Yazar Hakkında

19 Aralık 2018, 23:01

Pirat Sınıfını Avrupa Şampiyonası Heyecanı Sardı

Türk Pirat Birliği yıl sonu toplantısını 8 Aralık Cumartesi günü Marmara Yelken Kulübü’nde gerçekleştirdi.

2018’in değerlendirildiği ve 2019 hedeflerinin ele alındığı toplantının en önemli gündem maddesi 2019’da Türkiye’de yapılacak Avrupa Pirat Şampiyonası idi. Türkiye bu şampiyonada tam 32 ekip ile temsil edilecek.

Marmara Yelken Kulübü’nün (MYK) ev sahibi olduğu TYF Türk Pirat Birliği Yıl Sonu Değerlendirme Toplantısı’na sporcu, yönetici, hakem ve antrenörlerden oluşan 60 kişilik bir grup katıldı. 2018 Pirat Ligi ödülleri sahipleri ile buluşurken, 2018 yılı değerlendirildi ve 2019 yılının programı ilan edildi.

Toplantının hiç kuşkusuz en önemli konusu, 2019’da Türkiye’nin ev sahibi olacağı Pirat Avrupa Şampiyonası ve bu yarışmaya katılacak Türk ekiplerinin sayısı oldu.



32 TÜRK EKİP KATILACAK

Bu güne kadar 12 tekne ile Türkiye’den en yüksek katılım iki yıl önceki şampiyona iken, 2019’da 32 Türk tekne için kota alındı. İki yılda bir yapılan ve Pirat sınıfının en büyük yarışı kabul edilen Avrupa Şampiyonası’nda ilk kez bu kadar kalabalık bir Türk filosu yer alacak.

Avrupa Şampiyonası hakkındaki ayrıntılara geçmeden, 2018 Türkiye Pirat Lligi’nde dağıtılan ödüllere bir göz atalım:



2018 PİRAT LİGİ GENEL KLASMAN
1. Murat Suntay-Barış Ünlü (İstanbul YK)
2. Haluk Suntay-İrfan Gezici (İstanbul YK)
3. Çağlan Kuruner-Bedii Atasagun (GS Yelken Şubesi)
4. Burçin Ahıskal-Alper Güneş (Marmara YK)
5. Alper Ekim-Alper Ekim (İstanbul YK)

2018 PİRAT LİGİ YERLİ TEKNELER ÖZEL ÖDÜLÜ
1. Mustafa Öncü-Nadir Akın (Bursa YK)
2. Barış Harmankaya-Sami Uslu (Marmara YK)
3. Cenker Baturay-Oben Sabuncuoğlu (Bayramoğlu YK)

2018 PİRAT LİGİ GENÇLER
1. Kerem Kılıç-Ceren Çiçek (Kaytazdere YK)
2. İlhan Buğra-Sedid Ulutaş (Bayramoğlu YK)
3. İlayda Cansu-Enes Aybar (Kaytazdere YK)


AVRUPA ŞAMPİYONASI BAYRAMOĞLU’NDA YAPILACAK

2019 yılında Bayramoğlu’nda yapılacak Pirat Avrupa Şampiyonası’nda yarışmanın organizasyonunu Bayramoğlu Yelken Kulübü üstlenecek.

Kulüp başkanı Feridun Vural, ayrıntılı sunumunda yeni kulüp binalarını ve yarış için kullanılacak lojistik olanaklarından söz etti. Ardından Jüri Başkanlığı görevini üstlenen Pınar Coşkuner Genç ile yarışın Başhakemi Orhan Tüker teknik hazırlıklar konusunda toplantıya katılanlara bilgi aktardı.

En önemli gündem maddesi Avrupa Şampiyonası’nda ülkemizi kaç teknenin temsil edeceği konusundaki gelişmeleri de Pirat Komitesi Başkanı Burçin Ahıskal anlattı.

Ahıskal, International Pirat Assosiation (Uluslararası Pirat Birliği) ve Türkiye Yelken Federasyonu (TYF) ile yaptıkları görüşmeler sonucunda 2017-2018 Rank sıralamasında puan alan 32 teknenin tamamının Avrupa Şampiyonası’nda mücadele edebileceğini açıkladı.



ŞAMPİYONAYA KATILACAK TÜRK EKİPLER

Avrupa Şampiyonası'na katılacak Pirat sporcularımızın listesi aşağıdaki ekiplerden oluşacak:


01) TUR 1967 (Murat Suntay-Barış Ünlü / Gökmen Eriş) İstanbul YK
02) TUR 1212 (Haluk Suntay-İrfan Gezici) İstanbul YK
03) TUR 4405 (Burçin Ahıskal-Alper Güneş / Özgür Üçer) Marmara YK
04) TUR 1905 (Çağlan Kuruner-Bedii Atasagun / Özgür Üçer) GS Yelken Şubesi
05) TUR 4103 (Burçin Kandemir-Barlas Atilla) Marmara YK
06) TUR 2002 (Can Gümüşdal-Emre Ayan) İstanbul YK
07) TUR 777   (Burak Cora-İrfan Papila)  FB Doğuş Yelken
08) TUR 300   (Cenker Baturay-Oben Sabuncuoğlu / Yiğit Ulutürk) Bayramoğlu YK
09) TUR 232   (Barış Harmankaya-Emenuel Alvez / Sami Uslu) Marmara YK
10) TUR 221   (Alper Ekim-Atakan Denizer / Alper Ekim) İstanbul YK
11) TUR 1616 (Mustafa Öncü-Nadir Akın) Bursa YK
12) TUR 212   (Mehmet Metin Hekimoğlu-Yetkin Türken) Marmara YK
13) TUR 400   (Erencan Altun-Atacan Aloğlu) Kaytazdere YK
14) TUR 7       (Lütfü Ceylan-Kerim Işıklar) İzmit YK
15) TUR 127   (Menderes Tosun-Elif Lermi Bekdemir) Hereke YK
16) TUR 533   (İlayda Cansu-Enes Aytar) Kaytazdere YK
17) TUR 401   (Kerem Kılıç-Ceren Çiçek) Kaytazdere YK
18) TUR 120   (İlhan Buğra-Sedid Ulutaş) Bayramoğlu YK
19) TUR 222   (Mert Köse-Enes Bingül) Şişecam YK
20) TUR 23     (Şükrü Sanus-Cem Ayanoğlu) Marmara YK
21) TUR 151   (Hakan Yılmaz-Emre Yılmaz) Derince YK
22) TUR 303   (Aylin Kılıçarslan-Osman Kılıç) Bayramoğlu YK
23) TUR 156   (Murat Yücel-Erhan Civelek / Ferruh Yegani) Kalamış YK
24) TUR 222   (Ömer Öztürk-Ege Turan) Şişecam YK
25) TUR 678   (Emre Tuksal-Hakan Sim) İstanbul YK
26) TUR 1881 (Erdinç Pulat-Mehmet Sıtkı Çorbacı) Hereke YK
27) TUR 152   (B. Gencer Emiroğlu-Burak Haskan) İstanbul YK
28) TUR 500   (Sertay Budak-Emre Demirci) Kaytazdere YK
29) TUR 12     (Rasim Zülfigaroğlu-Ünsal Koldemir) Gölcük YK
30) TUR 171   (Özhan Kılıç-Alperen Arabacı) Hereke YK
31) TUR 967   (Ekin Olcay Şahin-Mustafa Durna) Kalamış YK
32) TUR 211   (Ömer Öztürk-Ege Turan) Şişecam YK


Alıntı: TurkSail

 

TAYK 2018 Trofesi, MDK Kupası ile sona erecek

04 Ekim 2018

TAYK 2018 Trofesi'nin son mücadelesi olan MDK Kupası Yat Yarışı 6 Ekim Cumartesi günü koşulacak. Coğrafi rotalı yarış aynı zamanda trofe galiplerini de belirleyecek.

Haziran Ayı Yarış Takvimi

30 Mayıs 2019

TYF Haziran ayı hareketsiz salma yarış programı

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter