Yazar Hakkında

11 Nisan 2019, 17:14

BAU’nun 2. Etap Yarışlarında Mücadele Nefes Kesti

Helly Hansen-Sport Works Cup adıyla düzenlenen 2. Etap mücadelesinde büyük bir çekişme yaşandı. Caddebostan parkurunda fodeparlar (OCS), iddialı ekipler için ''tatsız'' olsa da tüm yarışçılar bu zorlu sınavda rakiplerini bırakmadı, gruplarda kopma yaşanmadı. Protesto bu kez rakibe değil, Yarış Kurulu tarafından yarışan ekiplerden birine çekildi, sonucu ''diskalifiye'' oldu.

İstanbul’da BAU İlkbahar Trofesi’nin ikinci etap yarışları için denize çıkıldığında, rüzgar bu kez “naz yapmayacağının” işaretlerini veriyordu. Dolayısıyla “ne olur, ne olmaz” diye ek talimat ilan edilen coğrafi yarış rafa kaldırıldı ve Caddebostan parkurunda şamandıra yarışlarının hazırlıkları başladı.

Coşkulu ve kelimenin tam anlamıyla “nefes nefese” bir tempoda gerçekleşen ilk yarış tamamlandığında, Türkiye’nin batı kıyılarında sadece bu etkinliğin yapılabildiği haberleri geldi kulağımıza...

Bodrum’da Tırhandil Cup, Marmaris’te ERGO-MIYC Kış Trofesi’nin 4. Ayak yarışlarında ilk gün sert hava yüzünden start verilememişti. J70 Türkiye Turu’nun Göcek ayağında ise tam tersi yaşanmış, Cumartesi günü “yok hava” nedeniyle yarış yapılamamıştı.

Gelelim İstanbul’a...

Kuzey-kuzeybatı yönlü 8-10 knot’la saat 12.00’da başlayan günün ilk yarışında tempo daha stat hattında yakalandı. Ardından rüzgarın 14-17 knot’ı zorlamasıyla bir kez daha balonlar “zapt edilemez” hale geldi, broşlar birbirini izledi."İsyankar" balonları zapt edebilmek kolay olmadı :)

ThumbnailThumbnailThumbnail

IRC0’da yer alan 5 adet Farr 40 arasında Borusan Racing-Çılgın Sigma liderliğini daha ilk şamandıra dönüşünde ilan etti. İlk pupa kolu tamamlanırken Shak Shuka 3 peşinde, Enka Cheese-IV de onun gerisinde iken finişe doğru Enka-Cheese IV’ün arkasında kalan Borusan Racing-Çılgın Sigma, son 150 metrede gerçekleştirdiği atakla hattı burun farkı ile rakibinden önce kesti.

ThumbnailThumbnailThumbnail

Kaçırdığı balonunu indirdikten sonra cenovasını basan Shak Shuka 3, bu yüzden çok yakınından geçtiği Komite Botu’ndan sakınamadı. “Köründe” kaldığı için çatışma tehdidini savuşturamayan Shak Shuka 3’ün bumbası önce Komite Botu’nun istralyasına, ardından çarmıhlarına çarptı.

Komite Botu’nun güvertesinde olanların kendilerini korumaları nedeniyle kaza hafif atlatıldı ve kimseye bir şey olmadı. Ancak bu çatışma, Komite’nin verdiği protesto sonucu Shak Shuka 3 için “diskalifiye” ile sonuçlandı.

Günün ilk yarışını sınıflarında Borusan Racing-Çılgın Sigma, MSI Sailing Team/AG, Garanti Sailing-Cheese V, Modanisa Gemini 1, Puff ve Mikro Yazılım Cenoa birinci bitirirken IRC1’de Fenerbahçe-1 ile Golden Toy “terk” bildirdi.          


GENÇLER ELLERİNİ TAŞIN ALTINA KOYDU

Eğitim gördükleri üniversitelerine “federe” bir yelken kulübü kazandıran BAU’lu gençlerin çabası ise görmeye değerdi. Bazıları “taze mezun”, bazıları halen öğrenci olan gençler, ellerindeki sınırlı bütçeyi en verimli şekilde kullanabilmek için adeta “matematik dehası” kesildi.

Bu nedenle kollarını “ulaşabildikleri” yerlere uzatan BAU’lular, bu yıl etkinlik alanı olarak Kalamış Marina girişindeki ana pontonu kullanamadı. Buna rağmen kendilerine kucak açan Paysage Kalamış, biraz uzak olmakla birlikte alanını kahvaltı iikramı, brifing ve ödül törenine tahsis etti.Her yarışta olduğu gibi “bot sıkıntısı” burada da vardı. Bu yüzden öğrencilerden biri etkinliğe katkıda bulunmak için adadan getirdiği küçücük teknesini organizasyonun kullanımına sundu. Bir diğeri, konaklama giderlerinden tasarruf için Yarış Kurulu’nda görevli hakemlerden bazılarına evinin kapılarını açtı. Deyim yerinde ise gençler kusursuz bir etkinlik uğruna “harçlıklarını” bile harcamaktan çekinmedi.

BAU İlkbahar Trofesi’nde gençler, trofede dereceye girecek ekipler için ortaya koyduğu özel ödüllerle kendilerini destekleyen “Helly Hansen-Sport Works”ün adını bu nedenle ikinci etaba verdi.


RETİNAMIZA TAKILANLAR

İki yarış arasında retinamıza takılan bazı ayrıntılardan da söz edelim...

IRC0’da Ford Otosan-Fenerbahçe 2’nin dümeninde bu kez Günkut Ayvazoğlu vardı ama Onur-Koru Sarıkaya ikizlerini göremedik. BAU İlkbahar Trofesi’nin ilk etabında Matrak II’de yarışan eski dümencileri Oğuz Ayan ise ikinci etapta IRC2’de Coca Cola İçecek-Cheese III’e geçmişti. Borusan Racing-Çılgın Sigma’da da Orhan Tüker’in yokluğunu Can Akşit dolduruyordu.Aytuğ Ürer, Tırhandil Cup için Bodrum’da kalınca, IRC1’deki Truva1’i Haluk Suntay koşturdu. IRC2’de Logo’da ise Onur Bilgen, dümeni bu yarışta Survivor’a katılan ve büyük sükse yapan Anıl Berk Baki’ye bırakmıştı.BAYK Kış Trofesi’nden fırsat bulan Murat Sussa IRC2’de CPM Palamut’ta Targan Hazarhun ile birlikteyken, IRC3’te Engin Özen Pfizer-Hedef Yelken ile İTÜ Hedef Yelken’de dümen tutan babası Levent Özgen’e rakip oldu. Dahası, mücadelenin sonunda grup sıralamasında babasını geçti.      


İKİNCİ YARIŞIN TATSIZ SÜRPRİZİ: FODEPAR

Günün ikinci yarışında, rüzgarın kuzey-kuzeybatıya dirise etmesi ve daha güçlenmesi üzerine parkur 355 dereceye göre kuruldu, orsa şamandırası ise 1.5 deniz miline uzatıldı.

İlk grubun startı 13.55’te IRC0-1-2-3’lere, ikinci grubun start 13.45’te IRC4 ve Gezgin sınıflarına verildi. İlk yarışta “terk” bildiren Golden Toy ile Fenerbahçe 1 start hattındaydı...

Son saniyelerde hatta yığılan tekneler arasında Yarış Kurulu dört tekneyi, IRC0’da Matrak II, IRC2’de Uniq2Go-Hangover ve CPM Palamut ile IRC3’te Modanisa Gemini 1’i OCS (fodepar) olarak belirleyip “ferdi geri çağırma” anlamına gelen “X” flamasını tokada gösterdi. Ancak bu uyarıyı hiçbiri dikkate almadı.Günün ilk yarışında hayli başarılı bir performans sergileyen Modanisa Gemini 1, OCS pozisyonuna düştükten sonra ön sahadaki bir sorun yüzünden hayli geri kaldı. Sonra durumu toparlayıp devam etti ama diğer üç tekne ile birlikte finiş hattını kestiklerinde yarışları geçerli sayılmadığı için Komite Botu’ndan düdük çalmayacaktı.

CMP Palamut da ilk yarışta kötü gitmiş, ikinci yarışta adeta şahlanmıştı ama aynı son onun için de geçerliydi.IRC0’da 7 Bela da Modanisa gibi “ön saha sorunu” yaşıyordu. Çok zaman kaybetti ve start etme süresini aştığı için hanesine DNS (start etmedi) notu düşüldü. Oysa tekneyi durdurmak yerine ana yelkeni ile start hattını “zamanında” geçmiş olsaydı, belki derece bile yapabilecekti, çünkü o da rota boyunca iyi yürüdü.

İlk yarışı lider durumda tamamlayan Borusan Racing-Çılgın Sigma, ikinci yarışta da üstünlüğünü sürdürdü, üstelik bu kez arayı da açtı. Peşinden borda bordaya gelen iki tekneden ikinciliği Enka-Cheese IV alırken Shak Shuka 3 üçüncü oldu.

IRC1’de Mad X, IRC2’de Garanti Sailing-Cheese V, IRC3’te Yapı Kredi Alize, IRC4’te Bosch Alize Zig Zag, Gezgin’de Mikro Yazılım Cenoa birinciliklere adlarını yazdırdı.

BAU İlkbahar Trofesi 2. Etap “Helly Hansen-Sport Works Cup”ta Borusan Racing-Çılgın Sigma, MSI Sailing Team/AG, Garanti Sailing-Cheese V, Yapı Kredi Alize, Bosh Alize ve Mikro Yazılım Cenoa grup birincisi olurken, Overall’da birinciliği bu kez Borusan Racing-Çılgın Sigma kazandı. Bu sonuçla Trofe Overall'da 7 eş puanla Enka-Cheese IV’e “yapıştı”.

Mücadelede, 3. Etap “23 Nisan Dünya Çocukları Yarışı” adıyla 21 Nisan’da devam edecek.

 

Alıntı: TurkSail

 

Yazarın Diğer Yazıları

AdbDer Ne İstiyor?

23.1.2020 23:27:20

Amatör Denizcilerin Duayenleri

29.12.2019 19:42:42

Siyaset, Halk, Barınak

17.12.2019 19:45:34

20 BİN TEKNELİK BARINAK VE AdbDer

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı?ndan bir Sayın Yetkili ile görüştüm geçenlerde.

6.12.2019 14:54:04

Amatör Denizcinin Barınak Kabusu

AdbDer, AMATÖR DENİZCİLER BARINAK DERNEĞİ'nin kuruluş nedeni Amatör Denizci'nin barınma problemini çözmektir ve Derneğin tek amacı da budur.

27.11.2019 14:54:15

Amatör Denizci Vatandaş mı? 2

Amatör Denizcinin Devlet tarafından vatandaşlık hakkının verilmediğini,

13.11.2019 18:00:02

Milli Sorun Amatör Denizciliğin Önemi

Amatör Denizcilik, Devletimiz tarafından önemi anlaşılmamış, hiç yatırım yapılmamış, hiç düşünülmemiş bir alandır.

1.11.2019 10:46:03

Amatör Denizci Vatandaş mı?

Yazımın başlığı okuyucuya tuhaf gelebilir.

27.10.2019 13:03:47

MSI Sailing Team /AG 2019 Sezonuna Hızlı Başladı

2 trofede 2 şampiyonluk kazanan tek takım olarak 2018 sezonuna damga vuran MSI Sailing Team / AG, 2019 sezonunun ilk iki trofesini de kazanarak iddiasını sürdürdüğünü ortaya koydu.

16.5.2019 12:20:17

BAU İlkbahar Trofesi 3. Etap’ta Rüzgarın 'Sarkaç' Etkisi

Bahçeşehir Üniversitesi Uluslararası Yelken Kulübü (BAUISC) tarafından düzenlenen BAU İlkbahar Trofesi'nde 3. Etap mücadelesi bugün Caddebostan parkurunda gerçekleşen iki şamandıra yarışı ile geride kaldı. Kuzeyli rüzgarın gücünden yana sorun yoktu ama 330 derece ile 040 derece arasındaki 'sarkaç etkisi' hem yarışan ekipler hem de Yarış Kurulu'nun kabusu oldu.

22.4.2019 16:01:36

Altınbaş Üniversitesi İçin Yelken Bir Ders

Türkiye'de yelkenciliğin tabana yayılması aşamasında üniversite yelken kulüplerinin varlığı oldukça önemli. Sevindirici gelişme ise üniversite bünyesinde kurulan yelken kulüplerinin sayılarının giderek artması...

10.12.2018 23:04:23

TAYK Sonbahar Kupası-3’ün Tarihi Kaydırak Oldu

Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübü'nün Moda Deniz Kulübü işbirliğinde düzenlediği Sonbahar Kupası'nın üçüncü ve son yarışının tarihi peş peşe değişikliğe uğradı.

3.12.2018 20:38:21

İzmir Güz Trofesi’ne Gelen Komşu Birinciliği Kaptı

EAYK Çeşme Marina tarafından düzenlenen İzmir Güz Trofesi'nde ikinci ayak 10-11 Kasım tarihleri arasında gerçekleşti.

20.11.2018 16:15:17

Altın Kilit Kupası’nda Rüzgar Kıvrandırdı

İYK'nın geleneksel Altın Kilit Kupası'nda gün içinde iki yarış hedeflendi. Ama kararsız rüzgar nedeniyle ilk yarış bir abandone sonrasında güçlükle tamamlandı, ikinci yarışa zaman kalmadı.

18.11.2018 00:24:43

Türk Ekipler Marmaris’te Birinciliği Kaptırmadı

118 teknelik katılımla gerçekleşen Marmaris Uluslararası Yarış Haftası (MIRW) sona erdi. Düşük rüzgara karşın hayli çekişmeli geçen mücadelelerin sonunda yarış sayısı eksik kaldığı için atma uygulanmayan sonuçlara göre IRC0'da Sütlaç, IRC1'de Goblin 3, IRC2'de Fifty Fifty-Nissan Sailing Team, IRC4'te Blue Bird II birinciliklere adlarını yazdırdı.

5.11.2018 17:57:40

Korsanlarla Yatçılar Savaşında İkinci Raund

Yat sınıfında yarışanlarla Pirat sınıfına gönül veren yelkencileri karşı karşıya getiren ve ''En Büyük Korsan''ı belirleyecek ''Siyah İnci Yat / Pirat Savaşları''nın ikincisi bu yıl 28 Ekim Pazar günü Kalamış Koyu'nda yapılacak.

25.10.2018 18:00:57

İzmir Güz Trofesi Turgut Ayker Kupası İle Başladı

EAYK-Çeşme Marina İzmir Güz Trofesi, 13-14 Ekim tarihlerinde 30 teknenin katılımıyla gerçekleşti.

19.10.2018 23:32:48

The Bodrum Cup Açılışı İstanbul Boğazı’nda Yaptı

30'uncu yılında tarihinde ilk kez güney sularından İstanbul'a çıkmaya karar veren The Bodrum Cup'ın ilk bölümüne katılan 25 tekne bugün İstanbul Boğazı'nda kortej oluşturdu. Beykoz-Paşabahçe önlerinde toplanan tekneler ağır seyirle Beşiktaş önlerine geldi ve etkinliğin ilk bölümüne sponsor olan Four Seasons Hotel'e selamlama yapıp, Setur Kalamış Marina'ya döndü.

16.10.2018 18:12:30

TP Bosphorus Cup’ın şampiyonu İstanbul Cerrahi Cheese

İstanbul'da iki gün boyunca devam eden Turkcell Platinum Bosphorus Cup heyecanı, Caddebostan'da sert havada gerçekleşen iki şamandıra yarışı ile tamamlandı ve döner trofe kupasını Levent Peynirci liderliğindeki İstanbul Cerrahi Cheese kucakladı. Sınıfında her üç yarışı birinci bitiren tek ekip olan Onur Bilgen dümenciliğindeki Logo genel sıralama ikincilik elde etti.

1.10.2018 17:41:03

İYK Bir Kez Daha ‘Pamuk Eller Cebe’ Diyecek

İmar Barışı ile kulüplerin belini büken ecrimisil konusu yeni bir sürece girdi.

26.9.2018 18:32:20

Rüzgar Sörfü Türkiye Şampiyonası Başlıyor

TYF-DTO Rüzgar Sörfü Türkiye Ligi'nin üçüncü ayağı ve Türkiye Şampiyonası, Çeşme Belediyesi ev sahipliğinde 20-23 Eylül tarihlerinde Çeşme Alaçatı'da yapılacak

20.9.2018 16:30:29

Yalıkavak Marina ve Royal Motors'dan Üyelerine Özel Fırsatlar

Yalıkavak Marina ve Royal Motors, üyelerine birbirinden faydalı indirim ve fırsatlar sunmak için iş birliği yapıyor. Ayrıca Royal Motors, Yalıkavak Marina ev sahipliğinde eylül ayı boyunca 'Rolls-Royce' ve 'Lotus' marka el yapımı özel otomobiller ile test sürüşü imkânı sunuyor.

10.9.2018 20:30:43

Sıfır Atık Sistemi Marinalar'da

2019 yılı sonunda da Türkiye'deki bütün marinalarda sıfır atık sistemi kurulacak ve Türkiye'deki bütün yatlar, tekneler de mavi kart sistemiyle takip edilecek.

4.9.2018 17:42:40

İtalyan Savaş Gemisinin İstanbul Ziyareti

İtalyan donanmasına ait "Palinuro" isimli eğitim gemisi, Sarayburnu Limanı'nda ziyarete açıldı. Gemi 11 Ağustos'a kadar ziyaret edilebilecek.

9.8.2018 15:31:24

D-Marin Turgutreis’e En İyi Çevre Bilinçlendirme Etkinlikleri Ödülü

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TURÇEV) tarafından düzenlenen Bayrak Çekme Ödülleri'nde, D Marin Turgutreis ''En İyi Çevre Bilinçlendirme Etkinlikleri Ödülü'ne'' layık görüldü.

20.7.2018 21:06:56

Pek Özel Bir Türk Kahraman

Sayfamızda olmazsa olmazdı bu kahramanımız. '' Sinan Everest '' kaptanımızı duymuş muydunuz? Ya teknesi '' Kader'i ? '' Çok kaynak yok hakkında ortamlarda. O nedenle duymamış olabilirsiniz. 1951'de, İstanbul'dan 7.5 metrelik teknesi ile Filipinlere gitmek için yola çıkan bir Türk denizcinin öyküsüdür söz konusu olan.

17.6.2018 14:53:24

TYF Pirat Ligi 2018 Yarışları Bayramoğlu'nda Başladı

Toplam 7 ayakta 30 yarış olarak planlanan TYF Pirat Ligi 1. Ayak yarışları 26-27 Mayıs tarihlerinde Bayramoğlu Yelken Kulübü ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

1.6.2018 12:36:32

'D-Marin' MYBA Charter Show’da Yer Aldı

D-Marin, 23 - 26 Nisan 2018 tarihleri arasında 30'uncu yılını kutlayan ve Barselona One Ocean Port Vell'de gerçekleşen MYBA Charter Show'a katıldı.

11.5.2018 17:57:55

D- Marin, Yelken Yarışlarının “Formula 1” ine Ev Sahipliği Yapacak

Doğu Akdeniz Çanağı'nın en büyük marina zincirlerinden D-Marin, Hırvatistan'da yer alan D-Marin Mandalina ve D-Marin Dalmacija marinalarında dünyanın en prestijli yat yarışlarından biri olan TP52 Super Series yarışlarına ev sahipliği yapacak.

4.5.2018 19:54:32

ÇEŞME’DE TEKNELER ÇOCUKLAR İÇİN YARIŞTI

Ege Akdeniz Yat Kulübü - Çeşme Marina tarafından düzenlenen ve tüm geliri EÇEV'e bağışlanan 2018 İzmir Kış Trofesi 4. Ayak Yarışları, 21 - 22 Nisan hafta sonu Çeşme Marina'da 32 teknenin katılımı ile yapıldı.

27.4.2018 23:24:02

‘BÜYÜLEYEN ŞEHİR İSTANBUL SERGİSİ’ TRUMP ART GALLERY’DE

Türk Modern Resim Sanatı'nın son dönemdeki başarılı isimlerinden Memduh Kuzay'ın 'Büyüleyen Şehir İstanbul' isimli sergisi 21 Mayıs'a kadar Trump Art Gallery'de (TAG) sanatseverlerle buluşacak.

20.4.2018 17:59:06

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Refah Gemisi Faciası

10 Ekim 2001

Yakın tarihimizde en hazin olaylardan birisi olan Refah faciası, özellikle o günü yaşamış olan Mersin'lileri oldukça etkilemiştir. Olayın diğer bir acı yönü de, bunun bir savaş gereği olmayışı, ağır bir ihmalin sonucu olmasıdır.

Haziran Ayı Yarış Takvimi

28 Mayıs 2018

TYF 2018 faaliyet programı yarış takvimi

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Atölye Kürün – Ressam, Heykeltraş, Ürün Satışları ve Özel Tasarımlar

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Özel İSTANBUL TIP MERKEZİ - 1998'den Bugüne Sağlıkla

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter