Yazar Hakkında

11 Mayıs 2019, 21:12

Denizci Toplum Olabildik mi? ( 2. Bölüm)

Yine ‘’ Biz yelkenciyiz ’’ diyenlerden başlıyorum. İlk defa tekne alacaktır. 6-7 m veyahut 8 m yelkenli ile başlamak yerine hiçbir deneyim ve tecrübesi olmadığı halde 40 feet’ den AŞAĞI OLMAZ diyenler. Ve bazıları 40 feet tekneyi alıyorlar. Çok büyük bölümünün  marinadan çıktıklarını hiç görmedim. Giderler, teknelerinde otururlar, yer içerler, temizlerler, temizletirler fakat seyre hiç çıkmazlar. Teknelerinin altını bir karış sakal ve midye kaplar. Ve maalesef büyük bir bölümü ÇOK KİBİRLİ OLDUKLARINDAN YÜCE ALLAH’IN SELAMINI DA ALMAZLAR.

 

                Bu grubun içerisinde bazıları da telefonla yemek getirtirler. Yemek sonrası boşalan tabak ve tencereleri yüzer iskeleye gelişi güzel bırakırlar.

 

                Bazıları da aracı vasıtası ile aldıkları teknenin KOMİSYONUNU ÖDEMEDEN KAÇARLAR.

 

                Unuttukları bir şey vardır: HAK SİLLESİNİN SEDASI YOKTUR. BİR VURDU MU? CEFASI ÇOKTUR.

 

                Bir başka grup: MOTORYAT SAHİPLERİ VEYA KAPTANLARI FIRSAT BULDUKÇA ÇAKTIRMADAN DENİZE SİNTİNE BASARLAR. BU İŞİ  DE YAPARKEN MAKİNELERİNİ ÇALIŞTIRIR HALATLARLA SAĞLAMA ALIRLAR VE YOL VERİRLER. BUNU YAPANLARA ÖZELLİKLE DİKKAT EDİNİZ.

 

                Bazıları her şeyden kendilerini soyutlarlar çünkü öldükleri vakit tabutlarının da farklı olacağını düşünürler. Oysa hepimiz sonunda DEĞERLİ DOSTUM MEKANI CENNET OLSUN, FİKRET KIZILOK’UN DEDİĞİ GİBİ ‘’ İMAMIN GAYIĞINA’’ BİNECEĞİZ. İmamın gayığının eskiden bir çift küreği vardı. Sefer sırasında çapariz yapıyor diye bazı bölgelerde onu kullanmıyorlar.

 

                Denizlerde hayatını kaybedenler ve bulunamayanlar onlar imamın gayığına hiçbir zaman binemeyecektir. Onların mezarı denizdir. MEZAR TAŞI DA MARTILARDIR. Karada mezarları olmayan denizcilerin mekanları da cennet olsun.

 

                Şunu kimsenin unutmaması lazım. MAL SAHİBİ, MÜLK SAHİBİ HANİ BU FIRST’32-PRINCESS- 55 ‘in İLK SAHİBİ? YELKENLİLER DE YALAN, MOTORYATLAR DA YALAN. AL BİRAZ DA SEN OYALAN.

 

 

                                                                                                                             Devam Edecektir.........

 

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

MARINTURK – İSTANBUL PENDİK MARİNA

18 Mart 2018

Asya ile Avrupa arasında, tarihin ve uygarlığın dönüm noktalarının yaşandığı, insanlık mirasının yüzyıllar boyu kuşaktan kuşağa taşınmasında ev sahipliği yapan, dünyanın gözbebeği İstanbul'un renkli sahili Pendik'te kurulu olan marina, Büyükada'ya sadece 6 deniz mili mesafede.

Meyvalı Deniz Salatası

18 Ocak 2015

Bu salataya kerevit, istakoz ve pavurya gibi deniz ürünlerini de haşlayıp ayıkladıktan sonra küçük parçalara bölüp salataya ilave edebilirsiniz.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter