Yazar Hakkında

25 Ekim 2018, 17:52

2018 IOM Türkiye Şampiyonu Kaya Dinar

Türkiye Yelken Federasyonu programında bulunan IOM Sınıfı Türkiye Şampiyonası 19-21 Ekim tarihlerinde Zonguldak’ın Karadeniz Ereğli ilçesinde yapıldı.

Ereğli Yelken İhtisas Kulübü ev sahipliğinde gerçekleşen şampiyonaya Adana, Ankara, İstanbul, İzmir, Mersin, Tekirdağ ve Zonguldak illerinden toplam 23 sporcu katıldı.

Türkiye’de IOM sınıfı (Uluslararası 1 Metre) teknenin doğduğu yer olarak bilinen Ereğli Yelken İhtisas Kulübü, 2018 Türkiye IOM Şampiyonası’na ev sahibi oldu.
 

Radyo Kontrollü Yelken Yarışları için Türkiye’deki en iyi parkurlardan birine sahip olan Ereğli’de hakim kuzeyli rüzgarlarda, istenilen uzunlukta sahile paralel rotalar oluşturularak sporcuların ve umpireların tekneler ile birlikte sahil boyunca yürümeleri mümkün olabiliyor.

Öte yandan sahile dikey uzun yüzer iskele sayesinde de farklı rüzgar yönlerinde parkur kurulması da mümkün.


DÜŞÜK RÜZGAR ZORLADI

Böylesine elverişli koşullara sahip olan Ereğli’de düzenlenen TYF IOM 2018 Türkiye Şampiyonası 19 Ekim Cuma günü kayıt işlemleri ve ağırlık ölçümlerinden sonra iki gruba ayrılan teknelerin B grubu yarışları ile başladı.

Ne var ki 7 ilden 23 sporcunun katıldığı mücadelenin ilk gününde oldukça düşük esen ve kimi zaman duran rüzgar yüzünden sadece 2 yarış yapılabildi.

Ertesi gün de aynı hava koşuların devam etmesi, hem hakem komitesini hem de yarışçıları oldukça zorladı. Son gün gelen lodos ile gerçekleşen 3 yarış sonucunda toplam 10 yarış sayısına ulaşılarak şampiyona tamamlandı.İKİ YARIŞMACIYA ÖZEL ÖDÜL

10 yarışlık serinin sonunda 2018 yılı Türkiye Şampiyonu, İstanbul Yelken Kulübü’nden Kaya Dinar oldu. İstanbul Yelken Kulübü'nden Levend Gürkan ikinci, Galatasaray Spor Kulübü'nden Orkun Anaoğul üçüncü sırada yer aldı.

Şampiyonada dereceye giren sporculara ödülleri Ereğli Yelken İhtsas Kulübü tesislerinde düzenlenen törende Ereğli Kaymakamı, Ereğli Belediyesi Başkanı ve Sahil Güvenlik Bot Komutanı tarafından verildi.Törende ayrıca şampiyonanın tek kadın yarışmacısı olan Ankara Yelken Kulübü’nden Bengü Gürkan ve Türkiye'de ilk IOM tekneyi denize indiren Ereğli Yelken İhtisas Kulübü’nden Caner Erdem’e de özel ödül verildi.


TYF IOM TÜRKİYE ŞAMPİYONASI
19-21 Ekim 2018 / Ereğli

Kayıtlı tekne sayısı: 23
Yapılan yarış sayısı: 10
(İlk 5 tekne)
1. Kaya Dinar (TUR 54 / İYK) 13.0 puan
2. Levend Gürkan (TUR 13 / İYK) 17.0 puan
3. Orkun Anaoğul (TUR 8 / GS) 34.0 puan
4. Ali Oğuzbayır (TUR 33 / Ferdi) 34.0 puan
5. Hasan Güven (TUR 172 / Ferdi) 36.0 puan

Alıntı: TurkSail

 

Yazarın Diğer Yazıları

Dragut Sailing Cup, Nisan Ayında Başlıyor

D-Marin Turgutreis ve Turgutreis Yelken Kulübü iş birliği ile hayata geçirilen Dragut Sailing Cup yarışları, 4 Nisan- 7 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek. Bodrum'da geleneksel hale gelen ve ilgi gören yarışlar bu yıl dört ayaktan oluşacak.

17.2.2020 20:28:00

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Tekne Kullanmak

25 Ocak 2001

Bir amatör denizciye 50 gros tonilatoya kadar tekne kullanam yetkisi verildiğine göre amatör denizci ister makineli olsun, isterse yelkenli olsun kumanda ettiği tekneyi onun güvenli bir şekilde çok iyi kullanabilmesi için bilmek zorundadır.

Haliç'te 47 farklı canlı türü tespit edildi

10 Nisan 2014

''Boğazdan Haliç'e Can Suyu Projesi'' ile suyu temizlenen Haliç'te yaşayan canlı sayısı da artış gösterdi.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter