Yazar Hakkında

15 Temmuz 2018, 21:35

İsmail Kim, Ben Kim?

İstanbul'da yaşayan özellikle de kıtalar arası geçiş yapan insanlar deniz ulaşımını çok kullanırlar. Bende denizi seven birisi olarak sürekli vapur ve motorları tercih ediyorum ulaşım biçimi olarak. İstanbul'un trafik çilesi herkesçe malum. O kargaşanın içine girmeden huzurlu bir yolculuk yapmak üstelik boğazı seyrederek bu yolculuğu yaşamak İstanbul'da yaşayanlar için bir ayrıcalık.

Yine bir akşam Beşiktaş’a geçmek için Üsküdar’daki motor iskelesine geldim. İskelede gişeyi geçtikten sonra kalkacak olan motora doğru ilerlemeye başladım. Akşam saatiydi. Havanında soğuk olmasından dolayı biran evvel motora binmek istiyordum. Üsküdar’ın rüzgarına maruz kalmış olanlar ne demek istediğimi daha iyi anlarlar. Kış mevsiminde rüzgarda varsa iliklerinize kadar işler o soğuk. Beşiktaş tarafına geçtiğinizde ise sanki biraz evvel soğuktan donan siz değilmişsiniz gibi ılıklaşır hava. Neyse konumuza dönelim. Bu şartlar altında motora doğru ilerlerken iskelede bulunan görevli; sürekli İsmail Bıyıklı, İsmail Bıyıklı diye sesleniyordu. Yürümeye devam ettim. Görevli hala İsmail Bıyıklı, İsmail Bıyıklı diye sesleniyordu. Üstelik bu defa sesi daha da yüksek çıkmıştı. Bende gayri ihtiyari görevliye doğru dönüp baktım. Görevliye bakmamla İsmail Bıyıklı’yı görmem aynı saniyelerde olmuştu. Nasıl tanıdınız derseniz, onu görmemek mümkün değil. Çok iri. Oldukça da heybetli duruyor. Üstelik benimde maruz kaldığım rüzgarların kat ve kat fazlasını o zaten defalarca yaşamış. O anki şaşkınlığımı hala hatırlıyorum. Merak edenler için İsmail Bıyıklı’nın fotoğrafını sizlerle de paylaşıyorum.

  
        Şimdi soruyorum. Acaba motora binen yolculara görevli seslenirken motorun ismini söylemek yerine hanımefendi, beyefendi karşıya geçecek motor bu tarafta diye gösterse daha doğru olmaz mı? Zira bütün motorların ismini bilmemiz mümkün değil. Hele ki bir bayansanız İsmail olmadığınız kesin. Önceden İsmail olupta sonradan İsmailiye de olmuş olabilirsiniz. Fark etmez. Bıyıklı meselesine gelince o da sanırım erkeklere daha yakışır bir durum.

        Son bir not daha: Denizci bir ülke olamadık diye boşuna hayıflanmıyoruz. Denizcilik ile ilgili ucundan kıyısından bunu kendine meslek edinmiş kişilerinde yeteri kadar bu alanda eğitilmediklerini bu vesile ile anlamış oluyoruz. Yorum sizin!!!

 

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Balıkçıların Ağına Mayın Takıldı

22 Aralık 2020

Bodrumlu balıkçıların ağına takılan 1. Dünya Savaşı'ndan kaldığı öne sürülen mayın SAS komandolarını harekete geçirdi. Torba limanına getirilen mayına askeriye tarafından el konuldu.

ÖZLEMLE ANIYORUZ

09 Kasım 2019

Sonsuza dek kalbimizdesin.

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Aytaç Gıda

BANNER

Süper Wood Marin

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Denizaşırı Kışkırtmalar İhanetler ve Tarihi Gerçekler

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Anadolu Feneri - Ali Soysal

BANNER

StatCounter