Yazar Hakkında

11 Nisan 2019, 17:14

BAU’nun 2. Etap Yarışlarında Mücadele Nefes Kesti

Helly Hansen-Sport Works Cup adıyla düzenlenen 2. Etap mücadelesinde büyük bir çekişme yaşandı. Caddebostan parkurunda fodeparlar (OCS), iddialı ekipler için ''tatsız'' olsa da tüm yarışçılar bu zorlu sınavda rakiplerini bırakmadı, gruplarda kopma yaşanmadı. Protesto bu kez rakibe değil, Yarış Kurulu tarafından yarışan ekiplerden birine çekildi, sonucu ''diskalifiye'' oldu.

İstanbul’da BAU İlkbahar Trofesi’nin ikinci etap yarışları için denize çıkıldığında, rüzgar bu kez “naz yapmayacağının” işaretlerini veriyordu. Dolayısıyla “ne olur, ne olmaz” diye ek talimat ilan edilen coğrafi yarış rafa kaldırıldı ve Caddebostan parkurunda şamandıra yarışlarının hazırlıkları başladı.

Coşkulu ve kelimenin tam anlamıyla “nefes nefese” bir tempoda gerçekleşen ilk yarış tamamlandığında, Türkiye’nin batı kıyılarında sadece bu etkinliğin yapılabildiği haberleri geldi kulağımıza...

Bodrum’da Tırhandil Cup, Marmaris’te ERGO-MIYC Kış Trofesi’nin 4. Ayak yarışlarında ilk gün sert hava yüzünden start verilememişti. J70 Türkiye Turu’nun Göcek ayağında ise tam tersi yaşanmış, Cumartesi günü “yok hava” nedeniyle yarış yapılamamıştı.

Gelelim İstanbul’a...

Kuzey-kuzeybatı yönlü 8-10 knot’la saat 12.00’da başlayan günün ilk yarışında tempo daha stat hattında yakalandı. Ardından rüzgarın 14-17 knot’ı zorlamasıyla bir kez daha balonlar “zapt edilemez” hale geldi, broşlar birbirini izledi."İsyankar" balonları zapt edebilmek kolay olmadı :)

ThumbnailThumbnailThumbnail

IRC0’da yer alan 5 adet Farr 40 arasında Borusan Racing-Çılgın Sigma liderliğini daha ilk şamandıra dönüşünde ilan etti. İlk pupa kolu tamamlanırken Shak Shuka 3 peşinde, Enka Cheese-IV de onun gerisinde iken finişe doğru Enka-Cheese IV’ün arkasında kalan Borusan Racing-Çılgın Sigma, son 150 metrede gerçekleştirdiği atakla hattı burun farkı ile rakibinden önce kesti.

ThumbnailThumbnailThumbnail

Kaçırdığı balonunu indirdikten sonra cenovasını basan Shak Shuka 3, bu yüzden çok yakınından geçtiği Komite Botu’ndan sakınamadı. “Köründe” kaldığı için çatışma tehdidini savuşturamayan Shak Shuka 3’ün bumbası önce Komite Botu’nun istralyasına, ardından çarmıhlarına çarptı.

Komite Botu’nun güvertesinde olanların kendilerini korumaları nedeniyle kaza hafif atlatıldı ve kimseye bir şey olmadı. Ancak bu çatışma, Komite’nin verdiği protesto sonucu Shak Shuka 3 için “diskalifiye” ile sonuçlandı.

Günün ilk yarışını sınıflarında Borusan Racing-Çılgın Sigma, MSI Sailing Team/AG, Garanti Sailing-Cheese V, Modanisa Gemini 1, Puff ve Mikro Yazılım Cenoa birinci bitirirken IRC1’de Fenerbahçe-1 ile Golden Toy “terk” bildirdi.          


GENÇLER ELLERİNİ TAŞIN ALTINA KOYDU

Eğitim gördükleri üniversitelerine “federe” bir yelken kulübü kazandıran BAU’lu gençlerin çabası ise görmeye değerdi. Bazıları “taze mezun”, bazıları halen öğrenci olan gençler, ellerindeki sınırlı bütçeyi en verimli şekilde kullanabilmek için adeta “matematik dehası” kesildi.

Bu nedenle kollarını “ulaşabildikleri” yerlere uzatan BAU’lular, bu yıl etkinlik alanı olarak Kalamış Marina girişindeki ana pontonu kullanamadı. Buna rağmen kendilerine kucak açan Paysage Kalamış, biraz uzak olmakla birlikte alanını kahvaltı iikramı, brifing ve ödül törenine tahsis etti.Her yarışta olduğu gibi “bot sıkıntısı” burada da vardı. Bu yüzden öğrencilerden biri etkinliğe katkıda bulunmak için adadan getirdiği küçücük teknesini organizasyonun kullanımına sundu. Bir diğeri, konaklama giderlerinden tasarruf için Yarış Kurulu’nda görevli hakemlerden bazılarına evinin kapılarını açtı. Deyim yerinde ise gençler kusursuz bir etkinlik uğruna “harçlıklarını” bile harcamaktan çekinmedi.

BAU İlkbahar Trofesi’nde gençler, trofede dereceye girecek ekipler için ortaya koyduğu özel ödüllerle kendilerini destekleyen “Helly Hansen-Sport Works”ün adını bu nedenle ikinci etaba verdi.


RETİNAMIZA TAKILANLAR

İki yarış arasında retinamıza takılan bazı ayrıntılardan da söz edelim...

IRC0’da Ford Otosan-Fenerbahçe 2’nin dümeninde bu kez Günkut Ayvazoğlu vardı ama Onur-Koru Sarıkaya ikizlerini göremedik. BAU İlkbahar Trofesi’nin ilk etabında Matrak II’de yarışan eski dümencileri Oğuz Ayan ise ikinci etapta IRC2’de Coca Cola İçecek-Cheese III’e geçmişti. Borusan Racing-Çılgın Sigma’da da Orhan Tüker’in yokluğunu Can Akşit dolduruyordu.Aytuğ Ürer, Tırhandil Cup için Bodrum’da kalınca, IRC1’deki Truva1’i Haluk Suntay koşturdu. IRC2’de Logo’da ise Onur Bilgen, dümeni bu yarışta Survivor’a katılan ve büyük sükse yapan Anıl Berk Baki’ye bırakmıştı.BAYK Kış Trofesi’nden fırsat bulan Murat Sussa IRC2’de CPM Palamut’ta Targan Hazarhun ile birlikteyken, IRC3’te Engin Özen Pfizer-Hedef Yelken ile İTÜ Hedef Yelken’de dümen tutan babası Levent Özgen’e rakip oldu. Dahası, mücadelenin sonunda grup sıralamasında babasını geçti.      


İKİNCİ YARIŞIN TATSIZ SÜRPRİZİ: FODEPAR

Günün ikinci yarışında, rüzgarın kuzey-kuzeybatıya dirise etmesi ve daha güçlenmesi üzerine parkur 355 dereceye göre kuruldu, orsa şamandırası ise 1.5 deniz miline uzatıldı.

İlk grubun startı 13.55’te IRC0-1-2-3’lere, ikinci grubun start 13.45’te IRC4 ve Gezgin sınıflarına verildi. İlk yarışta “terk” bildiren Golden Toy ile Fenerbahçe 1 start hattındaydı...

Son saniyelerde hatta yığılan tekneler arasında Yarış Kurulu dört tekneyi, IRC0’da Matrak II, IRC2’de Uniq2Go-Hangover ve CPM Palamut ile IRC3’te Modanisa Gemini 1’i OCS (fodepar) olarak belirleyip “ferdi geri çağırma” anlamına gelen “X” flamasını tokada gösterdi. Ancak bu uyarıyı hiçbiri dikkate almadı.Günün ilk yarışında hayli başarılı bir performans sergileyen Modanisa Gemini 1, OCS pozisyonuna düştükten sonra ön sahadaki bir sorun yüzünden hayli geri kaldı. Sonra durumu toparlayıp devam etti ama diğer üç tekne ile birlikte finiş hattını kestiklerinde yarışları geçerli sayılmadığı için Komite Botu’ndan düdük çalmayacaktı.

CMP Palamut da ilk yarışta kötü gitmiş, ikinci yarışta adeta şahlanmıştı ama aynı son onun için de geçerliydi.IRC0’da 7 Bela da Modanisa gibi “ön saha sorunu” yaşıyordu. Çok zaman kaybetti ve start etme süresini aştığı için hanesine DNS (start etmedi) notu düşüldü. Oysa tekneyi durdurmak yerine ana yelkeni ile start hattını “zamanında” geçmiş olsaydı, belki derece bile yapabilecekti, çünkü o da rota boyunca iyi yürüdü.

İlk yarışı lider durumda tamamlayan Borusan Racing-Çılgın Sigma, ikinci yarışta da üstünlüğünü sürdürdü, üstelik bu kez arayı da açtı. Peşinden borda bordaya gelen iki tekneden ikinciliği Enka-Cheese IV alırken Shak Shuka 3 üçüncü oldu.

IRC1’de Mad X, IRC2’de Garanti Sailing-Cheese V, IRC3’te Yapı Kredi Alize, IRC4’te Bosch Alize Zig Zag, Gezgin’de Mikro Yazılım Cenoa birinciliklere adlarını yazdırdı.

BAU İlkbahar Trofesi 2. Etap “Helly Hansen-Sport Works Cup”ta Borusan Racing-Çılgın Sigma, MSI Sailing Team/AG, Garanti Sailing-Cheese V, Yapı Kredi Alize, Bosh Alize ve Mikro Yazılım Cenoa grup birincisi olurken, Overall’da birinciliği bu kez Borusan Racing-Çılgın Sigma kazandı. Bu sonuçla Trofe Overall'da 7 eş puanla Enka-Cheese IV’e “yapıştı”.

Mücadelede, 3. Etap “23 Nisan Dünya Çocukları Yarışı” adıyla 21 Nisan’da devam edecek.

 

Alıntı: TurkSail

 

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Tonlu Kanepe

07 Mayıs 2002

Gemi tasarım müracaatı başladı

30 Mart 2013

İstanbul Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği'nin (İGYİB) organize ettiği ''Gemi ve Yat Tasarım Yarışması'' için başvurular başladı.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter