Yazar Hakkında

10 Eylül 2018, 20:55

Kadın Yelkenciler Sabır Taşını Bile Çatlattı

ARPR İletişim tarafından İstanbul Yelken Kulübü işbirliğinde düzenlenen Deniz Kızı Ulusal Kadın Yelken Kupası’nda ilk gün starttan bir süre sonra kalan hava yüzünden sıkıntılı geçti. Kınalıada’yı dönen filo Fenerbahçe açıklarında havasız kalınca rota kısaltması uygulandı. Öncü tekne finişe kadar olan 100 metreyi bir saatte kat edebildi. Buna rağmen tek bir terk anonsu duyulmadı.


Kadınların yelken sporuna olan ilgisinin artması, ülkemizdeki kadın yelkenciliğinin desteklenmesi, yeni sporcular yetiştirilmesi ve kadın yelkencilerin motive edilmesi amacıyla bu yıl üçüncü kez düzenlenen “Deniz Kızı Ulusal Kadın Yelken Kupası”nda ilk yarış 7 Eylül Cuma günü coğrafi parkurda gerçekleşti.


Yarış öncesi İstanbul Yelken Kulübü’nde buluşan kadın yelkenciler, kahvaltının ardından eğitim aldıkları yelken okullarından bir süpervizör eşliğinde Başhakem Ahmet Atacan ve İYK Sportif Direktörü Yalçın Gürkan tarafından verilen brifinge katıldı.
Teknik ayrıntıların
konuşulduğu brifingde start hattı, protesto ve yol hakkı gibi bazı temel kurallar hakkında da ekiplere bilgi verildi.

Ön sahada sadece Cenova kullanılacak yarışta balon kullanmak yasaktı. Her teknede bulunan süpervizörler, starttan bir dakika sonra dümeni kadın yelkencilere bırakmak zorundaydı. Protesto işleminden de ücret alınmayacaktı.


15 EKİP KAYIT VERDİ

Geçtiğimiz yıl 11 ekibin yer aldığı Deniz Kızı Ulusal Kadın Yelken Kupası’nda sayı bu yıl 15’e yükseldi.Katılımcı ekipler şöyle sıralandı:

Türk Telekom, Ford Otosan, Mercedes Benz, Eker, Sahibinden.com, Burgan Bank, Doğuş Grubu, Dunapack Dentaş Packaging, Şenpiliç RC Girls Sailing Team, Permolit Team Ladies, Atak Akademi, Sultans of the Sea, Pupa Doğuş Üniversitesi, AÇEV ve Deniz Kuvvetleri Kadın Yelken Takımı.

Ne var ki, Deniz Kuvvetleri Kadın Yelken Takımı 20 Eylül’e kadar Karadeniz’de devam eden eğitimleri nedeniyle start hattına gelemedi.Üç gün sürecek mücadelede ilk gün Kınalıada dönüşlü coğrafi rota kullanılacak, Cumartesi ve Pazar günleri de toplam 5 şamandıra yarışı yapılacaktı.

Bacak uzunluğu 0.5 deniz mili olarak planlanan ve yine balon kullanımının yasak olduğu şamandıra yarışlarının tamamı gerçekleştiği takdirde en kötü puanlı bir yarış atılabilecekti.GÜÇLÜ RÜZGAR YARIŞIN SONUNA KADAR DAYANAMADI

Tahminler, hafta boyunca etkili olan poyrazın devam edeceğini göstermesine rağmen, start hattına gelen ekipleri imbat rüzgarı karşıladı.

Rüzgar önceleri güçlüydü ve hızı bir ara 10-12 knot’a kadar yükseldi. Start saatinde ise 6-8 knot’a kadar geriledi.5 dakika uyarısıyla saat 15.00’da temiz bir startın ardından filo Fenerbahçe Sığlık Çakarı’na (Digavsing) doğru tırmanışa geçti.

Starttan en iyi çıkan tekne Permolit-Team Ladies First oldu. Ancak Digavsing dönüşünde liderliği Eker’e kaptırdı. Şenpiliç RS Girls Sailing Team’in Gezgin sınıfında yarıştığı Ahgumgum ise ilk dakikalardan itibaren oldukça zorlanmaya başladı.Kınalıada’yı dönüp geri gelen filoda öncülük Team Atak’a geçmişti. Ancak Fenerbahçe önlerinde hızı tükenen hava nedeniyle Yarış Komitesi finiş hattını İYK önünden Digavsing’e (Fenerbahçe Sığlık Çakarı) taşımaya karar verdi.


Rüzgar tamamen tükenince, antrenmanlarını sonlandıran
Laserciler, koç botu tarafından yedeklenerek kulüplerine
dönerken kadın yelkenciker inatla direniyordu...


DENİZDE SABIR SINAVI
 
Lider Tekne Team Atak’ın, finiş hattına 100 metresi kalmasına rağmen zaman zaman akıntının etkisi ile geri kayarak bu mesafeyi yaklaşık 1 saatte kat edebildi ve hattı 18.05’te kesti.

Yakın takipçisi Mercedes-Falcon’un da durumu farklı değildi. Çok çabaladı, sonunda çakarın dışına çıktı, tramola atarak kendini akışa bıraktı ve bir tramola daha atıp 18.28’de “içeri” girmeyi başardı.

Bu sıralarda Öreke Taşı’na yakın gelip, buradan Digavsing’e yükselen bir rota izlemeyi tercih eden Fenerbahçe-Doğuş Yelken’in belirgin hızı ansızın kesildi. Hafif bir esinti ile ileri, daha sonra akıntı ile geri kayan ekip sabırla direndi ve ancak saat 19.01’de finiş hattına ulaşabildi.

Eker 18.34, Permolit-Team Ladies First 18.38, Burgan Bank-Extrem 18.39 ve Ford Otosan 18.47’lik zamanlarla hatta ondan önce ulaşmıştı.


Fenerbahçe-Doğuş Yelken, Öreke Taşı önlerinde düştüğü "çukur"dan çıkabilmek için çok çabaladı...


SÜRE İKİ TEKNEYE YETMEDİ

Umutların oldukça zayıf olmasına rağmen kadın yelkenciler sabır taşını bile çatlatacak bir azimle direnmiş ve ikisi hariç tamamı 19.05’e kadar rotalarını tamamlamayı başarmıştı.

IRC3’te Goliath-AÇEV, Gezgin’de Ahgumgum-Şenpiliç RC Girls Sailing Team saat 19.30 olarak belirlenen süre içinde hatta ulaşamayınca hanelerine “DNF” (Did Not Finish / Finiş Yapmadı) notu düşüldü.

Cumartesi ve Pazar günü yapılacak şamandıra yarışlarının ardından ödül töreni 9 Eylül Pazar günü saat 19.00’da İYK’da düzenlenecek, Genel Overall ile gruplarında dereceye giren ekiplere kupaları verilecek.


DENİZ KIZI ULUSAL KADIN YELKEN KUPASI
1. Yarış Sonuçları (Geçici)
7 Eylül 2018, Cuma / Coğrafi Rota

IRC1
Kayıtlı tekne sayısı: 2
Start saati: 15.00
1. Team Atak (Ahmet Köroğlu) 18.05.12
2. Fenerbahçe-Doğuş Yelken (Halil Savaş / Zeynep Yentür) 19.01.29

IRC2
Kayıtlı tekne sayısı: 3
Start saati: 15.00
1. Eker (Nevra Eker Güryel) 18.34.00
2. Burgan Bank Extrem (Cem Gözen / Gülşah Turan) 18.39.51
3. Ford Otosan (Oğuz Ayan / İrem Eribol) 18.47.18

IRC3
Kayıtlı tekne sayısı: 8
Start saati: 15.00
1. Mercedes-Falcon (Deniz Yılmaz / Tuğba Yağcı) 18.28.16
2. Permolit-Team Ladies First (Bartu Özsoy / Esra Tekkaya) 18.38.51
3. Türk Telekom-Alize Zig Zag (Barış Koncagül) 19.04.03
DNF: Goliath-AÇEV (Okan Meşe / Nalan Yalçın)

GEZGİN
Kayıtlı tekne sayısı: 1
Start saati: 15.00
DNF: Ahgumgum-RC Girls Sailing Team (Fatih Şenyüz / Bala Gökmeral)


1. GÜN OVERALL SONUÇLAR

01. Team Atak
02. Mercedes-Falcon
03. Permolit-Team Ladies First
04. Eker
05. Türk Telekom Alize Zig Zag
06. Burgan Bank Extrem
07. Dunapack Dentaş-Alto
08. Ford Otosan
09. sahibinden.com-Flamenco
10. Pupa Doğuş Üniversitesi
11. Be Blue-Blue Sailing Academy
12. FenerbahçeB-Doğuş Yelken
13. Goliath-AÇEV


Alıntı: TurkSail  
Fotoğraflar: Serdar BAPOĞLU

 

Yazarın Diğer Yazıları

Samim Arduman Kupası Yapılamadı

TAYK Komodorlar Trofesi'nin ikinci yarışı olan Samim Arduman Kupası'nda start verilemedi. Kayıt veren 16 tekneden 5'i hazırlıklar başlamadan önce Komite?ye yarışa katılmaktan vaz geçtikleri bilgisini verdi. Rüzgarın bu sıralarda 40 knot'ı aştığı bilgisini alan Komite, marinadan çıkıp parkura gelen 6 tekneye '2Elverişsiz hava koşulları nedeniyle planlanan yarış yapılmayacaktır'' dedi.

4.4.2019 15:23:27

BAU İlkbahar Trofesi’nde 4 Start, 3 Yarış

Bahçeşehir Üniversitesi öğrencileri tarafından kurulan BAUISC (BAU International Sailing Club / BAU Uluslararası Yelken Kulübü) tarafından gerçekleştirilen İlkbahar Trofesi'nin ilk ayak yarışları yoğun rekabete sahne oldu. 40 ekibin kayıt verdiği etkinlikte, IRC0-1 ve 2 gruplarında performans açısından birbirine yakın tekneler rekabeti yükselten temel nedeni oluşturdu.

28.3.2019 13:48:51

SIRENA MARIN Japan International Boat Show’a Katıldı

Türkiye'den dünyaya açılan küresel bir marka olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Türkiye'nin ilk ve tek seri motoryat üreticisi SIRENA MARINE, dünyanın en önemli tekne üreticilerinin katılımıyla, 7-10 Mart tarihleri arasında düzenlenecek Japan International Boat Show'a katılıyor.

6.3.2019 22:40:46

TAYK, Sezonu 2 Mart'ta Ertan Balin Kupası ile Açacak

Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübü (TAYK) TEB Özel Komodorlar Trofesi'nin ilk yarışı olan Ertan Balin Kupası 2 Mart Cumartesi günü yapılacak.

27.2.2019 21:19:25

Açık Hırvatistan Şampiyonası'nda Yücel sürprizi

IOM Sınıfı Açık Hırvatistan Şampiyonası bu yıl 18-20 Ocak?ta Hırvatistan?ın Rogoznica kasabasında yapıldı.

30.1.2019 15:21:50

EAYK-Çeşme Marina İzmir Güz Trofesi Yarışsız Bitti

İzmir Güz Trofesi'nin koşulduğu Çeşme parkuru, kapanış yarışlarına izin vermedi. İlk gün havanın oldukça sert olması yüzünden Yarış Kurulu ''saçak altı''bir rota seçti.

25.12.2018 14:15:17

TYF Atatürk Kupası’na ‘Çirkin Damga’

Bodrum Yalıkavak'ta gerçekleşen TYF Atatürk Kupası'nın ikinci hafta yarışlarına etkinliğin başhakemi ile Sahil Güvenlik gemi komutanı arasında geçen diyalog damgasını vurdu. Parkurun liman girişini kapattığını, bunun da tehlike yarattığını söyleyerek ''yer değişikliği'' öneren SG komutanına başhakem, 'Sen bana karışamazsın, sen benim komutanım değilsin' dedi.

4.12.2018 18:28:57

Heybeliada 1773 Kupası’na 41 Tekne Katıldı

Deniz Harp Okulu ve Deniz Lisesi'nin kuruluşu anısına İstanbul Yelken Kulübü tarafından düzenlenen Heybeliada 1773 Kupası'na, son dakikada eklenenlerle birlikte 41 tekne katıldı.

20.11.2018 16:18:37

Refet Ereş 35 Yıl Sonra İstanbul Sularında

Bir dönem İstanbul'da fırtına gibi esen yelkencilerden biriydi Refet Ereş... Ani bir kararla 35 yıl önce tası tarağı toplayıp eşi ile Kanada'ya göçtü. Geçtiğimiz günlerde bir haftalığına İstanbul'a gelince, TAYK Sonbahar Kupası-1'de Gürhan Tüker'in Korza yatında İstanbul suları ile yeniden kucaklaştı. Ardından da eski dostlarla İYK'da yenen akşam yemeğinde kulaklar bolca çınlatıldı.

18.11.2018 00:47:19

Göcek Yarış Haftası'nda Plaj ve Yarış Bir Arada

Adında ''Sonbahar'' var ama 16. Göcek Yarış Haftası yaz mevsimini aratmayacak sıcak ve güneşli bir havada başladı, öyle de devam ediyor. Rüzgar gelene dek özellikle Rus ekipler denize girip güneşin nimetlerinden yararlanırken, komite teknesinde de ızdıraplı saatler yaşanıyor. Düşük hava koşullarına rağmen son güne gelindiğinde, planlanan 6 yarıştan 5'i yapılmıştı.

14.11.2018 10:25:36

29. Marmaris Yarış Haftası Başladı

MIYC (Marmaris International Yacht Club) tarafından 27 Ekim-2 Kasım tarihleri arasında düzenlenen 29. Marmaris Yarış Haftası bugün tüm gruplarda yapılan ikişer yarışla başladı. IRC sınıfları koy içinde orsa-pupa, Cruiser sınıfları ise koy dışında coğrafi rotada mücadele etti. IRC sınıflarının yarışlarında protestolar havada uçuştu ama masaya sadece resmiyete dökülen ikisi geldi.

30.10.2018 18:30:48

Farr 40-MAT 1010 İstanbul Kupası’nda Asterisk’ten sarkaç etkisi

TAYK tarafından düzenlenen Farr 40-MAT 1010 Benzer Tekneler İstanbul Kupası 20-21 Ekim'de Caddebostan parkurunda 6 şamandıra yarışı ile tamamlandı. 6-9 Ekim'de Chicago'daki Farr 40 Dünya Şampiyonası'nda 14 tekne arasında 10'uncu olan Asterisk, İstanbul'da açık ara farkla birinciliği kucakladı. MAT 1010 sınıfında ise birinciliği Cheese Sailing kazandı.

25.10.2018 14:12:37

Rixos Sailing Cup’ta Ünlüler Buluşması

''Dostluk Kazansın'' sloganı ile bu yıl üçüncüsü düzenlenen Rixos Sailing Cup Göcek 2018, 11-14 Ekim tarihleri arasında Rixos Premium Göcek'te yelken tutkunlarını bir araya getirdi.

19.10.2018 23:22:54

3. Rixos Cup Göcek İçin Geri Sayım

Deneyimli olsun ya da olmasın, deniz ve yelken tutkunlarını bir araya getirmek amacıyla bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Rixos Sailing Cup Göcek, 11-14 Ekim tarihlerinde yapılacak.

4.10.2018 19:19:33

İzmir Körfezi Arkas'ın Yarışına Dar Deldi

İzmir Büyükşehir Belediyesi Körfez Şenlikleri'nin ana etkinliği olan İzmir Arkas Körfez Yarışı geçen yıl 42 teknelik katılımla gerçekleşti. Sayı bu yıl 50'ye yükseldi ancak bu ''sınırlandırılmış'' hali idi. Koca İzmir Körfezi'nde Konak Pier rıhtımı ve Levent Marina dışında bağlama yeri bulunmadığı için diğer başvurular geri çevrildi. Etkinlik 2 günde gerçekleşen 4 yarışla tamamlandı.

28.9.2018 18:30:23

İzmir Körfezi’nde Yelken Festivali Coşkusu

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Yelken Federasyonu, Çeşme Marina Ege Açıkdeniz Yat Kulübü ve Konak Pier'in destekleri ile düzenlenen İzmir Arkas Körfez Yarışı'nda ikinci buluşma 22-23 Eylül günleri yaşanacak.

21.9.2018 14:11:00

Arkas Aegean Link Regatta 51 Tekne İle Start Aldı

TYF ve Ege Açık Deniz Yat Kulübü (EAYK) Çeşme Marina işbirliğinde düzenlenen Arkas Aegean Link Regatta'da ilk start düdüğü bugün çaldı. Yarışın destekçilerinden UBS?in adını verdiği mücadele Çeşme önlerinden başlayıp Sakız Adası?nda tamamlandı. IRC0?da Anything / Dere Construction birinci, Comet A Arkas-M.A.T. Sailing Team ikinci, Göztepe Yelken 1925 üçüncü oldu.

5.9.2018 23:30:13

Milli sporcular 2020 Tokyo Olimpiyatları'na Katılacak

Milli sporcular Nazlı Çağla Dönertaş ve Alican Kaynar, 2020 Tokyo Olimpiyatları'na katılma hakkı elde etti.

16.8.2018 20:42:56

Amiral Kupası Yarışları Tamamlandı

İstanbul Yelken Kulübü tarafından düzenlenen geleneksel Amiral Kupası yarışları, 5 Ağustos Pazar günü ''Sahil Güvenlik Komutanlığı Kupası'' adıyla yapılan ikinci etap mücadelesiyle sona erdi

9.8.2018 14:59:49

''8’inci Uluslararası Arena Aquamasters Yüzme Şampiyonası'' İstanbul'da Düzenleniyor

8'inci Uluslararası Arena Aquamasters Yüzme Şampiyonası, Setur Marinaları sponsorluğunda Marmaris ve Bodrum'dan sonra 4-5 Ağustos tarihlerinde İstanbul'da düzenlenecek.

15.7.2018 21:45:06

Geri Dönüşüm Yelkenlisi Denize İndirildi

Muğla'nın Fethiye ilçesinde çevre kirliliğine dikkat çekmek için bir vatandaş iki ay boyunca sokak ve plajlardan topladığı yaklaşık 950 pet şişeden tekne yaparak denize indirdi.

11.6.2018 13:33:44

Palamut & CPM Yelken Takımı Eğitim İçin Yelken Açtı

İstanbul Yelken Klubü (İYK) 2018 Yat Trofesine dahil Deniz Harp Okulu (DHO) Kupası Yat Yarışı, 37 teknenin katılımı ile Tuzla'da gerçekleşti. ' Eğitim İçin Her Şey' projesi için yelken açan Palamut & CPM Yelken Takımı yarışı ikincilik ile tamamladı.

21.5.2018 23:03:21

EDHEC Yelken Yarışlarında TÜRK BAYRAĞI Dalgalandı

Fransa'da her yıl farklı ülkelerden üniversite yelken takımlarının katılımıyla gerçekleşen Course Croisiere EDHEC yelken yarışları bu yıl 50. yaşını kutladı. 25'i aşkın ülkeden gelen 230 üniversite yelken takımı arasında mücadele eden Bahçeşehir Üniversitesi Yelken Kulübü (SailingBAU) öğrencileri birincilik elde etti.

6.5.2018 23:55:52

Denizden Gelen Sanat

Kendisini 'Deniz Çöpçüsü' olarak tanımlayan deniz ve çevre tutkunu Şinasi Yelkenci, denizden çıkardığı her türlü atığı değerlendirerek ortaya çıkardığı, her biri toplumsal mesaj içeren eserlerini Burgazada'da Cennet Plajı'nda sergiliyor. Sergi, 6 Mayıs Pazar akşamına kadar devam ediyor olacak.

2.5.2018 00:13:25

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Internet ve Etik, Net Ahlakı: Netiquette!

26 Ağustos 2003

Net Ahlakı: Netiquette! isimli köşe yazısında belirtilmiş etik ilkelerini aşağıda sizlerle paylaşmak istedik.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Yelkenci İlan Ver

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Atölye Kürün – Ressam, Heykeltraş, Ürün Satışları ve Özel Tasarımlar

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

MarinTurk Marina'da kaçırılmayacak fırsatlar

BANNER

Özel İSTANBUL TIP MERKEZİ - 1998'den Bugüne Sağlıkla

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

Filtre.com.tr Endüstriyel Madde ve Malzeme İmalatı, Ticareti ve Mühendislik Hizmetleri Kartuş Filtre -Karbon Filtre - Torba Filtre üreticisi.

BANNER

StatCounter