Yazar Hakkında

16 Eylül 2018, 14:08

Deniz'e Doğru

Denizcilik bence iki türlüdür. Hobi denizciliği ve profesyonel denizcilik. Zaten ehliyetlerde böyle ayrılır, amatör ve profesyonel diye.

 

 Amatör kalmak bir insanın öz mutluğuniçin çok önemlidir çünkü bir işten para kazanmaya başladığınızda iki yol vardır. Ya Britney Spears kadar ünlü ve zengin, ya da Tesla kadar fakir ama bir o kadar da kıymetli olursunuz.

Dünyada gerçekten samimiyet ile bir şey üreten insanlar sonunda salt bir yalnızlık ve sefalet içinde giderler. Ancak sefalet nedir? Bir insanın bankasındaki milyon dolarları mı? Yoksa yazdığı şarkılar, şiirler mi evren de daha kıymetlidir? Bunu ancak spatyoma çıktığımızda anlayacağız belki de.

Bana göre evrene bırakılan her sevgi zerreceği , her dolardan kıymetlidir. Ancak maalesef sistem bizi öyle esir almıştır ki , boyalı kağıtlara kavuşmadan ideolojinizi de anlatamaz hale geliyorsunuz , yani bir süreliğine daha john lenon değil , kapitalist düzen kazanmıştır ama dönecektir bu devran elbet. John‘un , Micheal‘ın , Manço‘nun dönemi gelecektir. Deniz, sabırdır.

Deniz, anaçtır. Her derdi, her kederi alır içine. Ana‘dır bir yerde. Tekne, eğer varsa bir direği güverte de sevgilidir. Direksizlere neden sevgili demedin derseniz açıklıyayım. Direği olmayan yakıt ile, olan rüzgar ile gider dostlar. Yüreği olmayan pırlanta ile, olan ise umutla seyreder ve rüzgar umuttur. Çünkü her fırtanada size acımasını umut edersiniz, sizi istediğiniz limana götürmesini, size refakat etmesini arzularsınız. Bu yüzden direkli tekne vefakar sevgilidir, motoru olmasa yine taşır sizi.

Deniz size her şeyi verir. Acıkırsanız aş verir, öfkelenirsiniz saadet verir, yolunuzu kaybetseniz umut verir, hastalansanız şifa verir, kederlenseniz şükür verir, sır verseniz iz vermez, ahh verirseniz ohh verir.

Birileri demiş ki deniz kenarına gidip derdini denize atan herkesin gamını denizciler toplarmış. Doğru, bu yüzden denizciye giz verildiğinde karşılığında güz verir.

Deniz sana kızarsa eğer, layık değilsen bu dilbere ama parayı denize verirsen yok verir, ondan aldığını ego olarak insana verirsen yalnızlık verir, maviyi özgürlük değil bilgelik sanarsan bok verir. Elin de avucunda ne varsa alır dostlar. Bu yüzden bir karar vermek gerekir, denizci mi olmalı? Deniz‘e ait mi olmalı  yoksa 'deniz'  mi olmalı?

Kimse layık değil işte ona, keşke denizin dibinde bir tuz tanesi olsaydım...

Belki anlardık evrende ki yerimizi...

Fotoğraflar: Atilla Gökova © Copyright

 

Yazarın Diğer Yazıları

Göcek Yarış Haftası

4-8 Kasım tarihleri arasında düzenlenen göcek yarış haftası 105 tekne ile start aldı.

11.11.2019 16:39:10

Marmaris Yarış Haftası 30. Yıl ‘ ı

Marmaris ? te düzenlenen uluslar arası yarış haftası geçtiğimiz hafta 26 ekim - 1 kasım tarihleri arasında yapıldı

4.11.2019 13:01:55

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

İki Türk Denizci Portekiz'de Koronavirüs Nedeniyle Karantinada...

27 Mart 2020

İngiltere'den aldıkları yelkenli eğitim teknesini İstanbul'a getirmek isteyen iki Türk vatadaşı, koronavirüs salgını sebebiyle Portekiz'in kuzeyindeki Porto limanı açıklarında karantinaya alındı.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk CNR Yacht Festival Heyecanı 13-18 Ekim'de Marinturk'te!

Yazarlar

Facebook

BANNER

Süper Wood Marin

BANNER

TurkSail - Türkiye'nin en kapsamlı yelken haberleri.

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter