Yazar Hakkında

10 Ağustos 2018, 16:56

Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı

Azak Denizi girişi Kerç Boğazı'nda Rus limanı Port Kavkaz?dan 62 623 ton arpa yükleyerek kalkan Malta bandıralı M/V VİTASPİRİT dökme yük (Bulk Carrier) gemisi Suudi Arabistan'ın Cidde limanına intikal seyrine geçtiğinde her şey normaldi. Veya öyle görünüyordu.

İstanbul Boğazı giriş hattında ? seperasyon bölgesine gelindiğinde pilot indirme/ bindirme mevkinde, kılavuz kaptan (07 Nisan 2018) saat 14 50’de gemiye çıktı ve köprüüstünde yönetimi aldı. Her şey normal, seyir devam ederken Kanlıca önlerinde dönüş mevkinde ana makinenin stop ettiği, geminin atıl (Block Out) vaziyete geçtiğini gören Kılavuz Kaptan Harun Dokuz saat 15 40’ta dümeninde görev yapmadığını tespit ederek (Geminin kara kutusu olarak nitelendirilen VDR ? Seyir kaydediciye göre) Kıyı Emniyeti ile aşağıdaki konuşmaları yapıyor. Ve kısa süre sonrada bu konuşmalar gemi köprüüstünden görsel medyaya, TV ekranlarına yansıyor, bütün Türkiye kazadan haberdar oluyor. Zorluk katsayısı yaşanılan tehdide göre ne yüksek bir konuşma, kılavuz kaptan çok sıkıntılı:

 - Sancak demiri funda edeceğim,  kaptan etmiyor, bütün sorumluluk bende diyor...

 - Kaptana iki kere söyledim atmadı, şimdi atıyoruz ....

  - Şu anda hiçbir şey çalışmıyor, tam yol yalıya doğru gidiyoruz, çok sert bir şekilde çarpacağız....

   Tabii gemide nihai karar “Bismillah Funda” demir atma yetkisi kaptanda, süvaride. Ancak o kılavuz kaptan da boğazı biliyor, bilgi ve birikimi yeterli, ki daha öncesi de var; yıllarca okyanuslarda süvarilik yapmış. Sen Filipinli Kaptan Edgardo Deseo, neden kılavuz Kaptan Harun Dokuz’u dinlemiyorsun?

   Evet gemi sizin, sigorta şirketleri ile işi bağlarsınız ama İstanbul Boğazı’da bütün değerleri ile bizim.

   Bizde “Gemisini kurtaran kaptandır” diye bir söz var. İşte sen kendine fazla güvendiğin için gemini kurtaramadın kaptan. Bu Filipinli kaptan Edgardo Deseo: “Su derindi, atılacak demir zinciri kesebilirdi “ diyor. Olabilir, gene de mazeret yeterli değil kaptan! Şimdi yalıyı ortasından biçtin daha mı iyi oldu?

 

BÜYÜK BİR ÇEVRE KİRLİLİĞİ OLUŞABİLİRDİ
 
    Kazanın sebebine gelince; ana makinenin 5 nolu silindir kaveri çatlamış, su kaçırmış, sonuçta hararet yapmış ve stop etmişti. Ana makine stop, gemi dümeni görev yapmıyor, hızla İkinci Boğaz Köprüsü’ne (Fatih Sultan Mehmet’in) Anadolu Yakası ayağı altındaki tarihi Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı’na baştan bodoslama dalıyor. Korku filmi gibi.

   17 yaşında (2001), 225 metre boyunda, 32 metre eninde, 62 bin ton arpa yüklü gemi inşaatı 1839’lara kadar giden tarihi yalıya çıkmıştı, can kaybı olmadı, başka hasar da olabilir gemide ve yalıda yangın çıkabilir, arpa güzelim İstanbul Boğazı sahiline yayılır, kirletir ve kötü bir çevre sorunu yaratabilirdi. Yani ehven ?i şer oldu!
   Bizde hiçte hoş olmayan bir özellik vardır, her konuda olağan dışı hatalar ararız, iyi olan düzgün yapılan çok şeyi görmeyiz, görmezden geliriz.

  Kılavuz kaptan görevini tam,  yerinde ve iyi yapmış, örnek bir soğukkanlılık sergilemiştir. Kanaatim o ki yetkililerce mükâfatlandırılırsa iyi olur.

   Yalı sakinleri, çevre dostları ve İstanbul Boğazı’nın doğal aşıkları haklı olarak değişik tepkiler gösterdiler,  bilinmeli ki bu kazalar dün oldu, bugün oluyor ve yarın da olacak.

 

“GB P&I CLUB” SİGORTA TEMİNATI BİR MİLYAR DOLAR
 
     Kaza sonunda M/V Vitaspirit yalının yıkıntıları üzerinden çekilirken İstanbul Boğazı’na Karadeniz ve Marmara’dan girişler çift yönlü (güvenlik mülahazaları sebebi ile) deniz trafiğine kapatıldı. Ancak denizdeki gemi demiri, deniz dibi kablolarına takıldı ise de kurtarılarak Kumkapı önlerine çekilirken can kaybı olmamış, deniz kirliliğine de sebep teşkil etmemişti.   Sorumlu olarak görülen başta Kaptan Edgardo Deseo, Baş Mühendis Adalla Diarico ve Serdümen Samente Jervy Toledo’nun İstanbul Adalet Sarayı’nda 17’inci Asliye Ticaret ? Deniz İhtisas Mahkemesi’nde ifadelerine başvuruldu.
    Mahkeme gemi üzerine 50 milyon dolarlık haciz koydu, seyr-i seferini durdurdu. İyi de bu yüklü zararı kim/ kimler nasıl karşılayacak? 300 grostonun üzerindeki bütün gemiler P&I sigortası ile sigortalanmak zorundadır. Yoksa bulunduğu limanı terk edemez ve de iş bulamaz ? yük ? yolcu alamaz, taşıyamaz. Bu bütün dünya denizleri/ limanları için geçerli bir kuraldır.

  Hakkında konuştuğumuz M/V Vitaspirit  İngiliz  “GB P& I Club” e sigortalı. Bu kurum dünyanın en pahalı, en büyük, en prestijli gemilerini sigortalıyor. Yalıya çarpan arpa yüklü gemi bu dev kuruluşa sigortalı. Ve sıkı durun, teminatı bir milyar dolar.

   Bizimde “Türk P & I “ sigortamız var. 2014’te kuruldu ilk 2 yıl zarar etti ama şimdi karda ve geleceği parlak.

    Yazının kaleme alındığı anlarda edinilen bilgilere göre yalı sahipleri onarım ve yenileme için 50 milyon dolar istiyor. Sigorta şirketi ise: “ kaza yalı üzerinde oluştu, yalının arazisi yerinde duruyor maksimum harcama 20 - 25 milyon doları geçmez” diyor, konunun uzmanları. Bence de öyle! Aksi durumda uzlaşma sağlanamazsa işin mahkeme safahatı başlayacak.   Boğazdan geçen gemilerin kılavuz kaptan alma mecburiyeti yok. İlerde bu ve bunun gibi kazalara meydan vermemek için bi şekilde, belirgin tonajın üzerindeki yabancı bayraklı gemilere boğaz geçişi için kılavuz kaptan alma ve romörkör / romörkörlerle eskortlama mecburiyeti getirilmelidir. Meselenin başka çıkışı yoktur.
22 Nisan 2018

 

                                                                         Babür Hüseyin ÖZBEK
                                                                              22 Nisan 2018

 

Alıntı: Deniz Ticaret Gazetesi

 

Yazarın Diğer Yazıları

Yeni Kitabım '' Güvertede ''

1.3.2020 15:53:38

Lumbuzdan Gelen Işık Hayattır

Açık denizde, okyanusta lumbuzdan gelen ışık, temiz hava, çırpıntılı denizde uçuşan beyaz köpüklü dalgalar; çelik yığınları içinde yaşayanlar için hayattır. Yaşama bağlanmaktır. Ana güverte altındakilerle üst güvertelerdeki, köprüüstündeki lumbuzların yaptığı görev farklıdır. Lumbuzsuz kamarada yatanlar, ofiste çalışanlar için ışık demeti saatlerce, günlerce süren uzun seyirlerde, Ekvator Hattından Güney veya Kuzeye doğru yükseldikçe Atlantik'te farklı Hint Okyanusu'nda farklı değerler taşır. Lumbuz açıksa üşütür, manikayı süpürerek gelen tuzlu su ıslatır. Hareket halinde olduğunuz her mevkii de akıntı, rüzgar, nem ve barometre farklı değerlerle karışımıza çıkar.

31.1.2019 20:24:08

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Paris Uluslararası Yat Fuarı’da görülmeye değer 5 tekne

06 Aralık 2015

Paris Uluslararası Yat Fuarı’da görülmeye değer 5 tekne2015 Salon Nautique de Paris Uluslararası Yat Fuarı, aralık ayında ziyaretçilerine kapılarını açıyor.

ATSO 8. Yelken Yarışları ve Cumhuriyet Kupası sona erdi

31 Ekim 2014

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası(ATSO) tarafından bu yıl 8'incisi düzenlenen yelken yarışları ve Cumhuriyet Kupası sona erdi.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter