Yazar Hakkında

28 Ocak 2019, 22:23

BAYK Kış Trofesi ‘Anlık Kararlar’ la Başladı

 

Milta Bodrum Marina işbirliğinde Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü tarafından düzenlenen BAYK Kış Trofesi, 19-20 Ocak tarihlerinde yapılan ilk ayak yarışları ile başladı. 41 teknenin kayıt verdiği ilk ayak buluşmasında hedeflenen yarışlar, değişken hava koşulları yüzünden Yarış Kurulu’nun verdiği anlık kararlar ve rota değişiklikleri ile tamamlandı. Sonuçların açıklanması sonraki ayağa bırakıldı.

Bodrum’da yat sınıfında yılın en önemli etkinliği olan BAYK Kış Trofesi, ilk kez ana sponsor bulunamadan başladı. Etkinliğin tamamının “satılamadığı”, ancak her ayak için ayrı bir sponsor bulunmasına çalışıldığı öğrenildi.

BAYK Kış Trofesi’nin sponsoru yoktu ama etkinliğin destekçisi Milta Bodrum Marina, konaklama dışında Marina Club’ı tahsis etti ve açılış partisinin ikramlarını da üstlendi.


41 TEKNE KAYIT VERDİ

Geçtiğimiz yıl 44 tekne ile start alan BAYK Kış Trofesi’nin ilk ayağına bu yıl 41 tekne kayıt verdi.

Arkas ekibi, Çeşme’de yapılacak İzmir Kış Trofesi’ne destek vereceği için Bodrum’a gelmedi. Anything Dere Construction ekibinin yurt dışına gitme hazırlığında olduğu için BAYK Kış Trofesi’ni takip etmeyeceği yolunda duyumlar var. Orhan Özdaş’ın Matrak II’si ise bu yıl Marmaris’te kalmaya karar verdi.

Bodrum’a gelmeyi planlayan bazı teknelerin de sert hava koşulları yüzünden starta yetişemediği ifade edildi.

BAYK Kış Trofesi’ne İstanbul’dan katılan tek tekne Levent Peynirci’nin ‘Orsa’ adına yarışa soktuğu A35 Cheese Sailing’i oldu. İstanbullu bazı yelkenciler farklı teknelere dağılarak mücadelede yer aldı.BAYK KIŞ TROFESİ’NDE YENİLİKLER

19 Ocak Cumartesi sabahı Milta Bodrum Marina içindeki Marina Club’da düzenlenen brifingde BAYK Komodoru Rıza Epikmen’in açış konuşmasının ardından söz alan Başhakem Ayberk Olcay, uygulamalardaki bazı değişiklikler konusunda ekipleri bilgilendirdi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan son bir yılık verilerin incelendiğini belirten Olcay, “Hava tahminlerinin yüzde 72 oranında tutmadığı görülmektedir. Dolayısıyla kendimizi bu değişikliklere göre ayarlamamız gerekmektedir. Rotalar ve start sıralaması denize çıkıldıktan sonra mevcut duruma göre belirlenecek ve ilan edilecektir” dedi.

İlk gün IRC A gruplarına iki şamandıra yarışı, IRC B ve Destek sınıflarına coğrafi rotalı bir yarış planlandığını, ikinci gün tüm sınıfların coğrafi rotada yarışacağını belirten Olcay, ayrıca bu yıl gruplarda overall değerlendirmeye gideceklerini ifade ederek, can yeleği konusundaki hassasiyetlerini de yeniden hatırlattı.
 
Öte yandan start işlemlerinde uygulanacak bir değişiklik de dikkat çekti. Buna göre yarışlarda artık ilk grubun startı, bir sonraki grubun 5 dakika uyarısı anlamına gelecek.


HAVA, BEKLENTİLERİ BOŞA ÇIKARMADI

BAYK Kış Trofesi’nde ilk start yaklaşık 18 deniz mili mesafeli Kıstak Adası dönüşlü coğrafi rotada yarışacak Destek ve IRC B gruplarına verildi. Ardından IRC A gruplarının Karaada Boğazı yönlü orsa-pupa rotalı parkurunun kurulması hazırlıkları başladı.

Güneyli rüzgar 14-18 knot’ları gösterdiği için orsa şamandırası 1.7 deniz mili uzaklığa ve 120 dereceye atıldı. Ardından 5 dakika uyarısı ile start düdüğü 12.10’da çaldı.

İlk orsa kolunu RC44 Kapkara açık ara farkla önde tamamlayıp pupaya dönerken yönü ve gücü sıklıkla değişen rüzgar da sıkıntı yaratmaya başladı. Rüzgarın 115 ile 130 derece arasında oynaması üzerine Yarış Kurulu “Charlie” uygulaması ile orsa ve offset şamandıralarını taşımaya karar verdi.

Ama bunu yapabilecekleri fazla zamanları yoktu. Zira Kapkara ikinci orsa tırmanışına başlamış, hızla dönüş noktasına yaklaşırken, gruptaki son tekne olan Exit şamandıra başında havasız kalmış ve zorlanmaya başlamıştı.

Zamanın daraldığını gören Yarış Kurulu, rüzgarın biraz daha batıya dirise etmesi üzerine parkur botlarına yeni bir şamandıranın 145 dereceye atılmasını, Exit’in dönüşünü tamamlamasından sonra eski orsa şamandırasını offset’e taşınması talimatını verdi. Bu sırada ikinci bot da eski offset şamandırasını kaldıracaktı.

Nefesler tutulmuş, Kapkara’nın şamandıraya yaklaşması gözlenirken, Exit yakaladığı hafif bir sağnakla hız kazanıp dönüşünü tamamlayınca, alesta bekleyen botlar “Charlie” uygulamasını göz açıp kapayana dek gerçekleştirdiler.KAPKARA’NIN HIZI ABANDONE HESABINI BOZDU

Kapkara, arayı oldukça açıp son pupa kolunu ortalarken Boreas, Nomad Turx, Aquavit ve Define yakın aralarla şamandıraya tırmanıyordu. Ansızın düşen havada Boreas ile Define bir sağnak damarı bulunca bir anda rakiplerinden uzadılar.

Ne var ki, öncü grubun şamandıra dönüşü sonrasında manzara değişti. Kapkara hızla finişe yaklaşırken, diğerleri kaybettikleri rüzgarı yeniden kazanabilmek için uzun süre bocalamak zorunda kaldı.

Kapkara’nın bu sırada finiş hattını kesmesi, “abandone” beklentilerini de boşa çıkardı.

IRC A grubunda finişler devam ederken Yarış Kurulu bir değişiklik daha yaptı ve kararsız rüzgar nedeniyle planlanan ikinci şamandıra yarışının iptal edildiğini duyurdu. IRC A’lar günün ikinci yarışını coğrafi rotada yapacaktı.


İLAN EDİLEN ROTA DA DEĞİŞTİRİLDİ

Plan, filonun starttan sonra rüzgar üstü dönüş şamandırasının ardından kardinal şamandıraları arasından şartlı geçiş sonrası Görecek Adası ve Çelebi Adası’nı dönecekleri Rota 4’ü uygulamaktı.

Ne var ki, starttan hemen önce bir dalış teknesinin kardinal şamandıraları önündeki dalış sahasına demirlemesi hesapları bir kez daha bozdu.

Başhakem Ayberk Olcay, “parkurdaki can ve mal emniyetini sağlamak” düşüncesi ile 16 tekneden oluşan IRC A filosuna yaptığı çağrılarla kardinal şamandıraları arasındaki şartlı geçişin kaldırıldığını ve Rota 4 yerine Rota 3’ün kullanılacağını duyurdu.

Teknede önce Boğaziçi Üniversitesi'nden 28 öğrencinin bulunduğu belirtildi ancak daha sonra öğrencilerin Liman Başkanlığı'nın bilgisi dahilinde başka bir sahada dalış yaptıkları, kardinal şamandırasındaki teknede başka dalgıçların olduğu öğrenildi.


FİNİŞLER KOMİTE BOTUNUN HER İKİ TARAFINDAN ALINDI

Bu sırada Kıstak Adası dönüşlü coğrafi rotada yarışan IRC B ve Destek sınıfındaki teknelerin Karaada dönüşünü tamamlamaya yaklaşmaları üzerine Yarış Kurulu yeniden hareketlendi ve Komite Botu’nun her iki tarafından finişlerin alınabilmesi için hazırlık yapıldı.

IRC B ve Destek sınıfları finiş için Komite Botu’nun sancak, IRC A grubu ise iskele tarafını kullanacaktı. Değişiklik, saat 14.10’dan itibaren finişe yaklaşan teknelere haberleşme kanalından duyuruldu.NEFES NEFESE YARIŞIN ARDINDAN MİDYE PARTİSİ

BAYK Kış Trofesi’nin ilk ayağında ilk gün hem Yarış Kurulu hem de yarışan ekipler açısından oldukça zorlayıcı geçti. Kimse bu denli seri değişiklikler beklemediği için mental ve fiziksel yorgunluk tavan yapmıştı.

Ekipler, sezonun açılışı için Milta Bodrum Marina’nın “midye dolma” ikramı ile ağırlandığı Marina Club’da yorgunluk atma ve bir gün sonraki yarışa hazırlanma fırsatını elde etti.

BAYK Komodoru Rıza Epikmen, “hoşgeldiniz” konuşmasında trofeye katılan tüm ekiplere kazasız ve keyifli bir sezon yaşamalarını temennisınde bulundu.


   
BURÇİN HAZARHUN ANILDI


20 Ocak Pazar günü için tahminler hem sert rüzgar, hem de sağanak yağmur gösteriyordu.

Denize çıkış öncesinde düzenlenen brifingde Başhakem Ayberk Olcay, “Hava son derece değişken. Bu nedenle tüm sınıflar için planlanan rotayı ve start sıralamasını denizde açıklayacağız” dedi ve buluşma yeri olarak İçmeler önünü gösterdi.

Olcay ayrıca, “6 yıl önce bu sularda kaybettiğimiz yelkenci dostumuz Burçin Hazarhun için bir anma töreni yapacağız” diyerek ekipleri start hazırlıkları öncesinde Komite Botu’nun çevresinde toplanmaları için bir davet yaptı.

Denize çıkan tekneler, İçmeler açıklarında buluştu ve yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından rota açıklandı.


ÇATIŞMA SONRASI İKİ TEKNE YARIŞI TERK ETTİ

Çelebi Adası dönüşlü coğrafi rotada filo startın ardından 0.9 deniz mili uzaklığa atılan rüzgar üstü şamandırasını dönecek ve kardinal şamandıraları arasından şartlı geçiş uygulayacaktı.

Güneyli rüzgarın sağnaklarda 29 knot’ı zorladığı parkurdan yarışın ilk dakikalarında bir çatışma haberi geldi.
Ayrıntılarını bir başka yazıda ele alacağımız olayda çatışma, dönüş şamandırasının altında kalan Boreas ile rüzgar üstündeki Aquavit arasında yaşandı.

Kimseye şans eseri bir şey olmadı ama iskele kıç omuzluk tarafından yara alan Boreas ile gönderi ve demir loçası parçalanan Aquavit “terk” bildirerek yarıştan çekildi.

Her iki tekne de karşılıklı olarak birbirlerine protesto verdi. Yarıştan sonra bakılan potesto duruşmasında Boreas için diskalifiye kararı çıktı.

İlk finişi veren Kapkara kendini kurtardı ama filonun geri kalan tekneleri rotalarını sağanak yağmur altında tamamladı.


2019 IRC sertifikaları tamamlanmadığı için bant aralıklarına göre tekne dağılımı, dolayısıyla derece sıralaması ve overall değerlendirme yapılmadı, sonuçların açıklanması 9-10 Şubat tarihlerindeki ikinci ayak buluşmasına bırakıldı.

BAYK Kış Trofesi, 25-26 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek 7’inci ve son ayak ile tamamlanacak.


GRUPLARDA FİNİŞ SIRALAMASI

Finiş zamanlarına göre gruplarında ilk 5 tekne:

      19 Ocak / 1. YARIŞ

IRC A
Kayıtlı tekne sayısı: 16
1. Kapkara (Erhan Uzun) 13.26.29
2. Boreas (Hakan Taner) 13.32.56
3. Define (Selim Kakış) 13.33.07
4. Aquavit (Selçuk Börekçi) 13.35.14
5. Nomad Turx (Ali Kerem Alptemoçin) 13.40.20
OCS: Bravo Sailing (Burak Özer)

IRC B
Kayıtlı tekne sayısı: 15
1. Rüzgar (Eren Yöntem) 15.24.37
2. Kabasakal (Erce Demirtaş) 15.27.17
3.Safinaz (Ayşe Koraltan) 15.40.46
4. Milta Bodrum Marina Cape Horn (Özgür Dumanlı) 15.42.19
5. Fortuna (Barkın Palaoğullarından) 15.43.30
DNC: Arsız (Muharrem Mantar)

DESTEK
Kayıtlı tekne sayısı: 10
1. Deniz Cadıları-Nora (Bade Tanoba) 15.35.06
2. Mırmır-Kechi Sailing (Sarp Güney) 16.26.04
3. Nil-Kechi Sailing (Süleyman Er) 17.12.12
4. Dalga 2 (Emre Nişancı) 17.14.35
5. Blue Dreams (Ayhan Hatipoğlu) 17.36.00


      19 Ocak / 2. YARIŞ  

IRC A
1. Kapkara (Erhan Uzun) 15.49.40
2. Göztepe 1925 (Hasan Derya Yenigün) 15.52.50
3. Nomad Turx (Ali Kerem Alptemoçin) 15.55.10
4. Define (Selim Kakış) 15.55.45
5. Edessa-Matador (Cüneyt Büyükuçak) 15.56.56


      20 Ocak / 1. YARIŞ

IRC A
1. Kapkara (Erhan Uzun) 13.52.04
2. Define (Selim Kakış) 13.57.21
3. Nomad Turx (Ali Kerem Alptemoçin) 14.01.08
4. BODTÜM-Keyif 60 (Yiğit Eroğlu) 14.05.51
5. Edessa-Matador (Cüneyt Büyükuçak) 14.09.13
DSQ: Boreas (Hakan Taner)
RET: Aquavit (Selçuk Börekçi)

IRC B
1. Kabasakal (Erce Demirtaş) 14.22.30
2. Milta Bodrum Marina Cape Horn (Özgür Dumanlı) 14.27.50
3. Rüzgar (Eren Yöntem) 14.29.25
4. Safinaz (Ayşe Koraltan) 14.29.49
5. Fortuna (Barkın Palaoğullarından) 14.30.02
DNF: Baydeniz (Ali Servet Gürel)

DESTEK
1. Deniz Cadıları-Nora (Bade Tanoba) 13.47.45
2. Mırmır-Kechi Sailing (Sarp Güney) 13.48.44
3. Dalga 2 (Emre Nişancı) 13.49.54
4. Blue Dreams (Ayhan Hatipoğlu) 13.55.32
5. Aura 1 (Semih Hoşgör) 13.55.57
DNC: Jambo Jambo (Aydın Gürül)


Alıntı: TurkSail

 

 

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

8. Pendik Yelken - Marinturk Cup Gerçekleştirildi

22 Nisan 2019

8. Pendik Yelken - Marinturk Cup 21 Nisan 2019 Pazar Günü Marinturk İstanbul City Port Marina'da gerçekleştirildi.

Milyonluk tekneler Yacht Show Eurasia'da görücüye çıktı

19 Nisan 2016

Bu yıl Tuzla'daki Viaport Marina'da ilki düzenlenecek olan ''Yacht Show Eurasia'' milyonluk teknelerin şovuna sahne oldu. Fuar ziyaretçileri boyları 3 ile 40 metre arasında değişen tekneleri deniz üstünde test etme imkânı da buldu.

Balıkesir'de Zafer Kupası Yelken Yarışları düzenlendi

06 Eylül 2017

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde Ayvalık Kaymakamlığı öncülüğünde ve Ayvalık Belediyesi'nin katkılarıyla Zafer Kupası Yelken Yarışları gerçekleştirildi.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter