Yazar Hakkında

16 Ocak 2019, 23:30

Buenos Aires'te Dört Günlük Tatil

Buenos Aires Ezeiza havalimanına Şili Santiago’dan yaklaşık bir buçuk saat süren bir uçuşla ulaştık. Gümrük işlemlerimiz fazla uzun sürmedi.  Gümrük işlemlerimizden sonra ‘Official Ezeiza Taxi’ standından taksimizi ayarladık. Gideceğiniz adresin uzaklığına göre bir ödeme yapıyorsunuz. Sonrasında sizi taksinize götürüyorlar ve ücretinizi önceden ödemiş bir şekilde  otelinize ulaşıyorsunuz. Şehir merkezi havaalanından yaklaşık yarım saat sürüyor.

Otelimiz Recoleta bölgesinde. Çok şirin butik bir otel . Birde hava soğuk olmasa keşke diyoruz. Haziranın sonu güney yarım kürede kışın başlangıcı. Hava sıcaklığı gündüz 14-15 derece civarı akşamları da 7 derece civarında. Otelimize yerleştikten sonra Recoleta bölgesini gezmeye başlıyoruz. İlk gördüğümüz şarap butiğinde, şarap ve peynir tadımı yaptıktan sonra sokaklar arasında kayboluyoruz. Burası tasarım butikleri, galerileri ve cafeleriyle Cihangir'i andıran bir semt.

Akşam yemeği için daha önceden rezervasyon yaptırdığımız 'I latina' isimli Kolombiya restoranına gittik. Bir şehri tanımanın en iyi yolu yürümek diyerek yemek yiyeceğimiz yere yürüyerek gitmeye karar verdik. Eğer yürümeseydik Avenu Cordoba ve onu kesen sokaklarda olan birçok ünlü markanın outlet mağazasını göremeyecektik. Cordoba Caddesi’ni kesen sokakların birinde Cantina A Los Amigos isimli, yerel bir restoranı gördük. Biz vaktimiz kısıtlı olduğu için gidemedik. Ama sizlerin vakti yeterliyse, notlarınız arasına almanızda fayda var.  Yaklaşık yarım saatlik yürüyüşle i latina’ya ulaştık .  Genelde Kolombiya mutfağı ve tasting menüleri var. Biz tasting menüyü seçtik. Ve yediklerimizden memnun olarak ayrıldık.

 Ertesi günü mezarlık gezmeyle güne başladık. Evet, yanlış okumadınız. Buenos Aires'de yapılması gerekenlerin başında geliyor. Sanki bir açık hava müzesi. 6400’ün üzerinde mezar bulunuyor. Haritasız gezerseniz muhtemelen kaybolabilirsiniz.
 
Eva Peron’un mezarı da en çok ilgi çeken yerlerden biri. Eva Peron’u seven kadar sevmeyeninde çok olduğunu gözlemlerimden söyleyebilirim. Mezarlığın çevresi evler, şık restoran ve kafelerle çevrili. Gittiğimiz ülkelerdeki semtleri İstanbul'daki bir semtle karşılaştırmak bende bir adet oldu. Mezarlığın çevresi Nişantaşı. Ama Nişantaşı’nın ortasında bir mezarlık olmadan bu semti gözünüzün önüne getirin.

Buradan Plaza de Mayo'ya gittik. Burasının Arjantin tarihi için önemi büyük. İlk bağımsızlığın ilan edildiği  ve halkın tepki vermek için toplandığı nokta.
 
Biz gittiğimizde bir protesto vardı. Muhtemelen siz gittiğinizde de bir protesto olacaktır.


 
 Buradan Ave Mayo Caddesi üzerinde bulunan Cafe Tortini’ye kahve molası vermek için uğradık. Bu pastaneyi görünce Beyoğlu’nun  eski pastaneleri aklıma geldi.


 
Sonrasında Metropolitan katedraline uğradık. Papa, Arjantinli olunca  bu katedral katoliklerin ziyaret ettikleri  en önemli merkezlerden biri haline gelmiş.


 
Bu katedralin etrafı özellikle Florida Caddesi, finans ve iş merkezleriyle dolu. Binaların mimarisi sizi bir Avrupa şehrindeymişsiniz izlenimi veriyor. Caddelerde döviz bozmak isteyen ve kambiyo diye bağıran bir çok kişiyi görebilirsiniz. Sokakta para bozdurmak kişiye güven vermiyor. Pasaportunuz yanınızdaysa bankalardan para bozdurabilirsiniz. Biz para bozdurmak için otelimizi tercih ettik.

Plaza de Mayor çevresi gezimizden sonra şehrin, liman ve marinasının olduğu bölgede öğle yemeğimizi yedik. Bu bölge yeni ve çok katlı binaların olduğu yer. Okyanusu görmek istiyorum derseniz gidin, aksi takdirde bir özelliği yok.


 
Otelimize dönüş yolumuzu Avenia 9 Julio Caddesi’nden geçirerek gittik. Dünyanın en geniş caddesi. Caddenin bir ucundan diğerine geçmek beş dakikadan fazla sürüyor. İlginç bir deneyim. Şehrin tamamı parklarla dolu, caddelerin birçoğu  geniş. Buna rağmen trafiğe yakalanmadığımız bir anımız olmadı. Trafik deyince taksiler fiyat olarak uygun ve hatta bizden ucuz. Fakat büyük şehirlerde turistlerin başına gelebilecek bir olay yaşadığımız için, biz uberi tercih ettik. Hiçbir sorun yaşamadık.

Buraya gelmişken tango gösterisine gitmemek, olmaz deyip otelin önerdiği yemekli tango gösterisine gittik. Memnun kaldığımızı söyleyemem. Bizim ki biraz aceleye geldi. Bence turistik olmayan bir gösteri bulabilirsiniz.
Ertesi gün  La Boca semtinde sanatçılar sokağı olarak bilinen El Caminito’ya gittik. Burada sokaklarda tango yapanlar,  Messi veya Maradona kılığında dolaşıp sizlerden para koparmaya çalışan bir sürü insan var.


 
Bunların yanında, şirin kafeler ve hediyelik eşya satan dükkanlarında olduğu bir bölge.  La Boca’nın stadıda bu bölgede. İnternet sitelerinde bu bölgeye akşam saatlerinde gidilmemesi gerektiği ve Caminito’dan fazla uzaklaşılmaması yönündeki uyarıları dikkate almak da fayda var.


 
Buradan Buenos Aires’in en eski bölgelerinden biri olan San Telmo’ya gitik. Burası; Antikacıların olduğu pasajlar, bit pazarı, sokak satıcıları , sanat  galeri ve cafelerle dolu bir yer. Yarım günde bitiremedik. Ve ertesi gün tekrar buraya geldik. Şansımıza günlerden pazar ve Calle Defensa üzerinde kurulan, başı sonu belli olmayan bir pazara rastladık. Sebze meyve satanlar mı, el yapımı, sanat ürünü el işleri mi istersiniz, aklınıza gelebilecek her şey mevcut. Şiddetle buraya  uğramanız tavsiye olunur.. Bu kalabalıkta çantalarınıza dikkat etmeniz şartıyla…Pazar dönüşü uçağımız için otelden bavullarımızı alıp havaalanına doğru çıktık. Tabiki Arjantin’e kadar gelip et yemeden mi döndünüz derseniz, cevabım hayır. Otelimize yakın La Cabrera isimli restoranda et yediğimizi, fiyatların bizden düşük ama porsiyonların bizden fazla olduğunu, ama ülkemizde de birçok iyi et lokantaları açıldığı için lezzetin aynı olduğu konusunda bir deneyim yaşadığımızı söyleyebilirim. Üç buçuk günlük Buenos Aires seyahatimi sizlerle paylaşmaya çalıştım.


 
Yeni seyahat rotalarında görüşmek üzere…….

 

Yazarın Diğer Yazıları

Operanın Şehri '' Viyana ''

30.5.2020 22:19:57

Hanoi ve Ho Chi Minh Gezisi

Yeşil, onurlu ve çalışkan insanların ülkesi.. Yazıma başlarken ilk aklıma gelenler bunlar.

3.2.2020 11:18:53

Paris'te üç gün

İstanbul yeni havalimanından

1.10.2019 10:53:00

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Akıntılar

14 Aralık 2010

Akıntılar dikey ve yatay yönlü periyodik veya periyodik olmayan su hareketleridir. Akıntıların değişik oluşum sebepleri vardır.

Paris Uluslararası Yat Fuarı’da görülmeye değer 5 tekne

06 Aralık 2015

Paris Uluslararası Yat Fuarı’da görülmeye değer 5 tekne2015 Salon Nautique de Paris Uluslararası Yat Fuarı, aralık ayında ziyaretçilerine kapılarını açıyor.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter