Yazar Hakkında

17 Haziran 2018, 14:53

Pek Özel Bir Türk Kahraman

Sayfamızda olmazsa olmazdı bu kahramanımız. '' Sinan Everest '' kaptanımızı duymuş muydunuz? Ya teknesi '' Kader'i ? '' Çok kaynak yok hakkında ortamlarda. O nedenle duymamış olabilirsiniz. 1951'de, İstanbul'dan 7.5 metrelik teknesi ile Filipinlere gitmek için yola çıkan bir Türk denizcinin öyküsüdür söz konusu olan.

 

   

        Beş günde yalnız başına İstanbul’dan İzmir’e kadar gider kahramanımız. Ama orada  durdurulur yetkililerce.

 

        En işe yarar bilgiyi Gezgin Korsan formunda 22 Nisan 2015’te ‘’ Zafer Türkmen ‘’ Beyin yazdığı bir mesajda buldum.  Şöyle anlatmış:

‘’21 Ekim 1951’de Sinan Everest adlı, adı pek bilinmeyen bir denizcimiz, Harun Ülman’ın yaptığı 7,5 metrelik ‘’ Kader ‘’ adlı tekne ile 5 günde İstanbul’dan İzmir’e gider. Yola çıkış nedeni Filipinlere kadar gitmektir aslında ama İzmir’de ‘’Dur! ‘’ denir kendisine. ‘’Yola çıkamazsın , ‘’patenta ‘’n (*) yok!

 

        Beden terbiyesinin yardımlarıyla Harun Ülman’a yaptırdığı teknesinin bazı eksikleri vardır ama Sinan Everest ‘’ Nasıl olsa yolda tamamlarım ‘’ diyerek İzmir’e kadar gelmiştir.

 

        Sinan Everest Kızıldeniz ( Şap Denizi ), Hint Okyanusu ve Filipinler yapıp geri dönmeyi düşünmektedir. Ama anlaşılacağı üzere engellenmiştir.

 

        Kendisine yıllar sonra 1970 yılında Necati Zincirkıran, Datça’da Yassı ve Yolluca Adalarının yakınlarındaki ‘’ Perili Köşk Koyu’nda ‘’ rastlamış ve arşiv bilgilerini toplayarak o zamanlar Yelken Dünyası dergisinde yazan Teoman Arsay’la paylaşmıştır. Kendilerine teşekkür ediyorum.

 

        Teoman abi bu yazısını bana gönderdiğinde bir araştırma da ben yaptım ve meclis tutanaklarında Kader teknesinin ‘’kaderinin’’ nasıl çizildiğini! buldum.

 

        Aslında sebep başkadır. Mecliste Milli Eğitim Bakanından hesap sorulur: Sinan Everest adlı bu kişi kimdir? Bu küçücük!  tekne Filipinlere kadar nasıl gider ve nasıl olur da Türkiye’yi temsil eder? Parasını kim ödemiştir, ne kadar ödenmiştir vb.

 

        Kader, Harun Ülman’a yaptırılmış ve 6500 TL’ye mâl olmuştur.  Ama zamanın Milli Eğitim Bakanı Ahmet Tevfik İleri ‘’tırsmış’’ ve geri adım atarak ‘’Kader’’i , Sinan Everest’i ve hayallerini ortada bırakmıştır.

 

        Yıllar sonra yine İstanbul’dan yola çıkıp Dünya turu atarak İstanbul’a dönmüş olan bir yelkenli tekne karşılaması yapılmıştır: Kısmet

 

        Kader ve Kısmet tekneleri arasındaki böylesine ilginç bir isim akrabalığı vardır.

 

        Kader teknesi daha sonra İstanbul’a getirilmiş ve 1960’ların sonlarına doğru Burgazadalı  gençlerin elinde yarışlara katılıp iyi dereceler almış. Sonrası yok...

 

        Kader teknesi gibi Sinan Everest’in de sonrası yok... Teoman abinin dediği gibi belki de ‘’Datça’da denize baka baka ölmüştür.’’

 

        Bir amatör denizcinin kaybolan  düşleri... Hüzünlendiriyor insanı.

 

        Düşlerimizin gerçekleşmesi dileğiyle herkese selam.

 

        Yaa işte böyle bir hikaye...

 

        Politikaya kurban gitmiş bir girişim anlaşıldığı  kadarı ile. Çok yazık ... İngiltere de olsaydı  para toplardı halk, kraliçe uğurlamaya  gelirdi, dönünce de ‘’ Sir ‘’yapardı adamcağızı...

 

        Neysee...

 

OKUYUCULARIMIZDAN GELEN BİR YAZI...

 

 

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Antik Dönemin İzlerini Taşıyan Gemi Kaş'a Demir Attı

23 Eylül 2019

Alman Arkeolog Dr. Görlitz tarafından tasarlanan ve antik dönemin gemicilik teknikleriyle tamamen kamıştan inşa edilen 'Abora-IV' adlı gemi, Antalya'da Kaş Limanı'na demir attı. Abora-IV, kalıcı olarak Patara Antik Limanı'nda sergilenecek.

BMW Bosphorus Sailing Fest yarış sonuçları

15 Haziran 2015

BMW Bosphorus Fest, İstanbul Boğazı?nda bir festival havasında gerçekleşti.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter