Yazar Hakkında

28 Mayıs 2019, 14:45

Sevenleri Arduman’ı Son Seferine Uğurladı

Geçtiğimiz Pazartesi günü İstanbul’daki evinde yaşama gözlerini yuman yat dünyamızın duayen isimlerinden Samim Arduman, Zincirlikuyu Camii’nden son seferine uğurlandı.

Başta kurucularından olduğu TAYK ve diğer yelken kulüpleri ile yatçılardan oluşan kalabalık bir grup Samim Arduman’ın cenazesinde ailesini yalnız bırakmadı.


Yelkene 16 yaşında başlayan, iri gövdeli Orka, Zorba, Uzma yatları Türk yatçılığının önemli kilometre taşlarından biri olan ve 97 yaşında İstanbul’da yaşama gözlerini yuman Samim Arduman yelken dünyasını Zincirlikuyu Camii’nde bir araya getirdi.

Galatasaray Kulübü bayrağına sarılı tabutu başında toplanan yelkenciler, Arduman ile anılarını paylaştı. Çünkü geçen yıllar içinde hemen hepsinin mutlaka onunla “yarışmışlığı” vardı. Ama kuşkusuz aralarındaki “en kıdemli” isim Mithat Önol idi.

Yaklaşık 30 yıl boyunca birlikte yarışan ve ekibin “kemik” üyelerinden olan Mithat Önol kızı Ayben ve yeğeni Aytuğ Ürer ile birlikte cenazeye katılmak için Bodrum’dan gelmişti.Samim Arduman, son teknesi Uzma III’ü sağlık gerekçesi ile sattıktan sonra, Deniz Kuvvetleri Kupası’nın bitiş yeri olduğu yıllarda Çeşme’ye her gelişinde onu ziyaret etmeyi ve eski dostları ile sohbeti bir alışkanlık haline getirmişti.
 

Zincirlikuyu Cami’nde kılınan öğle namazının ardından Samim Arduman, 15 Ocan 2018’de vefat eden eşi Bilge Arduman’ın Zincirlikuyu Kabristanı’ndaki kabrinin yanında son seferine uğurlandı.

Samim Arduman’ın aramızdan ayrılması ile yat dünyasındaki “en kıdemli yelkenci” olan Fikret Elbirlik (Fikret Baba) de Arduman Ailesi’ne taziyelerini sunmak üzere Zincirlikuyu Camii’ne gelen yelkenciler arasındaydı.Yelken dünyasına iz bırakan Samim Arduman’ın ardından küçük bir tören ya da kısa bir konuşma yapılmasını beklerdik ama olmadı. “Sessiz” bir “Sakin” bir kişiliği vardı, uğurlama da böylesine “sessiz” ve “sakin” bir ortamda gerçekleşti.

Yolun açık olsun Samim Ağabey, artık Sonsuzluklar Okyanusu'nda eski dostlarınla birliktesin ve anılarımızda yaşayacaksın. Başta ailen olmak üzere geride bıraktığın tüm dostlarına sabır ve başsağlığı dileklerimizle...Alıntı: TurkSail               

 

Yazarın Diğer Yazıları

Sempati

30.4.2021 14:09:37

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

İlk Türk Denizci Sadun Boro'ya Anıt

17 Mayıs 2018

Muğla'nın Marmaris ilçesine, yelkenli teknesiyle dünya turu yapan ilk Türk denizci Sadun Boro için anıt yapıldı.

Bodrum'da 4. ayak tamamlandı 5. ayak start aldı

13 Nisan 2012

4 Mevsim yelkenlerin fora olduğu Bodrum'da Kış sezonunda da yelken yarışları tüm hızıyla devam ediyor.

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Aytaç Gıda

BANNER

Süper Wood Marin

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Denizaşırı Kışkırtmalar İhanetler ve Tarihi Gerçekler

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Anadolu Feneri - Ali Soysal

BANNER

StatCounter