Yazar Hakkında

16 Eylül 2018, 14:08

Deniz'e Doğru

Denizcilik bence iki türlüdür. Hobi denizciliği ve profesyonel denizcilik. Zaten ehliyetlerde böyle ayrılır, amatör ve profesyonel diye.

 

 Amatör kalmak bir insanın öz mutluğuniçin çok önemlidir çünkü bir işten para kazanmaya başladığınızda iki yol vardır. Ya Britney Spears kadar ünlü ve zengin, ya da Tesla kadar fakir ama bir o kadar da kıymetli olursunuz.

Dünyada gerçekten samimiyet ile bir şey üreten insanlar sonunda salt bir yalnızlık ve sefalet içinde giderler. Ancak sefalet nedir? Bir insanın bankasındaki milyon dolarları mı? Yoksa yazdığı şarkılar, şiirler mi evren de daha kıymetlidir? Bunu ancak spatyoma çıktığımızda anlayacağız belki de.

Bana göre evrene bırakılan her sevgi zerreceği , her dolardan kıymetlidir. Ancak maalesef sistem bizi öyle esir almıştır ki , boyalı kağıtlara kavuşmadan ideolojinizi de anlatamaz hale geliyorsunuz , yani bir süreliğine daha john lenon değil , kapitalist düzen kazanmıştır ama dönecektir bu devran elbet. John‘un , Micheal‘ın , Manço‘nun dönemi gelecektir. Deniz, sabırdır.

Deniz, anaçtır. Her derdi, her kederi alır içine. Ana‘dır bir yerde. Tekne, eğer varsa bir direği güverte de sevgilidir. Direksizlere neden sevgili demedin derseniz açıklıyayım. Direği olmayan yakıt ile, olan rüzgar ile gider dostlar. Yüreği olmayan pırlanta ile, olan ise umutla seyreder ve rüzgar umuttur. Çünkü her fırtanada size acımasını umut edersiniz, sizi istediğiniz limana götürmesini, size refakat etmesini arzularsınız. Bu yüzden direkli tekne vefakar sevgilidir, motoru olmasa yine taşır sizi.

Deniz size her şeyi verir. Acıkırsanız aş verir, öfkelenirsiniz saadet verir, yolunuzu kaybetseniz umut verir, hastalansanız şifa verir, kederlenseniz şükür verir, sır verseniz iz vermez, ahh verirseniz ohh verir.

Birileri demiş ki deniz kenarına gidip derdini denize atan herkesin gamını denizciler toplarmış. Doğru, bu yüzden denizciye giz verildiğinde karşılığında güz verir.

Deniz sana kızarsa eğer, layık değilsen bu dilbere ama parayı denize verirsen yok verir, ondan aldığını ego olarak insana verirsen yalnızlık verir, maviyi özgürlük değil bilgelik sanarsan bok verir. Elin de avucunda ne varsa alır dostlar. Bu yüzden bir karar vermek gerekir, denizci mi olmalı? Deniz‘e ait mi olmalı  yoksa 'deniz'  mi olmalı?

Kimse layık değil işte ona, keşke denizin dibinde bir tuz tanesi olsaydım...

Belki anlardık evrende ki yerimizi...

Fotoğraflar: Atilla Gökova © Copyright

 

Yazarın Diğer Yazıları

Göcek Yarış Haftası

4-8 Kasım tarihleri arasında düzenlenen göcek yarış haftası 105 tekne ile start aldı.

11.11.2019 16:39:10

Marmaris Yarış Haftası 30. Yıl ‘ ı

Marmaris ? te düzenlenen uluslar arası yarış haftası geçtiğimiz hafta 26 ekim - 1 kasım tarihleri arasında yapıldı

4.11.2019 13:01:55

Kabus mu? Keyif mi?

6.5.2019 15:36:11

Tekne Arma Sistemleri

Amatör bir yelkenci ilk teknesini alırken genel olarak iç hacmi, kokpit konforu , motor saati ve ebatı gibi konuşara öncelik vermektedir. Bu konuşarında önemsiz olmadığını biliyoruz ancak çok daha önemli bir konu vardır. Nihayetinde bir yelkenli alıyoruz , buda arma' dır.

10.12.2018 22:49:23 1

Tekneleri Değil Kendimizi Tanımalıyız

Her amatör deniz sevdalısının en büyük hayali tabi ki tekne sahibi olmaktır. Ancak burada ki en önemli nokta tekneleri tanımaktan daha ziyade kendimizi tanımaktır. Yoksa yanlış bir tekne alır ve deniz serüvenimize yıllarca çalışıp didinerek biriktirdiğimiz paraları çarçur ederek başlarız. Ülkemizde denizciliğe bakış açısı yanlış olduğu için bu iş zengin hobisi olarak kalıyor ve bizim gibi küçük bütçeli insanların bu hobiyi yapması zorlaşıyor.

5.10.2018 17:54:38 2

Yeni Bir Meslek Dalı ' Yelken Eğitmenliği '

Yelkencilik son yıllar da popülaritesinin zirvesine ulaşmış ve yelkenli sayısı hatırı sayılır bir oranda artmaktadır. Bu konuda beni en çok mutlu eden şey; pahalı ve büyük yatların dışında küçük ve ekonomik teknelerin sayısı da günden güne çoğalmaktadır. Amatör denizcilik de oldukça ilerlemektedir ve yelken hobisi biraz olsun zengin hobisi olmaktan sıyrılmaya başlamıştır.

18.8.2018 16:29:00 1

Teknede Çocuk Olmak

Bence bir çocuk için en büyük şanslardan birisidir denizde büyümek. Ancak öyle ince bir dengesi vardır ki bu konuda rahatça atıp tutmaya kendimde biraz olsun hak görüyorum. Çünkü denizde büyüyen bir çocuk , şimdi ise oğlunu denizde büyütmeye niyetlenen bir babayım. Bu yüzden hem çocukluğumda hem de yetişkinliğim de ki deneyim çocukları ile denize açılmak isteyen insanlara biraz olsun dokunabilirse çok mutlu olurum.

20.7.2018 16:22:15 6

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Atölye Kürün – Ressam, Heykeltraş, Ürün Satışları ve Özel Tasarımlar

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Özel İSTANBUL TIP MERKEZİ - 1998'den Bugüne Sağlıkla

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter