Yazar Hakkında

30 Kasım 2018, 16:34

Denizden Gelen Sanat

Şinasi Yelkenci, denizden gelen çöplerle sanat eserleri yapan biri. Onunla tanışmam bir ortak arkadaş vasıtası ile oldu. 4 yıl önce çevre duyarlılığını arttırmak amacıyla Kumda Sanat Çalışma Grubu'nun ilkini düzenlediği Kilyos Kumda Sanat Şenliği organizasyonu sırasında bir süredir takip ettiğim ve çalışmalarını beğendiğim Şinasi Bey'’in tam da bizim şenliğimize uygun olduğunu düşünerek ona yazdım ve davet ettim. Bizi kırmayarak geldi ve ailesiyle birlikte ilk şenliğimizin katılımcılarından biri oldular. Ondan sonraki yıllarda da bizimle birlikte oldu. Birbirimizi daha yakından tanıma fırsatı bulduk ve o zamanlar yeni başladığı bu çalışmalarda yıllar içinde nasıl geliştiğini, ilerlediğini gördük.

          

  Gelelim onun başlangıç hikayesine; büyük şehirde yaşayan doğasever, denizsever bir insan  olarak günlük yaşamın stresinden kurtulmak için kendini doğada vakit geçirmeye adamış. Denizin ona ait olmayanları geri vermesiyle birlikte çevre temizliği yaparken bunları  nasıl değerlendiririmden yola çıkarak önce temizlik ve sonrada bulunduğu yerde sanat eserleri oluşturmaya başlamış. Kalıcı olmayan bu eserler yapılıp fotograflandıktan sonra tekrar doğaya terkediliyor tabiki çöpler hariç.  Hafta sonları Burgazada'da Madam Martha koyunda bir çok çalışma yapmış. Zaman içinde çok daha fazla ilerleyerek birçok takipçiye ulaşmış ve çalışmaları dikkat çekmiştir. Hikayesi ile ilgili bir belgesel hazırlanmış ve yakında gösterime gireceğini umuyorum. Yaptığı çalışmalarla şu anda International SplashTrash ArtExpo'da tek türk katılımcı olmuştur.


               Doğayla sanatla içiçe vakit geçirmek isterken ortaya çıkardığı eserlerle hayranlık uyandıran sanatçıyı tanıyor olmaktan gurur duyuyorum. Bundan sonraki çalışmalarında başarılar diliyorum ve güzel ailesine selamlar gönderiyorum.  Şinasi Yelken’cinin çalışmalarını facebook sayfası olan https://www.facebook.com/profile.php?id=364625177007304&ref=br_rs   Sailor-Coast Design  sayfasından takip edebilirsiniz.
               Doğa ve sanatı buluşturmanın birçok yöntemi var. Önemli olan hayatın güzelliklerinin varkında olmak ve doğaya çok şey borçlu olduğumuzu bilerek onu korumak için elimizden geleni yapmak.
           

 

 

 

 

 

Yazarın Diğer Yazıları

Yaşamak Onlarında Hakkı

Ülkemizde sokak hayvanlarıyla ilgili sorun onca çabaya rağmen maalesef çözülemiyor.

16.9.2018 13:23:21

İstanbul'un Değişen Çehresi, Doğa Ve Deniz

Gün geçmiyor ki İstanbul'da yeni bir yer imara açılmış olmasın. Artık bu haberlere öyle alışmışız ki şaşırmaz olduk. Çok değil şöyle on yıl kadar öncesine bile gitsek İstanbul'da yapılan tahribatları çok net görürüz.

29.7.2018 20:16:07

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Balık temizlerken dikkat edilmesi gerekenler

23 Kasım 2009

Pulsuz ve küçük boydaki balıkları temizlerken bıçağa gerek yoktur.

İstanbul’da Son Düdük Sonbahar Kupası-3 İçin Çalacak

12 Aralık 2018

İstanbul'da 2018 yat yarışları sezonu 15 Aralık Cumartesi günü yapılacak TAYK-MDK Sonbahar Kupası-3 ile kapanacak.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk CNR Yacht Festival Heyecanı 13-18 Ekim'de Marinturk'te!

Yazarlar

Facebook

BANNER

Admiral Denizcilik

BANNER

Süper Wood Marin

BANNER

TurkSail - Türkiye'nin en kapsamlı yelken haberleri.

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter