Yazar Hakkında

29 Nisan 2019, 21:37

20. Ulusal Deniz Kızı Kongresi Dolu Dolu Geçti

Denizci Öğrenciler Derneği’nin bir yıl boyunca hazırlandığı 20. Ulusal Denizkızı Kongresi 25-28 Nisan tarihleri arasında Alanya’da gerçekleştirildi.

Alan Xafira Deluxe Resort’da buluşan kalabalık bir katılımcı kitlesi, iki gün boyunca konuşmacı konuklar tarafından ticari denizcilikle ilgili “incelikler” hakkında adeta bilgi bombardımanına tutuldu.

Protokolünü Denizcilik sektörünün önemli isimlerinin ve akademisyenlerinin oluşturduğu Ulusal Denizkızı Kongresi, 20’nci yılında sektörel kongreler arasında iddialı olduğunu ortaya koydu.

Denizci Öğrenciler Derneği (DODER) Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Var’ın açılış konuşmasıyla başlayan kongrenin ilk gününde ilk konuşmacı Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Feramuz Aşkın oldu.Aşkın, denizcilik sektöründe eğitim, staj, Türk armatörlerin yabancı bayrak tercihi gibi sektörel sorunlardan söz etti ve gençlerin katkıları ile Türk denizciliğinin daha iyi yerlere geleceğine olan inancını dile getirdi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Bölüm Başkanı Murat Özkök ve Yıldız Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi Dekanı Hüseyin Yılmaz, Denizkızı Kongresi’nin genç arkadaşlarının katkısı ile büyük bir başarı elde ettiğine vurgu yaptı.İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi Dekanı Ahmet Ergin, 20. Ulusal Denizkızı Kongresi sonunda çıkan tüm raporların öğrencilerin sesi olması ve tüm denizcilik eğitim mecralarına yayılması amacıyla üniversitelere gönderilmesi tavsiyesinde bulundu.

İTÜ Denizcilik Fakültesi Dekanı Oğuz Salim Söğüt, küresel denizcilik sektöründe millet olarak yeteri kadar faaliyet gösteremediğimizi, bu alanda ilerlemek adına nitelikli denizcilerin hangi özelliklere sahip olması gerektiğini ve denizcilikte sayısallaşmayı anlattı.


“HAYALLER BİR AMACA YÖNELİKSE ANLAM KAZANIR”

İlk günün ilk oturumu "Liderlik Perspektifinde İletişim ve Yeni Medya" konusu ile CitiPR Kurucusu-Genel Koordinatörü Derya Aslan’ın katılımı ile gerçekleşti. Aslan, iş hayatında duygulardan arınıp kontrol sağlayarak mücadele etmek gerektiğini, liderlik için neler beklendiğini, etkili bir iletişimin nasıl oluşabileceğini, sorgulamanın ilerlemede ve kendini geleceğe hazırlamada ne denli önemli olduğunu vurguladı.Kongrenin ikinci oturumunda “Savunma Sanayiinde Gemi İnşasına Yenilikçi Yaklaşımlar / Tecrübe Paylaşımı ve Geleceğe Yönelik Tavsiyeler” konusu ile alanında bir başarı örneği olan Ares Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Kalafatoğlu söz aldı.

Kalafatoğlu, hayallerin sadece amaca dönüştüğünde bir anlam kazanacağına vurgu yaptı, gençlerin bir amaç edinerek bu yolda cesur olması ve zamanı iyi yöneterek planlamalar yapmasının önemine değindi.


İKİNCİ GÜNÜN GÜNDEMİ DE YOĞUN

Kongrede ikinci günün ilk bölümü “Gemi Yönetimi & Brokerlık” konusuna ayrıldı.

Aqua Shipping Chartering Agency Şirketi’nin sahibi Melike Aysu Gürgan, sektöre stajyer olarak başladığı ilk günden itibaren kendi şirketini kuran bir iş kadını olmaya uzanan yolunu içten bir sunumla öğrencilere anlattı.

Oturumun ikinci bölümünde Uzak Yol Kaptanı Behzat Esinduy, konuşmasında mesleki uygulamaların ince ayrıntılarına yer verdi. Katılımcılar, denizciliğe emek veren bir sektör üyesinden gemi kiralamanın püf noktalarını öğrenme fırsatı buldu.“İNSANSIZ GEMİLERE FAZLA GÜVENMEYİN”

Günün ikinci oturumunda gerçekleştirilen panelde; Uzak Yol Başmühendisi Hayzun Duman sektördeki okul ayrımından söz etti ve denizciliğin dinamik bir organ olduğunu söyledi. Duman, stajyerlerden beklediklerinin başında denizde emniyet olduğuna dikkat çekti.

Kaptan İzzet Yüce ise pratiğin her zaman teoriyi desteklemesi gerektiğini belirtti. Gelişen teknolojinin denizcilik sektörünü doğrudan etkilediğini anlatan Yüce, gündemde olan insansız gemi projelerinin tam anlamıyla mümkün olmadığını, deniz ortamının doğal değişkenlerinde geminin kontrolünün insanlarda olması gerektiğinin altını çizdi.

"Türk Loydu ile Gemi Bakım Onarım" oturumunun ilk bölümünde söz alan Türk Loydu Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Cem Melikoğlu kuruluşunun kalitesini gösteren en önemli unsurun sörveyörlerin performansı olduğunu söyledi.“BİLGİ VE BİRİKİM ÇÖZÜME GÖTÜRÜR”

Bu oturumunun ikinci bölümünde Beşiktaş Tersanesi Kalite Kontrol Müdürü Halil Topçular, tersaneciliğin bir bölümü olan tamir projelerinde en önemli noktanın çevre, kalite ve iş güvenliği olduğunu anlattı.

Bilgi birikimi ve tecrübe ile denizcilikteki sorunların çözüme kavuşabileceğine dikkat çekti. Katılımcılara kendilerini tam olarak yetiştirmeden iş hayatına yoğunlaşmamaları gerektiği tavsiyesinde bulundu.

“Forwarder & Proje Taşımacılığı” konulu oturumda Origin Lojistics İstanbul Ofis Müdürü Ağahan Ertürk, HM Global Projects Genel Müdürü Hürol Aslan, Origin Lojistics Genel Müdürü Yüksel Kahraman ve HM Global Projects Genel Müdür Yardımcısı Atilla Çalış konuşmacı olarak yer aldı.

Özenli bir empati gücüyle kendi moderatörlüğünü gerçekleştiren panelistler iş hayatında yer almaya hazırlanan geleceğin denizcilerine “hazır olmanın” püf noktalarını verdi.“GELİŞME”NİN İNCELİKLERİ

“21. Yüzyıl Yetkinlik ve Becerileri” konulu oturumda Es Koçluk ve Danışmanlık Kurucusu Emine Sever, hayat boyu insanların karşılaştıkları her zorluktan belli çıkarımlarda bulunması gerektiğini ve bu sayede birikim elde edebileceklerini anlattı.

Kişilerin elde ettikleri bilgileri taze tutmak adına yenilemelerinin önemli olduğunu söyleyerek liderliğin yöneticilik ile farklı olduğunu belirtti. Bireylerin güçlü yönlerini yenilikleri keşfederek, deneyimleyerek ve öğrenerek vazgeçmeden ilerlemesi ile başarıya ulaşabileceklerine vurgu yaptı.

“Denizcilikte Dijitalleşme ve Inovasyon” oturumunda Entech & Semar Proje Yöneticisi ve Novumare Technologies Co-Founder, Cto Kapt. Ömer Berkay Dağlı, gelişen teknoloji ile denizciliğin artık farklılaştığını söyledi.

Türkiye’de denizcilik sektöründe inovasyonun eksikliklerinin çok fazla olduğunu aktararak denizcilikte blockchain kullanımının önemli bir noktaya geldiğini, sektörde fark yaratmak isteyen bireylerin blockchain, yapay zeka, eğitim ve kişisel gelişim gibi konuların üstüne düşmesi gerektiğine dikkat çekti.Alıntı: TurkSail

 

Yazarın Diğer Yazıları

' Boot Düsseldorf 2020 ' Kara Fuarı 18 Ocak'ta Başlıyor

Sirena Marine, 18-26 Ocak tarihleri arasında Almanya Düsseldorf'ta düzenlenecek dünyanın en eski ve en kapsamlı kara fuarı Boot Düsseldorf 2020'de, yeni motoryat modeli Sirena 88 ile gövde gösterisi yapacak. Motoryatta diğer bir model olan Sirena 58, yelkenlide ise Euphoria 54 ile deniz tutkunlarıyla buluşacak.

13.1.2020 20:43:34

Oltalar Atılacak Denizden Büyük Ödül Çıkacak

Didim Açık Deniz Sportif Balık Avı Yarışması, D-Marin Ev Sahipliğinde Yapılıyor

21.5.2019 16:46:49

D-Marin Göcek ve D-Marin Turgutreis, ‘En Çok Atık Pil Toplama’ Yarışmasında Dereceye Girdi

D-Marin bünyesinde faaliyet gösteren D-Marin Göcek ve D Marin Turgutreis, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı ile Türkiye Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği işbirliğinde, Mavi Bayraklı Marinalar arasında düzenlenen ' En çok atık pil toplama ' yarışmasında dereceye girdiler. D- Marin Göcek 48 Kilo, D-Marin Turgutreis 47 kilo atık pil toplayarak çevreye olan duyarlılığını bir kez daha kanıtladı.

20.4.2019 22:04:02

TAYK, IRC Bant Aralıklarını Yeniden Düzenledi

IRC1 sınıfının '' zayıflamasını '' engellemek amacıyla 2019 programında IRC0?ı kaldıran Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübü (TAYK), ekiplerden gelen talepler doğrultusunda IRC bant aralıklarını yeniden düzenledi.

11.4.2019 17:38:29

BAU İlkbahar Trofesi 40 tekne ile başlayacak

Bahçeşehir Üniversitesi Uluslararası Yelken Kulübü (BAUISC) tarafından düzenlenen BAU Spring Trophy'nin (BAU İlkbahar Trofesi) hafta sonu yapılacak 1. Etap yarışlarına 40 tekne kayıt verdi.

23.3.2019 17:26:37

CNR ve Tuzla Boat Show’da Setur Marinaları’na Deniz Tutkunlarından Büyük İlgi

Türkiye'de marina işletmeciliği sektörünün lideri Setur Marinaları, fuarlara özel avantajlarıyla CNR ve Tuzla Boat Show'da ziyaretçileriyle buluştu. Setur Marinaları gördüğü yoğun ilgiyle her iki fuarın da en çok ziyaret edilen standlarından biri oldu.

5.3.2019 13:47:34

“ 2018-2019 Dünyanın En İyi Süper Yat Marinası ” Yalıkavak Marina

Yalıkavak Marina, dünya yatçılık sektörünün en prestijli kurumlarından biri olan The British Yacht Harbour Association (TYHA) tarafından ''2018-2019 Dünyanın En İyi Süper Yat Marinası'' ödülüne layık görüldü. TYHA tarafından 28 Şubat'ta resmi olarak açıklanan ödüller; 24 Nisan 2019 tarihinde İngiltere'de özel bir törenle sahiplerine teslim edilecek. Yalıkavak Marina'yı temsilen, ödülü Marina Direktörü Deniz Akaltan teslim alacak.

4.3.2019 00:51:47

Denizcilik Sektörü, Yılda Ortalama 1.5 Milyar Dolar İhracat Rakamlarına Ulaştı…

Dünya denizcilik sektörünün önemli oyuncuları, İMEAK Deniz Ticaret Odası adına 02 - 05 Nisan 2019 tarihleri Tuzla Viaport Marina'da düzenlenen 15. Exposhipping Expomaritt İstanbul Uluslararası Denizcilik Fuar ve Konferansı'nda buluşuyor. Sektörün büyük ilgi gösterdiği fuar satışlarının yüzde 99'u tamamlandı.Yılda ortalama 1.5 milyar dolar ihracat rakamlarına ulaşan denizcilik sektörü, 30 bin kişiyi istihdam ederken, aileleriyle birlikte ortalama 120 bin kişinin geçimini sağlıyor.

25.2.2019 21:34:59

Sirena Marine Üstün Özellikli Tekneleriyle Şubat Ayında Üç Uluslararası Fuarda !

Türkiye'den dünyaya açılan küresel bir marka olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Türkiye'nin ilk ve tek seri tekne üreticisi Sirena Marine, Şubat ayında İstanbul, Miami ve Dubai'de düzenlenecek uluslararası fuarlarda gerçek bir uzun seyir deneyimi sunan yakıt ve su kapasitesine sahip motoryatlarını sergileyecek.

30.1.2019 15:44:42

D-MARİN, BOOD DUSSELDORF’TA

D-Marin, 19-27 Ocak 2019 tarihleri arasında Almanya'da düzenlenecek olan Boot Düsseldorf'ta yer alacak.

3.1.2019 21:19:02

2018 BAYK Güz Trofesi Sona Erdi

27.12.2018 14:45:12

Yeditepe Üniversitesi’nde Yelken Sporu Çalıştayı

Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu (TÜSF) ile Türkiye Yelken Federasyonu (TYF) Yelken Komiteleri tarafından düzenlenen ''Üniversitelerde Yelken Sporu Konferansı ve Çalıştayı'' 22 Aralık Cumartesi günü yapılacak.

10.12.2018 23:23:52

TYF Atatürk Kupası 2. Hafta Yarışları Ödül Töreni İle Noktalandı

Bodrum Yalıkavak'ta 26 Kasım'da başlayan TYF Atatürk Kupası 420-470 ve Rüzgar Sörfü sınıfları RS:X, Techno 293 ile RS:One'da gerçekleşen yarışlarla tamamlandı.

3.12.2018 20:52:51

BAYK Güz Trofesi'nde Sayı Arttı Ama Yarış Olmadı

Bodrum'u savaş alanına çeviren ve hayatı felce uğratan sel, 27 teknenin kayıt verdiği BAYK Güz Trofesi'nin ikinci ayağını da vurdu.

20.11.2018 16:20:45

İDO Tüm İç Hat Seferlerini 'Zarar' Gerekçesi ile Durduruyor

İstanbul'un deniz ulaşımını ilgilendiren çok önemli bir karar alındı. İDO, özellikle dolar kurundaki artıştan kaynaklanan ekonomik nedenlerle 1 Aralık tarihinden itibaren tüm iç hat seferlerini durduracak.

18.11.2018 00:34:45

TAYK-MDK Sonbahar Kupası 39 Tekne ile Start Aldı

Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübü takviminde sezonun son mücadelesi olan ve Moda Deniz Kulübü işbirliğinde düzenlenen Sonbahar Kupası'nın ilk yarışı 39 teknenin katılımı ile başladı.

14.11.2018 10:45:45

Rus Yelkenciler Marmaris’ten Göcek’e Taşındı

16. Sonbahar Göcek Yarış Haftası ve 10 Kasım Atatürk Kupası 5-9 Kasım tarihleri arasında Göcek'te düzenleniyor.

6.11.2018 12:46:21

SportsBoat Türkiye Trofesi’ni Troy / One Design kazandı

Türkiye'de ORC sistemini kullanan tek sınıf olan SportsBoat'ta 2018 Türkiye Trofesi, 14 Ekim'de KYK ev sahipliğinde düzenlenen yarışlarla tamamlandı.

16.10.2018 18:22:31

TAYK 2018 Trofesi, MDK Kupası İle Sona Erdi

37 teknenin kayıt verdiği TAYK-MDK Kupası Yat Yarışı'nda start hattına 36 tekne geldi. Trofe takipçilerinden Orient Express VI ile Ameera Cheese'in katılmadığı mücadele 14-18 knot'lık poyrazda gerçekleşti. IRC sınıflarında Shak Shuka 3, Fenerbahçe1-Doğuş Yelken, Palamut/CPM, Columbia Alize-Keyfim 3.5, Jumbo, Destek'te Mikro Yazılım Cenoa gruplarında birinci oldu.

8.10.2018 17:12:14

Boğaz Yarışının Birincisi '' Shak Shuka 3 ''

Turkcell Platinum Bosphorus Cup'ta ilk gün Boğaziçi parkuru oldukça çelişmeli bir mücadeleye sahne oldu. IRC sınıflarında yarışan 40 tekne için konan ''En İyi Düzeltilmiş Zaman / BCT'' özel kupasını yaklaşık 14 deniz mili mesafeli rotayı ilk tamamlayan Hasan Utku Çetiner liderliğindeki Shak Shuka 3 ekibi kazandı. Genel birincilik kupası ise yarın sahibini bulacak.

30.9.2018 21:06:52

Tuzla Yelken ve Su Sporları Kulübü’nde Müjdeli Açılış

Yelken dünyamıza bir kulüp daha eklendi. Tuzla Yelken ve Su Sporları Kulübü'nün resmi açılışı Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal'ın da katıldığı bir törenle yapıldı.

21.9.2018 14:17:36

Bosphorus Cup'ın Yarış İlanı Yayınlandı

Turkcell Platinum ana sponsorluğunda bu yıl 29-30 Eylül tarihlerinde 17'nci kez düzenlenecek olan Bosphorus Cup'ın Yarış İlanı yayınlandı ve geri sayım başladı.

18.9.2018 21:26:43

Arkas Aegean Link Regatta’nın Birincisi Arnes

Kuşadası, İzmir, Bodrum, Mersin, Foça, Urla ve Ankaralı yelkencileri Çeşme'de buluşturan Arkas Aegean Link Regatta, sürpriz bir sonuçla tamamlandı. Gerçekleşen üç yarışın ardından büyük kupayı, güçlü rakiplerini geride bırakan IRC2 grubundaki Arnes kazandı. Sakız-Çeşme arasında, düşük rüzgar nedeniyle rota kısaltması ile tamamlanan mücadele yarışın kaderini belirledi.

5.9.2018 23:40:19

''Türkiye Optimist Takım Şampiyonası'' İzmir'de Başladı

Yelkende Türkiye Optimist Takım Şampiyonası, İzmir'in Urla ilçesinde başladı.

10.8.2018 16:44:11

Dört Kadın Yelkenci 'Barışa Yelken' Açtı

Dört kadın yelkencinin dünyaya barış mesajı vermek için gerçekleştirdikleri, 44 gün süren Doğu Akdeniz-Kıbrıs Barış Seyri'nde çekilen fotoğraflardan oluşan "Barışa Yelken" adlı sergi, Muğla'nın Bodrum ilçesinde açıldı.

8.8.2018 11:29:55

Dalyan Marina'da Yat Bağlama Kapasitesi Arttırılıyor

İzmir'in Çeşme ilçesinde Belediye şirketi Çeştur tarafından işletilen Dalyan Marina'nın yat bağlama kapasitesinin arttırılması için çevresel etki değerlendirme (ÇED) toplantısı düzenlendi.

27.7.2018 16:22:47

Avrupa'nın En Büyük Yeşil Deniz Kaplumbağası Yeni Evinde

Bayrampaşa Forum AVM içerisinde bulunan SEA LIFE İstanbul, yaz tatilinde tüm çocukları yakın zamanda İtalya'dan Türkiye'ye getirilen ve Avrupa'nın en büyük yeşil deniz kaplumbağası olan Iggy'yi ziyaret etmeye davet ediyor.

20.6.2018 20:16:51

Marmara'nın Oksijeni

Marmara Denizi hepimizin gözbebeği. Değilse bile öyle olmalı. Çünkü dünyada tüm kıyılarıyla tek devlete ait olan tek iç denizdir Marmara.

22.5.2018 11:47:35

Burgan Leasing Bu Yıl da İnternational İstanbul Cup'ın Ana Sponsorluğunu Üstlendi

Burgan Leasing yelken sporuna verdiği desteği sürdürüyor. 12-13 Mayıs 2018 tarihlerinde İstanbul Caddebostan'da gerçekleştirilecek olan 4. International İstanbul Cup'ın ana sponsoru bu yıl yine Burgan Leasing oldu.

8.5.2018 21:32:20

Pera Eğitim'de Deniz Sezonu Erken Açıldı!

Pera Müzesi eğitim programları İstanbul'da Deniz Sefası: Deniz Hamamından Plaja Nostalji sergisi kapsamında çocuklara, gençlere ve yetişkinlere yönelik atölyeler sunuyor. Pera Eğitim'in yeni programında katılımcılar, atölyelerde deniz ve plaj kültürünün geçmişten günümüze tarihini inceliyor, ardından doğal ve organik malzemeler ile çalışarak kendi tasarımlarını ortaya koyuyor.

4.5.2018 21:12:08

İYK'DE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

İstanbul Yelken Kulübü'nün son Genel Kurul Toplantısı'nda alınan sonuçların iptali konusunda Azat Baykal tarafından açılan davaya ilişkin bir toplantı düzenlendi. İYK üyelerinin bilgilendirilmesi amaçlanan toplantı 5 Mayıs'ta yapılacak.

30.4.2018 22:38:01

OKYANUSU BİRLİKTE GEÇİYORLAR

Amatör denizci Cengiz Arslanoğlu, köpeğiyle beraber çıktığı dünya turuna devam ediyor.

26.4.2018 10:52:29

ACAR YATI MÜZE OLARAK ZİYARETE AÇILDI

Mustafa Kemal Atatürk'ün gezi teknesi olarak kullandığı 'M/G Acar', düzenlenen törenle 'Acar Müze Gemisi' olarak ziyarete açıldı.

19.4.2018 22:22:29

PALAMUT & CPM YELKEN TAKIMI HIZ KESMİYOR

Viaport Marina ve Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübü (TAYK) tarafınan bu sene üçüncüsü düzenlenen Fahir Çelikbaş Kupası Yat Yarışlarının ilk iki etabı 14-15 Nisan'da gerçekleşti. Palamut & CPM Yelken Takımı üç etap olarak planlanan yarışın ilk iki etabını genel klasmanda ikinci olarak tamamladı.

17.4.2018 22:56:28

İDO İLE ŞEHİT AİLELERİ VE ÇOCUKLARI BOĞAZ TURUNDA BULUŞTU

15 Nisan Pazar günü Bandırma'dan gelen şehit ailelerinin çocukları İDO ile keyifli bir Pazar günü geçirdiler. Bandırma Kaymakamlığı ve İDO işbirliği ile şehit ailesi çocukları için etkinlik düzenlendi.

16.4.2018 20:51:04

9. GELENEKSEL ERTUĞRUL FIRKATEYNİ ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

9.Geleneksel Ertuğrul Fırkateyni Şehitleri Anma Günü, baharın müjdecisi sakura çiçekleriyle renklenen Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi'nde gerçekleştirildi.

2.4.2018 18:00:21

BAU İlkbahar Trofe Kupası Yeni Sahibini Bekliyor

BAU İlkbahar Trofesi 2017?nin şampiyonu Enka Cheese takımının lideri Levent Peynirci, döner kupayı düzenlenen törenle yeni sahibine verilene dek organizasyona teslim etti.

23.3.2018 14:33:45

RODOS CUP 2018 YARIŞ HAZIRLIKLARI BAŞLADI

Rodos Offshore Yat Kulübü'nün bu sene 22.sini düzenlediği Rodos Cup 2018 için hazırlıklar başladı.

22.3.2018 21:59:22

MSC CRUISES TEKRAR TÜRKİYE'DE

Avrupa'nın en büyük gemi firması MSC Cruises yeniden Türkiye'ye geleceğinin müjdesini verdi. MSC Cruises 2019 yılı yaz dönemi için Ege-Adriyatik programlarında, Türkiye limanlarından İzmir ve Antalya'yı da programına dahil etti.

14.3.2018 12:08:22

Gemileri İzlemek

Gazetelerde köşe yazarları genelde ekonomi ve siyasi konularda yazarlarken son günlerde gemilerle alâkalı yazmaya başladılar.

8.3.2018 22:12:29

H.Erol Ersan'a Yapılan Sürpriz Doğum Günü

H. Erol ERSAN kimdir diyeceksiniz. Bugün 40 yaşın altında olanlar hatırlamayabilirler.

26.2.2018 10:02:30

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Atölye Kürün – Ressam, Heykeltraş, Ürün Satışları ve Özel Tasarımlar

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Özel İSTANBUL TIP MERKEZİ - 1998'den Bugüne Sağlıkla

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter