Yazar Hakkında

30 Kasım 2018, 16:34

Denizden Gelen Sanat

Şinasi Yelkenci, denizden gelen çöplerle sanat eserleri yapan biri. Onunla tanışmam bir ortak arkadaş vasıtası ile oldu. 4 yıl önce çevre duyarlılığını arttırmak amacıyla Kumda Sanat Çalışma Grubu'nun ilkini düzenlediği Kilyos Kumda Sanat Şenliği organizasyonu sırasında bir süredir takip ettiğim ve çalışmalarını beğendiğim Şinasi Bey'’in tam da bizim şenliğimize uygun olduğunu düşünerek ona yazdım ve davet ettim. Bizi kırmayarak geldi ve ailesiyle birlikte ilk şenliğimizin katılımcılarından biri oldular. Ondan sonraki yıllarda da bizimle birlikte oldu. Birbirimizi daha yakından tanıma fırsatı bulduk ve o zamanlar yeni başladığı bu çalışmalarda yıllar içinde nasıl geliştiğini, ilerlediğini gördük.

          

  Gelelim onun başlangıç hikayesine; büyük şehirde yaşayan doğasever, denizsever bir insan  olarak günlük yaşamın stresinden kurtulmak için kendini doğada vakit geçirmeye adamış. Denizin ona ait olmayanları geri vermesiyle birlikte çevre temizliği yaparken bunları  nasıl değerlendiririmden yola çıkarak önce temizlik ve sonrada bulunduğu yerde sanat eserleri oluşturmaya başlamış. Kalıcı olmayan bu eserler yapılıp fotograflandıktan sonra tekrar doğaya terkediliyor tabiki çöpler hariç.  Hafta sonları Burgazada'da Madam Martha koyunda bir çok çalışma yapmış. Zaman içinde çok daha fazla ilerleyerek birçok takipçiye ulaşmış ve çalışmaları dikkat çekmiştir. Hikayesi ile ilgili bir belgesel hazırlanmış ve yakında gösterime gireceğini umuyorum. Yaptığı çalışmalarla şu anda International SplashTrash ArtExpo'da tek türk katılımcı olmuştur.


               Doğayla sanatla içiçe vakit geçirmek isterken ortaya çıkardığı eserlerle hayranlık uyandıran sanatçıyı tanıyor olmaktan gurur duyuyorum. Bundan sonraki çalışmalarında başarılar diliyorum ve güzel ailesine selamlar gönderiyorum.  Şinasi Yelken’cinin çalışmalarını facebook sayfası olan https://www.facebook.com/profile.php?id=364625177007304&ref=br_rs   Sailor-Coast Design  sayfasından takip edebilirsiniz.
               Doğa ve sanatı buluşturmanın birçok yöntemi var. Önemli olan hayatın güzelliklerinin varkında olmak ve doğaya çok şey borçlu olduğumuzu bilerek onu korumak için elimizden geleni yapmak.
           

 

 

 

 

 

Yazarın Diğer Yazıları

Yaşamak Onlarında Hakkı

Ülkemizde sokak hayvanlarıyla ilgili sorun onca çabaya rağmen maalesef çözülemiyor.

16.9.2018 13:23:21

İstanbul'un Değişen Çehresi, Doğa Ve Deniz

Gün geçmiyor ki İstanbul'da yeni bir yer imara açılmış olmasın. Artık bu haberlere öyle alışmışız ki şaşırmaz olduk. Çok değil şöyle on yıl kadar öncesine bile gitsek İstanbul'da yapılan tahribatları çok net görürüz.

29.7.2018 20:16:07

Kaplumbağa Kayalıklarına Tırmanış

Sarıyer Kilyos sahilinde bulunan Uzunya'da ki kayalıklarda geçen aylarda İstanbul'un ilk kaya tırmanma parkuru oluşturulmuştu. Birçok kere arkadaşlarımız tırmanma organizasyonu gerçekleştirdiler. Geçen hafta sonu artık bende fırsat bulup tırmanmaya gittim. Sizlere bu deneyimi anlatmak isterim.

29.5.2018 15:40:59

DENİZ SEVGİSİ

29.4.2018 15:03:03

Kıyılardan Halk Tam Olarak Faydalanabiliyor Mu?

Bu önemli soru beraberinde pek çok tartışmayı gündeme getirir. Özellikle yaz aylarında parsellenip , sahiplenilip , kiralanan kapatılan plajlar, lüks beachler çok tartışma konusudur. Türkiye'nin üç tarafı denizlerle çevrili olmasına rağmen yeterince faydalanamadığı denizleri ve kıyıları , söz konusu rant olunca nedense pek kıymetli oluyor her zaman.

21.3.2018 17:53:48

Merhaba

İnsanoğlu ve doğanın savaşı belki kuruluştan bugüne süregelen bir süreç. Her zaman doğa kazansa da insanoğlu hala doğayla savaşmaya kararlı görünüyor.

20.2.2018 22:55:48

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Türkiye'de bir ilk, Karada yelken eğitimi verildi

02 Mart 2016

Karada da yelken eğitimi verilmesini sağlayan simülatörler ilk kez Türkiye Yelken Federasyonu tarafından Türkiye'ye getirildi ve Türk antrenörlere eğitim verildi.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Atölye Kürün – Ressam, Heykeltraş, Ürün Satışları ve Özel Tasarımlar

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Özel İSTANBUL TIP MERKEZİ - 1998'den Bugüne Sağlıkla

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter