Yazar Hakkında

28 Mayıs 2019, 14:53

BAYK Kış Trofesi’nde Son Ayak Çifte Anma Töreni ile Başladı

Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü’nün Milta Bodrum Marina işbirliğinde düzenlediği BAYK Kış Trofesi’nde 7’nci ve son ayak iki yelkencimizi anma töreni ile start aldı. Yelkenciler, İstanbul’da 97 yaşında hayata veda eden Samim Arduman ile Kış Trofesi’ne geleceği gün geçirdiği kalp krizi sonucu 55 yaşında yaşamını yitiren KontikiM ekibinden İhsan Yıldırım için denize çelenk bıraktı.


 Yelken dünyamız, peş peşe iki acı haberle sarsıldı. Bunlardan biri hafta başında İstanbul’da yaşama veda eden duayenlerden Samim Arduman’ın vefatı idi. Diğeri ise hemen peşinden gelmişti. BAYK Kış Trofesi’nde KomtikiM ekibinde yarışan İhsan Yıldırım (55), İstanbul’dan son ayak için Bodrum’a gelmeyi planladığı gün geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirmişti.
İhsan Yıldırım da, diğer pek çok yelkenci gibi bir süre Samim Arduman’ın Uzma III yatında yarışmıştı.

Böylece yolları bir kez daha kesişen iki yelkenci, BAYK Kış Trofesi’nin son ayağının ilk startı öncesi denize çelenk bırakılarak ve bir dakikalık saygı duruşu yapılarak anıldı.

Her iki yelkencimize de rahmet, yakınlarına ve dostlarına sabır ve başsağlığı diliyoruz.


RÜZGAR GÜZEL AMA YÖNÜ SIKINTILI

Sonuçları henüz ilan edilmediği için ayrıntılarını daha sonra paylaşacağımız BAYK Kış Trofesi’nin 7’nci Ayak mücadelesine 40 tekne kayıt verdi. İlk gün IRC A sınıfları için şamandıra, IRC B ve Destek sınıfları için coğrafi rotalı iki yarış planlanıyordu.  

12-18 knot aralığında esen rüzgarın gücü keyifli bir mücadeleye işaret edyordu. Ne var ki 210 dereceden (güneybatı) gelen rüzgar 40-45 derecelik sapmalar yapınca, Ayberk Olcay başkanlığındaki Yarış Komitesi, tüm sınıfları Çelebi Adası ile Köcek Sığlığı dönüşlü yaklaşık 12 deniz mili mesafeli coğrafi rotaya gönderdi.
İKİNCİ YARIŞ DA COĞRAFİ

Ardından ikinci yarışın hazırlıkları başladı. Rüzgarın batıya dirise etmesi ve yönünün sabit olmaması üzerine Yarış Komitesi IRC A’lar için planladığı şamandıra yarışından vazgeçerek tüm filo için yine coğrafi rota ilan etti.

Tekneler bu kez yaklaşık 15.5 deniz mili mesafeli rotalarında önce Çelebi Adası’nı döndü, ardından kuzey yönünden Karaada Boğazı’na girdi ve Tavşanburnu'na atılan şamandırayı dönerek Bodrum önlerinde mücadelelerini tamamladı.

IRC B ve Destek sınıflarının BAYK tarihinde ilk kez son birkaç ayakta günde iki yarış yapması da farklı bir ayrıntı olarak dikkatimizi çekti.


İKİ TERK VAR

Günün ilk yarışında Exit, start sırasında teknede yaşanan bir kazada hafif yaralanan ekip üyelerinden birini karaya götürmek üzere terk bildirdi. Start sırasında yaşanan çatışma sırasında balon gönderinin kırılması sonucu oluşan kazanın ayak kemiğindeki çatlakla atlatıldığı ve yelkencinin durumunun iyi olduğu öğrenildi.

İkinci yarışta da cenoa mandarında sorun yaşayan Kapkara terk bildirerek marinaya döndü.

Bodrum’da Pazar günü (26 Mayıs) tüm sınıflar için tek yarış planlanıyor. Ardından ödül töreni düzenlenecek. Ne var ki tahminler bu kez düşük rüzgara işaret ediyor.Alıntı: TurkSail
     

 

Yazarın Diğer Yazıları

Dragut Sailing Cup, Nisan Ayında Başlıyor

D-Marin Turgutreis ve Turgutreis Yelken Kulübü iş birliği ile hayata geçirilen Dragut Sailing Cup yarışları, 4 Nisan- 7 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek. Bodrum'da geleneksel hale gelen ve ilgi gören yarışlar bu yıl dört ayaktan oluşacak.

17.2.2020 20:28:00

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Türkiye'de gemi adamı enflasyonu var

18 Aralık 2016

Türkiye'de 180 bin gemi adamı var. Bu rakam ile Türkiye, dünyada Çin'den sonra en fazla gemi adamına sahip ülke. Ancak bu, bir avantaja dönüşmüş değil.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter