Yazar Hakkında

16 Eylül 2018, 13:23

Yaşamak Onlarında Hakkı

Ülkemizde sokak hayvanlarıyla ilgili sorun onca çabaya rağmen maalesef çözülemiyor.

Yaşadığım bölgede özellikle bu kış hayli zor geçti.İstanbul'un Karadeniz'e açılan son yerleşim yeri olması sebebiyle Sarıyer Kilyos'a ve civarına birçok hayvan terkedilmektedir. Önüne gelen bakamadığı yada sokağında olmasından rahatsız olduğu hayvanları toplayıp buralara getirip sokağa terkediyorlar. Bu da yaşadığımız bölgede büyük sorun oluşturmaktadır. Onlarca hayvansever ve belediye veterinerlik hizmetlerinin çabalarına rağmen besleme ve kısırlaştırmaya yetişmek hayli zor. Herkes hayvan sevmek zorunda değil elbette ama sokakta yaşayan bu canların da bakıma ve beslenmeye ihtiyaçları olduğunu , onlarında can taşıdığını unutmamak gereli. Gönüllü birçok hayvansever tarafından bu hayvanlar beslenmekte ve bakımları konusunda belediye ve özel veterinerlerden yardım almaktalar. 

Son zamanlarda medyada sıkça karşılaştığımız sorunlardan biri de bu sokak hayvanlarını besleyenler ile bundan rahatsız olanlar arasında yaşanan çatışmalar. Bundan 1,5 ay kadar önce Uskumruköy'de ormana terkedilen köpekleri yaşatmaya çalışan bir grup gönüllünün kurduğu barınak yakılmıştı. Ormanın kenarında kurdukları bu barınakta 100'e yakın hayvanının bakımını üstlenenler bu olay karşısında tabi ki de  şaşkın ve üzgündüler. Artık insanlık nereye gidiyor dedirten cinsten bir dolu kötülük o kadar fazlalaştı ki , insanın insana yaptığı zulümleri gördükçe hayvanlara hiç acımamaları normal görülebiliyor. Kendi adıma zaman zaman umutsuzluğa kapılsamda yine de iyi insanların varlığını gördüğüm zaman umut etmenin ve daha iyi bir dünyada yaşayabilmek için çaba göstermenin gerekli olduğunu düşünüyorum.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yeni yaptığı ve hayvanseverler tarafından onaylanmayan Kısırkaya'daki barınağında bölge için ne kadar çözüm olduğu tartışılır. Yer seçiminin yanlışlığı ve daha birçok sebepten mahkemelik olmuş ve geçtiğimiz yıl açılmadan önce büyük bir eylemle karşı çıktığımız barınağın kullanılmayan ikinci etabının taşınması gündemde.Yani o eylemi haksız yere yapmadığımızın kanıtı bu bence.

Sokak hayvanlarıyla ilgili sorun kısa vadede çözüme kavuşacak gibi görünmesede , yerel yönetimlerin ve hayvanseverlerin birlikte hareket ederek  , birbirini daha çok dinleyerek , anlayarak ortak çabaları sonucu çözüme kavuşacağını düşünüyorum. Sonuç olarak sokakta yaşayan canların bize ihtiyacı var. Onlarda diğer canlılar gibi bu dünyaya ait ve tıpkı bizim gibi onlarında yaşam hakkı var. Geçerli ve sürdürülebilir çözümler üreterek daha iyi şartlarda yaşamalarını sağlamak mümkün.

İnsan haklarının bile hiçe sayıldığı günümüzde hayvan haklarının ne derece gözetildiği tartışmalı olsada yaşamdan , doğadan , sanattan , iyilikten yana taraf olan herşeyin ve herkesin yaşamı daha da güzelleştireceğine inancımı korumak istiyorum. Bir kere geldiğimiz şu hayatta iyi ve kaliteli yaşamak inanın çok değerli. Yaşamı anlamlı kılabilmek , daha mutlu ve huzurlu olabilmek adına yapmaya çalıştıklarımıza sahip çıkıp , iyilik , güzellik , barış ve özgür bir dünya için çabalamaya devam etmeliyiz.Hepinize hayırlı günler dileklerimle...

 

Yazarın Diğer Yazıları

Denizden Gelen Sanat

Şinasi Yelkenci, denizden gelen çöplerle sanat eserleri yapan biri. Onunla tanışmam bir ortak arkadaş vasıtası ile oldu. 4 yıl önce çevre duyarlılığını arttırmak amacıyla Kumda Sanat Çalışma Grubu'nun ilkini düzenlediği Kilyos Kumda Sanat Şenliği organizasyonu sırasında bir süredir takip ettiğim ve çalışmalarını beğendiğim Şinasi Bey'’in tam da bizim şenliğimize uygun olduğunu düşünerek ona yazdım ve davet ettim. Bizi kırmayarak geldi ve ailesiyle birlikte ilk şenliğimizin katılımcılarından biri oldular. Ondan sonraki yıllarda da bizimle birlikte oldu. Birbirimizi daha yakından tanıma fırsatı bulduk ve o zamanlar yeni başladığı bu çalışmalarda yıllar içinde nasıl geliştiğini, ilerlediğini gördük.

30.11.2018 16:34:56

İstanbul'un Değişen Çehresi, Doğa Ve Deniz

Gün geçmiyor ki İstanbul'da yeni bir yer imara açılmış olmasın. Artık bu haberlere öyle alışmışız ki şaşırmaz olduk. Çok değil şöyle on yıl kadar öncesine bile gitsek İstanbul'da yapılan tahribatları çok net görürüz.

29.7.2018 20:16:07

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Gemi inşaya özel af getirildi

02 Şubat 2011

Yasayla yatırım teşvik belgesi alarak gemi inşa edip satanlar, ayrıca yatırım indirimi kullanarak vergi ödememiş olanlara kesilmiş olan vergi ve cezalar ortadan kaldırılıyor.

Deniz Tutkunlarının Merakla Beklediği Fuar Kapılarını Açıyor

15 Şubat 2020

Mega yatlardan teknelere, yelkenlilerden şişme botlara kadar 3.500'ün üzerinde deniz aracı, Dünyanın en büyük tekne ve yat fuarlarından biri olan CNR Avrasya Boat Show'da deniz tutkunları ile buluşuyor. 10.000'i aşkın markanın ürünlerini sergileyeceği fuarda, 1.000 lira ile 102 milyon lira arasında her bütçeye uygun araç denizle bütünleşmek isteyen ziyaretçilerini bekliyor.

İş dünyası Yelken Sporunu sevdi

22 Aralık 2014

Son dönemde şirketleri yelken sporuna yönlendiren sebebin denizde hayatta kalmayla iş dünyası arasında kurulan paralellik olduğu söyleniyor.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk CNR Yacht Festival Heyecanı 13-18 Ekim'de Marinturk'te!

Yazarlar

Facebook

BANNER

Admiral Denizcilik

BANNER

Süper Wood Marin

BANNER

TurkSail - Türkiye'nin en kapsamlı yelken haberleri.

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter