Yazar Hakkında

23 Haziran 2019, 21:12

Marmara’daki Mücadelede Sona Kalan Dona Kaldı

Asmalıada dönüşlü yaklaşık 125 deniz mili mesafeli Arvento Marmara Kupası, katılan 24 tekneye Deniz Kuvvetleri Kupası öncesinde zorlu bir sınav yaşattı.

Orient Express VI’nın adeta “uçtuğu”, derece şansını yitiren üç teknenin ise “terk” kararı aldığı yarışta hava ve rüzgar, şartları zorlaştırmak adına tüm kaprisini ortaya koydu.

TEB Özel-TAYK Arvento Marmara Kupası öncesinde tahminler güçlü hatta “zorlayıcı” kuzeyli rüzgara işaret ediyordu. Yarışa saatler kala güncellenen tahminler 20 knot’lar seviyesine gerilese de Moda Deniz Kulübü önlerinde toplanan filoyu lodos yönlü 5-7 knot arasında “pek de sevimli olmayan” hafif hava karşıladı.YAĞMUR RÜZGARI GETİRDİ

Startın ardından 24 tekneden oluşan filo ikiye ayrıldı. Bir bölümü Ahırkapı’ya doğru tırmanıp Boğaz’dan gelen akıntıya “binmeyi” hesaplarken, bazıları da doğrudan genel güney rotasını kullanmaya karar verdi.

Bu taktiğin kimseye fazlaca bir avantaj sağlamadığı yarışın ilerleyen saatlerinde kendini gösterdi. Lodos yönlü hafif rüzgarla Çekmece önlerine gelindiğinde filoda büyük kopmalar yaşanmamıştı.

Herkes “önüne”, yani “rotasına” yoğunlaştığı için arkaya dönüp bakan pek olmadı. Bu da pek çok ekibin geriden gelen yağmur bulutlarını görmemesine ve bastıran sağanak yağışa tulumlarını giyme fırsatı bulamadan gafil avlanmalarına yol açtı.

Yağmurun ıslaklığına pek kimse sızlanamadı, zira peşinden batıya dönen rüzgar, daha sonra kuzeye dirise ederek güçlenip 16-18 knot seviyelerine oturunca tekneler özledikleri hızlara kavuşmular.KABLO GEMİSİNE ÇAPARİZ

Marmara Ereğlisi geçilirken, kimi kıyıya yakın kalmayı, kimi de açığa çıkmayı tercih etti. Bu sırada bazı tekneler römorkör eşliğinde seyreden bir kablo gemisi ile “tehlikeli” pozisyona girdi. Gemiden sakınmak yerine, yakaladıkları rüzgarı kaybetmeme heyecanı ile kimi tekneler römorkör ile yedeklediği geminin arasından geçmeye kalkışınca çalan “5 düdük” sesi ile irkildi. Ama bu “yakınlaşma” kazasız belasız atlatıldı.

Asmalıada’yı saat 17.45’te dönen ilk tekne olan Orient Express VI yine de rakipleri ile arasını istediği kadar açmayı başaramamıştı. Ne var ki manzara, orsa seyirde değişti.

“Hep bulutların eteğinde kalmaya, altına girmemeye gayret ettik” diyen dümenci Arif Gürdenli ile taktisyen Şükrü Sanus’un hesapları tuttu ve Asmalıada-Moda arasını neredeyse tek kontra ve ortalama 9.5 knot tekne hızı ile Orient Express VI, 14 saat 41 dakikada finiş hattına ulaşan ilk tekne oldu.

Ama onları gücünü hiç esirgemeden finişe kadar taşıyan rüzgar, diğer tekneler için o denli cömert davranmadı.DÖNÜŞ ROTASINDA FARKLI TERCİHLER

Asmalıada dönüşünün ardından filo yine iki farklı tercih kullandı. Kimi İmralı rotasına oynarken, kimi Marmara Ereğlisi’ne yakın kalmak istedi. Bu sırada 030 dereceden (kuzeydoğu) 330’a kadar (kuzeybatı) dönen rüzgar, kıyıdakileri hızla yürütürken ortada ve açıkta kalanların işine pek yaramadı.

Ama oyun bu kadarla sınırlı kalmadı. Dönüş yolunda Korza ikinci sıradaki yerini korurken, Arçelik-Papili, Eker 40, Kinowa, Ford Otosan-Fenerbahçe 2, Matrak II, Nomad Turx, Shak Shuka 3-Ceramic Pro peşindeydi.

Hava Çekmece geçilip Florya-Yeşilköy arasına gelindiğinde hızla geriledi, hatta yer yer “sıfır” oldu. Kimi zaman kuzey, kimi zaman güneyden tazeleyen sağnaklarla Korza liderden yaklaşık 1 saat 40 dakika sonra finiş hattına ikinci tekne olarak ulaşabildi.

Rüzgarın son kırıntıları öncüleri “çekti” ama Ataköy-Ahırkapı arasında Shak-Shuka 3-Ceramic Pro ile Nomad Turx havasız alanda adeta mahsur kaldı. Havayı açıkta bulabilmek umuduyla rotasını Sivriada’ya çeviren Shak Shuka 3’ün akıntının etkisi ile geriye kaydığını gören Nomad Turx, kıyıyı yalayarak Ahırkapı’ya kadar dayandı ama sonunda o da pes etti. Derece şanslarının kalmadığını hesaplayan her iki tekne “terk” bildirerek motor bastı.LİDER DUVARA TOSLADI

IRC0’da hal böyle iken, IRC2’de de durum çok farklı olmadı.

Bu grupta Asmalıada’ya “açığa oynayarak” ilk gelen tekne Akkim-Bond oldu, Marmara Ereğlisi’nden yükselen CPM Palamut dönüşe hazırlanırken araya Güneş Sigorta Mary girdi. Ardından hızlanan ve rakiplerini geride bırakarak grubunda liderliği yakalayan CPM-Palamut pozisyonunu Yeşilköy önlerine kadar korudu. Ama burada ansızın havasız kalınca “duvara tosladı”.

Peşindeki Alize M-Turkcell, Logo ve Uniq2Go-Hangover derhal buna göre pozisyon aldı ve kıyıya yaklaşmaya çalıştı. Güneş Sigorta-Mary ise onlardan daha önce davranıp kıyıya oynadığı için avantajlıydı. Adeta sahili “yalayarak” rakiplerini önce yakalayan, ardından geride bırakan Güneş Sigorta-Mary saat 08.57’de grubunda ilk finişi verdi.

O noktaya kadar grup lideri olan CPM-Palamut kendisine ancak 6’ncı sırada yer bulurken, Sivriada rotasını kullanan ve havasız kalan Akkim-Bond “terk” kararı verdi.  

Yaklaşık 125 deniz mili mesafeli Arvento Marmara Kupası’nda Orient Express VI, Güneş Sigorta-Mary, Exit ve IBS-40 Plus Lal sınıflarında birincilik elde etti. Önceki yazımızda da belirttiğimiz gibi, IRC1’de tek başına kalan Anything Goes-MSI Sailing Team “terk” kelimesini kullanmadığı için zaten birincilikten öte bir derece söz konusu değildi.Alıntı: TurkSail       

 

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Kaptanlar ve Firmaları Buluşturuyor

18 Ocak 2020

Türkiye Yat Kaptanları Derneği tarafından bu yıl 2. si düzenlenen T.Y.K.D. Yachting Sector etkinliği 14-16 Ocak tarihleri arasında Maltepe Elite World Asia Hotel?de gerçekleştirildi.

Ücretsiz Yelken Eğitimi

30 Mayıs 2014

Marina Dragos yelken İhtisas Kulübü ve Kartal belediyesinin işbirliği ile

Sebzeli Ton Balıklı Spagetti

25 Mayıs 2010

Spagettiyi bol tuzlu suda haşlayın. Kevgire alıp süzün. Soğanı yemeklik doğrayın. Sıvı yağı kızdırın ve soğanı ilave edip pembeleşene kadar kavurun...

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter