Yazar Hakkında

16 Ekim 2018, 18:18

İstanbul Yelken Kulübü’nde Tarihi Toplantı

İmar Barışı'ından yararlanmak amacıyla İstanbul Yelken Kulübü'nde düzenlenen Olağanüstü Mali Genel Kurulu'na 1850 aktif üyeden 199'u katıldı.

İYK’nın “işgalci” konumundan kurtulabilmesi amacıyla yapılan çalışmaların aktarıldığı toplantıda, başvuru için gerekli tutarın ödenebilmesi için üyelerin ek aidat ödemesi karara bağlandı.


“Burada vereceğimiz karar, 1952 yılında kurulan kulübümüzün ya ikinci açılışı ya da kapanışı olacak...”

İstanbul Yelken Kulübü’nde 14 Ekim Pazar günü yapılan Olağanüstü Mali Genel Kurul, kulüp başkanı Ahmet Saruhan’ın açış konuşmasındaki bu sözleri ile başladı.

Fen
erbahçe Burnu’ndaki diğer kulüplerle birlikte yer aldığı alanda yasalar çerçevesinde “işgalci” konumunda bulunan ve bu nedenle ağır bir ecrimisil yükü altında olan İstanbul Yelken Kulübü’nde “var olma” ya da "yerini koruma" çabası, İmar Barışı düzenlemesi ile farklı bir boyuta taşındı.


YIKIM TEHDİDİ DEVAM EDİYOR

 

2007 ve 2008’de yapılan düzenlemelerle Fenerbahçe Yarımadası’nın (kanal açılması ile birlikte ada oldu) tamamının yeşil alan ilan edildiğini aktaran İYK Başkanı Ahmet Saruhan, zaman içinde çıkarılan yıkım kararlarının da yapılan itirazlarla durdurulduğunu ama bu tehdidin sürmekte olduğunun altını çizdi.

Ardından sözü İmar Barışı Yasası’na getiren Saruhan, başvuru için 31 Ekim 2018 tarihine kadar süre tanındığını, bu sürenin sonunda elektrik, doğalgaz ve suyun kesileceğini söyledi.

“Bu bizim için son fırsattır. Ya İmar Barışı kapsamında başvurumuzu yapacak ve binalarımızı tescil ettirerek kaçak konumundan kurtararak yıkımına engel olacak ya da bulunduğumuz alanı terk etmek zorunda kalacağız” dedi.


İKİNCİ BİR SEÇENEK SÖZ KONUSU DEĞİL

Olağanüstü Mali Genel Kurul’un amacı, başvuru için gerekli olan masraflar dahil yaklaşık 800 bin liranın 31 Ekim’e kadar toplanabilmesi amacıyla üyelerden 2018 yılına mahsus olarak 1000 liralık ek aidat ödenmesini karara bağlamaktı.

Büyük Kulüp Murahhas Üyesi ve İYK üyesi Mustafa Pamukoğlu, kongreye katılan delegelere, şu ana kadar yapılan çalışmalar hakkında teknik bilgiler aktarırken şunları söyledi:

“Bu af değil, bambaşka bir şey. Dolgu alanlarımız da dahil olmak üzere İmar Barışı’na başvuru hakkına sahibiz. Başvurumuzu gerçekleştirdiğimiz takdirde yıkım, ceza ve tahliye kararları ortadan kalkacak."     

Verilen bilgilerden, İYK’nın “Kamuya Yararlı Dernek” statüsünde bulunduğu için metrekare birim fiyatının 1000 lira olarak belirlendiği, Moda Deniz Kulübü ile Büyük Kulüp’te bu değerin 10 bin lira olarak hesaplandığı öğrenildi.

 

Söz alan kulübün eski başkanlarından Muzaffer Kurtul ile Mehmet Adakan, İmar Barışı konusunda başvurunun kaçınılmaz olduğu konusunda dikkat çeken konuşmalar yaptı.

1986-1992 yıllaı arasında İYK Başkanılığı yapan Muzaffer Kurtul, başvuru dışında bir şans bulunmadığını ancak rotanın doğru belirlenmesi gerektiğini belirtti.

1996-2003 yılları arasında görev yapan Mehmet Adakan ise bunun bir fırsat olduğunu belirterek, “Dilerim bunu kulübümüz için de bir barış olarak değerlendirebiliriz” dedi ve ardından Ahmet Saruhan ile Muzaffer Kurtul ile kucaklaştı.


BUNDAN SONRA NE OLACAK?

31 Ekim 2018 tarihine kadar İmar Barışı konusunda başvuru yapıldığı takdirde, belirlenen bedelin 31 Aralık 2018'e kadar ödenmesi gerekiyor.

Kulüp, bu başvuru ile birlikte “kaçak” ve “işgalci” konumundan kurtulacak.

İleriye yönelik ecrimisil hesaplaması sona erecek, ancak geçmişe yönelik bir af söz konusu değil, dolayısıyla borçlar silinmeyecek.

Ardından İYK yönetiminin önüne üç seçenek çıkacak. İlk seçenek, kulübün yer aldığı arazinin tahsisini sağlamak, ikincisi uzun vadeli (30-49 yıl) ve düşük bedelle kiralamak, sonuncusu da satın alarak tapu sahibi olmak.

Kulüp yönetiminin ağırlıklı olarak arazinin tahsis edilmesi ya da uzun vadeli kiralanması yönünde görüş birliğinde olduğu öğrenildi. Söz alan delegelerden bazıları da, bu denli değerli bir arazinin tahsis edilmesine kimsenin yanaşmayacağı, kiralamanın daha gerçekçi bir yaklaşım olacağını dile getirdiler.AİDATLARINI ÖDEMEYEN ÜYELER

Olağanüstü Mali Genel Kurul öncesinde, yaklaşık 600 üyenin aidatlarını ödemedikleri İYK’da toplanan delegelerin ortak tartışma konusu oldu. Bu konuya İYK Baikanı Saruhan da kürsüye gelerek değindi.

Halen İYK’da 1850 aktif üye bukunduğuna değinen Saruhan, 616 kişinin ödeme yapmadığını söyledi.

Önde gelen bir hukuk bürosu ile anlaşma yaptıklarını ve bu ödemelerin tahsili konusunda icra işlemi dahil her türlü girişimde bulunacaklarını anlatan Saruhan, “Şubat ayında 300 üyemizi terkin etmeye hazırlanıyorduk. Şu an için bu uygulamayı durdurmaya karar verdik” diye konuştu.

Ayrıca borcu bulunmayan üyelere restoran bölümünde uygulanan yüzde 10’luk indirim oranını yüzde 20-25’e çıkarmayı planladıklarını aktardı.


EK ÖDEME İÇİN ONAY ALINDI

Ardından 2018 yılı için üyelerden 1000 liralık ek aidat ödenmesi ve İYK Yönetim Kurulu’na “İmar Barışı” konusunda kullanılma şerhi düşülerek “borçlanma” yetkisi verilmesi oylandı ve oy çokluğu ile kabul edildi.

Bu arada kulübe genç üye kazandırılması konusunda çalışma yapılması için fikir birliğine varıldı.

Alıntı: TurkSail         
     

 

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Somalili deniz haydutları

24 Aralık 2010

Somalili deniz haydutlarıyla savaşmada komutanlık Pakistanda

Ocak Ayı Yarış Takvimi

09 Ocak 2020

Türkiye Yelken Federasyonu Hareketsiz Salma etkinlik takvimi

İYK 2021 yılı Yat yarışları taslak programını açıkladı.

04 Ocak 2021

Tarihler'in TYF ile yapılacak protokoller sonrasında kesinleşeceği belirtildi.

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Aytaç Gıda

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Denizaşırı Kışkırtmalar İhanetler ve Tarihi Gerçekler

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Anadolu Feneri - Ali Soysal

BANNER

StatCounter