Yazar Hakkında

19 Ekim 2018, 23:32

İzmir Güz Trofesi Turgut Ayker Kupası İle Başladı

EAYK-Çeşme Marina İzmir Güz Trofesi, 13-14 Ekim tarihlerinde 30 teknenin katılımıyla gerçekleşti.

Toplam üç ayaktan oluşacak güz trofesinin ilk ayağı geçen yıl 27 Eylül'de yitirdiğimiz EAYK komodorlarından Turgut Ayker anısına düzenlendi. Yarışın onur konuğu da Turgut Ayker'in eşi Arzu Ayker oldu.

Marina Yat Kulüp bahçesinde yapılan brifingde Başhakem Esref Uzun katılan ekiplere kazasız belasız bir trofe dileyerek başladığı konuşmasını uygulanacak rota ve kuralların tanımıyla tamamladı.

İlk ayağın ilk gününde iki yarış planlayan komiteye hava koşulları da yardım etti. Yağan yağmura rağmen rüzgar kalmayınca, hedeflenen her ki yarış da gerçekleşti.Çeşme Marina açıklarında kurulan parkurda IRC1-2-3-4 sınıfları offsetli iki sosis rotayı tamamlarken IRC5 ve Destek sınıfları aynı parkurda tek yarış yaptı.

Trofenin ilk yarışında start düdüğü ilk gruba 12.19'da, ikinci gruba 12.30'da çaldı. Kuzeybatı yönlü 12-14 knot’lık rüzgarda çatışmasız, temassız, fodeparsız “temiz” bir start gerçekleşti.14.03'te başlayan günün ikinci yarışında rüzgar yıldıza dönerek 16-18 knot’a yükseldi. Bu rüzgar yarışın ortalarında 25-27 knot seviyelerini zorladı.

İKİNCİ GÜN ROTA COĞRAFİ

Pazar günü offshore rota kullanıldı. Ekipler Çeşme Marina önlerinden kuzeybatı yönlü 12-14 knot’lık rüzgarla orsa start edip, Süngükaya ve boğaz adalarını iskelede bırakarak rotalarını tamamladılar.

Bir gün önceki hava koşulları geçerliydi. Süngükaya Adası çevresinde filo bir kez daha 22-25 knot’ları gördü.Planlanan yarışların tamamlanmasından sonra Çeşme Marina Yat Kulüp bahçesinde düzenlenen törenle Turgut Ayker Kupası sahipleriyle buluştu. Turgut Ayker'in alkışlarla anıldığı törende eşi Arzu Ayker de bir konuşma yaptı ve kazanan ekiplerin kupalarını verdi.

Güz Trofesi 1. Ayak yarışlarında; Shaker, Ladies First, Blue Miles, Rengarenk, Fermer ve Prime Time gruplarında birinciliği kazandı.

İzmir Güz Trofesi’nde 2. Ayak yarışları 10-11 Kasım tarihlerinde BUVAK (Behçet Uz Çocuk Vakfı) Kupası adıyla yine Çeşme’de düzenlenecek. Yarış geliri ise her yıl olduğu gibi Behçet Uz Çocuk Hastanesi Vakfı’na bağışlanacak.


İZMİR GÜZ TROFESİ
13-14 Ekim 2018 / Çeşme

IRC1
1. Shaker (Haluk Buzluk)
2. Müge (Mustafa Özdemir)
3. Garanti Sailing-Lemon (Onur Tok)

IRC2
1. Ladies First (Canan Aydemir)
2. Kırmızı 1 (Murat Taner)
3. Rüzgar (Onur Çuhadar)

IRC3
1. Blue Miles (Hakan Çapraz)
2. Mare (Merih Erkal)
3. Yunus Marin-Cygnus (Akif Sezer)

IRC4
1. Rengarenk (Onur Canlı)
2. Kairos (Mehmet Nardalı)
3. Quattro 4 (Tolga Tunçer)

IRC5
1. Fermer (Celal İşçimenler)
2. Miranda (Çetin Kent)
3. Enkon (Semih Özamrak)

DESTEK
1. Prime Time (Mert İkiz)
2. Candid (Erkan Çaylı)
3. AYK-Marjinal (Nesrin Özaslan)


Alıntı: TurkSail

 

Yazarın Diğer Yazıları

Temmuz sıcağında kutuplardan gelen esinti: ''Sıfırın Altında Yaşam''

BBC Earth'ün Emmy ödüllü belgesellerinden biri olan ''Sıfırın Altında Yaşam'' belgesel severleri Temmuz ayında Kuzey Kanada'nın zorlu yaşam şartlarını keşfetmeye davet ediyor.

13.7.2020 19:12:18

'Balıklardan Çok Plastiklerin Arasında Yüzüyorum'

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye Temsilciliği tarafından "Sudaki Yaşam Savunucusu" ilan edilen Dünya Serbest Dalış Rekortmeni Şahika Ercümen, İstanbul Boğazı'nda gerçekleştirdiği dalışla, plastik atık kirliliğine dikkati çekti

3.7.2020 16:32:20

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter