Yazar Hakkında

01 Ocak 2019, 15:15

Yelken Çalıştayı Sonrasında İÜ Yelken Kulübü'nden Değerlendirme

Yeditepe Üniversitesi Kayışdağı Kampüsü’nde gerçekleşen “Üniversitelerde Yelken Sporu Konferansı ve Çalıştayı” sonrasında İstanbul Üniversitesi Yelken Kulübü görüş ve önerilerini içeren bir rapor yayınladı.

Komodor Hasan Şimşek tarafından kaleme alınan raporda, üniversitelerde yelkenciliğin durumu ve geleceği değerlendirildi.


Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu (TÜSF) ile Türkiye Yelken Federasyonu (TYF) Yelken Komiteleri tarafından düzenlenen “Üniversitelerde Yelken Sporu Konferansı ve Çalıştayı” 22 Aralık Cumartesi günü Yeditepe Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşti.

Üniversite gençliğinin giderek yelkene daha fazla ilgi duyması üzerine düzenlenen toplantıda konuşmacılar bir durum değerlendirmesi yaptı, katılımcıların görüş ve önerileri toplandı.

TürkSail’de gördükleri haber üzerine İstanbul Üniversitesi Yelken Kulübü Yönetim Kurulu olarak çalıştaya katıldıklarını ifade eden Kulüp Başkanı Furkan Şakir Arslan, “Yelken sporunun üniversitelerde geliştirilmesi için yarışçılık dışında az sayıdaki görüşlerden biri olması nedeniyle tarihe kayıt düşmek istedik” diyerek görüş ve önerilerini yansıtan bir metni bizlerle paylaştı.

İstanbul Üniversitesi Yelken Kulübü Komodoru Hasan Şimşek tarafından derlenen değerlendirme metni şöyle:


ÖĞRENCİ GÖZÜ İLE YELKEN SPORU

Üniversitelerde yelken sporunda başarılı olan yarışçılar ilkokul çağlarında optimist ile yelken sporuna başlayan öğrencilerdir. Bu nedenle yelken sporuna sonradan başlayan öğrencilerin üniversitelerin yarış takımında yer bulması oldukça zor olmaktadır.

Üniversiteler kısıtlı olanaklarını ancak yarış takımı için kullanmakta bu nedenle de yelken eğitimi alan öğrenciler eğitim sonrası yelken sporundan kopmaktadır. Oysa yelken öncelikle doğaya karşı verilen bir mücadeledir. Bu spor dalı rakip olmadan takım olarak da yapılabilen bir spordur.


YELKEN, YARIŞÇILIK DIŞINDA DA DESTEKLENMELİ

Yelken sporunu üniversitelerde yaygınlaştırmak istiyorsak yarışçılık alanı dışında da desteklemelidir. Temel Yelken Eğitimi için yat sınıfı yelkenli tekne kullanımı da desteklenmelidir.

Üniversitelerde yatçılık eğitimi TÜYEP programı standardında yapılmalı YY1 eğitimi ile başlamalı, YY4 yarışçılık eğitimine kadar sürmelidir. Üniversite kulüplerinde yetenekli ve istekli öğrenciler desteklenerek YY5 eğitmeni yetiştirmelidir.

Yelken kulüplerine yeni katılan öğrencilere amatör ruhla bu öğrenciler tarafından eğitim verilmelidir.

Üniversite bünyesinde bu şekilde bir eğitim döngüsü ile yelken sporu hem sürdürülebilir hem de gerek ekonomik ve gerek Uluslararası Yelken Federasyonu’nun kabul ettiği standartta bir eğitim sağlanabilir.


YELKEN SPORU PAYLAŞIMCI OLMAYI GEREKTİRİR

Malzeme de en temel sorunlardan biridir. Yelken sporu pahalı bir spor dalıdır ve paylaşımcı olmayı gerektirir. Elimizdeki tekneler ve bağlama yerleri gibi imkânları olabildiğince paylaşmalı en verimli şekilde tam kapasiteyle kullanmalıyız.

Bu sorun da özellikle devlet üniversitelerinde federasyonca tekneler ve bağlama yerleri temin edilebilirse çözülebilir.

Federasyonca veya devlet imkânlarıyla sağlanan bu tekneler marinaların da desteği ile bütün üniversite öğrencilerinin ortak kullanımına sunulmalıdır. Ayrıca üniversitelerin kendi olanakları ile sahip olduğu tekneler için marinalarda ve balıkçı barınaklarında yer tahsisi sağlanmalıdır.


ÜNİVERSİTELİLER İÇİN GEZİ YELKENCİLİĞİNİN ÖNEMİ

Kendi başlarına yelkenli tekne kullanabilecek düzeye gelen öğrenciler isterse yarışlara katılır, isterse flotilla halinde geziler düzenleyerek tecrübelerini arttırabilirler.

Yelkencilik sadece yarışçılık değildir. Gezi yatçılığı da önemlidir. Hatta deniz kültürünün yaygınlaşması açısından yarışçılıktan daha da önemlidir.

Yelkenli tekne gezileri dostluk, sevgi, saygı gibi değerleri geliştirir. Zamanı ve malzemeyi verimli kullanma alışkanlığı sağlar, takım ruhu, çevre bilinci, ülke sevgisi kazandırır, yaşam kalitesini arttırır.


PİLOT PROJE ÖNERİSİ

Hatta eş fakülteler halinde flotilla grupları yapılırsa aynı mesleği paylaşacak öğrenciler arasında güzel dostlukların erken dönemde başlaması sektörel verimi, başarıyı arttıracaktır.

Yelken sporunun ve denizcilik kültürünün katkılarıyla yetişecek bir kuşağın yaşam kalitesi de farklı olacaktır. Çağdaş dünyada daha kolay yer edinecektir.

Pilot proje olarak Türkiye’deki Hukuk Fakülteleri Yelken Kulüplerinin katılacağı bir flotilla organizasyonu öneriyorum. Desteklerinizi ve görüşlerinizi bekliyorum.

Deniz Ticaret Odası, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Türkiye Yelken Federasyonu, Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu, Amatör Denizcilik Federasyonu ve denizcilik sektörünün de desteği ile gençlerin çağdaş dünyada yer almalarını sağlayabiliriz.”
    
    

Alıntı: TurkSail

 

Yazarın Diğer Yazıları

Gökova Körfezi Denizlerimize Umut Oldu

Akdeniz Koruma Derneği'nin 2012 yılında Gökova Körfezi'nde başladığı deniz koruma çalışmaları, Muğla ve Antalya arasındaki beş yüz kilometreden fazla kıyı şeridine yayılıyor. Tehdit Altındaki Coğrafyalar Programı kapsamında yürütülecek olan çalışmaları aktarmak üzere 6 Mayıs tarihinde Akyaka'da açılış toplantısı düzenlendi.

11.5.2019 20:47:51

Anıları Hep Yaşayacak

8.5.2019 18:22:24

İzmir Kış Trofesi 3. Ayak’ta Yelkenciler Kalkış’ı Andılar

Çanakkale Deniz Zaferi'nin 104. Yıldönümü nedeniyle 16-17 Mart tarihlerinde koşulan EAYK - Çeşme Marina 2019 İzmir Kış Trofesi'nin 3. Ayak yarışlarına 37 tekne kayıt verdi.

23.3.2019 17:20:24

TAYK’ta Tekne Tartı İşlemleri 6 Mart'tan İtibaren Başladı

Yarış filosundaki teknelerin tartılması konusunda bu güne kadar yaşanan sıkıntılar sona erdi. Yatçı Toplantısı'nda duyurusu yapılan tartı işlemleri 6 Mart Çarşamba gününden itibaren Kalamış Setur Marina'da başladı.

19.3.2019 20:08:36

Yenikapı 12 Rekonstrüksiyonu Rahmi M. Koç Müzesi’nde Demirledi

14 binin üzerinde objesiyle Türkiye'nin ilk ve tek sanayi müzesi olan Rahmi M. Koç Müzesi, koleksiyonunu zenginleştirmeye devam ediyor. Müze, koleksiyonunun büyük bölümünü oluşturan denizcilik objelerine bir yenisini daha ekledi. Yenikapı Batıkları Kazısı ve Konservasyon Projesi kapsamında Theodosius Limanı'nda gün ışığına çıkan 37 batıktan biri Yenikapı 12, rekonstrüksiyon çalışmaları sonrasında Rahmi M. Koç Müzesi'ne demirledi.

23.2.2019 21:16:24

Süper Yatların Tercihi Yalıkavak Marina Boat Show Tuzla’da!

Yalıkavak Marina, denizcilik sektörünün kalbinin attığı Boat Show Tuzla'ya özel sunduğu fırsatlarla fuara katılan ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.

18.2.2019 14:37:09

CES 2019 İçin Numarine ve Furrion'dan Dev İşbirliği

Türk teknesi ilk defa dünyanın en büyük teknoloji fuarında sergileniyor.

14.1.2019 20:07:28

İstanbul Üniversitesi Yelken Kulübü Yeniden Yapılandı

İstanbul Üniversitesi ile Cerrahpaşa Tıp Fakültesi?nin fiziksel ayrılığı sonrasında üniversiteli gençler yelken kulüplerinde yeni bir yapılanmaya gitti.

12.12.2018 21:32:42

Erol Metin Erdoğan, J/70 Güz Yarışında Anıldı

J70 Türkiye Sınıf Birliği tarafından planlanan güz yarışı 30 Kasım-2 Aralık tarihlerinde Bodrum Turgutreis'de yapıldı.

8.12.2018 22:20:04

İYK Trofe Ödülleri 21 Aralık'ta Sahiplerini Bulacak

İstanbul Yelken Kulübü 2018 Trofe Ödül Töreni 21 Aralık Cuma günü kulüp lokalinde yapılacak.

3.12.2018 20:43:33

Genç Yelkencinin Ölümü Gölcük’ü Yasa Boğdu

Gölcük Yelken Spor Kulübü'nde Optimist sporcusu olan Barbaros Zülfigaroğlu (14), bugün okuduğu okulun üçüncü katındaki pencereden düşerek ağır yaralandı.

27.11.2018 21:49:55

Heybeliada 1773, DHO’nun Kuruluş Yıldönümünü Kutlayacak

İstanbul Yelken Kulübü tarafından Deniz Harp Okulu ve Deniz Lisesi'nin kuruluşu anısına bu yıl 4.'sü düzenlenen Heybeliada 1773 Kupası Yat Yarışı 18 Kasım Pazar günü yapılacak.

18.11.2018 00:38:29

BAUISC, İki Yıllık Yönetim Kadrosunu Belirledi

Türkiye'nin üniversite tabanlı ilk yelken kulübü olan BAUSC (Bahçeşehir Üniversitesi Uluslararası Yelken Kulübü) gerçekleştirdiği Genel Kurul Toplantısı'nda yapılan seçimle iki yıl boyunca görev yapacak yönetim kadrosunu belirledi.

14.11.2018 10:30:11

Seferihisar Yat Llimanı Projesi Durduruldu

Ürkmez Mahallesi'ndeki halk plajına yapılması planlanan yat limanı için verilen ÇED olumlu kararı, mahkemeden döndü. İzmir 1'inci İdare Mahkemesi, ÇED raporunda yer alan değerlendirmelerin yetersiz olduğuna hükmetti.

25.10.2018 17:45:17

İstanbul Yelken Kulübü’nde Tarihi Toplantı

İmar Barışı'ından yararlanmak amacıyla İstanbul Yelken Kulübü'nde düzenlenen Olağanüstü Mali Genel Kurulu'na 1850 aktif üyeden 199'u katıldı.

16.10.2018 18:18:07

TYF 470 Sınıfını Canlandırmak İçin Kolları Sıvadı

Olimpik 470 sınıfına "can suyu" katmak isteyen Türkiye Yelken Federasyonu (TYF) bu sınıfta bir dönem yarışmış ve hala yarışmak isteyen sporcuları geri kazanarak onları Olimpiyat Oyunları'na hazırlamak amacıyla bir kampanya başlattı.

8.10.2018 17:06:47

Mahkeme İYK İle İlgili Davayı Karara Bağladı

Mahkemeye taşınan İstanbul Yelken Kulübü'nün 18 Şubat'ta yapılan Olağan Genel Kurulu hakkında tarafları dinleyen ve sunulan kanıtları inceleyen hakim son sözünü söyledi ve dava açılması talebini reddetti.

22.9.2018 21:09:25

Belgesiz Kullananlara Bin Lira Ceza

Amatör denizci belgesi (ADB) olmadığı halde özel tekne kullananlara bin lira idari ceza uygulanacak.

16.9.2018 12:48:44

TAYK-BDK Kupası’nda Poyraz Beklerken İmbat Geldi

Adalar çevresindeki geleneksel rotasında gerçekleşen TAYK-BDK Kupası'na IRC ve Gezi sınıflarında 30 tekne kayıt verdi.

5.9.2018 23:35:56

Göztepe, Türkiye Optimist Takım Şampiyonu

Urla Torasan'da 9-12 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşen TYF Türkiye Optimist Takım Şampiyonası'nda birinciliği Göztepe Spor Kulübü Yelken Şubesi kazandı.

17.8.2018 18:27:09

SEA LIFE İstanbul'un Su Altı Kaşifleri Sahil Temizliğine Çağırıyor!

Çocuklarda çevre bilinci oluşturmak ve su altı dünyasının korunmasıyla ilgili çalışmalar yapmak için SEA LIFE İstanbul tarafından hayata geçirilen ''Su Altı Kaşifleri'' projesinin çocukları, bulundukları sahillerdeki atıkları toplayarak çevre ve deniz temizliği konusunda farkındalık yarattı. Bununla beraber, yaz aylarında kalabalıklarla beraber kirliliğin arttığı sahillerin neden temiz tutulması gerektiğini dile getirdiler.

3.8.2018 19:54:34

Kadıköy'den Hiroşima'ya Barış Kuşları

Hiroşima'da ölen çocukların anısına Kadıköy'den bin turna kuşu uçurulacak. 17 Temmuz Salı günü düzenlenecek etkililiğe bütün çocuklar davetli.

16.7.2018 22:14:23

Akdeniz'i En Çok Türkiye Kirletiyor

Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) verilerine göre, Türkiye'de 2015'de 80,8 kilogram olan kişi başı plastik tüketimi 3 yılda yüzde 11,5 arttı ve geçen yıl 90,1 kilograma ulaştı.

1.7.2018 20:35:53

Yelken Öğrencileri Sertifikalarını Teslim Aldı

Muğla'nın Bodrum ilçesinde, 'Bodrum'da Yaşıyorum Yelkenle Tanışıyorum' adlı proje kapsamında düzenlenen kurslara katılan öğrencilere sertifikaları verildi.

4.6.2018 16:21:31

Rüzgar Sörfü Spocumuz Lena Erdil Kore'de 2. Oldu

Okan Üniversitesi Hastanesi'nin sponsoru olduğu, ülkemizi rüzgar sörfünde başarı ile temsil eden sporcumuz Lena Erdil, PWA Dünya Rüzgar Şampiyonası'nın Japonya ayağından sonra Kore etabında da ikinci oldu.

28.5.2018 15:50:24

Japonya’da 2. Olan Rüzgar Sörfü Sporcumuz Lena Erdil, Kore’de!

Okan Üniversitesi Hastanesi'nin sponsoru olduğu, ülkemizi rüzgar sörfünde başarı ile temsil eden sporcumuz Lena Erdil, PWA Dünya Rüzgar Şampiyonası için Japonya'dan sonra Kore'ye gitti.

21.5.2018 22:55:39

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Ocak Ayı Yat Yarış Takvimi

31 Aralık 2018

TYF ocak ayı Yarış Takvimi

'Seydi Ali Reis' gemisi denizle buluşuyor

10 Ağustos 2012

Sinop Üniversitesi'nce yaptırılan, ulusal ve uluslararası sularda araştırma yapabilecek kabiliyete sahip ''Seydi Ali Reis'' araştırma gemisi, gelecek ay denize indirilecek.

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Atölye Kürün – Ressam, Heykeltraş, Ürün Satışları ve Özel Tasarımlar

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

MarinTurk Marina'da kaçırılmayacak fırsatlar

BANNER

Özel İSTANBUL TIP MERKEZİ - 1998'den Bugüne Sağlıkla

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter