Yazar Hakkında

29 Temmuz 2018, 20:16

İstanbul'un Değişen Çehresi, Doğa Ve Deniz

Gün geçmiyor ki İstanbul'da yeni bir yer imara açılmış olmasın. Artık bu haberlere öyle alışmışız ki şaşırmaz olduk. Çok değil şöyle on yıl kadar öncesine bile gitsek İstanbul'da yapılan tahribatları çok net görürüz.

Örneğin hala tartışmalı üçüncü havaalanı. 2009 tarihli İstanbul Çevre Düzeni Planı’nda üçüncü havaalanı için belirlenen yerin Silivri-Gazitepe olmasına karşın plan birden değişerek kuzeye kaydırılmıştır. İstanbul’un mevcut yerleşim alanları ile Karadeniz kıyısı arasında kalan kesiminde, önemli orman alanları, su havzaları, kumullar, barajlar, bentler, tabiat parkları ile çok sayıda endemik (başka yerde yaşamayan) bitki ve hayvan türlerinden oluşan farklı ekosistemlerin bir arada bulunduğu bütüncül bir ekolojik alan yer almaktaydı. Maalesef bu ortam öyle zarar gördü ki bunu kısa süre içindeki iklim ısı değişiklikleri , ormanda yaşayan hayvanların ve kuş göç yolları üzerinde olması sebebiyle göçmen kuşlardaki değişiklikler ortaya koydu kısa süre önce. Tüm hukuki tartışmalar içerisinde inşaat devam etti ve köprü açıldı. Havaalanı inşaatı sürmekte.


       Peki yıllar önce ikinci köprü yapılırken söylenenleri hatırlayalım. Köprünün trafiğe çözüm olmayacağı ayrıca etrafının imara açılması ve yoğun yapılaşmaya sebep olup kentin yapılaşmasının kuzeye doğru kayacağı ve bunun getireceği zararlar konuşuluyordu. Öyle de oldu. Şimdi ise kuzeyde son noktayız. Denizden başka gidecek yer kalmadı. Üçüncü köprü ve havaalanı bağlantı yollarının etrafında emlak fiyatları uçmuş durumda. Yakında buralardaki yapılaşmaların daha da yoğunlaşması beklenen bir şey.


       1990'lı yıllardaki uydu haritası ve bugün ki uydu haritasının karşılaştırıldığı görseli mutlaka görmüşsünüzdür medyada. Büyük bir hızla yok olan ormanlar sonucunda kurak bir İstanbul’la karşı karşıyayız.


       Bunun olumsuz etkilerini sadece karada değil denizlerimizde de görüyoruz tabi ki. Üç tarafımız denizlerle çevrili olmasına karşın yeterince denizi kullanmadığımız için hep karasal çözümlere yönelmemiz yetmiyor birde hızla kirletiyoruz denizlerimizi. Deniz kirliliğini yüzde seksen oranında karadan insan eliyle olduğu biliniyor. Kanalizasyonlar , fabrika atıkları , çöpler hep denize gidiyor.


       Bu arada yakın zamanda internette bir imza kampanyası dikkatimi çekti. Bilindiği üzere Atatürk Havalimanının 2018 de yeni havalimanı devreye girdikten sonra bütünüyle ticari yolcu taşımacılığına kapatılacağı , sadece genel havacılık, müstakil kargo ve eğitim, bakım-onarım faaliyetleri için hizmette tutulacağı açıklanmıştı. Buranın kapatıldıktan sonra akıbetinin ne olacağı henüz belli değil. İnternetteki imza kampanyasında kapatıldıktan sonra kent ormanı ve parkı olması konusunda bir istek var. Bence de doğru olan budur. Şehrin göbeğinde kalan bu değerli arazinin ne olacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.


       İnsanoğlu çevresini kirlettikçe , doğasını bozdukça bunun ne kadar kötü sonuçlar doğurabileceğinin farkına varmalı. Gelecek nesillere nasıl bir dünya bıraktığını düşünmeli bir an önce. Fütursuzca kullandığımız kaynaklar bir gün bitince değerini çok daha iyi anlayacağız.

 

Yazarın Diğer Yazıları

Denizden Gelen Sanat

Şinasi Yelkenci, denizden gelen çöplerle sanat eserleri yapan biri. Onunla tanışmam bir ortak arkadaş vasıtası ile oldu. 4 yıl önce çevre duyarlılığını arttırmak amacıyla Kumda Sanat Çalışma Grubu'nun ilkini düzenlediği Kilyos Kumda Sanat Şenliği organizasyonu sırasında bir süredir takip ettiğim ve çalışmalarını beğendiğim Şinasi Bey'’in tam da bizim şenliğimize uygun olduğunu düşünerek ona yazdım ve davet ettim. Bizi kırmayarak geldi ve ailesiyle birlikte ilk şenliğimizin katılımcılarından biri oldular. Ondan sonraki yıllarda da bizimle birlikte oldu. Birbirimizi daha yakından tanıma fırsatı bulduk ve o zamanlar yeni başladığı bu çalışmalarda yıllar içinde nasıl geliştiğini, ilerlediğini gördük.

30.11.2018 16:34:56

Yaşamak Onlarında Hakkı

Ülkemizde sokak hayvanlarıyla ilgili sorun onca çabaya rağmen maalesef çözülemiyor.

16.9.2018 13:23:21

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Toki başkanının konuşması

17 Ocak 2011

Sporun siyasete alet edilmesinin ibretlik örneği

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk CNR Yacht Festival Heyecanı 13-18 Ekim'de Marinturk'te!

Yazarlar

Facebook

BANNER

Admiral Denizcilik

BANNER

Süper Wood Marin

BANNER

TurkSail - Türkiye'nin en kapsamlı yelken haberleri.

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter