Yazar Hakkında

03 Aralık 2018, 20:29

Dönşü Olmayan Noktaya Yaklaşmak

Dönüşü olmayan nokta bir havacılık terimidir. Uçak piste çıkar, havalanmak için. Hızlanır, bir nokta vardır ki yani o hıza gelinceye kadar kalkıştan cayabilir. Durabilir. Dönüşü olmayan noktaya gelince duramaz, geri dönemez, manevra yapamaz. Muhakkak havalanmak zorundadır. Yoksa pist biter ve uçak ne olur onu da Allah bilir.

            İşte insan hayatı da budur. Herkesin bir dönüşü olmayan noktası vardır ki sonu ölümdür. Ama nasıl? Onu ancak yaratan bilir.
 
                                   “  Ölmek değildir ömrümüzün en müşkül işi
                                     Müşkül budur ki, ölmeden evvel ölür kişi”
 
            Hepimiz doğduğumuz andan itibaren dönüşü olmayan noktaya doğru ilerlemekteyiz. Dünyaya geldiğimiz  noktayı pist başı kabul edersek yaşadığımız hayat pistte hızlanmamızdır. Ölüm ise havalanma anımızdır. Dönüşü olmayan noktayı geçmişizdir işte. Bu benim felsefemdir. Pilotlardan  tek farkımız vardır ki onlar kullandıkları tayyarenin dönüşü olmayan noktasını bilirler. Bizlerse bilemeyiz. Dönüşü olmayan noktanın neresi olduğunu bilmeden baştankara, bodoslamadan tam yol gidiyoruz işte bilinmeze. Yaşlanıyoruz kimimiz, yaşlanmadan gidiyor  bazılarımız. Hiç bir şeyin bilincinde olmadan gidiyoruz bazen.
 
            Ama var ki birde her şeyin bilincinde olup, her şeyi bilip, anlayıp, hissedip ağır ağır dönüşü olmayan noktaya yaklaşmak.
 
            Yaşlandıkça geçmişimin sahillerinden yavaş yavaş  uzaklaşıyorum. Sonun  da uzak ve güçlükle seçilen birer hatıra olacaklar geçmiş yaşantılarım.
 
            İşte bu geri dönülmez noktaya, dönüşü olmayan noktaya yaklaşmanın en buruk yanıdır.
 
            Mazi özlemlerin en acısıdır. Çünkü hiçbir insan geçmiş yıllarını geri alabilecek kadar zengin değildir. Belki geleceğinizi satın alabilirsiniz. Ömrünüzü uzatabilirsiniz bir hadde kadar. Ama maziyi yaşamaya gücünüz, imkanınız yetmez.
 
            Kafam. Kırılası, kopası kafam. Allahın belası kafam. Tıpkı dört zamanlı bir dizel motor gibi çalışıyor. Yıllar gelip geçiyor gözlerimin önünden. Bu öyle bir sinemaki perdesi, makinası bana ait. Perdede oynayan filmi benden başka seyreden yok. Sadece bana ait. Film sadece bana oynuyor. Sinema salonu, fragman, afiş, bilet, biletçi, denetçi, yer gösterici, müdür, makinist, sinema makinesi yok. Yazılmış senaryo, çekilmiş filmde yok. Ama oynuyor işte. Oynuyor, oynuyor.
 
            Renkli sinemaskop, Türkçe, 36 kısım tekmili birden gece-gündüz, yatarken,  uyurken, yemek yerken, çay- kahve içerken devamlı oynuyor.
 
            Defaten doktora, doktorlara gittim. Bir takım Latince laflar ettiler. Bir takım ilaçlar verdiler. Faydasını sadece doktorlar gördü. Ödediğim vizite paralarından ötürü.
 
            Sarayiçi’nde omuzunda oyuncak bir tüfekli çocuk, evin girişindeki musluk, duvardaki resim, mutfaktaki kuyu, bodrumda altın ararken Mete ile patlattığımız kanalizasyon borusu ve yediğimiz dayak, İstanbul Erkek Lisesi’nin yatakhanesi ve yatakhanedeki cemse lakaplı arkadaşımız. Adapazarı’ndaki odunluğumuz ve kapısına yaptığım çıpa, 3.15 İstanbul treni, Turan sinemasındaki 36 kısım tekmili birden Baytekin filmleri, Beta-Sobe, Tom, Bostancı, D.B.Cargo’nun gemileri, ilk Amerika seferim, Amerika topraklarını incelemem, evlilik, Almanya, Rein Nehri’nde çalışmam ve bunlara müşabih yüzbinlerce anı ve hatıra.
 
            Yeter be yeter, mazi bırak artık peşimi be bırak peşimi. Güzeldiniz, gerçekten çok güzeldiniz, çok çok güzeldiniz ama yaşandınız ve bittiniz. Lütfen bırakın peşimi. Artık eskisi kadar güçlü değilim. Biraderle beraber Talât Bey’in gazinosunun yanından başlayarak denize taş atarak adalara yol yapamayacağımızın bilincine varalı yıllar oldu.
 
            Eskiye dönmeye imkan olmadığından kafamı kullanıp zamana adapte olmam gerek.
 
            Benim hiçbir beklentim yok. Akrabay-ı taallukat arasında sevilmem. Sebebini bilmem, merakta etmem. Ayrıca umursamam. Evimde de pek istendiğim söylenemez. Aldırmam. Yeterki ayağımın altında bir güverte ve elimin altında kumanda edebileceğim bir stampa olsun. Gerisi önemli değildir. Ben dönüşü olmayan noktayı çoktan geçtim. Pistin sonuna yaklaşıyorum. Pervane hatveleri limitte, son hızla dönüyorlar, birazdan tekerlek keserim herhalde?
 
            Onun için ey felek, kambur felek, canım felek, kader mi dersin, Zülcelal mi dersin, yazımı dersin ey kadir-i mutlak. Şunun şurasında havalanmaya ne kaldı?
 
            Ütopyalarım vardı. Hepsinden vazgeçtim. Altınova’daki zeytinliğime yapmak istediğim ev, on metrelik alamatram Suhulet. dört çeker çift kabin kamyonet, kangal köpeklerim biri dişi biri erkek. Attan yürük Merzifon eşeğim. Hepsini unuttum. Zaten ütopya idi. Ka heves eder idi be heves eder idi.
 
            Ama bir gül yüzüme şu kavanoz dipli dünyada ey felek bir gül be. Adam gibi bir gemide kaptanlık yapmayı nasip eyle havalanmadan önce.
 
            Şöyle balta başlı, ambar kapakları tahta, üzerleri brandalı, buhar makineli, kazanlarında kömür yakan bir gemi; Tarı, Aksu, Nejat gibi bir gemi, gemi gibi gemi. Her türlü elektronik cihazdan arındırılmış sadece manyetik pusula ile seyir yapan bir gemide kaptanlık nasip eyle be felek. Nasip eyle de o geminin güvertelerinden havalanayım ama nerde…
                                                                                                                                                                                                                                                                  15.01.2003
   

 

Yazarın Diğer Yazıları

Paşabahçe Vapurundan Haberler

16.12.2019 18:54:05

Bir Ayıp daha

İstanbul boğazının kıyısında Paşabahçe Koyunun Beykoz Belediye binasını önünde kıçtan kara edilmiş bir bebek var.

30.10.2019 15:50:40

Herkesin Bir Vahası Vardır

25.9.2019 19:18:25

Kafama İnen Kepçe

26.8.2019 14:32:18

Okumanın Tadı Başka

17.6.2019 21:36:12

Ölüler Evine Hoş Geldiniz

7.3.2019 18:11:52

Adı '' Gaz Monarch ''

Var mıdır şu küre-i arzda senelerce evlatlarının ölümüne tanık olup da onları kurtarmak için elinden bir şey gelmeyen çaresiz bir pir-i fani?

16.9.2018 13:08:52

Hayalimde Kalan S/S Manisa Şilebi

Yıllar geçsede hatırası hala ilk günkü gibi canlı kalan sevgili gemim S/S MANİSA ile ilgili bir anımı paylaşmak istedim.

29.7.2018 17:50:17

Cemil Kaptan'ın Bavulu

Anadolu yakasındaki kalbur üstü semtlerden birinde sokaklardan hurda toplayan hurdacıların bile almaya tenezzül etmediği bir bavul duruyordu çöp konteynerinin yanında.

1.7.2018 18:54:21

Emeklilik Hayatından Bir Gün

Evde sıkılıp duruyorsun çık biraz gez dolaş, arkadaşlarını filan gör, vakit geçir dediler. Yani açıkçası ayak altında dolaşmada nereye gidersen git, yeter ki evden uzaklaş, git demeye getirdiler.

17.6.2018 12:02:59

GEMİLER CANLIDIR

Sayın Kaptan Oktay Sönmez ölümsüz eseri "Anılarda Gemiler" isimli kitabında gemiden 'yedi denizde açan çiçekti' gemi diye bahseder. Bir gemiyi tarif etmek için bundan daha güzel, bundan daha anlamlı bir kelime duymadım, duyacağımı da sanmıyorum.

23.5.2018 14:42:27

Namıdiğer Ayı İhsan

16.4.2018 19:26:04

18 MART 1918 - Bilinmeyen Detaylarıyla

Bir ufacık mayın gemisinin dünyanın gidişatını değiştiren, harbin en az iki sene uzamasına, binlerce insanın ölmesine sebep olan hikayesini anlatmadan evvel zamanın İngiliz Devletinin Bahriye Nazırı Churchill'in 01.08.1930 tarihli Fransız ''La Revue de Paris'' dergisine verdiği beyanata bir göz atmakta fayda vardır.

15.3.2018 17:05:10

Ben Emekli Olmayı Hiç İstemedim

Bizim jenerasyondan olup da Orhan Veli?nin bu şiirini bilmeyen yoktur sanırım. Hepimiz ilk gençlik yıllarımızda otuz kuruşluk Güzel Marmara Şarabı ve tükrük köftesi eşliğinde kafayı bulunca okumuşuzdur defaten, buna eminim. Aksini düşünemiyorum.

9.2.2018 19:38:22 1

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Avrasya Boat Show, 11-20 Şubat 2011 tarihleri arasında kapılarını açıyor.

03 Şubat 2011

CNR Holding bünyesinde bulunan Pozitif Fuarcılık, bu dev denizcilik organizasyonunu İstanbul CNR Expo Fuar Merkezi'nde 5. kez gerçekleştirecek.

“8. Ege Yat Rallisi” Başladı

27 Temmuz 2018

30 teknenin katıldığı ''8. Ege Yat Rallisi''nde katılımcılar 24 Temmuz'da Bodrum'dan demir aldılar. 5 Ağustos'ta Setur Kaş Marina'da sona erecek olan Ralli'de, yelkenciler 31 saatlik seyir ile yaklaşık 190 deniz mili kat edecekler.

MARMARİS’TE İKİ YARIŞ BİR ARADA

06 Nisan 2018

Marmaris Uluslararası Yat Kulübü'nün (MIYC) ERGO ana sponsorluğunda düzenlediği Kış Trofesi'nin 4. Ayak yarışları 7-8 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Atölye Kürün – Ressam, Heykeltraş, Ürün Satışları ve Özel Tasarımlar

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Özel İSTANBUL TIP MERKEZİ - 1998'den Bugüne Sağlıkla

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter