Yazar Hakkında

04 Aralık 2018, 18:28

TYF Atatürk Kupası’na ‘Çirkin Damga’

Bodrum Yalıkavak'ta gerçekleşen TYF Atatürk Kupası'nın ikinci hafta yarışlarına etkinliğin başhakemi ile Sahil Güvenlik gemi komutanı arasında geçen diyalog damgasını vurdu. Parkurun liman girişini kapattığını, bunun da tehlike yarattığını söyleyerek ''yer değişikliği'' öneren SG komutanına başhakem, 'Sen bana karışamazsın, sen benim komutanım değilsin' dedi.

“Artık bu kadarı da olmaz” demeyin, çünkü oldu...

Bugüne dek motor yatların ve tur teknelerinin yarış parkuruna girmesini engellemek için yelken yarışlarını düzenleyenlerin destek ve yardım talep ettikleri Sahil Güvenlik, Bodrum’da bu kez bambaşka bir durumla karşılaştı.

Dış görevden dönen Sahil Güvenlik gemisi, Yalıkavak Limanı’na girmek isterken kendini bir anda yarış parkurunun içinde buldu. 30 adet 420 ve 470 ile 131 adet rüzgar sörfü arasından geçmek zorundaydı çünkü parkur tam Yalıkavak Marina mendireğinin önüne kurulmuştu.

Telsizden Yarış Kurulu’a çağrı yapan SG komutanı, liman girişini kapatan parkurun daha güvenli bir yere taşınmasını önerdi.Yarışın başhakemi bu çağrıya, “Start verildi arkadaşım derhal burayı terk et” karşılığını verince, SG komutanı da, “Ben sizin arkadaşınız değilim. Lütfen muhabereyi nezaket kuralları çerçevesinde yapalım” dedi.

Ancak, Yarış Kurulu’nun cevabı yenilir, yutulur gibi değildi. Genele açık bir haberleşme kanalından “tatsızlaşan” bu görüşmeyi uzatmayı anlamsız bulan SG komutanı, gemideki servis botunu suya indirerek başhakemin yanına gitmek isterken, TYF MHK Başkanı Hakan Kütük’ün de içinde olduğu bir bot yanına geldi.

Merkez Hakem Kurulu Başkanı Kütük, ne olduğunu sorunca, komutan durumu anlattı. Parkurun deniz trafiğine engel olduğunu, hem liman giriş-çıkışı yapan tekneler, hem de yarıştaki yelkencilerin can ve mal emniyeti açısından tehlike oluşturduğunu söyledi.
Kendisine hak veren Kütük’e, “yakışıksız konuşmayı” hatırlatan komutan, derdini daha iyi anlatabilmek için başhakemle yüz yüze görüşmeyi tercih ettiğini belirtti.

Komite Botu’na yanaşan komutan, başhakeme, “Ben Sahil Güvenlik adına buradayım, siz de Türkiye Yelken Federasyonu’nu temsil ediyorsunuz. Dolayısıyla umuma açık bir kanaldaki konuşma şeklinizi kınıyorum. Can ve mal emniyeti açısından parkur değişikliği önerimi tekrarlıyorum” dedi.

Tavrını değiştirmeyen başhakemin cevabı bu kez, “Sen benim komutanım değilsin, işime karışamazsın” oldu. "Ben size 'siz' diye hitap ediyorum. Bana 'sen' diyemezsiniz. Burada iki kişi olarak değil iki kurumun temsilcileri olarak bulunuyoruz" diyen komutan konuyu üstlerine raporlayacağını söyleyince de, “Kime istersen raporla. Sen benim kim olduğumu biliyor musun?” karşılığını aldı.

Tartışmayı uzatmanın anlamı yoktu. Komutan gemisine geri döndü ve son derece sınırlı alanda kimseyi tehlikeye düşürmemeye dikkat ederek limana girdi.

Kulağımıza gelen bilgilere göre komutan daha sonra durumdan Liman Başkanlığı’nı haberdar etti. Liman Başkanı da kendilerine böyle bir etkinlik konusunda haber verilip izin alınmadığı için isterse yarışı durdurabileceğini belirtti. Ama komutan buna kalkışmadı.Şimdi aklımıza birkaç soru geliyor...

- Bugüne kadar özellikle de Bodrum bölgesinde yarış organizasyonları ile Sahil Güvenlik ekipleri arasındaki sıkı dayanışma bilinen bir gerçek. Hal böyle olunca, neden konu bu kez Yarış Kurulu Başkanı tarafından böylesine “çirkin” bir hale getirildi?

- TYF Merkez Hakem Kurulu Başkanı da orada olmasına rağmen neden konuya müdahil olmadı ve uzlaşmayı sağlamadı?

- Yarış için kendilerinden izin alınmadığını söyleyen Liman Başkanlığı neden inisiyatifi Sahil Güvenlik komutanına bıraktı?

- Böylesine kalabalık katılımlı bir yarış için yer seçimi ne kadar uygundu?Yalıkavak Koyu’nun en geniş yeri 1 deniz mili. Bu mesafe yarış günü rüzgarın 330 dereceden estiği dikkate alındığında parkura en çok 0.60 deniz millik bir alan bırakıyor. Dolayısıyla liman girişi için bir koridor açmak da mümkün olmadığı gibi, diğer sınıfların yarış alanlarını da kısıtlıyor.

- Son olarak Türkiye Yelken Federasyonu, kendi organizasyonunda yaşanan bu tatsız olay karşısında acaba nasıl bir tavır takınacak?Kimi zaman çeşitli güçlükler veya tercihlerle karşı karşıya kalabiliriz.
Ancak ne olursa olsun, hele de bir “deniz insanı” için “çirkinlik” ve “kabalık” kabul edilebilir bir durum değil.

Alıntı:Turksail
 

 

Yazarın Diğer Yazıları

Heybeliada 1773 Kupası’na 41 Tekne Katıldı

Deniz Harp Okulu ve Deniz Lisesi'nin kuruluşu anısına İstanbul Yelken Kulübü tarafından düzenlenen Heybeliada 1773 Kupası'na, son dakikada eklenenlerle birlikte 41 tekne katıldı.

20.11.2018 16:18:37

Refet Ereş 35 Yıl Sonra İstanbul Sularında

Bir dönem İstanbul'da fırtına gibi esen yelkencilerden biriydi Refet Ereş... Ani bir kararla 35 yıl önce tası tarağı toplayıp eşi ile Kanada'ya göçtü. Geçtiğimiz günlerde bir haftalığına İstanbul'a gelince, TAYK Sonbahar Kupası-1'de Gürhan Tüker'in Korza yatında İstanbul suları ile yeniden kucaklaştı. Ardından da eski dostlarla İYK'da yenen akşam yemeğinde kulaklar bolca çınlatıldı.

18.11.2018 00:47:19

Göcek Yarış Haftası'nda Plaj ve Yarış Bir Arada

Adında ''Sonbahar'' var ama 16. Göcek Yarış Haftası yaz mevsimini aratmayacak sıcak ve güneşli bir havada başladı, öyle de devam ediyor. Rüzgar gelene dek özellikle Rus ekipler denize girip güneşin nimetlerinden yararlanırken, komite teknesinde de ızdıraplı saatler yaşanıyor. Düşük hava koşullarına rağmen son güne gelindiğinde, planlanan 6 yarıştan 5'i yapılmıştı.

14.11.2018 10:25:36

29. Marmaris Yarış Haftası Başladı

MIYC (Marmaris International Yacht Club) tarafından 27 Ekim-2 Kasım tarihleri arasında düzenlenen 29. Marmaris Yarış Haftası bugün tüm gruplarda yapılan ikişer yarışla başladı. IRC sınıfları koy içinde orsa-pupa, Cruiser sınıfları ise koy dışında coğrafi rotada mücadele etti. IRC sınıflarının yarışlarında protestolar havada uçuştu ama masaya sadece resmiyete dökülen ikisi geldi.

30.10.2018 18:30:48

Farr 40-MAT 1010 İstanbul Kupası’nda Asterisk’ten sarkaç etkisi

TAYK tarafından düzenlenen Farr 40-MAT 1010 Benzer Tekneler İstanbul Kupası 20-21 Ekim'de Caddebostan parkurunda 6 şamandıra yarışı ile tamamlandı. 6-9 Ekim'de Chicago'daki Farr 40 Dünya Şampiyonası'nda 14 tekne arasında 10'uncu olan Asterisk, İstanbul'da açık ara farkla birinciliği kucakladı. MAT 1010 sınıfında ise birinciliği Cheese Sailing kazandı.

25.10.2018 14:12:37

Rixos Sailing Cup’ta Ünlüler Buluşması

''Dostluk Kazansın'' sloganı ile bu yıl üçüncüsü düzenlenen Rixos Sailing Cup Göcek 2018, 11-14 Ekim tarihleri arasında Rixos Premium Göcek'te yelken tutkunlarını bir araya getirdi.

19.10.2018 23:22:54

3. Rixos Cup Göcek İçin Geri Sayım

Deneyimli olsun ya da olmasın, deniz ve yelken tutkunlarını bir araya getirmek amacıyla bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Rixos Sailing Cup Göcek, 11-14 Ekim tarihlerinde yapılacak.

4.10.2018 19:19:33

İzmir Körfezi Arkas'ın Yarışına Dar Deldi

İzmir Büyükşehir Belediyesi Körfez Şenlikleri'nin ana etkinliği olan İzmir Arkas Körfez Yarışı geçen yıl 42 teknelik katılımla gerçekleşti. Sayı bu yıl 50'ye yükseldi ancak bu ''sınırlandırılmış'' hali idi. Koca İzmir Körfezi'nde Konak Pier rıhtımı ve Levent Marina dışında bağlama yeri bulunmadığı için diğer başvurular geri çevrildi. Etkinlik 2 günde gerçekleşen 4 yarışla tamamlandı.

28.9.2018 18:30:23

İzmir Körfezi’nde Yelken Festivali Coşkusu

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Yelken Federasyonu, Çeşme Marina Ege Açıkdeniz Yat Kulübü ve Konak Pier'in destekleri ile düzenlenen İzmir Arkas Körfez Yarışı'nda ikinci buluşma 22-23 Eylül günleri yaşanacak.

21.9.2018 14:11:00

Arkas Aegean Link Regatta 51 Tekne İle Start Aldı

TYF ve Ege Açık Deniz Yat Kulübü (EAYK) Çeşme Marina işbirliğinde düzenlenen Arkas Aegean Link Regatta'da ilk start düdüğü bugün çaldı. Yarışın destekçilerinden UBS?in adını verdiği mücadele Çeşme önlerinden başlayıp Sakız Adası?nda tamamlandı. IRC0?da Anything / Dere Construction birinci, Comet A Arkas-M.A.T. Sailing Team ikinci, Göztepe Yelken 1925 üçüncü oldu.

5.9.2018 23:30:13

Milli sporcular 2020 Tokyo Olimpiyatları'na Katılacak

Milli sporcular Nazlı Çağla Dönertaş ve Alican Kaynar, 2020 Tokyo Olimpiyatları'na katılma hakkı elde etti.

16.8.2018 20:42:56

Amiral Kupası Yarışları Tamamlandı

İstanbul Yelken Kulübü tarafından düzenlenen geleneksel Amiral Kupası yarışları, 5 Ağustos Pazar günü ''Sahil Güvenlik Komutanlığı Kupası'' adıyla yapılan ikinci etap mücadelesiyle sona erdi

9.8.2018 14:59:49

''8’inci Uluslararası Arena Aquamasters Yüzme Şampiyonası'' İstanbul'da Düzenleniyor

8'inci Uluslararası Arena Aquamasters Yüzme Şampiyonası, Setur Marinaları sponsorluğunda Marmaris ve Bodrum'dan sonra 4-5 Ağustos tarihlerinde İstanbul'da düzenlenecek.

15.7.2018 21:45:06

Geri Dönüşüm Yelkenlisi Denize İndirildi

Muğla'nın Fethiye ilçesinde çevre kirliliğine dikkat çekmek için bir vatandaş iki ay boyunca sokak ve plajlardan topladığı yaklaşık 950 pet şişeden tekne yaparak denize indirdi.

11.6.2018 13:33:44

Palamut & CPM Yelken Takımı Eğitim İçin Yelken Açtı

İstanbul Yelken Klubü (İYK) 2018 Yat Trofesine dahil Deniz Harp Okulu (DHO) Kupası Yat Yarışı, 37 teknenin katılımı ile Tuzla'da gerçekleşti. ' Eğitim İçin Her Şey' projesi için yelken açan Palamut & CPM Yelken Takımı yarışı ikincilik ile tamamladı.

21.5.2018 23:03:21

EDHEC Yelken Yarışlarında TÜRK BAYRAĞI Dalgalandı

Fransa'da her yıl farklı ülkelerden üniversite yelken takımlarının katılımıyla gerçekleşen Course Croisiere EDHEC yelken yarışları bu yıl 50. yaşını kutladı. 25'i aşkın ülkeden gelen 230 üniversite yelken takımı arasında mücadele eden Bahçeşehir Üniversitesi Yelken Kulübü (SailingBAU) öğrencileri birincilik elde etti.

6.5.2018 23:55:52

Denizden Gelen Sanat

Kendisini 'Deniz Çöpçüsü' olarak tanımlayan deniz ve çevre tutkunu Şinasi Yelkenci, denizden çıkardığı her türlü atığı değerlendirerek ortaya çıkardığı, her biri toplumsal mesaj içeren eserlerini Burgazada'da Cennet Plajı'nda sergiliyor. Sergi, 6 Mayıs Pazar akşamına kadar devam ediyor olacak.

2.5.2018 00:13:25

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

750 milyon dolarlık 280 tekne vitrine çıktı

19 Şubat 2012

Yerli ve yabancı yelkenli, motorlu-motorsuz deniz araçları, sistem, cihaz, donanım ve aksesuarlarını bir araya getiren İstanbul Boat Show’da 750 milyon dolarlık tekne vitrine çıktı.

ATSO 8. Yelken Yarışları ve Cumhuriyet Kupası sona erdi

31 Ekim 2014

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası(ATSO) tarafından bu yıl 8'incisi düzenlenen yelken yarışları ve Cumhuriyet Kupası sona erdi.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Yelkenci İlan Ver

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Atölye Kürün – Ressam, Heykeltraş, Ürün Satışları ve Özel Tasarımlar

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

MarinTurk Marina'da kaçırılmayacak fırsatlar

BANNER

Captain’s Sailing, sizi 12 saatlik teorik eğitimlerle ilk başlangıç noktasından alarak kendi teknenizle tüm dünya denizlerinde seyir yapma beceri ve bilgisine yükselmenizi amaçlar.

BANNER

Özel İSTANBUL TIP MERKEZİ - 1998'den Bugüne Sağlıkla

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

Kechi Sailing - Uluslarası sertifikasyonlara sahip çok yapılı ve esnek kadro sistemi ile sizler için en yakın, en kolayı hedefleyen bir anlayışla akademik danışman ve uzman denizci kadrosuyla hizmetinizdeyiz.

BANNER

StatCounter