Yazar Hakkında

15 Temmuz 2018, 21:35

İsmail Kim, Ben Kim?

İstanbul'da yaşayan özellikle de kıtalar arası geçiş yapan insanlar deniz ulaşımını çok kullanırlar. Bende denizi seven birisi olarak sürekli vapur ve motorları tercih ediyorum ulaşım biçimi olarak. İstanbul'un trafik çilesi herkesçe malum. O kargaşanın içine girmeden huzurlu bir yolculuk yapmak üstelik boğazı seyrederek bu yolculuğu yaşamak İstanbul'da yaşayanlar için bir ayrıcalık.

Yine bir akşam Beşiktaş’a geçmek için Üsküdar’daki motor iskelesine geldim. İskelede gişeyi geçtikten sonra kalkacak olan motora doğru ilerlemeye başladım. Akşam saatiydi. Havanında soğuk olmasından dolayı biran evvel motora binmek istiyordum. Üsküdar’ın rüzgarına maruz kalmış olanlar ne demek istediğimi daha iyi anlarlar. Kış mevsiminde rüzgarda varsa iliklerinize kadar işler o soğuk. Beşiktaş tarafına geçtiğinizde ise sanki biraz evvel soğuktan donan siz değilmişsiniz gibi ılıklaşır hava. Neyse konumuza dönelim. Bu şartlar altında motora doğru ilerlerken iskelede bulunan görevli; sürekli İsmail Bıyıklı, İsmail Bıyıklı diye sesleniyordu. Yürümeye devam ettim. Görevli hala İsmail Bıyıklı, İsmail Bıyıklı diye sesleniyordu. Üstelik bu defa sesi daha da yüksek çıkmıştı. Bende gayri ihtiyari görevliye doğru dönüp baktım. Görevliye bakmamla İsmail Bıyıklı’yı görmem aynı saniyelerde olmuştu. Nasıl tanıdınız derseniz, onu görmemek mümkün değil. Çok iri. Oldukça da heybetli duruyor. Üstelik benimde maruz kaldığım rüzgarların kat ve kat fazlasını o zaten defalarca yaşamış. O anki şaşkınlığımı hala hatırlıyorum. Merak edenler için İsmail Bıyıklı’nın fotoğrafını sizlerle de paylaşıyorum.

  
        Şimdi soruyorum. Acaba motora binen yolculara görevli seslenirken motorun ismini söylemek yerine hanımefendi, beyefendi karşıya geçecek motor bu tarafta diye gösterse daha doğru olmaz mı? Zira bütün motorların ismini bilmemiz mümkün değil. Hele ki bir bayansanız İsmail olmadığınız kesin. Önceden İsmail olupta sonradan İsmailiye de olmuş olabilirsiniz. Fark etmez. Bıyıklı meselesine gelince o da sanırım erkeklere daha yakışır bir durum.

        Son bir not daha: Denizci bir ülke olamadık diye boşuna hayıflanmıyoruz. Denizcilik ile ilgili ucundan kıyısından bunu kendine meslek edinmiş kişilerinde yeteri kadar bu alanda eğitilmediklerini bu vesile ile anlamış oluyoruz. Yorum sizin!!!

 

Yazarın Diğer Yazıları

Yerseniz, Midye Var!!!

10.4.2020 20:03:14

Sizden Biri

25.2.2019 21:19:26

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Donanma Yarışında Finiş Gölcük

20 Eylül 2018

Donanma Komutanlığı ile İstanbul Yelken Kulübü işbirliğinde düzenlenen ve İYK 2018 Yat Trofesi'ne puan veren Donanma Kupası 22-23 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek.

Extreme Sailing Series'in startı Yenikapı'dan verildi

14 Eylül 2014

Dünyanın en yetenekli yelkencilerinin yarıştığı Extreme Sailing Series'in startı önceki gün Yenikapı'dan verildi. Bu yıl ilk kez bir Türk takımı, yarışmaya "Team Turx" ismiyle katıldı.

Kaş'ta ilk kez yelken yarışları yapıldı

04 Temmuz 2015

Kaş'ta iki yıl önce kurulan Kaş Yelken Kulübü tarafından ilk kez yelken yarışı düzenlendi.

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter