Yazar Hakkında

16 Ekim 2018, 18:12

The Bodrum Cup Açılışı İstanbul Boğazı’nda Yaptı

30'uncu yılında tarihinde ilk kez güney sularından İstanbul'a çıkmaya karar veren The Bodrum Cup'ın ilk bölümüne katılan 25 tekne bugün İstanbul Boğazı'nda kortej oluşturdu. Beykoz-Paşabahçe önlerinde toplanan tekneler ağır seyirle Beşiktaş önlerine geldi ve etkinliğin ilk bölümüne sponsor olan Four Seasons Hotel'e selamlama yapıp, Setur Kalamış Marina'ya döndü.

The Bodrum Cup, başladığı yıllarda “Ahşap Tekneler Yarışı” olarak da anılıyordu. Artık 30 yılı geride bırakan geleneksel etkinlik bu yıl başlangıç noktası olarak İstanbul’u seçti.

Toplanma yerleri olan Setur Kalamış Marina’dan çıktıktan sonra motor seyri ile kortej geçişi yapacakları İstanbul Boğazı’na gelen tekneler, Beykoz-Paşabahçe önlerine kadar tırmandıktan sonra saat 16.30 sıralarında yelken basarak dönüş rotasına girdi.13-22 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek olan ve Four Seasons Hotel The Bodrum Cup İstanbul Challenge adıyla anılan etkinliğin ilk bölümüne 25 teknenin katılacağı öğrenildi. Ancak üç teknenin onarım nedeniyle marinada kalmaları nedeniyle İstanbul Boğazı’ndaki kortej geçişinde 22 tekne yer aldı.


“YOKUŞ AŞAĞI” BEŞİKTAŞ...

Yaklaşık 18-22 knot gücündeki kuzeyli rüzgarı arkalarına alarak motor-yelken seyri ile gemi trafiğinin askıya alındığı Boğaz geçişini tamamlayan filo, Beşiktaş’taki Four Seasons Hotel önüne kadar bu şekilde geldi.Burada “sponsor” selamlandıktan sonra bazıları yelkenlerini indirdi, bazıları da yelken-motor ile yollarına devam ederek Setur Kalamış Marina’ya döndü.

Yarın (14 Ekim Pazar) saat 16.00’da yapılacak kaptanlar toplantısının ardından filo 15 Ekim Pazartesi günü Kalamış-Kınalıada-Kalamış rotasında yarışacak, 16 Ekim’de de Marmara’ya açılacak.

İlk durak noktaları Marmara Adası olacak. Ardından Ege Denizi’ne çıkacak tekneler sırasıyla Babakale, Midilli, Sakız ve Samos’a uğradıktan sonra rotalarını Yalıkavak’ta tamamlayacaklar.

22 Ekim tarihinde ise The Bodrum Cup’ın American Hospital desteğinde gerçekleşecek ikinci bölümü başlayacak. EDİTÖRÜN NOTU:
30 yıllık geçmişi olan The Bodrum Cup ile ilgili
“retinamıza takılan”  bazı noktalar var. Yarın “Kaptanlar Buluşması”
gerçekleşsin, ardından bu konuya parmak basacağız.
 


Alıntı: TurkSail

 

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Marinturk - Göcek Exclusive

02 Ekim 2018

Marina, Muğla'nın Fethiye ilçesine bağlı Göcek merkezine 10 dakika uzaklıkta Poruklu Koyu'nda bulunuyor. Uluslararası Dalaman Havaalanı'na ise 20 dakika mesafede.Göcek beldesinin sahip olduğu tek doğal kumsal bu koyda bulunuyor.

Türkiye'nin en prestijli yat yarışı Üsküdar'dan başladı

13 Ağustos 2014

Türkiye'nin en prestijli ve uzun rotalı yarışı olan Deniz Kuvvetleri Kupası Yat Yarışı, Üsküdar'dan start aldı.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter