Yazar Hakkında

18 Aralık 2018, 15:03

Foça Yelken İhtisas Kulübü'nün İkiz Yelkencileri

Foça Yelken İhtisas Kulübü(FYİK) olarak böyle bir ikize sahip olduğumuz için şanslıyız. Foça'da doğup büyümenin ayrıcalığını yaşayan Emrah ve Emre Taşlı kardeşler kulübümüzle tanıştıklarında sanırım hayatlarına böylesi bir yön vereceğinin farkında değillerdi. Onlara yelkene nasıl başladıkları, katıldıkları yarışlar, eğitimler ve ikiz olmalarının avantajlarını sordum. Kendi ifadeleri ile onları tanıyalım.

Emrah Taşlı: Yelken sporu maceramız 2000 yılında FYİK nün düzenlediği yaz dönemi kurslarıyla başladı. Kurslara katılmamızda babam ve yelken kulübü yöneticilerinin çok büyük katkısı oldu. Eğlenceli geçen yaz kurslarının sonunda kış sezonu başladı ve artık yelken yarışı için gerekli bilgileri öğrenmeye başlamıştık. Bizim için  yelken farklı bir boyut  kazanmaya başlamıştı. Üniversite sınavına gireceğimiz yıla kadar maceramız devam etti. Bu serüvende başarılı yarışlar çıkarıp milli takıma seçilmemiz, milli takım ile Avrupa ve Dünya şampiyonalarına katılmamız heyecanımıza heyecan kattı. Ege Üniversitesi Matematik Bölümünde okuyacağımı öğrenince kendi kulübümde antrenör olma hayalleri kurmaya başlamıştım bile. 11 yıldır kendi yetiştiğim kulübün antrenörlüğünü yapıyorum. Optimist ve Laser sınıfında ülke genelinde başarılı dereceler almaya devam ediyoruz. Kulübümüzün vizyonu iyi bir yelkenci yetiştirmenin yanında asıl iyi bir denizci, iyi bir birey yetiştirmek… Bu eğitimlerde bize en büyük katkıyı uzak yol kaptanı ikiz kardeşim Emre sağlıyor. Milli yelkenci ve kaptan olan bir antrenörün eğitimleri çoktan meyvesini vermeye başladı bile. Hali hazırda 3 FYİK sporcusu Denizcilik Fakültelerinde okuyor ve mezun olduklarında dünya denizlerinde ülkemizi temsil edecekler. Bizler de bunun mutluluğunu yaşıyoruz.Emre Taşlı: Yelken sporuna 2000 yılının yaz tatilinde FYİK de başladık. Babam karne hediyesi olarak yelken kursuna göndermişti. 2000-2007 yılları arasında FYİK ile İzmir ve Türkiye genelinde yapılan tüm yarışlara katıldık. 2008-2012 yılları arasında İTÜ Denizcilik Fakültesi Yelken Kulübü adına okulun düzenlediği yarışlara katıldım. Okulum bitince tekrar lisansımı FYİK’ne aldım. 5 yıl optimist 2 yıl da laser 4.7 sınıfında yarışlara katıldık. Bu katıldığımız yarışlarda çok kez kürsüde yer aldık. Kaç kez ve hangi yarışlarda il derecesi aldığımızı hatırlamıyorum ama 20’şer tane kupamız 30’ar tane de madalyamız var ortalama. Türkiye genelinde ise benim 2005 yılında optimistte ikinciliğim var. 2006  yılında ise laser 4.7 sınıfında milli takımda yer alıp Fransa’da yapılan Avrupa ve Dünya şampiyonasına katıldık. İTÜ Denizcilik Fakültesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği bölümünden üçüncülük derecesi ile mezun olduktan sonra sahip olduğum ehliyetle uzak yol seferi yapan gemilerde 3. Kaptan olarak  4 yıl kadar görev yaptım. Şimdi ise Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi’nde yüksek lisans eğitimime devam ediyorum. İkiz olmamın avantajları olarak ideal bir antrenman partnerine sahip olmak diyebilirim. Aynı kiloya, aynı boya kısacası aynı fiziksel ölçülere sahip, her türlü rüzgar ve deniz şartlarında ideal şekilde mücadele edebileceğim bir takım arkadaşım var. Bu mücadele birbirimizi geçmekten ziyade birlikte daha iyi birer derece kazanmak olduğu için hep performansımızı yükseltti. Birbirimizin davranışlarını, hislerini de çok iyi bildiğimiz için yarışlarda denizde beni en iyi motive eden yine kardeşim olmuştur.
Yıllardır onları tanıdığımdan  efendiliklerini, çalışkanlıklarını, denizi ve çocukları nasıl sevdiklerini bildiğim için baştan kulübümüzün şanslı olduğunu ifade etmiştim. Yat yarışlarında dümenci olarak katıldıkları teknelerin sahipleri “Bu kadar efendi genç göremiyoruz. Ne biçim de dümen tutuyorlar, helal olsun sizlere” dediklerinde haklı olarak gurur duyuyor insan. Ki eşim, babaları Bekir Kaptan’ın başının etini yiyerek onların yelkene verilmesinde katkısı olan biri olarak daha bir keyifleniyor. Yıllardır çevremizdeki çocukların yaşlarını izler olduk, zamanları gelince aman bu deniz sevdasını onlara da aşılayalım diyerek… Bizim kardeşler hiç boş durmayı sevmezler kah IOM yarışında hakem olarak görebilirsiniz onları kah ahşap dinghy yarışlarına Tuzla’ya, İtalya’ya gidiverirler kah öğrencilerine matematik çalıştırırlar… Bir bakarsınız babaları Bekir Kaptan’ın trol teknesinde ona yardım ederler, bütün gün denizde olup mesai sonu kulübü en son kapatan onlardır yetmez bu seferde arkadaşlarının teknesi ile birazcık keyifte yaparlar güneşi batırarak… Denizden hiç bıkmayan ikizler gerçekten kulübümüz ve yetişen minik sporcularımız için bir şanslar. Uzun yol kaptanı olan Emre bile aklı Foça’da kaldığından kulüpte çalışmayı tercih etti. Sporcularımıza da her yönden iyi bir rol model oluşturuyorlar. Her kurs dönemi antrenörlerimiz olarak onlar da hep heyecanlılar acaba kimler gelecek bu deniz sevdasına kaç minik daha eklenecek diye… Her kulüpte böylesi içinde insan ve doğa sevgisi olan olumlu sporcuların olması ve artması dileklerimle…

Fotoğraf: Arzu Varıcı Ersoy © Copyright

 

Yazarın Diğer Yazıları

HUZUR DENİZDEN GELİR

Yaşımın ilerlemesinin etkisi ile mi yoksa gerçekten etrafımızda her türlü kirliliğin artması nedeniyle mi çok geçimsiz olmaya başladım diye düşünüyorum bazen...

20.11.2019 10:17:19

Nezaketten Uzak Davranışlar

29.8.2019 17:20:19

Sıfır Atık Projesi

30.7.2019 11:27:33

'' Beni Unutma ''

26.6.2019 16:28:08

Sıfır Atık Projesi

29.5.2019 17:15:19

Çevreye Duyarlı Olalım!

18.4.2019 18:25:05

Denizdeki Şanssızlıklar

Aslında hiçbirimizin başına gelmemesini dileyerek geçen gün tanık olduğumuz üzücü bir olayı paylaşmak istiyorum.

5.9.2018 15:27:14

Çocuklar İçin Yelkenciliğin Önemi

Çocuklarımızın mutlu, özgüvenli, sorumluluk sahibi, doğayı ve insanı severek büyümeleri için en kolay yol ilk fırsatta okumayı öğrenir öğrenmez bir yelken kulübünün yolunu tutmak... İster optimist ile tanışsın, ister kürek, ister yüzme, ister sörf ne derseniz deyin sadece uzun yaz tatili günlerini deniz ile iç içe geçirerek bu hayatı öğrenmeleri...

1.8.2018 21:21:09

Huzurumuzu Bozan Kapitalizm

Kapitalizm deyince para ve paranın esiri olmak aklımıza geliyor genelde... Parasız da hiçbir şey olmuyor tabiki bunu da kabul etmemek olanaksız.

25.6.2018 21:07:06

Geçmişte Yazılıp Çizilenler

Yıl sonu okulumuzun kütüphanesinde oluşturacağımız denizcilik köşesi için tüm denizcilik ile ilgili dergilerimi vermeyi düşünerek neredeyse on gün boyunca dergilerimi ayıkladım.

9.3.2018 18:10:22

Çocuklarımız Deniz ile iç içe büyüsün...

Niçin çocukları denizle küçük yaşlarda karşılaştırmamız gerekir?

15.1.2018 10:24:33

Denizden Gelen Nimet

Kasım ayı başında Foça Balıkçı Barınağı'nda teknemizin direğini indiriyoruz. Sabah saatlerinde pek balıkçı tekneleri yoklar yerlerinde. Barınakta birçok bağlı özel tekne olmasına karşın bir boşluk göze çarpıyor balıkçıların yokluğunda...

8.12.2017 23:41:24

Biten bir mevsimin ardından...

Çocukluk yıllarımızı düşününce şimdi günlerin çok ama çok hızlı geçtiğini her geçen gün daha çok hissediyorum. Bir de bunun yanında eski yaşadığımız mevsimleri de özler olduk.

16.11.2017 00:38:26

Deniz Sevgisi

Denizi sevmek öylesine karşılıksız bir sevgi ki her türlü eziyete, doğanın hep üstünlüğüne karşın özgürlük ve yaşanılan mutluluklar adına bir bağımlılık gibi...

14.10.2017 21:32:28

Niye Denizci Bir Toplum Değiliz?

İzmir ve çevresinde yaşayan biri olarak körfeze yeni bir gemi geldi diye mutlu oluyoruz biz İzmirliler...

18.9.2017 11:55:55

Ekmeğini Denizden Çıkaran Üç Kuşak...

Bodrumlu balıkçı bir ailenin yolu Foça'ya düşer yıllar öncesinden. Kardeşlerin çocukları da el ele verip baba mesleğine devam ederler, her birinin ayrı ayrı meslekleri olmasına karşın.

21.8.2017 11:49:51 1

Denizin Zenginliği

Çoğumuzun görünce ürktüğü ya da acemilerin ilk denize girdiklerinde acı bir deneyimle dikenlerini çıkartmaya uğraştıkları anda tanıştıkları deniz kestanesi Echinoidea familyasına bağlı dikenli deniz yaratıkları olarak bilinirler.

25.7.2017 03:12:12

Yeni Nesil HECS Dalış Elbiseleri

Patentli Yeni Nesil HECS Aquatic Dalış Elbiseleri artık Türkiye’de de kullanılabilmekte...

18.6.2017 18:29:14

Çeşme'deki Deniz Kazasının Getirdikleri

Aralık ayında olan kazayı haberlerde duyar duymaz çocukluğumuzun geçtiği kıyıları görmek için gittiğimde görünen manzara içler acısı idi.

24.5.2017 12:16:44 1

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Akıntılar

14 Aralık 2010

Akıntılar dikey ve yatay yönlü periyodik veya periyodik olmayan su hareketleridir. Akıntıların değişik oluşum sebepleri vardır.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Atölye Kürün – Ressam, Heykeltraş, Ürün Satışları ve Özel Tasarımlar

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Özel İSTANBUL TIP MERKEZİ - 1998'den Bugüne Sağlıkla

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter