Yazar Hakkında

08 Aralık 2018, 22:20

Erol Metin Erdoğan, J/70 Güz Yarışında Anıldı

J70 Türkiye Sınıf Birliği tarafından planlanan güz yarışı 30 Kasım-2 Aralık tarihlerinde Bodrum Turgutreis'de yapıldı.

Ekim ayının son günü yaşama veda eden dostları, yelken hakemi Erol Metin Erdoğan anısına adı verilen kupa mücadelesi denizde bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. 9 yarış hedeflenmişti ama sayı 7’de kaldı.


Ölümü yelken dünyasında büyük üzüntü yaratan emekli astsubay ve yelken hakemi Erol Metin Erdoğan’ın adı ile anılan J/70 güz yarışının hazırlıkları, 29 Kasım’da Bodrum’u kasıp kavuran, hortumu ıskalayan ancak sel afetinin yaşandığı güne denk geldi.Yağmurun aralıklarla devam etmesine rağmen 30 Kasım günü sabah saatlerinde rüzgar oldukça hafifti. D-Marin Turgutreis’te düzenlenen brifingin ardından denize çıkan tekneleri, Başhakem Can Giray bir dakikalık saygı duruşuna davet etti.

Bu arada J/70 sınıfında Ada ve Asterisk’in ardından “Jr” uzantısı taşıyan tekne sayısının Hasan Utku Çetiner’in Shak Shuka”sının eklenmesi ile 3'e yükseldiği görüldü. Erol Metin Erdoğan Kupası’na 6 tekne katıldı.Kuzey-kuzeybatı yönlü 7 knot’lık rüzgarla başlayan seride, ikinci yarış devam ederken hava 9 knot’a yükselip 25 derece batıya dirise edince, Yarış Kurulu “Charlie” uygulaması ile rüzgarüstü ve offset şamandıralarında yer değişikliği yaptı. Üçüncü yarış aynı açıdan esen rüzgarla tamamlandı.

İlk günü iki birincilik ve bir ikincilikle Emir İçgören ve ekibinin Ameera Jet’i lider kapattı.

İkinci gün ilk yarış kuzey yönlü 15 knot’lık rüzgarla başladı. İkinci ve üçüncü yarışlarda 13-14 knot’lık rüzgar 335 derecede sabit kaldı.Pazar günü için tahminlerin umut vermediğini gören Başhakem Can Giray yarışların ortak süresini değerlendirdikten sonra ekipleri dördüncü yarış için bir kez daha start hattına çağırdı. Rüzgar 9 knot’a gerilemiş olsa da mücadele sorunsuz bir şekilde sona erdi.

Tahminler yanılmamıştı. İlk iki günü yağmurlu ve serin hava koşullarında geçiren ekipler, 2 Aralık Pazar gününe yaz günlerini hatırlatan pırıl pırıl güneşli ve sıcak bir havaya uyandı. Güneş ve sıcak herkese bulutların kasvetinden kurtulma fırsatı tanıdı ama aynı duyguyu yarış açısından yaşamak mümkün olmadı.

Yarış Kurulu “çarşaf gibi” denizi görünce, ekipleri karada bekletti. Son uyarı saatine kadar kollanan rüzgar gelmeyince, J/70 Erol Mestin Erdoğan Kupası gerçekleşen 7 yarışla noktalandı.Ameera Jet (Emir İçgören ve ekibi) açık ara farkla birincilik elde ederken, Eker Kaymak (Ahmet Eker ve ekibi) ikinci, Troyka (Vedat Tezman ve ekibi) üçüncü oldu.

Dereceye giren ekiplere kupaları D-Marin Turgutreis’de yapılan törenle verildi.J/70 TÜRKİYE SINIF BİRLİĞİ
EROL METİN ERDOĞAN KUPASI

30 Kasım-2 Aralık 2018 / Bodrum-Turgutreis

Kayıtlı tekne sayısı: 6
Yapılan yarış sayısı: 7
1. Ameera Jet (Emir İçgören) 7 net
2. Eker Kaymak (Ahmet Eker) 15 net
3. Troyka (Vedat Tezman) 19 net
4. Ada Jr. (Alp Doğuoğlu) 20 net
5. Asterisk Jr. (Batu Özonur) 23 net
6. Shakshuka Jr. (Hasan Utku Çetiner) 33 net


Alıntı: TurkSail

 

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

3 günlük Olympos Regatta yelken yarışı tamamlandı

10 Ekim 2016

Moda Deniz Kulübü önünden 30 Eylül Cuma günü saat 18.00'de verilen start ile başlayan ve Moda-Tirilye, Tirilye Koy içi ve Tirilye'den Moda'ya olmak üzere üç etaptan oluşan Olympos Regatta tamamlandı.

SEKTÖR YAYINININ ÖNEMİ

24 Ocak 2021

Gazetemizin bu sene 37. yılı. Okuyucularımız fark etmiştir, köşe yazılarımızın bile büyük çoğunluğu hemen hemen her gün değişmektedir.

YELKENLİLER BOĞAZI RENKLENDİRMEYE HAZIRLANIYOR

13 Kasım 2020

SAILING CUP İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Aytaç Gıda

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Denizaşırı Kışkırtmalar İhanetler ve Tarihi Gerçekler

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Anadolu Feneri - Ali Soysal

BANNER

StatCounter