Yazar Hakkında

17 Haziran 2018, 14:53

Pek Özel Bir Türk Kahraman

Sayfamızda olmazsa olmazdı bu kahramanımız. '' Sinan Everest '' kaptanımızı duymuş muydunuz? Ya teknesi '' Kader'i ? '' Çok kaynak yok hakkında ortamlarda. O nedenle duymamış olabilirsiniz. 1951'de, İstanbul'dan 7.5 metrelik teknesi ile Filipinlere gitmek için yola çıkan bir Türk denizcinin öyküsüdür söz konusu olan.

 

   

        Beş günde yalnız başına İstanbul’dan İzmir’e kadar gider kahramanımız. Ama orada  durdurulur yetkililerce.

 

        En işe yarar bilgiyi Gezgin Korsan formunda 22 Nisan 2015’te ‘’ Zafer Türkmen ‘’ Beyin yazdığı bir mesajda buldum.  Şöyle anlatmış:

‘’21 Ekim 1951’de Sinan Everest adlı, adı pek bilinmeyen bir denizcimiz, Harun Ülman’ın yaptığı 7,5 metrelik ‘’ Kader ‘’ adlı tekne ile 5 günde İstanbul’dan İzmir’e gider. Yola çıkış nedeni Filipinlere kadar gitmektir aslında ama İzmir’de ‘’Dur! ‘’ denir kendisine. ‘’Yola çıkamazsın , ‘’patenta ‘’n (*) yok!

 

        Beden terbiyesinin yardımlarıyla Harun Ülman’a yaptırdığı teknesinin bazı eksikleri vardır ama Sinan Everest ‘’ Nasıl olsa yolda tamamlarım ‘’ diyerek İzmir’e kadar gelmiştir.

 

        Sinan Everest Kızıldeniz ( Şap Denizi ), Hint Okyanusu ve Filipinler yapıp geri dönmeyi düşünmektedir. Ama anlaşılacağı üzere engellenmiştir.

 

        Kendisine yıllar sonra 1970 yılında Necati Zincirkıran, Datça’da Yassı ve Yolluca Adalarının yakınlarındaki ‘’ Perili Köşk Koyu’nda ‘’ rastlamış ve arşiv bilgilerini toplayarak o zamanlar Yelken Dünyası dergisinde yazan Teoman Arsay’la paylaşmıştır. Kendilerine teşekkür ediyorum.

 

        Teoman abi bu yazısını bana gönderdiğinde bir araştırma da ben yaptım ve meclis tutanaklarında Kader teknesinin ‘’kaderinin’’ nasıl çizildiğini! buldum.

 

        Aslında sebep başkadır. Mecliste Milli Eğitim Bakanından hesap sorulur: Sinan Everest adlı bu kişi kimdir? Bu küçücük!  tekne Filipinlere kadar nasıl gider ve nasıl olur da Türkiye’yi temsil eder? Parasını kim ödemiştir, ne kadar ödenmiştir vb.

 

        Kader, Harun Ülman’a yaptırılmış ve 6500 TL’ye mâl olmuştur.  Ama zamanın Milli Eğitim Bakanı Ahmet Tevfik İleri ‘’tırsmış’’ ve geri adım atarak ‘’Kader’’i , Sinan Everest’i ve hayallerini ortada bırakmıştır.

 

        Yıllar sonra yine İstanbul’dan yola çıkıp Dünya turu atarak İstanbul’a dönmüş olan bir yelkenli tekne karşılaması yapılmıştır: Kısmet

 

        Kader ve Kısmet tekneleri arasındaki böylesine ilginç bir isim akrabalığı vardır.

 

        Kader teknesi daha sonra İstanbul’a getirilmiş ve 1960’ların sonlarına doğru Burgazadalı  gençlerin elinde yarışlara katılıp iyi dereceler almış. Sonrası yok...

 

        Kader teknesi gibi Sinan Everest’in de sonrası yok... Teoman abinin dediği gibi belki de ‘’Datça’da denize baka baka ölmüştür.’’

 

        Bir amatör denizcinin kaybolan  düşleri... Hüzünlendiriyor insanı.

 

        Düşlerimizin gerçekleşmesi dileğiyle herkese selam.

 

        Yaa işte böyle bir hikaye...

 

        Politikaya kurban gitmiş bir girişim anlaşıldığı  kadarı ile. Çok yazık ... İngiltere de olsaydı  para toplardı halk, kraliçe uğurlamaya  gelirdi, dönünce de ‘’ Sir ‘’yapardı adamcağızı...

 

        Neysee...

 

OKUYUCULARIMIZDAN GELEN BİR YAZI...

 

 

Yazarın Diğer Yazıları

Yalıkavak Marina ve Royal Motors'dan Üyelerine Özel Fırsatlar

Yalıkavak Marina ve Royal Motors, üyelerine birbirinden faydalı indirim ve fırsatlar sunmak için iş birliği yapıyor. Ayrıca Royal Motors, Yalıkavak Marina ev sahipliğinde eylül ayı boyunca 'Rolls-Royce' ve 'Lotus' marka el yapımı özel otomobiller ile test sürüşü imkânı sunuyor.

10.9.2018 20:30:43

Sıfır Atık Sistemi Marinalar'da

2019 yılı sonunda da Türkiye'deki bütün marinalarda sıfır atık sistemi kurulacak ve Türkiye'deki bütün yatlar, tekneler de mavi kart sistemiyle takip edilecek.

4.9.2018 17:42:40

İtalyan Savaş Gemisinin İstanbul Ziyareti

İtalyan donanmasına ait "Palinuro" isimli eğitim gemisi, Sarayburnu Limanı'nda ziyarete açıldı. Gemi 11 Ağustos'a kadar ziyaret edilebilecek.

9.8.2018 15:31:24

D-Marin Turgutreis’e En İyi Çevre Bilinçlendirme Etkinlikleri Ödülü

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TURÇEV) tarafından düzenlenen Bayrak Çekme Ödülleri'nde, D Marin Turgutreis ''En İyi Çevre Bilinçlendirme Etkinlikleri Ödülü'ne'' layık görüldü.

20.7.2018 21:06:56

TYF Pirat Ligi 2018 Yarışları Bayramoğlu'nda Başladı

Toplam 7 ayakta 30 yarış olarak planlanan TYF Pirat Ligi 1. Ayak yarışları 26-27 Mayıs tarihlerinde Bayramoğlu Yelken Kulübü ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

1.6.2018 12:36:32

'D-Marin' MYBA Charter Show’da Yer Aldı

D-Marin, 23 - 26 Nisan 2018 tarihleri arasında 30'uncu yılını kutlayan ve Barselona One Ocean Port Vell'de gerçekleşen MYBA Charter Show'a katıldı.

11.5.2018 17:57:55

D- Marin, Yelken Yarışlarının “Formula 1” ine Ev Sahipliği Yapacak

Doğu Akdeniz Çanağı'nın en büyük marina zincirlerinden D-Marin, Hırvatistan'da yer alan D-Marin Mandalina ve D-Marin Dalmacija marinalarında dünyanın en prestijli yat yarışlarından biri olan TP52 Super Series yarışlarına ev sahipliği yapacak.

4.5.2018 19:54:32

ÇEŞME’DE TEKNELER ÇOCUKLAR İÇİN YARIŞTI

Ege Akdeniz Yat Kulübü - Çeşme Marina tarafından düzenlenen ve tüm geliri EÇEV'e bağışlanan 2018 İzmir Kış Trofesi 4. Ayak Yarışları, 21 - 22 Nisan hafta sonu Çeşme Marina'da 32 teknenin katılımı ile yapıldı.

27.4.2018 23:24:02

‘BÜYÜLEYEN ŞEHİR İSTANBUL SERGİSİ’ TRUMP ART GALLERY’DE

Türk Modern Resim Sanatı'nın son dönemdeki başarılı isimlerinden Memduh Kuzay'ın 'Büyüleyen Şehir İstanbul' isimli sergisi 21 Mayıs'a kadar Trump Art Gallery'de (TAG) sanatseverlerle buluşacak.

20.4.2018 17:59:06

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

26. Boğaziçi Kıtalararası Yarışları

22 Mayıs 2014

26. Boğaziçi Kıtalararası Yarışları "2 Kıta 1 Yarış" sloganıyla 20 Temmuz Pazar günü İstanbul boğazında gerçekleştirilecek.

TYF'de yeni yıl kutlaması yapıldı

01 Ocak 2016

Türkiye Yelken Federasyonu yeni yıl kutlamasını Genişletilmiş Yönetim Kurulu toplantısının ardından tüm personeli ile birlikte yaptı.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Yelkenci İlan Ver

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

MarinTurk Marina'da kaçırılmayacak fırsatlar

BANNER

Kechi Sailing - Uluslarası sertifikasyonlara sahip çok yapılı ve esnek kadro sistemi ile sizler için en yakın, en kolayı hedefleyen bir anlayışla akademik danışman ve uzman denizci kadrosuyla hizmetinizdeyiz.

BANNER

Özel İSTANBUL TIP MERKEZİ - 1998'den Bugüne Sağlıkla

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

Kechi Sailing - Uluslarası sertifikasyonlara sahip çok yapılı ve esnek kadro sistemi ile sizler için en yakın, en kolayı hedefleyen bir anlayışla akademik danışman ve uzman denizci kadrosuyla hizmetinizdeyiz.

BANNER

StatCounter