Yazar Hakkında

16 Ocak 2019, 23:30

Buenos Aires'te Dört Günlük Tatil

Buenos Aires Ezeiza havalimanına Şili Santiago’dan yaklaşık bir buçuk saat süren bir uçuşla ulaştık. Gümrük işlemlerimiz fazla uzun sürmedi.  Gümrük işlemlerimizden sonra ‘Official Ezeiza Taxi’ standından taksimizi ayarladık. Gideceğiniz adresin uzaklığına göre bir ödeme yapıyorsunuz. Sonrasında sizi taksinize götürüyorlar ve ücretinizi önceden ödemiş bir şekilde  otelinize ulaşıyorsunuz. Şehir merkezi havaalanından yaklaşık yarım saat sürüyor.

Otelimiz Recoleta bölgesinde. Çok şirin butik bir otel . Birde hava soğuk olmasa keşke diyoruz. Haziranın sonu güney yarım kürede kışın başlangıcı. Hava sıcaklığı gündüz 14-15 derece civarı akşamları da 7 derece civarında. Otelimize yerleştikten sonra Recoleta bölgesini gezmeye başlıyoruz. İlk gördüğümüz şarap butiğinde, şarap ve peynir tadımı yaptıktan sonra sokaklar arasında kayboluyoruz. Burası tasarım butikleri, galerileri ve cafeleriyle Cihangir'i andıran bir semt.

Akşam yemeği için daha önceden rezervasyon yaptırdığımız 'I latina' isimli Kolombiya restoranına gittik. Bir şehri tanımanın en iyi yolu yürümek diyerek yemek yiyeceğimiz yere yürüyerek gitmeye karar verdik. Eğer yürümeseydik Avenu Cordoba ve onu kesen sokaklarda olan birçok ünlü markanın outlet mağazasını göremeyecektik. Cordoba Caddesi’ni kesen sokakların birinde Cantina A Los Amigos isimli, yerel bir restoranı gördük. Biz vaktimiz kısıtlı olduğu için gidemedik. Ama sizlerin vakti yeterliyse, notlarınız arasına almanızda fayda var.  Yaklaşık yarım saatlik yürüyüşle i latina’ya ulaştık .  Genelde Kolombiya mutfağı ve tasting menüleri var. Biz tasting menüyü seçtik. Ve yediklerimizden memnun olarak ayrıldık.

 Ertesi günü mezarlık gezmeyle güne başladık. Evet, yanlış okumadınız. Buenos Aires'de yapılması gerekenlerin başında geliyor. Sanki bir açık hava müzesi. 6400’ün üzerinde mezar bulunuyor. Haritasız gezerseniz muhtemelen kaybolabilirsiniz.
 
Eva Peron’un mezarı da en çok ilgi çeken yerlerden biri. Eva Peron’u seven kadar sevmeyeninde çok olduğunu gözlemlerimden söyleyebilirim. Mezarlığın çevresi evler, şık restoran ve kafelerle çevrili. Gittiğimiz ülkelerdeki semtleri İstanbul'daki bir semtle karşılaştırmak bende bir adet oldu. Mezarlığın çevresi Nişantaşı. Ama Nişantaşı’nın ortasında bir mezarlık olmadan bu semti gözünüzün önüne getirin.

Buradan Plaza de Mayo'ya gittik. Burasının Arjantin tarihi için önemi büyük. İlk bağımsızlığın ilan edildiği  ve halkın tepki vermek için toplandığı nokta.
 
Biz gittiğimizde bir protesto vardı. Muhtemelen siz gittiğinizde de bir protesto olacaktır.


 
 Buradan Ave Mayo Caddesi üzerinde bulunan Cafe Tortini’ye kahve molası vermek için uğradık. Bu pastaneyi görünce Beyoğlu’nun  eski pastaneleri aklıma geldi.


 
Sonrasında Metropolitan katedraline uğradık. Papa, Arjantinli olunca  bu katedral katoliklerin ziyaret ettikleri  en önemli merkezlerden biri haline gelmiş.


 
Bu katedralin etrafı özellikle Florida Caddesi, finans ve iş merkezleriyle dolu. Binaların mimarisi sizi bir Avrupa şehrindeymişsiniz izlenimi veriyor. Caddelerde döviz bozmak isteyen ve kambiyo diye bağıran bir çok kişiyi görebilirsiniz. Sokakta para bozdurmak kişiye güven vermiyor. Pasaportunuz yanınızdaysa bankalardan para bozdurabilirsiniz. Biz para bozdurmak için otelimizi tercih ettik.

Plaza de Mayor çevresi gezimizden sonra şehrin, liman ve marinasının olduğu bölgede öğle yemeğimizi yedik. Bu bölge yeni ve çok katlı binaların olduğu yer. Okyanusu görmek istiyorum derseniz gidin, aksi takdirde bir özelliği yok.


 
Otelimize dönüş yolumuzu Avenia 9 Julio Caddesi’nden geçirerek gittik. Dünyanın en geniş caddesi. Caddenin bir ucundan diğerine geçmek beş dakikadan fazla sürüyor. İlginç bir deneyim. Şehrin tamamı parklarla dolu, caddelerin birçoğu  geniş. Buna rağmen trafiğe yakalanmadığımız bir anımız olmadı. Trafik deyince taksiler fiyat olarak uygun ve hatta bizden ucuz. Fakat büyük şehirlerde turistlerin başına gelebilecek bir olay yaşadığımız için, biz uberi tercih ettik. Hiçbir sorun yaşamadık.

Buraya gelmişken tango gösterisine gitmemek, olmaz deyip otelin önerdiği yemekli tango gösterisine gittik. Memnun kaldığımızı söyleyemem. Bizim ki biraz aceleye geldi. Bence turistik olmayan bir gösteri bulabilirsiniz.
Ertesi gün  La Boca semtinde sanatçılar sokağı olarak bilinen El Caminito’ya gittik. Burada sokaklarda tango yapanlar,  Messi veya Maradona kılığında dolaşıp sizlerden para koparmaya çalışan bir sürü insan var.


 
Bunların yanında, şirin kafeler ve hediyelik eşya satan dükkanlarında olduğu bir bölge.  La Boca’nın stadıda bu bölgede. İnternet sitelerinde bu bölgeye akşam saatlerinde gidilmemesi gerektiği ve Caminito’dan fazla uzaklaşılmaması yönündeki uyarıları dikkate almak da fayda var.


 
Buradan Buenos Aires’in en eski bölgelerinden biri olan San Telmo’ya gitik. Burası; Antikacıların olduğu pasajlar, bit pazarı, sokak satıcıları , sanat  galeri ve cafelerle dolu bir yer. Yarım günde bitiremedik. Ve ertesi gün tekrar buraya geldik. Şansımıza günlerden pazar ve Calle Defensa üzerinde kurulan, başı sonu belli olmayan bir pazara rastladık. Sebze meyve satanlar mı, el yapımı, sanat ürünü el işleri mi istersiniz, aklınıza gelebilecek her şey mevcut. Şiddetle buraya  uğramanız tavsiye olunur.. Bu kalabalıkta çantalarınıza dikkat etmeniz şartıyla…Pazar dönüşü uçağımız için otelden bavullarımızı alıp havaalanına doğru çıktık. Tabiki Arjantin’e kadar gelip et yemeden mi döndünüz derseniz, cevabım hayır. Otelimize yakın La Cabrera isimli restoranda et yediğimizi, fiyatların bizden düşük ama porsiyonların bizden fazla olduğunu, ama ülkemizde de birçok iyi et lokantaları açıldığı için lezzetin aynı olduğu konusunda bir deneyim yaşadığımızı söyleyebilirim. Üç buçuk günlük Buenos Aires seyahatimi sizlerle paylaşmaya çalıştım.


 
Yeni seyahat rotalarında görüşmek üzere…….

 

Yazarın Diğer Yazıları

Hanoi ve Ho Chi Minh Gezisi

Yeşil, onurlu ve çalışkan insanların ülkesi.. Yazıma başlarken ilk aklıma gelenler bunlar.

3.2.2020 11:18:53

Paris'te üç gün

İstanbul yeni havalimanından

1.10.2019 10:53:00

GEZİ NOTLARI - 5 : ŞİLİ - SANTIAGO

Peru Lima'dan yaklaşık üç buçuk saatlik bir uçuşla Şili Santiago Artura Merino Benitez Havalimanı'na pazar akşam saat 22:00 civarı ulaştık.

23.5.2018 23:33:54

GEZİ NOTLARI-4: CUSCO-MACHU PICHHU

UNESCO dünya mirası listesinde olan Machu Picchu'ya gitmek için Lima'dan yaklaşık 1 saat süren uçuşla Cusco'ya ulaştık.Cusco, Peru'nun 3.400 metre yükseklikte bulunan bir şehri..

19.1.2018 08:42:41

Gezi Notları-3 : Peru - Lima

Türkiye'den Peru'ya direkt uçuş bulunmadığından, önce Türk Hava Yolları ile Panama'ya uçtuk. Panama'dan aktarma yapıp, yaklaşık üç buçuk saat süren bir uçuşla Peru'nun başkenti Lima'ya ulaştık. Peru ile Türkiye arasındaki saat farkı, sekiz saat geride bulunmaktadır. GMT-5 saat dilimini kullanıyorlar.

17.10.2017 16:31:10

Gezi Notları-2 : Panama- Panama City

Türkiye saatiyle sabaha karşı 01:40'da kalkan THY uçağımız yaklaşık 14 saatlik uçuştan sonra Kolombiya’nın başkenti Bogota’ya vardı.

10.9.2017 15:56:24

Gezi Notları : 1 - Seyşeller

İnsan bir kere deniz kokusunu aldığında içinde oluşan özgürlük hissi, gezme ve yeni yerleri tanıma dürtüsü güçlendiriyor. Bende deniz kokusunu ve rüzgarın esintisini hissetmiş bir kişi olarak, elimden geldiğince gerçekleştirdiğim gezilerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

8.8.2017 10:02:26

Etrafı denizlerle çevrili

Etrafı denizlerle çevrili olan ülkemiz de amatör denizcilerimizin bir arada bulunabilecekleri ve denizciliğimizin gelişmesi için yapılması gerekenlerin konuşulacağı

25.11.2010 23:07:17

Rüzgarınız bol olsun...

Etrafı denizlerle çevrili olan ülkemiz de amatör denizcilerimizin bir arada bulunabilecekleri ve denizciliğimizin gelişmesi için yapılması gerekenlerin konuşulacağı bir platformu, gelişen çağımızın buluşu olan internette oluşturmak istedik.

8.10.2010 16:49:55

Etrafı denizlerle çevrili

8.4.2004 20:17:17

Denizci Dostlarımız

Yelken ve Denizle ilgilenenlere kaynak olmasına çalıştığımız portalınız Yelkenci.Org sizlerin katkılarıyla daha da güçlenecektir.

31.1.2003 00:20:31

MUTLU YILLAR 2000

2000'li yıllar krizle başladı ve hala belirsizlik devam ediyor.

31.12.2002 15:28:24

Teknik bir arıza yüzünden

25.7.2002 17:27:33

ATLANTİĞİ GEÇME HAYALİ OL

5.6.2002 01:18:35

WWW.YELKENCİ.ORG web site

18.2.2002 11:21:08

Olimpiyat Komitesi incele

20.3.2001 09:24:25

Enflasyon düşmüş

Enflasyon düşmüş, tekne satın almak için uygun krediler oluşmuş ve yavaş yavaş denizlerimizde yelkenli sayısı artmaya başlamışken genç ve aklı başında siyasetcilerimizin!!!! sayesinde ülkemiz krizin içine düştü.

9.3.2001 10:27:05

Sevgili yelken ve deniz s

29.1.2001 09:44:56

Boat Show Fuarında Yer

Yelken Severlerin Buluşma Noktası olan Portal' ınız "Yelkenci Org" siz üyelerimize; 20.Uluslararası İstanbul Boat Show Davetiyelerini ücretsiz olarak sunmaktadır.

20.1.2001 14:41:12

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Cengiz Arslanoğlu kaleminden; DÜNYA DENİZLERİNDE SEYAHAT AMAÇLI TÜRKLER..

17 Kasım 2019

Şu an Dünya turunda olan Atlantik ve Pasifik'i geçmiş olan üç tekne var..

1300 yelkenci, Marmaris'te maviye yelken açtı

31 Ekim 2014

Bu yıl 25'incisi düzenlenen Uluslararası Yarışlarında Haftası'nın ilk gününde 150'ye yakın tekne start aldı. Yarışlara 17 ülkeden 1300 yelkenci katılıyor.

Farfara ve Burganbank-Extreme birinci oldular.

28 Mayıs 2018

25-27 mayıs tarihlerinde yapılan Tayk Yarışında

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter