Yazar Hakkında

17 Mayıs 2019, 13:59

Bandırma Vapuru Rotasındaki Son Filo Yola Çıktı

 

 

Milli Mücadele’yi başlatmak üzere Atatürk’ün Bandırma Vapuru ile Samsun’a gidişinin 100. Yılı nedeniyle Deniz Kuvvetleri Komutanlığı himayesinde düzenlenen Atatürk Rallisi’ne katılacak 3. ve son grup bugün yola çıktı. Dolmabahçe önünde toplanan tekneler daha sonra Çengelköy önlerinde Kuzey Deniz Saha Komutanı Tümamiral Ertem tarafından anlamlı rotalarına uğurlandı.


Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. Yıldönümü nedeniyle farklı gruplar tarafından planlanan farklı etkinlikler “Deniz Kuvvetleri Atatürk Rallisi” adı altında birleştirildi.

DADD (Denizlerdeyiz Amatör Denizciler Derneği) filosuna bağlı 27 tekneden oluşan ilk grup 4 Mayıs Cumartesi günü yola çıktı. Bahçeşehir Rotary Kulübü tarafından planlanan “Rota Ata”ya katılan ikinci grup ise Samsun’a gitmek için 12 Mayıs Pazar günü İstanbul Boğazı’ndan çıkıp Karadeniz’e açıldı.
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı himayesinde, Kuzey Deniz Saha Komutanlığı ve TAYK (Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübü) koordinasyonunda gerçekleşen Deniz Kuvvetleri Atatürk Rallisi’ne katılacak son grup için start zamanı ise Atatürk’ü Samsun’a götüren Bandırma Vapuru’nun yola çıktığı gün ve saate ayarlandı.Deniz Dumay'ın İYK'ya bağışladığı Blue Wind tepeden tırnağa yenilendikten sonra suya iner inmez İYK Komodoru Ahmet Saruhan filoyu Samsun'a uğurlamaya  bu tekne ile geldi. Dümeninde ise Oğuz Ayan vardı...


FİLO DOLMABAHÇE ÖNLERİNDE TOPLANDI

Buna göre Deniz Kuvvetleri Atatürk Rallisi’ne katılacak son grup tekneler ve onlara İstanbul Boğazı çıkışına kadar eşlik edecek diğer tekneler 16 Mayıs günü saat 11.00’da yola çıkmak üzere Dolmabahçe Sarayı’nın önünde toplandı.

Ardından Samsun’a gitmek üzere Bodrum’dan gelen yelkenli okul gemisi STS Bodrum ile diğer tekneler Çengelköy önlerine doğru hareket etti.Farklı etkinliklerin Deniz Kuvvetleri çatısı altında toplanmasını sağlayan Emekli Koramiral Feyyaz Öğütçü, "Samsun Yolcuları"nı uğurlama törenini, Kuzey Deniz Saha Komutanlığı'nın tahsis ettiği "Kaplan" motorundan izledi.


KUZEY DENİZ SAHA KOMUTANI UĞURLADI

Gemi trafiği durdurulan İstanbul Boğazı’nda start “Yunus” botundan Kuzey Deniz Saha Komutanı Tümamiral Tayyar Ertem tarafından verildi.

Tümamiral Ertem, telsizden seslendiği filoya önce bu anlamlı yolculuğa katıldıkları için teşekkür etti, ardından “Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal adına hepinize hayırlı seyirler diliyorum” dedi."Feyyaz Paşa"ya Seyhun Binzet ile oluşturduları fikri aşılayan İYK eski başkanlarından Dr. Erol Türkmen, Atatürk Rallisi'ne Aydın Yurdum'un "Goblin 4"ü ile katıldı.


Boğaz’ın gemi trafiğine kapatılmasına rağmen yat yarışlarında baş döndürücü sayıda sefer yapan tur teknelerinden ise bu kez eser yoktu.

Bu “sakin” ortamda dolaşan tek bir tur motoru vardı. O da Sarıyer Belediyesi’nin startı izlemek isteyen coşkulu yurttaşları uğurlamaya getiren ve bordasında “Bandırma” afişi taşıyan tekne idi.Filoyu Samsun'a uğurlamaya Deniz Harp Okulu'nun yatları da geldi. Yelkenli Okul Gemisi STS Bodrum'un ana yelkenindeki Atatürk resmi dikkat çekiyordu...


KORTEJ İSTANBUL BOĞAZINDA RESMİ GEÇİT YAPTI

Atatürk’ün izinden Samsun’a gidecek filo ve onları uğurlamaya gelen aralarında Deniz Harp Okulu yatları ile yarış filosundan bazı teknelerin oluşturduğu kortej siren ve düdük sesleri  eşliğinde Ortaköy, Akıntıburnu, Bebek Koyu, Kanlıca, Rumelihisarı, Beykoz, Poyrazköy rotasını izleyerek Karadeniz’e açıldı.100. Yıl nedeniyle özel bir program hazırlayan Arçelik AŞ de merhum Mustafa Koç'un eski teknesi Papili ile Deniz Kuvvetleri himayesinde gerçekleştirilen etkinliğe dahil oldu.


Deniz Kuvvetleri Atatürk Rallisi’ne katılan teknelere yaklaşık 400 deniz mili mesafeli “Bandırma Vapuru’nun rotasında Samsun” seyri boyunca Deniz Kuvvetleri’ne ait TCG Karabiga Karakol Gemisi, Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı TCSG 106 botu ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nün açık deniz römorkörü eşlik edecek.


İlk grubu oluşturan DADD, ikinci gruptaki Bahçeşehir Rotary Kulübü’nün “Rota Ata” ve son gruptaki tekneler 19 Mayıs sabahı Samsun’daki Canikli Barınağı’nda buluştuktan sonra, grup komodorlarının talimatı ile pruva nizamında 100. Yıl törenlerine katılmak üzere Samsun limanına gidecekler.Alıntı: TurkSail
 

 

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

420 Sınıfı Milli Takım Kampı Başladı

24 Mayıs 2021

420 Sınıfı Milli Takım Kampı 22 Mayıs Cumartesi günü Göztepe Spor Kulübü Yelken Şubesi tesislerinde başladı.

Tayk Trofesi Kış Kupası

24 Kasım 2010

Tayk Trofesi Kış Kupası 27.11.2010 tarihinde yapılıyor

İstanbul Boğazı pupa yelken

03 Haziran 2012

İstanbul Boğazı 2 büyük organizasyona ev sahipliği yapıyor.

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Aytaç Gıda

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Denizaşırı Kışkırtmalar İhanetler ve Tarihi Gerçekler

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Anadolu Feneri - Ali Soysal

BANNER

StatCounter