Yazar Hakkında

29 Nisan 2019, 21:37

20. Ulusal Deniz Kızı Kongresi Dolu Dolu Geçti

Denizci Öğrenciler Derneği’nin bir yıl boyunca hazırlandığı 20. Ulusal Denizkızı Kongresi 25-28 Nisan tarihleri arasında Alanya’da gerçekleştirildi.

Alan Xafira Deluxe Resort’da buluşan kalabalık bir katılımcı kitlesi, iki gün boyunca konuşmacı konuklar tarafından ticari denizcilikle ilgili “incelikler” hakkında adeta bilgi bombardımanına tutuldu.

Protokolünü Denizcilik sektörünün önemli isimlerinin ve akademisyenlerinin oluşturduğu Ulusal Denizkızı Kongresi, 20’nci yılında sektörel kongreler arasında iddialı olduğunu ortaya koydu.

Denizci Öğrenciler Derneği (DODER) Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Var’ın açılış konuşmasıyla başlayan kongrenin ilk gününde ilk konuşmacı Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Feramuz Aşkın oldu.Aşkın, denizcilik sektöründe eğitim, staj, Türk armatörlerin yabancı bayrak tercihi gibi sektörel sorunlardan söz etti ve gençlerin katkıları ile Türk denizciliğinin daha iyi yerlere geleceğine olan inancını dile getirdi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Bölüm Başkanı Murat Özkök ve Yıldız Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi Dekanı Hüseyin Yılmaz, Denizkızı Kongresi’nin genç arkadaşlarının katkısı ile büyük bir başarı elde ettiğine vurgu yaptı.İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi Dekanı Ahmet Ergin, 20. Ulusal Denizkızı Kongresi sonunda çıkan tüm raporların öğrencilerin sesi olması ve tüm denizcilik eğitim mecralarına yayılması amacıyla üniversitelere gönderilmesi tavsiyesinde bulundu.

İTÜ Denizcilik Fakültesi Dekanı Oğuz Salim Söğüt, küresel denizcilik sektöründe millet olarak yeteri kadar faaliyet gösteremediğimizi, bu alanda ilerlemek adına nitelikli denizcilerin hangi özelliklere sahip olması gerektiğini ve denizcilikte sayısallaşmayı anlattı.


“HAYALLER BİR AMACA YÖNELİKSE ANLAM KAZANIR”

İlk günün ilk oturumu "Liderlik Perspektifinde İletişim ve Yeni Medya" konusu ile CitiPR Kurucusu-Genel Koordinatörü Derya Aslan’ın katılımı ile gerçekleşti. Aslan, iş hayatında duygulardan arınıp kontrol sağlayarak mücadele etmek gerektiğini, liderlik için neler beklendiğini, etkili bir iletişimin nasıl oluşabileceğini, sorgulamanın ilerlemede ve kendini geleceğe hazırlamada ne denli önemli olduğunu vurguladı.Kongrenin ikinci oturumunda “Savunma Sanayiinde Gemi İnşasına Yenilikçi Yaklaşımlar / Tecrübe Paylaşımı ve Geleceğe Yönelik Tavsiyeler” konusu ile alanında bir başarı örneği olan Ares Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Kalafatoğlu söz aldı.

Kalafatoğlu, hayallerin sadece amaca dönüştüğünde bir anlam kazanacağına vurgu yaptı, gençlerin bir amaç edinerek bu yolda cesur olması ve zamanı iyi yöneterek planlamalar yapmasının önemine değindi.


İKİNCİ GÜNÜN GÜNDEMİ DE YOĞUN

Kongrede ikinci günün ilk bölümü “Gemi Yönetimi & Brokerlık” konusuna ayrıldı.

Aqua Shipping Chartering Agency Şirketi’nin sahibi Melike Aysu Gürgan, sektöre stajyer olarak başladığı ilk günden itibaren kendi şirketini kuran bir iş kadını olmaya uzanan yolunu içten bir sunumla öğrencilere anlattı.

Oturumun ikinci bölümünde Uzak Yol Kaptanı Behzat Esinduy, konuşmasında mesleki uygulamaların ince ayrıntılarına yer verdi. Katılımcılar, denizciliğe emek veren bir sektör üyesinden gemi kiralamanın püf noktalarını öğrenme fırsatı buldu.“İNSANSIZ GEMİLERE FAZLA GÜVENMEYİN”

Günün ikinci oturumunda gerçekleştirilen panelde; Uzak Yol Başmühendisi Hayzun Duman sektördeki okul ayrımından söz etti ve denizciliğin dinamik bir organ olduğunu söyledi. Duman, stajyerlerden beklediklerinin başında denizde emniyet olduğuna dikkat çekti.

Kaptan İzzet Yüce ise pratiğin her zaman teoriyi desteklemesi gerektiğini belirtti. Gelişen teknolojinin denizcilik sektörünü doğrudan etkilediğini anlatan Yüce, gündemde olan insansız gemi projelerinin tam anlamıyla mümkün olmadığını, deniz ortamının doğal değişkenlerinde geminin kontrolünün insanlarda olması gerektiğinin altını çizdi.

"Türk Loydu ile Gemi Bakım Onarım" oturumunun ilk bölümünde söz alan Türk Loydu Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Cem Melikoğlu kuruluşunun kalitesini gösteren en önemli unsurun sörveyörlerin performansı olduğunu söyledi.“BİLGİ VE BİRİKİM ÇÖZÜME GÖTÜRÜR”

Bu oturumunun ikinci bölümünde Beşiktaş Tersanesi Kalite Kontrol Müdürü Halil Topçular, tersaneciliğin bir bölümü olan tamir projelerinde en önemli noktanın çevre, kalite ve iş güvenliği olduğunu anlattı.

Bilgi birikimi ve tecrübe ile denizcilikteki sorunların çözüme kavuşabileceğine dikkat çekti. Katılımcılara kendilerini tam olarak yetiştirmeden iş hayatına yoğunlaşmamaları gerektiği tavsiyesinde bulundu.

“Forwarder & Proje Taşımacılığı” konulu oturumda Origin Lojistics İstanbul Ofis Müdürü Ağahan Ertürk, HM Global Projects Genel Müdürü Hürol Aslan, Origin Lojistics Genel Müdürü Yüksel Kahraman ve HM Global Projects Genel Müdür Yardımcısı Atilla Çalış konuşmacı olarak yer aldı.

Özenli bir empati gücüyle kendi moderatörlüğünü gerçekleştiren panelistler iş hayatında yer almaya hazırlanan geleceğin denizcilerine “hazır olmanın” püf noktalarını verdi.“GELİŞME”NİN İNCELİKLERİ

“21. Yüzyıl Yetkinlik ve Becerileri” konulu oturumda Es Koçluk ve Danışmanlık Kurucusu Emine Sever, hayat boyu insanların karşılaştıkları her zorluktan belli çıkarımlarda bulunması gerektiğini ve bu sayede birikim elde edebileceklerini anlattı.

Kişilerin elde ettikleri bilgileri taze tutmak adına yenilemelerinin önemli olduğunu söyleyerek liderliğin yöneticilik ile farklı olduğunu belirtti. Bireylerin güçlü yönlerini yenilikleri keşfederek, deneyimleyerek ve öğrenerek vazgeçmeden ilerlemesi ile başarıya ulaşabileceklerine vurgu yaptı.

“Denizcilikte Dijitalleşme ve Inovasyon” oturumunda Entech & Semar Proje Yöneticisi ve Novumare Technologies Co-Founder, Cto Kapt. Ömer Berkay Dağlı, gelişen teknoloji ile denizciliğin artık farklılaştığını söyledi.

Türkiye’de denizcilik sektöründe inovasyonun eksikliklerinin çok fazla olduğunu aktararak denizcilikte blockchain kullanımının önemli bir noktaya geldiğini, sektörde fark yaratmak isteyen bireylerin blockchain, yapay zeka, eğitim ve kişisel gelişim gibi konuların üstüne düşmesi gerektiğine dikkat çekti.Alıntı: TurkSail

 

Yazarın Diğer Yazıları

Dragut Sailing Cup, Nisan Ayında Başlıyor

D-Marin Turgutreis ve Turgutreis Yelken Kulübü iş birliği ile hayata geçirilen Dragut Sailing Cup yarışları, 4 Nisan- 7 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek. Bodrum'da geleneksel hale gelen ve ilgi gören yarışlar bu yıl dört ayaktan oluşacak.

17.2.2020 20:28:00

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Tayk Trofesi Kış Kupası

24 Kasım 2010

Tayk Trofesi Kış Kupası 27.11.2010 tarihinde yapılıyor

Cengiz Arslanoğlu kaleminden; DÜNYA DENİZLERİNDE SEYAHAT AMAÇLI TÜRKLER..

17 Kasım 2019

Şu an Dünya turunda olan Atlantik ve Pasifik'i geçmiş olan üç tekne var..

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter