Yazar Hakkında

01 Ocak 2019, 15:22

TAYK, IRC0'ı Kaldırdı, Bozcaada'yı Programa Aldı

Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübü tarafından düzenlenen ve artık geleneksel bir özellik kazanan Yıllık Yatçı Toplantısı’nda yeni sezon hakkında ekipler bilgilendirildi.

Konu başlıkları arasında TAYK’ın 2019’da IRC0’dan vaz geçmesi, Deniz Kuvvetleri Kupası’nda Bozcaada’nın rotaya eklenmesi ve Karadeniz Kupası da yer aldı.


Moda Deniz Kulübü’nün Balo Salonu’nda gerçekleşen kalabalık katılımlı Yatçı Toplantısı’nda 2018 yılı hızlıca değerlendirildi ve 2019 programı hakkında ayrıntılı bilgiler verildi.

Bu arada TAYK Trofe Ödül Töreni’nin yeni sezon öncesi, Ocak ayı içinde yapılacağı belirtildi.

Toplantıda moderatörlük görevini üstlenen TAYK Genel Müdürü Cahit Üren, Sonbahar Serisi yarışlarına katılımın yaz yarışlarını aratmadığını, buna karşılık IRC1 sınıfındaki “düşüşün” dikkat çekici olduğunu söyledi. Üren, “Trofede bile üçüncü tekneyi çıkaramadık” dedi.

 

TAYK, IRC0’DAN VAZGEÇTİ

TAYK, bu nedenle 2019 sezonunda IRC gruplamasında IRC0’ı kaldırmaya karar verdi. Buna göre teknelerde uygulanacak bant aralıkları şöyle:

 

 IRC1  (sarı)  TCC 1.085 ve üstü
 IRC2  (yeşil)  TCC 1.084 - 1.020 arası 
 IRC3  (lacivert)  TCC 1.019 - 0.980 arası
 IRC4   (turuncu)   TCC 0.979 ve altı


Ancak toplantının “öneriler” bölümünde gelen “TCC değerlerinde yıllık revizyonlarla üst gruplardan aşağıya inenler var ama aşağıdakilerin gideceği bir yer yok. Burada birikmeler yoğunlaştı ve hakkaniyet giderek ortadan kalkıyor” şeklindeki görüşler üzerine TAYK yönetimi, belirlenen bant aralıklarının “taslak” olarak düşünülmesini, üzerinde çalışılacağını belirtti.



BOZCAADA YENİDEN BÜYÜK YARIŞ ROTASINA ALINDI

Henüz TYF tarafından onaylanmadığı için TAYK’ın 2019 Yarış Programı da “taslak” olarak ilan edildi.

Buna göre TAYK 2019 Trofesi 9 Mart’ta Ertan Balin Kupası ile başlayacak, 5 Ekim’de TAYK-MDK Kupası ile sona erecek.

Sezonun açılışı bu güne kadar Fahir Çelikbaş Kupası adıyla yapılıyordu. 2019’da “TAYK Komodorları anısına” Ertan Balin Kupası ile Samim Arduman Kupası da takvime eklendi.  


DENİZ KUVVETLERİ KUPASI'NIN TARİHİ DEĞİŞTİ

Deniz Kuvvetleri Kupası’nın tarihi ise Deniz Harp Okulu öğrencilerinin programı dikkate alınarak bir hafta erkene çekildi. 5-9 Temmuz tarihleri arasında yapılacak İstanbul-Sığacık rotalı Deniz Kuvvetleri Kupası’nda ayrıca filonun Bozcaada’da “durak yapması” da kararlaştırıldı.

SG Kupası-DEYH IRC Şampiyonası ise Sığacık-Turgutreis arasında 10-13 Temmuz tarihlerinde yapılacak.



TAYK 2019 TROFESİ TASLAK YARIŞ PROGRAMI

 

9 Mart   Ertan Balin Kupası
30 Mart   Samim Arduman Kupası
13 Nisan   F. Çelikbaş-I
14 Nisan   F. Çelikbaş-II
20 Nisan   F. Çelikbaş-III
11-12 Mayıs   İstanbul Kupası
15-16 Haziran   Marmara Kupası
29 Haziran   TAYK-MDK Kabotaj Kupası
30 Haziran   TAYK-MDK Atatürk ve Moda Koyu Kupası 
5-9 Temmuz   Deniz Kuvvetleri Kupası
10-13 Temmuz   Sahil Güvenlik DEYH IRC Şampiyonası
2-4 Ağustos   Olympos Kupası (Tirilye)
31 Ağustos   TAYK-BDK Kupası
14-15 Eylül   Karadeniz Kupası
5 Ekim   TAYK-MDK Kupası


KARADENİZ KUPASI’NDA ROTA ŞİLE

TAYK bu yıl, uzun zamandır yapılmayan Kefken rotalı Karadeniz rotasını da yeniden programa aldı. Ancak bu kez filo Kefken yerine Şile’ye gidecek.

Taslak programa göre 14-15 Eylül tarihlerine yerleştirilen Karadeniz Kupası’nda filo Poyrazköy’den start edecek. Gece Şile’de konaklayacak ekipler, ertesi günü Şile-Poyrazköy rotasında yarışacak.  


BENZER TEKNELER YARIŞLARININ SAYISI ARTTI

Farr 40 ile MAT 1010 tipi tekneleri kapsayan “Benzer Tekneler Yarışları”nın sayısı ise gördüğü ilgi ve ekiplerden gelen talepler doğrultusunda arttırılarak bir trofe altında toplandı.

Buna göre 27 Nisan-20 Ekim tarihleri arasında toplam 4 ayak olarak planlanan “Farr 40-MAT 1010 Trofesi”nin programı şöyle:

 

 27-28 Nisan  Farr 40-MAT 1010 Trofesi - I  Bahar Kupası
 21-22-23 Haziran   Farr 40-MAT 1010 Trofesi - II  Yaz Kupası
 7-8 Eylül  Farr 40-MAT 1010 Trofesi - III  Sonbahar Kupası 
 19-20 Ekim  Farr 40-MAT 1010 Trofesi - IV   Kış Kupası


İSTANBUL BOĞAZI’NDA SORU İŞARETİ VAR

TAYK, TYF’ye ödenecek katkı bedelini karşılayamayacağı düşüncesi ile İstanbul Boğazı’ndaki yarış programına İYK gibi temkinli yaklaşıyor. Dolayısıyla 2019 yılı için bir yarış olarak düşünülen ama yapılıp yapılmayacağı henüz belli olmayan TAYK-BMW Bosphorus Sailing Fest’e tarih belirlemedi.

TAYK, 2019 sezonunu 9 ve 23 Kasım ile 14 Aralık’ta düzenleyeceği Sonbahar Kupası yarışları ile tamamlayacak.

 

9 Kasım   Sonbahar Kupası - I
23 Kasım   Sonbahar Kupası - II
14 Aralık   Sonbahar Kupası - III 


TARTI SORUNUNA KESİN ÇÖZÜM

2018 yılında teknelerin tartılması konusu büyük sıkıntı yaratmış, Ataköy ve Fenerbahçe marinalarının yanı sıra Sığacık Teos Marina’daki tartının “arızalı” olması yüzünden verilen bir ölçü protestosu “askıda” kalmıştı.

 

Bu konuda söz alan TAYK Yönetim Kurulu Üyesi Emir İçgören, kalıcı çözüm üretmek adına Ocak ayı içinde kendi tartılarını devreye almayı, sonucunda da tartı-ölçüm maliyetini olabildiğince aşağıya çekmeyi planladıklarını söyledi.


SPORTSBOAT SINIFI AÇILACAK

Emir İçgören konuşmasında ayrıca, TAYK içinde bir SportsBoat sınıfı açacaklarını ve bu sınıfta yarışlar yapacaklarını söyledi.

“Amacımız yelkeni olan tüm tekneleri yarıştırmak” diyen İçgören, 19 yarış olarak planladıkları SportsBoat sınıfındaki etkinlik programına ayrıca Temmuz ayı içinde 8 yarışlık bir ORC-IRC Şampiyonası yerleştirmeyi düşündüklerini de sözlerine ekledi.    


IRC’DE KURAL DEĞİŞİKLİKLERİ

Toplantıda Alp Doğuoğlu da son IRC Kongresi’nde alınan bazı kararlar hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

IRC’de 11 yıldan bu yana son dört yılını Başkan Yardımcısı olarak sürdürdüğü görevinden bu kongrede kendi isteği ile ayrıldığını belirten Doğuoğlu, “Kongrede temel değişiklikler yerine düzenlemelerdeki ayrıntılar tartışıldı. Bu da IRC sisteminin artık oturduğunu gösteriyor” dedi.



IRC 2018 Kongresi'nde görev değişimi.
Önceki IRC Başkanı Peter Wykeham,  
yeni başkan Michael Boyd ve IRC önceki Başkan
Yardımcısı Alp Doğuoğlu. (soldan sağa)


IRC ve ORC sistemleri arasındaki rekabetin, düzenlenen ortak yarışlarla giderek “işbirliğine” dönüştüğünü ifade eden Doğuoğlu’na göre IRC’de yılın en dikkat çekici bazı düzenlemeleri şöyle:

- Yelken ölçümlerinde direğin tepesinde siyah referans bandı görülmediği durumlarda, mandar makarasının yeri esas alınacak. Aynı şekilde bumba üzerinde siyah bant olmaması halinde bumbanın dış yüzüne kadar olan alan ölçülecek.

- Eklenen yeni bir madde ile 3 adet olarak sabitlenen spinnaker (balon) sayısı, masrafları minimize etmek amacıyla “3’ten az olabilir” şeklinde değiştirildi. 3’ten az spinnaker kullanıldığını beyan eden teknenin reytingi de buna göre daha düşük olacak.

- Teknede ayarlanabilir baş istralya donanımı varsa, IRC bunu doğrudan “yarış sırasında kullanılacak” olarak değerlendirilecek. Ayarlanabilir ıskaçanın yarış sırasında kullanılıp kullanılmayacağı beyana bağlı olacak. Önceki uygulamada her ikisinde de beyan esas alınıyordu.
 
- Ayrıca ekibin trapeze çıkacağı vardavela teline de “gerginlik ayarı” getirildi. Bu değer için OSR’deki tanım referans alınacak.  


EĞİTİM SEMİNERLERİ

Toplantının son bölümünde 2019 yılında planlanan eğitim seminerlerinden de söz edildi.

Sea Survival (Denizde Canlı Kalabilme) eğitimleri sürecek. Öte yandan yıl içinde 8 kez Yarış Kuralları Semineri düzenlenecek. Tezmarin kalamış Ofis’te yapılacak bu seminerlerde değişen kurallar ele alınacak.

Ayrıca Meteoroloji ve İlkyardım konulu seminerler düzenlenmesi de planlanıyor.          



Alıntı: TurkSail

 

Yazarın Diğer Yazıları

Samim Arduman Kupası Yapılamadı

TAYK Komodorlar Trofesi'nin ikinci yarışı olan Samim Arduman Kupası'nda start verilemedi. Kayıt veren 16 tekneden 5'i hazırlıklar başlamadan önce Komite?ye yarışa katılmaktan vaz geçtikleri bilgisini verdi. Rüzgarın bu sıralarda 40 knot'ı aştığı bilgisini alan Komite, marinadan çıkıp parkura gelen 6 tekneye '2Elverişsiz hava koşulları nedeniyle planlanan yarış yapılmayacaktır'' dedi.

4.4.2019 15:23:27

BAU İlkbahar Trofesi’nde 4 Start, 3 Yarış

Bahçeşehir Üniversitesi öğrencileri tarafından kurulan BAUISC (BAU International Sailing Club / BAU Uluslararası Yelken Kulübü) tarafından gerçekleştirilen İlkbahar Trofesi'nin ilk ayak yarışları yoğun rekabete sahne oldu. 40 ekibin kayıt verdiği etkinlikte, IRC0-1 ve 2 gruplarında performans açısından birbirine yakın tekneler rekabeti yükselten temel nedeni oluşturdu.

28.3.2019 13:48:51

SIRENA MARIN Japan International Boat Show’a Katıldı

Türkiye'den dünyaya açılan küresel bir marka olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Türkiye'nin ilk ve tek seri motoryat üreticisi SIRENA MARINE, dünyanın en önemli tekne üreticilerinin katılımıyla, 7-10 Mart tarihleri arasında düzenlenecek Japan International Boat Show'a katılıyor.

6.3.2019 22:40:46

TAYK, Sezonu 2 Mart'ta Ertan Balin Kupası ile Açacak

Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübü (TAYK) TEB Özel Komodorlar Trofesi'nin ilk yarışı olan Ertan Balin Kupası 2 Mart Cumartesi günü yapılacak.

27.2.2019 21:19:25

Açık Hırvatistan Şampiyonası'nda Yücel sürprizi

IOM Sınıfı Açık Hırvatistan Şampiyonası bu yıl 18-20 Ocak?ta Hırvatistan?ın Rogoznica kasabasında yapıldı.

30.1.2019 15:21:50

EAYK-Çeşme Marina İzmir Güz Trofesi Yarışsız Bitti

İzmir Güz Trofesi'nin koşulduğu Çeşme parkuru, kapanış yarışlarına izin vermedi. İlk gün havanın oldukça sert olması yüzünden Yarış Kurulu ''saçak altı''bir rota seçti.

25.12.2018 14:15:17

TYF Atatürk Kupası’na ‘Çirkin Damga’

Bodrum Yalıkavak'ta gerçekleşen TYF Atatürk Kupası'nın ikinci hafta yarışlarına etkinliğin başhakemi ile Sahil Güvenlik gemi komutanı arasında geçen diyalog damgasını vurdu. Parkurun liman girişini kapattığını, bunun da tehlike yarattığını söyleyerek ''yer değişikliği'' öneren SG komutanına başhakem, 'Sen bana karışamazsın, sen benim komutanım değilsin' dedi.

4.12.2018 18:28:57

Heybeliada 1773 Kupası’na 41 Tekne Katıldı

Deniz Harp Okulu ve Deniz Lisesi'nin kuruluşu anısına İstanbul Yelken Kulübü tarafından düzenlenen Heybeliada 1773 Kupası'na, son dakikada eklenenlerle birlikte 41 tekne katıldı.

20.11.2018 16:18:37

Refet Ereş 35 Yıl Sonra İstanbul Sularında

Bir dönem İstanbul'da fırtına gibi esen yelkencilerden biriydi Refet Ereş... Ani bir kararla 35 yıl önce tası tarağı toplayıp eşi ile Kanada'ya göçtü. Geçtiğimiz günlerde bir haftalığına İstanbul'a gelince, TAYK Sonbahar Kupası-1'de Gürhan Tüker'in Korza yatında İstanbul suları ile yeniden kucaklaştı. Ardından da eski dostlarla İYK'da yenen akşam yemeğinde kulaklar bolca çınlatıldı.

18.11.2018 00:47:19

Göcek Yarış Haftası'nda Plaj ve Yarış Bir Arada

Adında ''Sonbahar'' var ama 16. Göcek Yarış Haftası yaz mevsimini aratmayacak sıcak ve güneşli bir havada başladı, öyle de devam ediyor. Rüzgar gelene dek özellikle Rus ekipler denize girip güneşin nimetlerinden yararlanırken, komite teknesinde de ızdıraplı saatler yaşanıyor. Düşük hava koşullarına rağmen son güne gelindiğinde, planlanan 6 yarıştan 5'i yapılmıştı.

14.11.2018 10:25:36

29. Marmaris Yarış Haftası Başladı

MIYC (Marmaris International Yacht Club) tarafından 27 Ekim-2 Kasım tarihleri arasında düzenlenen 29. Marmaris Yarış Haftası bugün tüm gruplarda yapılan ikişer yarışla başladı. IRC sınıfları koy içinde orsa-pupa, Cruiser sınıfları ise koy dışında coğrafi rotada mücadele etti. IRC sınıflarının yarışlarında protestolar havada uçuştu ama masaya sadece resmiyete dökülen ikisi geldi.

30.10.2018 18:30:48

Farr 40-MAT 1010 İstanbul Kupası’nda Asterisk’ten sarkaç etkisi

TAYK tarafından düzenlenen Farr 40-MAT 1010 Benzer Tekneler İstanbul Kupası 20-21 Ekim'de Caddebostan parkurunda 6 şamandıra yarışı ile tamamlandı. 6-9 Ekim'de Chicago'daki Farr 40 Dünya Şampiyonası'nda 14 tekne arasında 10'uncu olan Asterisk, İstanbul'da açık ara farkla birinciliği kucakladı. MAT 1010 sınıfında ise birinciliği Cheese Sailing kazandı.

25.10.2018 14:12:37

Rixos Sailing Cup’ta Ünlüler Buluşması

''Dostluk Kazansın'' sloganı ile bu yıl üçüncüsü düzenlenen Rixos Sailing Cup Göcek 2018, 11-14 Ekim tarihleri arasında Rixos Premium Göcek'te yelken tutkunlarını bir araya getirdi.

19.10.2018 23:22:54

3. Rixos Cup Göcek İçin Geri Sayım

Deneyimli olsun ya da olmasın, deniz ve yelken tutkunlarını bir araya getirmek amacıyla bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Rixos Sailing Cup Göcek, 11-14 Ekim tarihlerinde yapılacak.

4.10.2018 19:19:33

İzmir Körfezi Arkas'ın Yarışına Dar Deldi

İzmir Büyükşehir Belediyesi Körfez Şenlikleri'nin ana etkinliği olan İzmir Arkas Körfez Yarışı geçen yıl 42 teknelik katılımla gerçekleşti. Sayı bu yıl 50'ye yükseldi ancak bu ''sınırlandırılmış'' hali idi. Koca İzmir Körfezi'nde Konak Pier rıhtımı ve Levent Marina dışında bağlama yeri bulunmadığı için diğer başvurular geri çevrildi. Etkinlik 2 günde gerçekleşen 4 yarışla tamamlandı.

28.9.2018 18:30:23

İzmir Körfezi’nde Yelken Festivali Coşkusu

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Yelken Federasyonu, Çeşme Marina Ege Açıkdeniz Yat Kulübü ve Konak Pier'in destekleri ile düzenlenen İzmir Arkas Körfez Yarışı'nda ikinci buluşma 22-23 Eylül günleri yaşanacak.

21.9.2018 14:11:00

Arkas Aegean Link Regatta 51 Tekne İle Start Aldı

TYF ve Ege Açık Deniz Yat Kulübü (EAYK) Çeşme Marina işbirliğinde düzenlenen Arkas Aegean Link Regatta'da ilk start düdüğü bugün çaldı. Yarışın destekçilerinden UBS?in adını verdiği mücadele Çeşme önlerinden başlayıp Sakız Adası?nda tamamlandı. IRC0?da Anything / Dere Construction birinci, Comet A Arkas-M.A.T. Sailing Team ikinci, Göztepe Yelken 1925 üçüncü oldu.

5.9.2018 23:30:13

Milli sporcular 2020 Tokyo Olimpiyatları'na Katılacak

Milli sporcular Nazlı Çağla Dönertaş ve Alican Kaynar, 2020 Tokyo Olimpiyatları'na katılma hakkı elde etti.

16.8.2018 20:42:56

Amiral Kupası Yarışları Tamamlandı

İstanbul Yelken Kulübü tarafından düzenlenen geleneksel Amiral Kupası yarışları, 5 Ağustos Pazar günü ''Sahil Güvenlik Komutanlığı Kupası'' adıyla yapılan ikinci etap mücadelesiyle sona erdi

9.8.2018 14:59:49

''8’inci Uluslararası Arena Aquamasters Yüzme Şampiyonası'' İstanbul'da Düzenleniyor

8'inci Uluslararası Arena Aquamasters Yüzme Şampiyonası, Setur Marinaları sponsorluğunda Marmaris ve Bodrum'dan sonra 4-5 Ağustos tarihlerinde İstanbul'da düzenlenecek.

15.7.2018 21:45:06

Geri Dönüşüm Yelkenlisi Denize İndirildi

Muğla'nın Fethiye ilçesinde çevre kirliliğine dikkat çekmek için bir vatandaş iki ay boyunca sokak ve plajlardan topladığı yaklaşık 950 pet şişeden tekne yaparak denize indirdi.

11.6.2018 13:33:44

Palamut & CPM Yelken Takımı Eğitim İçin Yelken Açtı

İstanbul Yelken Klubü (İYK) 2018 Yat Trofesine dahil Deniz Harp Okulu (DHO) Kupası Yat Yarışı, 37 teknenin katılımı ile Tuzla'da gerçekleşti. ' Eğitim İçin Her Şey' projesi için yelken açan Palamut & CPM Yelken Takımı yarışı ikincilik ile tamamladı.

21.5.2018 23:03:21

EDHEC Yelken Yarışlarında TÜRK BAYRAĞI Dalgalandı

Fransa'da her yıl farklı ülkelerden üniversite yelken takımlarının katılımıyla gerçekleşen Course Croisiere EDHEC yelken yarışları bu yıl 50. yaşını kutladı. 25'i aşkın ülkeden gelen 230 üniversite yelken takımı arasında mücadele eden Bahçeşehir Üniversitesi Yelken Kulübü (SailingBAU) öğrencileri birincilik elde etti.

6.5.2018 23:55:52

Denizden Gelen Sanat

Kendisini 'Deniz Çöpçüsü' olarak tanımlayan deniz ve çevre tutkunu Şinasi Yelkenci, denizden çıkardığı her türlü atığı değerlendirerek ortaya çıkardığı, her biri toplumsal mesaj içeren eserlerini Burgazada'da Cennet Plajı'nda sergiliyor. Sergi, 6 Mayıs Pazar akşamına kadar devam ediyor olacak.

2.5.2018 00:13:25

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

1300 yelkenci, Marmaris'te maviye yelken açtı

31 Ekim 2014

Bu yıl 25'incisi düzenlenen Uluslararası Yarışlarında Haftası'nın ilk gününde 150'ye yakın tekne start aldı. Yarışlara 17 ülkeden 1300 yelkenci katılıyor.

BAU İlkbahar Trofesi 2. Etap’ta Borusan’ın Günü

07 Nisan 2019

Bahçeşehir Üniversitesi Uluslararası Yelken Kulübü (BAUISC) tarafından düzenlenen BAU İlkbahar Trofesi'nde 2. Etap mücadelesi Caddebostan parkurunda soluk soluğa gerçekleşen iki şamandıra yarışı ile tamamlandı. Kuzeyli rüzgarın güçlü estiği parkurda her iki yarışı da birinci bitiren Borusan Racing-Çılgın Sigma, Trofe Overall'da rakibi Enka-Cheese IV'ü yakaladı.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Yelkenci İlan Ver

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Atölye Kürün – Ressam, Heykeltraş, Ürün Satışları ve Özel Tasarımlar

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

MarinTurk Marina'da kaçırılmayacak fırsatlar

BANNER

Özel İSTANBUL TIP MERKEZİ - 1998'den Bugüne Sağlıkla

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

Filtre.com.tr Endüstriyel Madde ve Malzeme İmalatı, Ticareti ve Mühendislik Hizmetleri Kartuş Filtre -Karbon Filtre - Torba Filtre üreticisi.

BANNER

StatCounter