. Onunla tanışmam bir ortak arkadaş vasıtası ile oldu. 4 yıl önce çevre duyarlılığını arttırmak amacıyla Kumda Sanat Çalışma Grubu'nun ilkini düzenlediği Kilyos Kumda Sanat Şenliği organizasyonu sırasında bir süredir takip ettiğim ve çalışmalarını beğendiğim Şinasi Bey'’in tam da bizim şenliğimize uygun olduğunu düşünerek ona yazdım ve davet ettim. Bizi kırmayarak geldi ve ailesiyle birlikte ilk şenliğimizin katılımcılarından biri oldular. Ondan sonraki yıllarda da bizimle birlikte oldu. Birbirimizi daha yakından tanıma fırsatı bulduk ve o zamanlar yeni başladığı bu çalışmalarda yıllar içinde nasıl geliştiğini, ilerlediğini gördük.

30.11.2018 16:34:56

Yaşamak Onlarında Hakkı

Ülkemizde sokak hayvanlarıyla ilgili sorun onca çabaya rağmen maalesef çözülemiyor.

16.9.2018 13:23:21

İstanbul'un Değişen Çehresi, Doğa Ve Deniz

Gün geçmiyor ki İstanbul'da yeni bir yer imara açılmış olmasın. Artık bu haberlere öyle alışmışız ki şaşırmaz olduk. Çok değil şöyle on yıl kadar öncesine bile gitsek İstanbul'da yapılan tahribatları çok net görürüz.

29.7.2018 20:16:07

DENİZ SEVGİSİ

29.4.2018 15:03:03

Kıyılardan Halk Tam Olarak Faydalanabiliyor Mu?

Bu önemli soru beraberinde pek çok tartışmayı gündeme getirir. Özellikle yaz aylarında parsellenip , sahiplenilip , kiralanan kapatılan plajlar, lüks beachler çok tartışma konusudur. Türkiye'nin üç tarafı denizlerle çevrili olmasına rağmen yeterince faydalanamadığı denizleri ve kıyıları , söz konusu rant olunca nedense pek kıymetli oluyor her zaman.

21.3.2018 17:53:48

Merhaba

İnsanoğlu ve doğanın savaşı belki kuruluştan bugüne süregelen bir süreç. Her zaman doğa kazansa da insanoğlu hala doğayla savaşmaya kararlı görünüyor.

20.2.2018 22:55:48

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Laser 4.7 Avrupa Şampiyonası Milli Takım Kadrosu Belli Oldu.

09 Şubat 2018

TYF 2018 faaliyet programında yer alan Laser 4.7 Avrupa Şampiyonası

Türkiye Yelken Federasyonu Logo değişikliği yaptı

10 Ocak 2016

Türkiye Yelken Federasyonu 2016 yılına kurumsal yapısını güncelleyerek giriş yaptı.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Atölye Kürün – Ressam, Heykeltraş, Ürün Satışları ve Özel Tasarımlar

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Özel İSTANBUL TIP MERKEZİ - 1998'den Bugüne Sağlıkla

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter