Yazar Hakkında

02 Şubat 2019, 23:21

İzmir Kış Trofesi 32 Tekne ile Başladı

EAYK (Ege Açıkdeniz yat Kulübü) ve Çeşme Marina işbirliğinde düzenlenen 2019 İzmir Kış Trofesi, Çeşme parkurunda 26-27 Ocak tarihlerinde yapılan ilk ayak mücadelesi ile start aldı.

Sert havanın limitleri aşması üzerine ilk gün yarışları yapılamadı ve ilk ayak Pazar günü tüm sınıflar için coğrafi rotada koşulan tek yarışla tamamlandı.


35 teknenin kayıt verip üç fire ile 32 teknenin geldiği İzmir Kış Trofesi’nin ilk ayağı öncesinde EAYK & Çeşme Marina, filoyu IRC A’da 4, IRC B’de 3 ve Destek olmak üzere 8 gruba dağıttı. 10 teknelik katılımla en kalabalık grubu oluşturan IRC A-4, rekabetin en yoğun yaşanacağı sınıf olarak dikkat çekiyor.

İzmir Kış Trofesi’ne destek vermek amacıyla Bodrum’a inmeyen Arkas Comet A’nın grubunda üç tekne bulunuyor. En kalabalık grupta yer alan Yediçeriler de, Arkas ekibi gibi bu sezon Bodrum yerine Çeşme’de kalmayı tercih etmiş durumda.

Dikkat çeken bir diğer ayrıntı da, 2018 Güz Trofesi dahil, şimdiye dek Destek sınıfında yarışan 4 teknenin IRC belgelerini alıp IRC B-1 grubuna yükselmiş
olması...


Sert rüzgar, karada ortalığın altını üstüne getirdi...


TEHİR KARADA BASILDI

Cumartesi sabahı brifing öncesi skipperlar yeni grupları ve puanlama sistemi hakkında bilgilendirildikten sonra trofenin ilk brifingi Çeşme Marina Yat Kulübü’nde düzenlendi.

Ama hava pek de yarışa izin verecek gibi görünmüyordu. Brifing öncesi ve sonrası denize çıkan komite, saat 11.30'da "rüzgarın limitlerin üzerinde olmasi" nedeniyle “karada tehir” kararı aldı.

İlerleyen saatlerde 210 dereceden gelen 24-26 knot’lık rüzgar sağnaklarda 30 knot seviyelerini aşınca saat 13.15’de "Tehir altı Aydin" toka edildi ve ilk gün start verilemeden, hatta denize dahi çıkılamadan noktalandı.


İKİNCİ GÜN ANMA İLE BAŞLADI

Pazar sabahı hava düşüp yerini sağanak yağmura bırakınca, birifingin ardından komite ve ekipler marinadan avara oldular.

Starttan önce Komite Botu çevresinde toplanan ekipler, Ankara Yelken Kulübü tarafından denize bırakılan çiçeklerle, geçirdiği kalp krizi sonucu 27 Aralık’ta hayata veda eden Ankaralı yelkenci dostları Şölen Şen için bir saygı duruşu gerçekleştirdi.


START İKİ GRUPTA VERİLDİ

IRC A1-2-3 ve IRC B1 sınıfları için saat 11.45'te çalan start düdüğü ile ekipler 2 No’lu coğrafi rotada uzun soluklu bir yarışa yelken bastılar.

Startın arından 1 No’lu şamandırayı iskelede bırakan filo, start şamandırasını da iskelede dönüp yeniden 1 No’lu şamandıraya yönelip Fener Adası'na doğru tırmanmaya başladılar. Fener ve Boğaz Adaları’nı iskelede bırakan grup, kısa ayağı orsa, uzun ayağı pupa olan rotayı kimi zaman yağmur altında, kimi zaman da gök kuşağını seyrederek tamamladı.

IRC A-4 ile IRC B2, 3 ve Destek sınıfları günün tek yarışı için saat 11.55’te start aldı. 1 No’lu coğrafi rota için iskelelerinde bıraktıkları 1 No’lu şamandırayı döndükten sonra Fener ve Boğaz Adaları’na doğru yükseldiler.

İlk finiş düdüğü, saat 13.23’te IRC A-1’de yarışan Arkas Comet A için çaldı.

Finişler tamamlandıktan sonra tek yarışla sona eren İzmir Kış Trofesi 1. Ayak ödül töreni için Çeşme Marina Yat Kulüp bahçesinde buluşan yelkenciler, 2019'un ilk kupalarını alan ekipleri alkışladılar.

İzmir Kış Trofesi’nde ikinci ayak 16-17 Şubat tarihlerinde koşulacak.



İZMİR KIŞ TROFESİ 2019-1. AYAK
(Geçici Sonuçlar)

IRC A-1
Kayıtlı tekne sayısı: 3
Start saati: 11.45
1. Arkas Comet A (Serhat Altay) 13.23.45
2. Shaker (Haluk Buzluk) 14.04.39
DNC: Lemon MAT 12 (Mustafa Aker)

IRC A-2
Kayıtlı tekne sayısı: 4
Start saati: 11.45
1. Arnes (Kemal Oğul) 14.09.14
2. Ladies First (Canan Aydemir) 14.15.14
3. Orchestra (Doğukan Kandemir) 14.40.42

IRC A-3
Kayıtlı tekne sayısı: 4
Start saati: 11.45
1. Yunus Marin Cygnus (Oğuz Akif Sezer) 14.50.00
2. Fagotto (Uğur Kayran) 14.56.45
3. Mare (Merih Erkal) 15.09.38
DNC: Blue Miles (Hakan Çapraz)

IRC A-4
Kayıtlı tekne sayısı: 10
Start saati: 11.55
1. Yediçeriler (Feyyaz Ünal) 14.12.03
2. Quattro 4 (Bekir Tolga Tunçer) 14.20.48
3. Trinity (Mehmet Altan İbrikoğlu) 14.28.21
DNC: Çeşme Marina-Ventus (Güven İltir)

IRC B-1
Kayıtlı tekne sayısı: 4
Start saati: 11.45
1. Prime Time (Mert İkiz) 15.08.36
2. Meltemi (Fahri Kartal) 15.34.32
3. Perle White (Erhan Bilsev) 15.21.36

IRC B-2
Kayıtlı tekne sayısı: 4
Start saati: 11.55
1. Kairos (Mehmet Nardalı) 14.57.39
2. Goodday Sunshine (Ahmet Yababa) 15.02.30
3. Işık (Çetin Hakan Kural) 15.14.14

IRC B-3
Kayıtlı tekne sayısı: 3
Start saati: 11.55
1. Allegro (Esat Kardıçalı) 15.23.03
2. Enkon (Semih Özamrak) 15.48.53
3. Anya (Cihat Aytaç) 15.42.32

DESTEK
Kayıtlı tekne sayısı: 3
Start saati: 11.55
1. Happy Lemon-Baran Ambalaj (Fikret Oral) 14.19.32
2. Egem (Taner Gümüş) 15.04.24
3. Gia (Arkun Baykal) 15.35.43



Alıntı: TurkSail
 

 

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Folkart Uluslararası Çeşme Yelken Haftası'nda ödüller sahiplerini buldu

06 Aralık 2015

16 ülkeden 270 sporcu ile Türkiye'nin birçok Yelken Kulübü'nden 70'e yakın sporcunun katıldığı Folkart Uluslararası Çeşme Yelken Haftası organizasyonunda yarışlar beş gün sürdü.

TYF Başkanı Serhat Belli, Projelerini tamamlamak için aday

30 Ekim 2016

Türkiye Yelken Federasyonu'nun 5 Kasım'da yapılacak olağan genel kurulunda Özlem Akdurak'la yarışmaya hazırlanan mevcut Başkan Serhat Belli, başlattıkları projeleri bitirmek için yeniden göreve talip olduklarını söyledi.

2018 Türkiye Dragon Şampiyonu Provezza

07 Kasım 2018

Milta Bodrum Marina işbirliğinde Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü (BAYK) tarafından düzenlenen Açık Dragon Türkiye Şampiyonası 1-4 Kasım tarihlerinde gerçekleşti.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter