Yazar Hakkında

23 Mart 2019, 17:26

BAU İlkbahar Trofesi 40 tekne ile başlayacak

Bahçeşehir Üniversitesi Uluslararası Yelken Kulübü (BAUISC) tarafından düzenlenen BAU Spring Trophy'nin (BAU İlkbahar Trofesi) hafta sonu yapılacak 1. Etap yarışlarına 40 tekne kayıt verdi.

Dümenci Toplantısı’ndaki talepler doğrultusunda yapılan değişiklikle IRC3 lacivert, IRC4 turuncu renk sınıf flaması kullanacak.


Bahçeşehir Üniversitesi öğrencileri tarafından kurulan ve Türkiye’nin üniversite tabanlı federe tek yelken kulübü olan BAUISC’nin bu yıl üçüncüsünü düzenlediği “İlkbahar Trofesi”nin 23-24 Mart tarihlerinde yapılacak 1. Etap yarışlarında mücadele 40 tekne arasında gerçekleşecek.

IRC0’da 6, IRC1’de 7, IRC2’de 8, IRC3’te 10, IRC4’te 6, Destek sınıfında 3 teknenin kayıt verdiği etkinlikte özellikle ilk üç sınıfta “benzer” teknelerin fazlalığı, ikisi şamandıra, biri coğrafi rotalı ilk etapta rekabetin çetin yaşanacağını gösteriyor.

IRC0’daki 6 tekne arasında 4 adet Farr 40 yer alıyor. Durumu “askıda” olan Ford Otosan ekibinin Fenerbahçe’de "devam" karar kıldığı anlaşılıyor.Oğuz Ayan dümenciliğindeki Ford Otosan-Fenerbahçe 2 ekibi 2018'de BAU Spring Troph'nin şampiyonu oldu. Oğuz Ayan toplantıda, 2019 şampiyonuna verilmek üzere bir yıl boyunca korudukları Vela Kupası'nı BAUISC Komodoru Doğancan Öz'e teslim etti.


Önceki yıllarda Ford Otosan ekibinin dümenciliğini yapan, ancak geçtiğimiz günlerde 20 yıl emek verdiği kulübünden ayrılma kararı alan Oğuz Ayan ise bu kez Orhan Ödaş’ın Matrak II’sinde olacak.

Bodrum’dan sonra Marmaris’e geçen Matrak II, MIYC Kış Trofesi’nin 3. Ayak yarışlarının ardından İstanbul yarışlarına katılmak üzere geçtiğimiz hafta Kalamış'a getirilmişti.

Bu grupta Gürhan Tüker’in “iri ağabey” Korza’sı Orient Express VI’nın yokluğu ile tek başına kaldı.

IRC1’deki 7 tekne arasında biri BAU’nun sahibi olduğu ve üniversite yelken takımının koşturduğu Golden Toy, diğeri Bodrum’dan İstanbul’a gelen Truva 1, sonuncusu da Mudanya’dan gelen Borusan Racing Evolution olmak üzere üç adet Farr 30 mücadele edecek.

IRC2’de kayıt veren 8 tekneden 6’sı MAT 1010, diğer ikisi de A35. Dolayısıyla performans bakımından birbirine “eş” sayılabilecek bu grupta da çetin rekabetten söz edebilmek mümkün.

Gezgin sınıfındaki 3 tekneden 2’sinin de Azurre 33 olduğunu belirtelim.


TROFE’YE ÖZEL WEB SİTESİ AÇILDI  

İlkbahar Trofesi ile ilgili bilgilendirme ve tanıtım toplantısı BAU’nun Beşiktaş’taki Güney Kampüsü Terası’nda dün yapıldı. Yarış Kurulu Başkanı Rıza Bayrı’nın yöneteceği yarışlarda yardımcılığını üstlenen Mustafa Çağatay, 1. Etap yarışları hakkında ayrıntıları ekip temsilcileri ile paylaştı.Ardından BAUISC Komodoru Doğancan Öz ve Genel Sekreter Ufuk Bektaş trofenin geçmişi ve “büyük kupa” Vela’nın öyküsünü anlattılar. Daha sonra etkinliğin tanıtımı, pazarlaması ve sosyal platformlardaki paylaşımında koordinatörlük görevini üstlenen Vis Komodor Ceren Peker söz aldı.

Peker, etkinlikle ilgili tüm gelişmelere ve yarış dokümanlarına www.bauisc.org adresli internet sitesinden ulaşılabileceği bilgisini verdi. Peker ayrıca etkinlikle ilgili görsellerin ve anlık bilgilendirmelerin instagram ve facebook gibi sosyal ağlarda paylaşılacağını söyledi.ÖDÜL TÖRENİ GİTTİ, GELDİ

Yarışa kayıt veren teknelerin bazılarının 2019 sertifikaları yetişmediği için sonuçların geçici kaydı düşülerek açıklanacağı belirtildi. Bunun üzerine söz alanlar, “O takdirde ödül töreni ikinci etapta yapın. Böylece kupalar kesin sahiplerini bulmuş olur” önerisini getirdi.

Organizasyon Komitesi önce bu fikre pek sıcak bakmasa da olumlu görüş belirtti. Ne var ki, bugün bir tekne hariç tüm teknelerin sertifikaları yetişince, 24 Mart Pazar günü Kalamış Marina Peysage Restaurant'ta saat 18.00’da planlanan ödül töreninin yapılmasının önündeki engel kalkmış oldu.

Brifingde ayrıca IRC3 ve IRC4 sınıflarının devamlı kullandıkları sınıf renk flamalarının farklılığından söz etti. Bunun üzerine bugün yayınlanan Ek Talimat ile gerekli değişikliğin yapıldığı, IRC3’lerin lacivert, IRC4’lerin ise turuncu flama gösterecekleri açıklandı.


PAZAR GÜNÜ KAHVALTI İKRAMI İLE BAŞLAYACAK

BAU İlkbahar Trofesi’nde yarın (23 Mart) Caddebostan-Dalyan parkurunda tüm sınıflar için iki şamandıra yarışı yapılması planlanıyor.

24 Mart Pazar günü ise Kalamış Marina Peysage Restaurant'ta ekipler güne kahvaltı ikramı ile başlayacak. Kahvaltıdan sonra aynı yerde saat 09.00'da bir brifing yapılacak ve günün coğrafi rotalı tek yarışı için bilgi verilecek.

Adalar parkurundaki coğrafi yarış için hazırlanan 6 rotadan hangisinin uygulanacağı ise ekiplere göndere basılacak rota numarasını yansıtan sayı flaması ve VHF Kanal 73 kullanılarak denizde bildirilecek.


Alıntı: TurkSail

 

Yazarın Diğer Yazıları

Dragut Sailing Cup, Nisan Ayında Başlıyor

D-Marin Turgutreis ve Turgutreis Yelken Kulübü iş birliği ile hayata geçirilen Dragut Sailing Cup yarışları, 4 Nisan- 7 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek. Bodrum'da geleneksel hale gelen ve ilgi gören yarışlar bu yıl dört ayaktan oluşacak.

17.2.2020 20:28:00

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

J70 Sınıfı Erol Metin Erdoğan Anısına Yarışacak

18 Kasım 2018

2018 Trofesi'ni 30 Ağustos-3 Eylül tarihlerinde Bodrum Turgutreis'te yapılan Türkiye Şampiyonası ile tamamlayan J70 Türkiye Sınıf Birliği, planladığı güz yarışını yine Turgutreis'te yapacak.

Yelkenciler bu yıl Çeşme'de ikinci kez buluşacak

13 Kasım 2015

Uluslararası Çeşme Yelken Haftası'nın (International Çeşme Opti-Week) ikincisi 24-28 Kasım tarihleri arasında İzmir'in Çeşme İlçesi'nde gerçekleştirilecek.

Avrasya Boat Show 2013'te Yeniden Cnr'de Düzenlenecek

08 Aralık 2012

Deniz Endüstrisini ve Denizciliği Geliştirme Derneği (DENTUR) ile CNR Fuarcılık, geçen yıl iptal edilen CNR Avrasya Boat Show'un 15-24 Şubat 2013 tarihlerinde CNR Expo Center'da düzenleneceğini açıkladı.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter