Yazar Hakkında

25 Haziran 2018, 21:07

Huzurumuzu Bozan Kapitalizm

Kapitalizm deyince para ve paranın esiri olmak aklımıza geliyor genelde... Parasız da hiçbir şey olmuyor tabiki bunu da kabul etmemek olanaksız.

 

Ancak marinalarda hiç kimseyi memnun etmeyen bir uygulamaya değinmek istiyorum. Yıllardır da uygulanıyor. Marina bünyesinde işyeri olmayan firma yetkilileri iş yaptıkları tekne adına marinaya dışarıdan giren firma olarak bir ücret ödüyorlar. Bunda pek bir terslik gözükmüyor gibi. Marina içinde işyeri olan firmalar açısından bakınca onlar da ciddi bir ( genelde döviz bazında) kira ödemekteler. Marinaların çoğunda farklı uygulamalar olmakta.

Genelde çoğumuz teknelerimizin işyerini yapan ustalarımızla dost olmuşuzdur yıllar içinde. Zamanları olduğu oranda ustalarımızla keyifli muhabbetler etmeye kardeşim Volkan ile yıllar öncesinden alışmışımdır. Son uygulamalarla dostça muhabbet bile ücrete tabii!!! Nasılsa bu yıl ki yenilik ,marinamızda bir tekneye gelip olayın tespiti için ilk girişte yarım saat ücretsiz bir zaman izni var. Bu yarım saat içinde tanıdığınız bir diğer teknedeki eski bir dostunuz ile muhabbet ederken görevli sizi görürse” bu tekne için ödeme yaptınız mı” diye soruyor maalesef.Sanki kaçak giren biri gibi muamele görmek şık olmuyor her iki kurum içinde. Gelen ekipteki her çalışan için 22 avro ücret tahsil ediliyor marina yönetimi tarafından, bu da çok doğal ki iş yaptıran kişinin faturasına yansıyor.

İki yıl önce başka bir marinada şarja giden akülerin geri getirilirken   taşınması aşamasında firma yetkilisi ödenecek paraya üzülerek “gel abi beraber alalım şunları da extra  kişi için ödeme yapmayalım” demişti.

Yine  bu aşırı ödemelere çözüm olarak ,uzun süreli işlerde  çalışacak kişileri tekne sahipleri sigorta ettirerek  kendi tekne personeli olarak marinaya serbest girişlerini sağlamaktalar.

Dışardan gelen firmalar marina bünyesindeki firmaların baskısı ile yönetimlerin bu uygulamaya zorlandığını dile getiriyorlar. Aslında marina içindeki firmalar da farklı marinalardaki teknelere hizmet verirken benzeri ödemeleri yapıyorlar.Tekne sahiplarine ekstra külfet olarak olumsuzluk yaratan bu sorun marina yönetimlerini de gereksiz yoruyor olsa gerek.

Yelken ve benzeri işlerde de gelip tekneden malzemelerin alınması, gerektiğinde prova yapılması ve montajları için defalarca gidilip gelinmesi gerekiyor ve tek kişi ile yapmak da olası değil. En azından bir işin devamından ücret alınmayabilir veya çok daha makul bir rakam olsa belki firma müşterisine bile yansıtmaz. Veya her bir çalışandan ayrı ayrı ücret almak da müşteriyi de çalışanı da zorlamakta...

Diyeceksiniz ki bu kadar sorun varken bunu da niye gündeme getiriyorsun,millet azıp kızıp ödüyor işte...

Eski yıllardaki muhabbetle geçen onarım işlerini özleyeceğiz gibi...

 

Yazarın Diğer Yazıları

Gençlik ve Cesaret

2.3.2020 22:15:54

HUZUR DENİZDEN GELİR

Yaşımın ilerlemesinin etkisi ile mi yoksa gerçekten etrafımızda her türlü kirliliğin artması nedeniyle mi çok geçimsiz olmaya başladım diye düşünüyorum bazen...

20.11.2019 10:17:19

Nezaketten Uzak Davranışlar

29.8.2019 17:20:19

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Deniz Bilimleri Kampı Düzenlendi

01 Mart 2020

Akdeniz Koruma Derneği, denizel yaşam alanlarının korunması ve araştırılması konularında çalışmaya istekli üniversite öğrencileri için Deniz Bilimleri Kampı düzenledi.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter