Yazar Hakkında

29 Mayıs 2018, 15:40

Kaplumbağa Kayalıklarına Tırmanış

Sarıyer Kilyos sahilinde bulunan Uzunya'da ki kayalıklarda geçen aylarda İstanbul'un ilk kaya tırmanma parkuru oluşturulmuştu. Birçok kere arkadaşlarımız tırmanma organizasyonu gerçekleştirdiler. Geçen hafta sonu artık bende fırsat bulup tırmanmaya gittim. Sizlere bu deneyimi anlatmak isterim.

       
Kaplumbağa Kayalıkları adını verdiğimiz kayalıklara bir gurup arkadaş sabah buluşup gittik. Tabi sahillere girişler problem olduğu için önce kapı girişi sorununu çözmemiz gerekti. Bunu özellikle anlatıyorum ki bu sorun gündemden düşmesin diye. Önce jandarma arandı , o da tesisi arayıp kayalıklara bir gurubun geleceğini haber verdi ve sonra tesis müdürü oluru alındıktan sonra kapıdan sorunsuz geçtik.  Bu bazen tırmanmaktan zor bir konu halinde emin olun.
            

 İlk gördüğüm kocaman dik kayalıklar oldu. Görüntü gayet ürkütücü gelebiliyor ilk anda insana. Acaba vaz mı geçsem , yapamayacağım galiba derken ilk tırmanış başladı. Arkadaşlarımın birer birer nasıl çıktığını gördükçe hoşuma gitti tabi ve sonunda evet karar verdim bende tırmanmaya. Siz tırmanırken aşşağıda güvenliğinizi alan kişi çok önemli. Siz belinizde bir iple yukarı doğru tırmanır yükselirken hayatla tek bağınız güvenliği alan kişi. Bu çok güzel bir ekip işi ve gerçekten güvene dayalı. Düz duvara tırmanırmış gibi gelse de o kayaların arasındaki boşlukları bulup elinizle kavradığınızda bir adım daha atarak kendinize bir basamak arıyorsunuz. Yukarı doğru yükselirken her attığınız adımda daha da zevkli hale geliyor. Müthiş bir adrenalinde devreye giriyor. Normal de bir güvenlik olmasa asla yapılmayacak bir şeyi küçücük oyuklara basarak tutarak nasıl da çıktığınızı gördükçe kendinize hayret ediyorsunuz. İşte bu ,  güvene dayalı bir cesaretten başka birşey değil. Bu tür aktivitelerde ekip ruhu en önemli başlangıçtır zaten. İnsanların herşeyi paylaşarak , birbirlerine güvenerek neler yapabildiğini görmek çok önemli bence.
               
Aynı yerde biraz daha makul bir parkur daha oluşturacağız yakında. Orada çocuklar tırmanacaklar. Amacımız , insanların doğa ile içiçe olabilecekleri , çevremizin ve doğamızın kıymetini ve gücünü daha iyi anlayabilmeyi ve de anlatabilmeyi sağlamak. Sosyal medyada çeşitli zamanlarda yapılacak tırmanış ve yürüyüş aktivitelerinin duyurusunu yapmaktayız. Daha çok insanı haberdar edip bu etkinliklere katılımı arttırmak ve insanların etraflarındaki güzelliklerin farkına varmasını sağlayabilirsek ne mutlu bize.


Kertenkele Kaya Tırmanma Gurubu

 

Yazarın Diğer Yazıları

Denizden Gelen Sanat

Şinasi Yelkenci, denizden gelen çöplerle sanat eserleri yapan biri. Onunla tanışmam bir ortak arkadaş vasıtası ile oldu. 4 yıl önce çevre duyarlılığını arttırmak amacıyla Kumda Sanat Çalışma Grubu'nun ilkini düzenlediği Kilyos Kumda Sanat Şenliği organizasyonu sırasında bir süredir takip ettiğim ve çalışmalarını beğendiğim Şinasi Bey'’in tam da bizim şenliğimize uygun olduğunu düşünerek ona yazdım ve davet ettim. Bizi kırmayarak geldi ve ailesiyle birlikte ilk şenliğimizin katılımcılarından biri oldular. Ondan sonraki yıllarda da bizimle birlikte oldu. Birbirimizi daha yakından tanıma fırsatı bulduk ve o zamanlar yeni başladığı bu çalışmalarda yıllar içinde nasıl geliştiğini, ilerlediğini gördük.

30.11.2018 16:34:56

Yaşamak Onlarında Hakkı

Ülkemizde sokak hayvanlarıyla ilgili sorun onca çabaya rağmen maalesef çözülemiyor.

16.9.2018 13:23:21

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

TYF Türkiye Şampiyonası Optimist ve Laser sınıflarında dereceye girenler belli oldu

08 Nisan 2017

Türkiye Yelken Federasyonu'nun (TYF) 2017 faaliyet programında yer alan TYF Türkiye Şampiyonası'nda Optimist, Laser 4.7 ve Laser Radial sınıflarının şampiyonları Çeşme'de belli oldu.

4. Bodrum Uluslararası Optimist Regatta Yarışları Bodrum'da yapıldı

13 Mart 2016

4. Bodrum Uluslararası Optimist Regatta Yarışları Muğla'nın Bodrum ilçesinde gerçekletildi. Yarışlara kuvvetli rüzgar damgasını vurdu. Rüzgar nedeniyle bazı sporcular zor anlar yaşadı.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk CNR Yacht Festival Heyecanı 13-18 Ekim'de Marinturk'te!

Yazarlar

Facebook

BANNER

Süper Wood Marin

BANNER

TurkSail - Türkiye'nin en kapsamlı yelken haberleri.

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter