Yazar Hakkında

04 Mart 2019, 13:22

X-Yachts’ın Ürettiği İlk Tekne 40 Yıl Sonra Evine Döndü

 

İkisi kardeş Danimarkalı üç yelkenci tarafından 1979’da kurulan X-Yachts, 40’ıncı yılında anlamlı bir operasyona imza attı. X-Yachts’ların “atası” sayılan “1” gövde numaralı X-79, Manş Adaları’ndan Jersey’de bulundu ve refit için üretildiği fabrikaya getirildi. Markanın doğmasına vesile olan bu tekne, Haziran ayında düzenlenecek Gold Cup’ta meraklıları ile buluşacak.Dünyanın önde gelen üst düzey yelkenli yat üreticilerinden biri olarak kabul edilen  X-Yachts, tam 40 yıl önce Şubat 1979’da Niels Jeppesen, Birger Hansen ve Lars Jeppesen tarafından kuruldu. İkisi kardeş üç yelkencinin “hayallerini gerçeğe dönüştüren” ilk tekneleri de X-79 oldu.

Önceleri 7.8 metre olarak tasarlanan teknenin boyu daha sonra planda yapılan 10 cm.’lik bir değişiklikle 7.9 metreye uzatıldı.

İsim konusunda kurucu ortakların bir karara varamaması üzerine marka “X” olarak bırakıldı ve halen bu şekilde devam ediyor.

ThumbnailThumbnailThumbnail

“1” gövde numaralı X-79, Aabenraa’da suya indikten yalnızca 1 ay sonra, sıra dışı koşullarda düzenlenen ve 216 ile 276 deniz mili arasındaki uzunluklarda 3 rotanın koşulduğu ünlü “Sjælland Rundt” yarışını 1.500 tekne arasında birinci bitirdi.

X-79 no.1, bu olağanüstü başarısıyla bir efsane haline geldi ve aynı modelden daha sonra üretilecek 468 teknenin öncüsü oldu.

X-Yachts, geçtiğimiz yıl Fransa’nın kuzeyinde yer alan Manş Adaları’ndan Jersey’de bulduğu bu “ilk” teknesini “ilk günkü tazeliğine kavuşturmak” amacıyla Danimarka’daki fabrikasına geri getirdi.

ThumbnailThumbnailThumbnail

Kurucu ortaklardan biri olan ve halen Baş Tasarımcı görevi ile işin başında bulunan Niels Jeppesen, kardeşi Lars Jeppesen ve Birger Hansen, 40 yıl önce ürettikleri teknenin şimdi refit projesini yürütmenin mutluluğunu yaşıyorlar.

X-Yachts markasının doğmasına ve tanınmasına vesile olan X-79 no.1, Haziran ayında 40. Yıl etkinlikleri kapsamında düzenlenecek geleneksel X-Yachts Gold Cup’ta görücüye çıkacak.


Alıntı: TurkSail  

 

Yazarın Diğer Yazıları

Galataport İstanbul, Avrupa'nın LEED Platin Sertifikalı En Büyük İkinci Projesi Oldu

Açıldığı günden bu yana pek çok ilke imza atan Galataport İstanbul, kullanılan ileri inşaat teknolojileri, çevreye saygılı uygulamaları ve herkes için erişilebilir bir saha yaratması ile Amerikan Yeşil Binalar Konseyi (USGBC) tarafından geliştirilen LEED Sertifikası'nı Platin seviyesinden almaya değer görülerek Avrupa'daki LEED Platin sertifikalı en büyük ikinci proje, Türkiye'nin de LEED Platin sertifikalı en büyük projesi oldu.

30.12.2021 14:28:34

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Yelkencilerden Yeni Bir Dernek...

12 Aralık 2019

Son birkaç yıldır iş güç dertlerini bitirmiş olan denize yeni yeni sevdalanan, Foça'ya bir şekilde yolları düşüp bir araya gelerek dost olan yelkenciler, daha iyi organize olabilmek adına bu yılın son günlerinde bir dernek çatısı altında bir araya gelmeye karar verdiler. Foça Fok Yelken ve Yat Kulübü Derneği...

Gemi ve Su Araçlarıyla İlgili İşlemler için İlk Durağınız Denizcilik Portalı

19 Ocak 2021

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü gemi ve su araçlarıyla ilgili işlemler için liman başkanlıklarından önce bakanlığın denizcilik portalına müracaat edilmesi gerektiğini duyurdu.

11. Haliç Yelken Yarışları'nın galipleri belli oldu

12 Haziran 2016

Beyoğlu Belediyesi ve Türkiye Yelken Federasyonu işbirliği ile bu yıl 11'incisi düzenlenen Geleneksel Haliç Yelken Yarışları'nın galipleri belli oldu.

StatCounter