Yazar Hakkında

04 Mart 2019, 13:22

X-Yachts’ın Ürettiği İlk Tekne 40 Yıl Sonra Evine Döndü

 

İkisi kardeş Danimarkalı üç yelkenci tarafından 1979’da kurulan X-Yachts, 40’ıncı yılında anlamlı bir operasyona imza attı. X-Yachts’ların “atası” sayılan “1” gövde numaralı X-79, Manş Adaları’ndan Jersey’de bulundu ve refit için üretildiği fabrikaya getirildi. Markanın doğmasına vesile olan bu tekne, Haziran ayında düzenlenecek Gold Cup’ta meraklıları ile buluşacak.Dünyanın önde gelen üst düzey yelkenli yat üreticilerinden biri olarak kabul edilen  X-Yachts, tam 40 yıl önce Şubat 1979’da Niels Jeppesen, Birger Hansen ve Lars Jeppesen tarafından kuruldu. İkisi kardeş üç yelkencinin “hayallerini gerçeğe dönüştüren” ilk tekneleri de X-79 oldu.

Önceleri 7.8 metre olarak tasarlanan teknenin boyu daha sonra planda yapılan 10 cm.’lik bir değişiklikle 7.9 metreye uzatıldı.

İsim konusunda kurucu ortakların bir karara varamaması üzerine marka “X” olarak bırakıldı ve halen bu şekilde devam ediyor.

ThumbnailThumbnailThumbnail

“1” gövde numaralı X-79, Aabenraa’da suya indikten yalnızca 1 ay sonra, sıra dışı koşullarda düzenlenen ve 216 ile 276 deniz mili arasındaki uzunluklarda 3 rotanın koşulduğu ünlü “Sjælland Rundt” yarışını 1.500 tekne arasında birinci bitirdi.

X-79 no.1, bu olağanüstü başarısıyla bir efsane haline geldi ve aynı modelden daha sonra üretilecek 468 teknenin öncüsü oldu.

X-Yachts, geçtiğimiz yıl Fransa’nın kuzeyinde yer alan Manş Adaları’ndan Jersey’de bulduğu bu “ilk” teknesini “ilk günkü tazeliğine kavuşturmak” amacıyla Danimarka’daki fabrikasına geri getirdi.

ThumbnailThumbnailThumbnail

Kurucu ortaklardan biri olan ve halen Baş Tasarımcı görevi ile işin başında bulunan Niels Jeppesen, kardeşi Lars Jeppesen ve Birger Hansen, 40 yıl önce ürettikleri teknenin şimdi refit projesini yürütmenin mutluluğunu yaşıyorlar.

X-Yachts markasının doğmasına ve tanınmasına vesile olan X-79 no.1, Haziran ayında 40. Yıl etkinlikleri kapsamında düzenlenecek geleneksel X-Yachts Gold Cup’ta görücüye çıkacak.


Alıntı: TurkSail  

 

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Sessiz Okyanus Yılı

21 Nisan 2021

2020, 'Sessiz Okyanus Yılı' ilan edildi.

6. Deniz Kızı Kadın Yelken Kupasının Şampiyonu Eker Takımı Oldu

06 Eylül 2021

Deniz Kızı Kadın Yelken Kupası'nın altıncısı 4 Eylül 2021 tarihinde Fenerbahçe ? Caddebostan ? Adalar parkurunda gerçekleştirildi. Kıran kırana bir mücadeleye sahne olan yarışta bu yıl birincilik kupasının sahibi Eker takımı olurken ikinci Pfizer ve üçüncü ise Burgan Bank takımı oldu.

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Aytaç Gıda

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Denizaşırı Kışkırtmalar İhanetler ve Tarihi Gerçekler

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Anadolu Feneri - Ali Soysal

BANNER

StatCounter