Yazar Hakkında

01 Kasım 2018, 12:04

Marmaris'te Rüzgar İyi ki Daha Hızlı Esmedi

 

Marmaris Uluslararası Yarış Haftası’nda üçüncü gün koy dışında yarışan Charter grupları (Fleet 2) rüzgarın hızı 14 knot’a çıkınca zor anlar yaşadı. Kiminin yelkenleri parçalandı, kiminde denize düşen oldu. Start sırasında birbirini sıkıştıran tekneler arasında yaşanan temaslar Protesto Kurulu’na yine “mesai” yazdırdı. Koy içindeki IRC gruplarının mücadelesi ise protesto açısından sakindi...


Düşük rüzgardan yana Marmaris Uluslararası Yarış Haftası’nda (MIRW-Marmaris International Race Week) bu yıl sıkıntılı günler yaşanıyor. Nazlı rüzgar dün koy dışına taşınan IRC filosuna sadece tek yarış yaptırabildi. Koy içindeki Charter sınıfları ise günü start verilemeden kapattı.

Bugün koy içine girme sırası IRC, koy dışına çıkma sırası ise Charter sınıflarınaydı. Ama rüzgarın gelmesini her iki grup da uzun süre beklemek zorunda kaldı.

Yaklaşık 1.5 saatlik bekleyişin sonunda 290 dereceden güçlenen hava 5-6 knot seviyelerini bulunca IRC sınıflarının start düdüğü çaldı. Her iki filoda da günün ilk yarışları sorunsuz tamamlandı.

İkinci yarışta IRC gruplarından ayrılıp yaklaşık 3.2 deniz mili uzaklıkta, Marmaris Boğazı ağzında start hazırlıkları süren Charter sınıflarına göz atmaya gidince, ortam birden hareketlendi.

Batı-Kuzeybatı yönlü rüzgar, boğazdaki sıkıştırmanın da etkisi ile 14-15 knot'a ulaşınca adrenalin seviyesi zirve yaptı.

Teknelerden biri yanlış grupla start ettiğini fark edip geri dönünce, tokadaki balonunu bu ani manevraya isyan etti ve bir anda ortadan ikiye bölündü. Onlar parçalanan balonlarını toplama çabasına girdikleri sırada bu kez başka bir tekneden bir kişi denize düştü.

Tekneden atılan can simidi ile güverteye alınan ekip üyesi hemen toparlanıp yarış moduna geçerken, bu kez start hattında yığılan tekneler birbiri ile fazlaca “samimi” oldu. Bu “samimiyet” araya sokulan usturmaçalarla hasarsız atlatılsa da konu protestoya taşındı.

İli gündür IRC2 grubundaki (ayrıntılarını daha sonra paylaşacağız) protestolar nedeniyle yoğun mesai harcayan Aslan Özçakır başkanlığındaki Uluslararası Jüri, öyle görülüyor ki bu günkü mesaisini Charter sınıfına harcayacak.

Günün ikinci yarışını iki genel geri ve ardından “istif” uygulaması ile tamamlayan IRC grubunda ise bugün protesto yaşanmadı. Ama St. Anna yatı “istif”e kurban oldu ve ikinci yarışta "dışarıda" kaldı.


Alıntı: TurkSail

 

Yazarın Diğer Yazıları

Dragut Sailing Cup, Nisan Ayında Başlıyor

D-Marin Turgutreis ve Turgutreis Yelken Kulübü iş birliği ile hayata geçirilen Dragut Sailing Cup yarışları, 4 Nisan- 7 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek. Bodrum'da geleneksel hale gelen ve ilgi gören yarışlar bu yıl dört ayaktan oluşacak.

17.2.2020 20:28:00

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Yelken Kural Kitabı'nın Türkçesi matbaadan çıktı

13 Haziran 2017

Uluslararası Yelken Federasyonu tarafından dört yılda bir güncellenerek yayınlanan ve ''Yelkenin Anayasası'' olarak kabul edilen Yelken Yarış Kuralları'nın Türkçe basımının gecikmesi çeşitli sıkıntılara yol açmıştı.

D-MARİN, CNR Avrasya Boat Show’da Deniz Severleri Bekliyor

14 Ocak 2019

D-Marin, 23 Şubat - 3 Mart 2019 tarihleri arasında İstanbul'da 12.kez düzenlenecek olan CNR Avrasya Boat Show'da olacak.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter