Yazar Hakkında

20 Temmuz 2018, 18:03

Aynen Kibirdenmiş

Ben Gölge Kaptan olarak 09 Nisan 2018 tarihli '' Kibirden Olabilir mi? '' başlıklı Yelken Dünyası dergisi ile alakalı yazımdan sonra gazetemizin mail'ine gelen soru ve yorumları özellikle editörümüze onaylamamasını bu 2. yazıyı yazabilmek için rica ettim. Sık sık gazetemize gelen Hulusi bir haftadır uğramıyor. Sonunda geldi. Kenara çektim. Hemen ifadesini aldım.

(Gölge Kaptan) Hulusi anlat bakalım. Neler oldu? Olumlu ve olumsuz nelerle karşılaştın?
 

 (B. Hulusi GÜRBÜZ) Önce sen anlat da ben dinleyeyim.

 (G.K) Bana gelen maillerde, Yelken Dünyası dergisi için beter olsun diyenler var. Allah müstahaklarını versin diyenler var. İyi olmadı diyenler var.

  (B.H.G) Bende söylüyorum. Derginin kapanması iyi olmadı. Sonuçta denizcilikle alakalı kaç tane yayın organı var? Kayıp; Türk denizciliğinin kaybı.

 

 (G.K) Bir önceki yazıyla alakalı sonradan aklına gelen  ilave edeceğin şeyler var mı?

(B.H.G) Var. Rahmetli arkadaşım Barış Denizcilik Turizm Ltd.Şti sahibi Yavuz KARACA beni M. Selim RAMAZANOĞLU ile tanıştırmıştı. Tanıştırırken, sizin ortak noktalarınız var demişti. Hakikaten varmış. M. Selim RAMAZANOĞLU’da Yelken Dünyası dergisinde zaman zaman yazıyormuş. Gemi fotoğrafları ile alakalı arşivi de olduğundan geçen zaman içinde bizim bol fotoğraflı/yazılara destek verdiği de oluyordu. Gün geldi. M.Selim RAMAZOĞLU’nu da Yelken Dünyası dergisi sahibinin darılttığını öğrendim.

            M. Selim RAMAZANOĞLU, yaklaşık 1 yıl önce uzun zamandır yazdığı iki ciltten oluşan kitabını yine kendisinin kurduğu  İON YAYINEVİ tarafından dağıtımını yapıyor.

 

 (G.K) Hani kötü komşu insanı ev sahibi yaparmış misali. Bu örnek oldu mu? Bu da benden.

         Hulusi düşünüyorumda senin ve arkadaşlarının beraber yazdıklarınız hatırladığım kadarıyla Sn. Bekir COŞKUN ( Hürriyet Gazetesi’nde ), Sn. Mesut GÜNSEV ( Hürriyet Gazetesi K.K.T.C Baskısında ), Sn. R. Cem GÜRDENİZ ( Aydınlık Gazetesi ? Türkiye Yacht Dergisi ? Naviga Dergisi ? Yeni Deniz Mecmuası ? Marina Bültenleri’nde ), Sn. Kanat ATKAYA ( Hürriyet Gazetesi’nde ) ya köşe yazısının tamamı sizlerden bahsediyordu veyahut da  yazının içinde arkadaşlarınızla birlikte yer alıyordunuz. Bunlar Yelken Dünyası dergisi sahibi ve yazı işleri müdürünü ( ana ? oğlu ) galiba çok rahatsız etti.

(B. H.G) Niye rahatsız oluyorlar anlamıyorum ki! Mutlu olmaları lazım. Para verseler Yelken Dünyası dergisinin reklamını bu kadar iyi yapamazlardı.

         Rahmetli Mesut BARAN bizlerin adı dergiyle birlikte başka yerlerde çıktığı vakit hiç rahatsız olmaz, mutlu olurdu. Hatta sayfa alanımızı  arttırırdı. Ana- oğul da daralttılar. Sonunda bizi kapı dışarı ettiler. Kendi kendilerini kapattılar.

         ( E ) Dz. Kd. Albay olan eski bir dostum bir gün bana arada bir gazete ve dergiler sizin yazdıklarınızdan bahsediyorlar; Hulusi senin ve arkadaşlarının ismi bunların önüne geçiyor ve bu duruma onlar çok bozuluyorlar, demişti. Sen de aynı şeyi söylüyorsun. Bizim DENİZ TİCARET GAZETESİ’nin imtiyaz sahibi Sn. Yamaç ERÖZBEK gazeteci ve yazarlarının ismi başka yayın organlarında yer aldığı vakit son derece mutlu olur. Teşvik edici konuşmalar yapar.

(G.K) Daha başka ilave edeceklerin var  mı Hulusi?

(B.H.G) Duyduğum kadarıyla Yelken Dünyası dergisine büyük emek veren aynı zamanda editörü olan yılların deneyimli gazeteci/yazar Tayfun TİMUÇİN’ini de biraz üzmüşler. Kendisiyle bu konuyu detaylı görüşmedim. Ortak dostlarımız söyledi.

 (G.K) Hiç olumsuz aldığın tepki yok mu Hulusi? Olumsuz tepkilere gel.
Hulusi gülmeye başladın. Anlat bakalım.

 
(B.H.G) Var, olmaz olur mu. Dergiden dolayı tanıştığımız 25 yıllık dostum/arkadaşım Sait KERESTECİ beni whatsapp’tan engellemiş. Hem çok şaşırdım hem çok güldüm. Sait onlara rahmetli Mesut BARAN’dan dolayı kalpten bağlıdır. Şunu unutmamak lazım. Hukukta da vardır. Şartlar değişirse verilen sözler ve sözleşmeler değişir. Çünkü derginin sahibi bayan bana Mesut öleli şu kadar sene oldu  ve biz sana verdiğimiz imkanları kimseye vermedik dedi.

      Verdiği imkana bak. Sanki bana para veriyormuşta. Konuşmaya bak!

       Sözüme şöyle devam ettim.  Bizim yazılara çok emek gerekiyor. Örnek verirsek; gemi ve deniz antikaları yazısı için her seferinde çekim yaptığım yerlere yardımcıyla gidiyorum, ölçüyoruz, taşıyoruz, yer değiştiriyoruz. Kan ter içinde kalıyoruz. Bazen malzeme sahipleri hem çekim yapmamızı istiyorlar. Çekimler uzayınca da öf pöf ediyorlar. Bu da beni ve çalışma arkadaşımı strese sokuyor. Her çektiğimizi anında yayınlayamıyoruz, grup oluşturmak gerekiyor, görüntü sayfası içinde bir konuyu bazen beş kişi ile hazırlıyoruz. Hazırladığımız yılların birikimi ve yıllardır gemileri izlememizin sonucu. Pek de kolay meydana gelmiyor dedim.

(G.K) Bildiğim, Sait KERESTECİ’de bir zamanlar Yelken Dünyası dergisinde yazı işleri müdürlüğü yaptı. Fakat sonra bıraktı. Ana oğul ile anlaşamadığını duymuştum. Son yıllarda Sait KERESTECİ sık yazı yazmıyordu. Aslında bilgi birikimi vardır. Üç ayda bir yayınlanan Yeni Deniz Mecmuası’nda bir sefer yazısına rastlamıştım. O dergide zaten doğmamış çocuk gibi. Takipte zorlanıyoruz. Çıktı mı, çıkacak mı, geçen ay mı çıkmıştı? Üç ayda bir çıkan dergi olur mu? O derginin de ( E ) Amiral R. Cem GÜRDENİZ’in çabalarıyla bugüne geldiğini biliyoruz.

        Yelken Dünyası dergisinde Deniz KARADENİZ-Bora AYAN-Deniz LEVENTOĞLU; bu isimlerle ilgili ortalıkta bir söylenti vardı. O isimler hayali isimler. Dergi yönetimi yabancı dergilerden konuları tercüme edip onların adına yayınlıyorlardı galiba. Kadro zengin gözüksün hani!!!??????
 
 (B.H.G) Gölge Kaptan bana diyorsun ama sende az değilsin ha. İllaki bir yerlere gönderme yapacaksın.

  (G.K) Hulusi daha söyleyeceğin bir şey var mı?

  (B.H.G) Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin bir sözü ile bitirmek istiyorum.


                ‘’TEVAZU VE ALÇAK GÖNÜLLÜLÜKTE TOPRAK GİBİ OL’’

 

Alıntı: Deniz Ticaret Gazetesi

 

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Gemi inşaya özel af getirildi

02 Şubat 2011

Yasayla yatırım teşvik belgesi alarak gemi inşa edip satanlar, ayrıca yatırım indirimi kullanarak vergi ödememiş olanlara kesilmiş olan vergi ve cezalar ortadan kaldırılıyor.

Yarıyıl Kupası 2016 Optimist - Laser Yarışları yapıldı

03 Şubat 2016

Türkiye Yelken Federasyonu tarafından Bodrum Yalıkavak'ta düzenlenen Optimist ve Laser Yarıyıl Kupası yarışları sona erdi.

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter