Yazar Hakkında

08 Mayıs 2019, 18:22

Anıları Hep Yaşayacak

AKSAN’ın önerisi ile Kaş sınırları içinde Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul ve silah arkadaşları Burdurlu Halil İbrahim Çavuş, Ankara / Nallıhanlı Durmuş Çavuş ve diğer kahramanlarımız tarafından 9 Ocak 1917 günü Bayındır Burnu'nda konuşlandırılan toplarla TARİHTE İLK VE TEK olacak şekilde Meis Adası’nda demirlemiş bulunan İngilizlerin Ben My Green isimli uçak gemisinin batırılışı anısına bir Hatıra Ormanı ile Dostluk ve Barış Parkı tesis edilmiş bulunmaktadır. Yine AKSAN’ın talepleri doğrultusunda söz konusu Hatıra Ormanı ile Dostluk ve Barış Parkından Bayındır Burnu'na kadar olan alanda, Orman Genel Müdürlüğü Batı Akdeniz Ormancılık Araştırma Enstitüsü çalışanlarından Doç. Dr. Ali Kavgacı ve Uzman Orman Yüksek Mühendisi Zafer Mavi liderliğinde üç yıl devam edecek olan bir flora ve fauna araştırmasına başlanmış bulunmaktadır. Projenin ilk arazi çalışması Nisan ayı başında Dostluk ve Barış Parkı Anıtına çiçek konarak gerçekleştirilmiştir.

 

Önceki Antalya Dz Komutanı (E) Dz Kıdemli Albay Sedat Akkuş, Uzman Orman Yüksek Mühendisi Zafer Mavi, AKSAN Proje Koordinatörü Orman Yüksek Mühendisi Özer Satılmış Özgüç, Karayolları ve Kaş Belediyesi Personeli

 

Nisan ayı içinde yapılan arazi çalışmaları sonucunda 300’ü aşkın bitki örneği toplanmıştır. Toplanan bitkiler içinde endemik ve nesli tehlikede olan türlerin de bulunabileceği görülmüştür. Çalışma alanının genel olarak ülkemizin endemik meşe türlerinden olan Boz Pırnal Meşesi (Quercus aucheri) egemenliğinde maki bitki örtüsüyle kaplı olduğu anlaşılmıştır. Bu durum çalışma alanının biyolojik ve ekolojik olarak sahip olduğu zenginliğe işaret etmektedir. Sahada ayrıca çok sayıda anıtsal nitelikle Boz Pırnar Meşesine ait ağacın bulunduğu da tespit edilmiştir.

 

Araştırma sahasında bulunan anıtsal nitelikli Boz Pırnar Meşelerinden bir örnek (Quercus aucheri).

 

Bahse konu alanda yer alan,  kültür mirası olarak değerlendirilebilecek ve Kaş turizmine ayrı bir değer kazandırması olası Topal Oğlan Kültür Bahçesine dikkat çeken AKSAN Proje koordinatörü Orman Yüksek Mühendisi Özer Satılmış Özgüç, topların taşındığı Elmalı Bayındır Burnu Yolu ve çevresinin, Milli Park olarak ilan edilmesinin bir öneri olarak gündeme getirilmesi gerektiğini belirtmiş ve projeye gösterdiği hassasiyetten dolayı Batı Akdeniz Ormancılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne teşekkür etmiştir. Özgüç; söz konusu sahanın Milli Park ilan edilmek için gerekli olan tarih, doğa, flora ve fauna değerlerinin hepsine fazlasıyla sahip olduğunu belirtmiştir.

 

Doç. Dr. Ali Kavgacı, Uzman Orman Yüksek Mühendisi Zafer Mavi, AKSAN Proje Koordinatörü Orman Yüksek Mühendisi Özer Satılmış Özgüç 'Topal OĞLAN' Kültür Bahçesinde

 

Haber: AKSAN ( Akdeniz Gençlik Sanat Araştırma ve Eğitim Derneği )

 

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Aralık Ayı Yarış Programı

01 Aralık 2018

TYF Aralık Ayı Faaliyet Programı

Trilye'de Yelken Keyfi

07 Aralık 2014

Bursalı sporseverler Kasım ayının son haftasında Uludağ'da kayak, Trilye'de güneşli bir havada yelken yarışı yaptılar.

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Aytaç Gıda

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Denizaşırı Kışkırtmalar İhanetler ve Tarihi Gerçekler

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Anadolu Feneri - Ali Soysal

BANNER

StatCounter