Yazar Hakkında

01 Ocak 2019, 15:15

Yelken Çalıştayı Sonrasında İÜ Yelken Kulübü'nden Değerlendirme

Yeditepe Üniversitesi Kayışdağı Kampüsü’nde gerçekleşen “Üniversitelerde Yelken Sporu Konferansı ve Çalıştayı” sonrasında İstanbul Üniversitesi Yelken Kulübü görüş ve önerilerini içeren bir rapor yayınladı.

Komodor Hasan Şimşek tarafından kaleme alınan raporda, üniversitelerde yelkenciliğin durumu ve geleceği değerlendirildi.


Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu (TÜSF) ile Türkiye Yelken Federasyonu (TYF) Yelken Komiteleri tarafından düzenlenen “Üniversitelerde Yelken Sporu Konferansı ve Çalıştayı” 22 Aralık Cumartesi günü Yeditepe Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşti.

Üniversite gençliğinin giderek yelkene daha fazla ilgi duyması üzerine düzenlenen toplantıda konuşmacılar bir durum değerlendirmesi yaptı, katılımcıların görüş ve önerileri toplandı.

TürkSail’de gördükleri haber üzerine İstanbul Üniversitesi Yelken Kulübü Yönetim Kurulu olarak çalıştaya katıldıklarını ifade eden Kulüp Başkanı Furkan Şakir Arslan, “Yelken sporunun üniversitelerde geliştirilmesi için yarışçılık dışında az sayıdaki görüşlerden biri olması nedeniyle tarihe kayıt düşmek istedik” diyerek görüş ve önerilerini yansıtan bir metni bizlerle paylaştı.

İstanbul Üniversitesi Yelken Kulübü Komodoru Hasan Şimşek tarafından derlenen değerlendirme metni şöyle:


ÖĞRENCİ GÖZÜ İLE YELKEN SPORU

Üniversitelerde yelken sporunda başarılı olan yarışçılar ilkokul çağlarında optimist ile yelken sporuna başlayan öğrencilerdir. Bu nedenle yelken sporuna sonradan başlayan öğrencilerin üniversitelerin yarış takımında yer bulması oldukça zor olmaktadır.

Üniversiteler kısıtlı olanaklarını ancak yarış takımı için kullanmakta bu nedenle de yelken eğitimi alan öğrenciler eğitim sonrası yelken sporundan kopmaktadır. Oysa yelken öncelikle doğaya karşı verilen bir mücadeledir. Bu spor dalı rakip olmadan takım olarak da yapılabilen bir spordur.


YELKEN, YARIŞÇILIK DIŞINDA DA DESTEKLENMELİ

Yelken sporunu üniversitelerde yaygınlaştırmak istiyorsak yarışçılık alanı dışında da desteklemelidir. Temel Yelken Eğitimi için yat sınıfı yelkenli tekne kullanımı da desteklenmelidir.

Üniversitelerde yatçılık eğitimi TÜYEP programı standardında yapılmalı YY1 eğitimi ile başlamalı, YY4 yarışçılık eğitimine kadar sürmelidir. Üniversite kulüplerinde yetenekli ve istekli öğrenciler desteklenerek YY5 eğitmeni yetiştirmelidir.

Yelken kulüplerine yeni katılan öğrencilere amatör ruhla bu öğrenciler tarafından eğitim verilmelidir.

Üniversite bünyesinde bu şekilde bir eğitim döngüsü ile yelken sporu hem sürdürülebilir hem de gerek ekonomik ve gerek Uluslararası Yelken Federasyonu’nun kabul ettiği standartta bir eğitim sağlanabilir.


YELKEN SPORU PAYLAŞIMCI OLMAYI GEREKTİRİR

Malzeme de en temel sorunlardan biridir. Yelken sporu pahalı bir spor dalıdır ve paylaşımcı olmayı gerektirir. Elimizdeki tekneler ve bağlama yerleri gibi imkânları olabildiğince paylaşmalı en verimli şekilde tam kapasiteyle kullanmalıyız.

Bu sorun da özellikle devlet üniversitelerinde federasyonca tekneler ve bağlama yerleri temin edilebilirse çözülebilir.

Federasyonca veya devlet imkânlarıyla sağlanan bu tekneler marinaların da desteği ile bütün üniversite öğrencilerinin ortak kullanımına sunulmalıdır. Ayrıca üniversitelerin kendi olanakları ile sahip olduğu tekneler için marinalarda ve balıkçı barınaklarında yer tahsisi sağlanmalıdır.


ÜNİVERSİTELİLER İÇİN GEZİ YELKENCİLİĞİNİN ÖNEMİ

Kendi başlarına yelkenli tekne kullanabilecek düzeye gelen öğrenciler isterse yarışlara katılır, isterse flotilla halinde geziler düzenleyerek tecrübelerini arttırabilirler.

Yelkencilik sadece yarışçılık değildir. Gezi yatçılığı da önemlidir. Hatta deniz kültürünün yaygınlaşması açısından yarışçılıktan daha da önemlidir.

Yelkenli tekne gezileri dostluk, sevgi, saygı gibi değerleri geliştirir. Zamanı ve malzemeyi verimli kullanma alışkanlığı sağlar, takım ruhu, çevre bilinci, ülke sevgisi kazandırır, yaşam kalitesini arttırır.


PİLOT PROJE ÖNERİSİ

Hatta eş fakülteler halinde flotilla grupları yapılırsa aynı mesleği paylaşacak öğrenciler arasında güzel dostlukların erken dönemde başlaması sektörel verimi, başarıyı arttıracaktır.

Yelken sporunun ve denizcilik kültürünün katkılarıyla yetişecek bir kuşağın yaşam kalitesi de farklı olacaktır. Çağdaş dünyada daha kolay yer edinecektir.

Pilot proje olarak Türkiye’deki Hukuk Fakülteleri Yelken Kulüplerinin katılacağı bir flotilla organizasyonu öneriyorum. Desteklerinizi ve görüşlerinizi bekliyorum.

Deniz Ticaret Odası, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Türkiye Yelken Federasyonu, Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu, Amatör Denizcilik Federasyonu ve denizcilik sektörünün de desteği ile gençlerin çağdaş dünyada yer almalarını sağlayabiliriz.”
    
    

Alıntı: TurkSail

 

Yazarın Diğer Yazıları

Galataport İstanbul, Avrupa'nın LEED Platin Sertifikalı En Büyük İkinci Projesi Oldu

Açıldığı günden bu yana pek çok ilke imza atan Galataport İstanbul, kullanılan ileri inşaat teknolojileri, çevreye saygılı uygulamaları ve herkes için erişilebilir bir saha yaratması ile Amerikan Yeşil Binalar Konseyi (USGBC) tarafından geliştirilen LEED Sertifikası'nı Platin seviyesinden almaya değer görülerek Avrupa'daki LEED Platin sertifikalı en büyük ikinci proje, Türkiye'nin de LEED Platin sertifikalı en büyük projesi oldu.

30.12.2021 14:28:34

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Midye Dolma

23 Temmuz 2001

Tuz Gölü'nü 30 Yıla Kadar Kaybedebiliriz

26 Ekim 2021

Türkiye'nin ikinci büyük gölü olan Tuz Gölü, küresel ısınma ve bilinçsiz tarımsal sulama nedeniyle yüzde 30 küçüldü. Konya Teknik Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muazzez Çelik Karakaya, önlem alınmadığı takdirde 30 yıla kadar gölün kaybedileceğini belirtti.

Tırhandiller Kıvırcık ustaları için yarıştı

09 Temmuz 2021

Tirhandilciler, geçtiğimiz hafta sonu BODTO, Bodrum Ticaret Odası desteğiyle gerçekleştirilen çok anlamlı bir organizasyon için yelken açtılar.

StatCounter