Yazar Hakkında

09 Şubat 2019, 21:16

Tolga Pamir'in Vendee Globe İçin Zamana Karşı Yarışı Başladı

Mini Transat ile başladığı açık deniz yarışçılığı kariyerini Vendee Globe serüvenine taşımak isteyen Tolga Ekrem Pamir, tam “kapıyı aralamışken” derin sessizliğe büründü.

Nedeni sonunda anlaşıldı. Yazmaya başladığı kitaba yoğunlaşan Pamir, bu çalışmasını tamamladıktan sonra Vendee Globe maratonuna geri döndü.

 
Son aldığımız haberler, Tolga Ekrem Pamir’in Vendee Globe serüveninde yer alacak ilk Türk yelkenci olmak amacıyla sürdürdüğü çalışma idi...

Sonraları bir sessizlik oldu. Bu sessizlik, “Pamir acaba vaz mı geçti?” şeklinde yorumlandı.

Durgunluğun nedeni geçtiğimiz günlerde anlaşıldı. Yazmaya başladığı bir kitabı tamamlamak için kendini geriye çeken Pamir, şimdi ara verdiği “yarışa” geri döndü. Önünde baş döndürücü hızla tamamlaması gereken işlerin yer aldığı uzun bir liste var...


İLK KİTABINI BU YIL YAYINLAYACAK

Açıkdeniz yarışçılığının başlangıcı olan Mini Transat serüvenini kitaplaştırmak için “inzivaya" çekilen Tolga Ekrem Pamir yazım aşamasını tamamladı. Şu anda düzeltmeleri yapılan kitabın 2019 yılı içinde basımı tamamlanmış olacak.

“Bu sıra dışı hikayeyi denizseverler ve yelken dünyamızla buluşturmak için sabırsızlanıyorum” diyen Pamir, böylece 2020 Vendee Globe serüvenine kaldığı yerden geri döndü.

Dünya çevresini tek başına kat edecek ilk Türk yelkenci olmak için “Vendee Globe kapısını aralayan” Pamir’in öncelikle bir tekneye sahip olması gerekiyordu.Pamir'in Azore Adaları'ndan alıp Fransa'ya getireceği ex Bureau Vallee, Imoca 60'ın su kanatlı (foil) versiyonu değil. Ama Pamir, "İnşallah o da olacak" dedi...


TEKNESİNİ NİSAN’DA FRANSA’YA GETİRECEK

Fransız yelkenci Erik Nigon’un ex Bureau Vallee teknesini Nisan ayı sonunda Azor Adaları’ndan Fransa’ya getirerek kalifikasyon çalışmalarına başlayacağını açıklayan Tolga Ekrem Pamir şu bilgiyi verdi:

“Kasım ayında Transat Jacques Vabre “La Route du Café” (Kahve Rotası) yarışına bir Fransız yelkenci ile duo olarak katılacak ve Atlantik geçişimizi yapacağız. Bu kalifikasyon etabı, benim tekneyi tanımam için de ciddi bir ön hazırlık süreci olacak.”

Ardından sıra ikinci kalifikasyon yarışı olan New York-Sables solo mücadelesine gelecek. Bu rotada Pamir teknede tek başına olacak ve 2020 için “araladığı” Vendee Globe kapısını da açmış olacak. Hedefinde, “Okyanusların Everest’i” kabul edilen bu mücadeleye katılan 10 ülke arasında Türk bayrağını dalgalandırma arzusu ve azmi var.


ASTRONOT SAYISI DAHA FAZLA

“Okyanusların Everest’i” deyimi aslında bu mücadelenin düzeyini tam olarak yansıtıyor. Zira uzaya çıkan astronot sayısı 500’ü aşarken, Vendee Globe rotasını tamamlamayı başaran yelkenci sayısı halen 100’ün altında bulunuyor.

Ancak yarışa hazırlanmak da en az yarış kadar zorlu bir süreç. Çok kısa süre içinde pek çok noktayı “kesinleştirmesi” gerekiyor. En önemlisi de kuşkusuz sponsor arayışı...

“Dünya genelinde büyük bir medya görünürlüğü sunan bu yarışta bana eşlik edecek, dünya markası mesajını üstlenecek Türk markalarının olacağına gönülden inanıyorum” diyen Pamir, görüşmelerine başlamış bile...

Önünü görebilmek için acil olarak sponsorluk çalışmalarını tamamlaması ve “maddi çözüm” üretmesi ön koşul. Zira kaynak yaratamadığı takdirde, bu hayalin gerçekleşebilmesi mümkün değil.


BİR TÜRK YELKENCİYE FIRSAT VERMEK İSTİYOR

“Her türlü desteğe ihtiyaç duyduğum bir dönemdeyim. Ülkemize böyle bir başarıyı yaşatmak için kolları sıvama zamanı” diye konuşan Pamir, gelişmeler ışığında kendine farklı bir yön de çizebilecek.

Kalifikasyon yarışlarına bir Fransız yelkenci ile hazırlanacak olmasına rağmen, aradığı desteği bulabilirse bir Türk yelkenciyi de yanına almayı hedefliyor. Böylelikle açık deniz yelkenciliği konusunda o da Türkiye için bir “kapı aralama” düşüncesinde.


Alıntı: TurkSail

 

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Temmuz ayı Yarış Takvimi

29 Haziran 2019

TYF Temmuz ayı hareketsiz salma yarış programı

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter