Yazar Hakkında

25 Ekim 2018, 17:45

Seferihisar Yat Llimanı Projesi Durduruldu

Ürkmez Mahallesi'ndeki halk plajına yapılması planlanan yat limanı için verilen ÇED olumlu kararı, mahkemeden döndü. İzmir 1'inci İdare Mahkemesi, ÇED raporunda yer alan değerlendirmelerin yetersiz olduğuna hükmetti.

Proje kapsamında denizde yaklaşık 606 bin metrekarelik alanın doldurulması planlanıyordu.


İzmir'in Seferihisar ilçesi Ürkmez Mahallesi'ndeki halk plajında dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 3'üncü Bölge Müdürlüğü'nce yapılması planlanan yat limanı için verilen 'Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) olumlu' kararı, İzmir 1'inci İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. Kararı, Danıştay 14'üncü Dairesi de onadı.

BELEDİYE VE HALK İPTAL DAVASI AÇTI

Projede, 764 tekne bağlama kapasiteli yat limanının inşası için kıyıdan denize doğru yaklaşık 606 bin metrekarelik alanın doldurulması planlanıyordu.

Türkiye'nin ilk sakin şehri (citta slow) ilan edilen Seferihisar'da yapılması gündeme gelen yat limanı projesine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın olumlu ÇED raporu vermesi üzerine iptal davası açılmıştı.

Projenin çevreye ve hayvanlara zarar verip sellere yol açabileceğini söyleyen Seferihisar Belediye Başkanlığı, Ürkmez Çevre Derneği ve 59 kişinin açtığı davada, yapılacak keşfin ardından bilirkişi raporu hazırlanmasına karar verilmişti.İKİ BAKANLIK KARARI TEMYİZE GÖTÜRDÜ

Davaya bakan İzmir 1'inci İdare Mahkemesi, projenin Lebedos Antik Kenti arkeolojik sit alanına komşu olduğuna dikkat çekti.

Proje sahasında dağılım gösteren bentik omurgasız türlerin tespiti için yapılan örnekleme ve değerlendirmenin yetersiz olduğu kanaatine yer veren mahkeme heyeti, koruma altında olan deniz çiçekli bitkisi türü olan deniz eriştesinden (Posidonia oceanica) oluşan çayırların, proje sahasındaki dağılım sınırlarının hatalı verildiğine hükmederek 'ÇED olumlu' kararını iptal etti.

Bunun üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı mahkemenin kararına itiraz etti. Her iki bakanlık, İzmir 1'inci İdare Mahkemesi'nin kararını temyize götürdü.


İPTAL KARARI ÜZERİNE HALK SEVİNÇ ÇIĞLIKLARI ATTI

Dosyayı inceleyen Danıştay 14'üncü Dairesi, İzmir 1'inci İdare Mahkemesi'nin kararını onadı. Böylece karar itiraz yolu kapalı olmak kaydı ile kesinleşmiş oldu.

Mahkemenin kararını duyan vatandaşlar, sevinç çığlıkları atarken, Belediye Başkanı Tunç Soyer mahalle sakinleri ile birlikte kağıttan yaptıkları kayıkları denize bıraktı.

“Doğayı korumak için verilen mücadele kazanılıyor. Bu mümkün, bunu göstermiş olduk” diyen Belediye Başkanı Tunç Soyer, mahkemeden çıkan kararı şu sözlerle değerlendirdi:

“Çok emek verdiğiniz ve çevrenizde herkesin ‘Olmaz o iş’ dediği bir şey sonunda oldu. Bu güzelim sahilin böyle bir tahribatla yok olmasını istemiyorduk. Çünkü yok olacağını çok iyi biliyorduk. O nedenle çok mutluyuz. Nihayet bu sahil kurtuldu.

Bu akvaryum deniz yine gelecek kuşaklara nakledilecek. Bunun sadece Seferihisar için Ürkmez için değil, Türkiye’de doğa katliamı ile baş başa olan her yer için iyi bir örnek olduğunu düşünüyorum.”

Soyer, “Bir fırsatını bulup projeyi yeniden buraya kondurmak isteyenler olacak ama biz her zaman taş gibi dimdik karşılarında duracağız” diye konuştu.


Alıntı: TurkSail

 

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Sessiz Okyanus Yılı

21 Nisan 2021

2020, 'Sessiz Okyanus Yılı' ilan edildi.

2021 ''Türkiye Denizcilik Yılı'' Olsun

21 Aralık 2020

Denizlerin önemi gitgide artıyor.

Harita Okuma

29 Ocak 2018

Harita Okuma

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Aytaç Gıda

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Denizaşırı Kışkırtmalar İhanetler ve Tarihi Gerçekler

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Anadolu Feneri - Ali Soysal

BANNER

StatCounter