Yazar Hakkında

23 Haziran 2019, 21:12

Marmara’daki Mücadelede Sona Kalan Dona Kaldı

Asmalıada dönüşlü yaklaşık 125 deniz mili mesafeli Arvento Marmara Kupası, katılan 24 tekneye Deniz Kuvvetleri Kupası öncesinde zorlu bir sınav yaşattı.

Orient Express VI’nın adeta “uçtuğu”, derece şansını yitiren üç teknenin ise “terk” kararı aldığı yarışta hava ve rüzgar, şartları zorlaştırmak adına tüm kaprisini ortaya koydu.

TEB Özel-TAYK Arvento Marmara Kupası öncesinde tahminler güçlü hatta “zorlayıcı” kuzeyli rüzgara işaret ediyordu. Yarışa saatler kala güncellenen tahminler 20 knot’lar seviyesine gerilese de Moda Deniz Kulübü önlerinde toplanan filoyu lodos yönlü 5-7 knot arasında “pek de sevimli olmayan” hafif hava karşıladı.YAĞMUR RÜZGARI GETİRDİ

Startın ardından 24 tekneden oluşan filo ikiye ayrıldı. Bir bölümü Ahırkapı’ya doğru tırmanıp Boğaz’dan gelen akıntıya “binmeyi” hesaplarken, bazıları da doğrudan genel güney rotasını kullanmaya karar verdi.

Bu taktiğin kimseye fazlaca bir avantaj sağlamadığı yarışın ilerleyen saatlerinde kendini gösterdi. Lodos yönlü hafif rüzgarla Çekmece önlerine gelindiğinde filoda büyük kopmalar yaşanmamıştı.

Herkes “önüne”, yani “rotasına” yoğunlaştığı için arkaya dönüp bakan pek olmadı. Bu da pek çok ekibin geriden gelen yağmur bulutlarını görmemesine ve bastıran sağanak yağışa tulumlarını giyme fırsatı bulamadan gafil avlanmalarına yol açtı.

Yağmurun ıslaklığına pek kimse sızlanamadı, zira peşinden batıya dönen rüzgar, daha sonra kuzeye dirise ederek güçlenip 16-18 knot seviyelerine oturunca tekneler özledikleri hızlara kavuşmular.KABLO GEMİSİNE ÇAPARİZ

Marmara Ereğlisi geçilirken, kimi kıyıya yakın kalmayı, kimi de açığa çıkmayı tercih etti. Bu sırada bazı tekneler römorkör eşliğinde seyreden bir kablo gemisi ile “tehlikeli” pozisyona girdi. Gemiden sakınmak yerine, yakaladıkları rüzgarı kaybetmeme heyecanı ile kimi tekneler römorkör ile yedeklediği geminin arasından geçmeye kalkışınca çalan “5 düdük” sesi ile irkildi. Ama bu “yakınlaşma” kazasız belasız atlatıldı.

Asmalıada’yı saat 17.45’te dönen ilk tekne olan Orient Express VI yine de rakipleri ile arasını istediği kadar açmayı başaramamıştı. Ne var ki manzara, orsa seyirde değişti.

“Hep bulutların eteğinde kalmaya, altına girmemeye gayret ettik” diyen dümenci Arif Gürdenli ile taktisyen Şükrü Sanus’un hesapları tuttu ve Asmalıada-Moda arasını neredeyse tek kontra ve ortalama 9.5 knot tekne hızı ile Orient Express VI, 14 saat 41 dakikada finiş hattına ulaşan ilk tekne oldu.

Ama onları gücünü hiç esirgemeden finişe kadar taşıyan rüzgar, diğer tekneler için o denli cömert davranmadı.DÖNÜŞ ROTASINDA FARKLI TERCİHLER

Asmalıada dönüşünün ardından filo yine iki farklı tercih kullandı. Kimi İmralı rotasına oynarken, kimi Marmara Ereğlisi’ne yakın kalmak istedi. Bu sırada 030 dereceden (kuzeydoğu) 330’a kadar (kuzeybatı) dönen rüzgar, kıyıdakileri hızla yürütürken ortada ve açıkta kalanların işine pek yaramadı.

Ama oyun bu kadarla sınırlı kalmadı. Dönüş yolunda Korza ikinci sıradaki yerini korurken, Arçelik-Papili, Eker 40, Kinowa, Ford Otosan-Fenerbahçe 2, Matrak II, Nomad Turx, Shak Shuka 3-Ceramic Pro peşindeydi.

Hava Çekmece geçilip Florya-Yeşilköy arasına gelindiğinde hızla geriledi, hatta yer yer “sıfır” oldu. Kimi zaman kuzey, kimi zaman güneyden tazeleyen sağnaklarla Korza liderden yaklaşık 1 saat 40 dakika sonra finiş hattına ikinci tekne olarak ulaşabildi.

Rüzgarın son kırıntıları öncüleri “çekti” ama Ataköy-Ahırkapı arasında Shak-Shuka 3-Ceramic Pro ile Nomad Turx havasız alanda adeta mahsur kaldı. Havayı açıkta bulabilmek umuduyla rotasını Sivriada’ya çeviren Shak Shuka 3’ün akıntının etkisi ile geriye kaydığını gören Nomad Turx, kıyıyı yalayarak Ahırkapı’ya kadar dayandı ama sonunda o da pes etti. Derece şanslarının kalmadığını hesaplayan her iki tekne “terk” bildirerek motor bastı.LİDER DUVARA TOSLADI

IRC0’da hal böyle iken, IRC2’de de durum çok farklı olmadı.

Bu grupta Asmalıada’ya “açığa oynayarak” ilk gelen tekne Akkim-Bond oldu, Marmara Ereğlisi’nden yükselen CPM Palamut dönüşe hazırlanırken araya Güneş Sigorta Mary girdi. Ardından hızlanan ve rakiplerini geride bırakarak grubunda liderliği yakalayan CPM-Palamut pozisyonunu Yeşilköy önlerine kadar korudu. Ama burada ansızın havasız kalınca “duvara tosladı”.

Peşindeki Alize M-Turkcell, Logo ve Uniq2Go-Hangover derhal buna göre pozisyon aldı ve kıyıya yaklaşmaya çalıştı. Güneş Sigorta-Mary ise onlardan daha önce davranıp kıyıya oynadığı için avantajlıydı. Adeta sahili “yalayarak” rakiplerini önce yakalayan, ardından geride bırakan Güneş Sigorta-Mary saat 08.57’de grubunda ilk finişi verdi.

O noktaya kadar grup lideri olan CPM-Palamut kendisine ancak 6’ncı sırada yer bulurken, Sivriada rotasını kullanan ve havasız kalan Akkim-Bond “terk” kararı verdi.  

Yaklaşık 125 deniz mili mesafeli Arvento Marmara Kupası’nda Orient Express VI, Güneş Sigorta-Mary, Exit ve IBS-40 Plus Lal sınıflarında birincilik elde etti. Önceki yazımızda da belirttiğimiz gibi, IRC1’de tek başına kalan Anything Goes-MSI Sailing Team “terk” kelimesini kullanmadığı için zaten birincilikten öte bir derece söz konusu değildi.Alıntı: TurkSail       

 

Yazarın Diğer Yazıları

Amatör Denizcilerin Duayenleri

29.12.2019 19:42:42

Siyaset, Halk, Barınak

17.12.2019 19:45:34

20 BİN TEKNELİK BARINAK VE AdbDer

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı?ndan bir Sayın Yetkili ile görüştüm geçenlerde.

6.12.2019 14:54:04

Amatör Denizcinin Barınak Kabusu

AdbDer, AMATÖR DENİZCİLER BARINAK DERNEĞİ'nin kuruluş nedeni Amatör Denizci'nin barınma problemini çözmektir ve Derneğin tek amacı da budur.

27.11.2019 14:54:15

Amatör Denizci Vatandaş mı? 2

Amatör Denizcinin Devlet tarafından vatandaşlık hakkının verilmediğini,

13.11.2019 18:00:02

Milli Sorun Amatör Denizciliğin Önemi

Amatör Denizcilik, Devletimiz tarafından önemi anlaşılmamış, hiç yatırım yapılmamış, hiç düşünülmemiş bir alandır.

1.11.2019 10:46:03

Amatör Denizci Vatandaş mı?

Yazımın başlığı okuyucuya tuhaf gelebilir.

27.10.2019 13:03:47

MSI Sailing Team /AG 2019 Sezonuna Hızlı Başladı

2 trofede 2 şampiyonluk kazanan tek takım olarak 2018 sezonuna damga vuran MSI Sailing Team / AG, 2019 sezonunun ilk iki trofesini de kazanarak iddiasını sürdürdüğünü ortaya koydu.

16.5.2019 12:20:17

BAU İlkbahar Trofesi 3. Etap’ta Rüzgarın 'Sarkaç' Etkisi

Bahçeşehir Üniversitesi Uluslararası Yelken Kulübü (BAUISC) tarafından düzenlenen BAU İlkbahar Trofesi'nde 3. Etap mücadelesi bugün Caddebostan parkurunda gerçekleşen iki şamandıra yarışı ile geride kaldı. Kuzeyli rüzgarın gücünden yana sorun yoktu ama 330 derece ile 040 derece arasındaki 'sarkaç etkisi' hem yarışan ekipler hem de Yarış Kurulu'nun kabusu oldu.

22.4.2019 16:01:36

BAU’nun 2. Etap Yarışlarında Mücadele Nefes Kesti

Helly Hansen-Sport Works Cup adıyla düzenlenen 2. Etap mücadelesinde büyük bir çekişme yaşandı. Caddebostan parkurunda fodeparlar (OCS), iddialı ekipler için ''tatsız'' olsa da tüm yarışçılar bu zorlu sınavda rakiplerini bırakmadı, gruplarda kopma yaşanmadı. Protesto bu kez rakibe değil, Yarış Kurulu tarafından yarışan ekiplerden birine çekildi, sonucu ''diskalifiye'' oldu.

11.4.2019 17:14:11

Altınbaş Üniversitesi İçin Yelken Bir Ders

Türkiye'de yelkenciliğin tabana yayılması aşamasında üniversite yelken kulüplerinin varlığı oldukça önemli. Sevindirici gelişme ise üniversite bünyesinde kurulan yelken kulüplerinin sayılarının giderek artması...

10.12.2018 23:04:23

TAYK Sonbahar Kupası-3’ün Tarihi Kaydırak Oldu

Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübü'nün Moda Deniz Kulübü işbirliğinde düzenlediği Sonbahar Kupası'nın üçüncü ve son yarışının tarihi peş peşe değişikliğe uğradı.

3.12.2018 20:38:21

İzmir Güz Trofesi’ne Gelen Komşu Birinciliği Kaptı

EAYK Çeşme Marina tarafından düzenlenen İzmir Güz Trofesi'nde ikinci ayak 10-11 Kasım tarihleri arasında gerçekleşti.

20.11.2018 16:15:17

Altın Kilit Kupası’nda Rüzgar Kıvrandırdı

İYK'nın geleneksel Altın Kilit Kupası'nda gün içinde iki yarış hedeflendi. Ama kararsız rüzgar nedeniyle ilk yarış bir abandone sonrasında güçlükle tamamlandı, ikinci yarışa zaman kalmadı.

18.11.2018 00:24:43

Türk Ekipler Marmaris’te Birinciliği Kaptırmadı

118 teknelik katılımla gerçekleşen Marmaris Uluslararası Yarış Haftası (MIRW) sona erdi. Düşük rüzgara karşın hayli çekişmeli geçen mücadelelerin sonunda yarış sayısı eksik kaldığı için atma uygulanmayan sonuçlara göre IRC0'da Sütlaç, IRC1'de Goblin 3, IRC2'de Fifty Fifty-Nissan Sailing Team, IRC4'te Blue Bird II birinciliklere adlarını yazdırdı.

5.11.2018 17:57:40

Korsanlarla Yatçılar Savaşında İkinci Raund

Yat sınıfında yarışanlarla Pirat sınıfına gönül veren yelkencileri karşı karşıya getiren ve ''En Büyük Korsan''ı belirleyecek ''Siyah İnci Yat / Pirat Savaşları''nın ikincisi bu yıl 28 Ekim Pazar günü Kalamış Koyu'nda yapılacak.

25.10.2018 18:00:57

İzmir Güz Trofesi Turgut Ayker Kupası İle Başladı

EAYK-Çeşme Marina İzmir Güz Trofesi, 13-14 Ekim tarihlerinde 30 teknenin katılımıyla gerçekleşti.

19.10.2018 23:32:48

The Bodrum Cup Açılışı İstanbul Boğazı’nda Yaptı

30'uncu yılında tarihinde ilk kez güney sularından İstanbul'a çıkmaya karar veren The Bodrum Cup'ın ilk bölümüne katılan 25 tekne bugün İstanbul Boğazı'nda kortej oluşturdu. Beykoz-Paşabahçe önlerinde toplanan tekneler ağır seyirle Beşiktaş önlerine geldi ve etkinliğin ilk bölümüne sponsor olan Four Seasons Hotel'e selamlama yapıp, Setur Kalamış Marina'ya döndü.

16.10.2018 18:12:30

TP Bosphorus Cup’ın şampiyonu İstanbul Cerrahi Cheese

İstanbul'da iki gün boyunca devam eden Turkcell Platinum Bosphorus Cup heyecanı, Caddebostan'da sert havada gerçekleşen iki şamandıra yarışı ile tamamlandı ve döner trofe kupasını Levent Peynirci liderliğindeki İstanbul Cerrahi Cheese kucakladı. Sınıfında her üç yarışı birinci bitiren tek ekip olan Onur Bilgen dümenciliğindeki Logo genel sıralama ikincilik elde etti.

1.10.2018 17:41:03

İYK Bir Kez Daha ‘Pamuk Eller Cebe’ Diyecek

İmar Barışı ile kulüplerin belini büken ecrimisil konusu yeni bir sürece girdi.

26.9.2018 18:32:20

Rüzgar Sörfü Türkiye Şampiyonası Başlıyor

TYF-DTO Rüzgar Sörfü Türkiye Ligi'nin üçüncü ayağı ve Türkiye Şampiyonası, Çeşme Belediyesi ev sahipliğinde 20-23 Eylül tarihlerinde Çeşme Alaçatı'da yapılacak

20.9.2018 16:30:29

Yalıkavak Marina ve Royal Motors'dan Üyelerine Özel Fırsatlar

Yalıkavak Marina ve Royal Motors, üyelerine birbirinden faydalı indirim ve fırsatlar sunmak için iş birliği yapıyor. Ayrıca Royal Motors, Yalıkavak Marina ev sahipliğinde eylül ayı boyunca 'Rolls-Royce' ve 'Lotus' marka el yapımı özel otomobiller ile test sürüşü imkânı sunuyor.

10.9.2018 20:30:43

Sıfır Atık Sistemi Marinalar'da

2019 yılı sonunda da Türkiye'deki bütün marinalarda sıfır atık sistemi kurulacak ve Türkiye'deki bütün yatlar, tekneler de mavi kart sistemiyle takip edilecek.

4.9.2018 17:42:40

İtalyan Savaş Gemisinin İstanbul Ziyareti

İtalyan donanmasına ait "Palinuro" isimli eğitim gemisi, Sarayburnu Limanı'nda ziyarete açıldı. Gemi 11 Ağustos'a kadar ziyaret edilebilecek.

9.8.2018 15:31:24

D-Marin Turgutreis’e En İyi Çevre Bilinçlendirme Etkinlikleri Ödülü

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TURÇEV) tarafından düzenlenen Bayrak Çekme Ödülleri'nde, D Marin Turgutreis ''En İyi Çevre Bilinçlendirme Etkinlikleri Ödülü'ne'' layık görüldü.

20.7.2018 21:06:56

Pek Özel Bir Türk Kahraman

Sayfamızda olmazsa olmazdı bu kahramanımız. '' Sinan Everest '' kaptanımızı duymuş muydunuz? Ya teknesi '' Kader'i ? '' Çok kaynak yok hakkında ortamlarda. O nedenle duymamış olabilirsiniz. 1951'de, İstanbul'dan 7.5 metrelik teknesi ile Filipinlere gitmek için yola çıkan bir Türk denizcinin öyküsüdür söz konusu olan.

17.6.2018 14:53:24

TYF Pirat Ligi 2018 Yarışları Bayramoğlu'nda Başladı

Toplam 7 ayakta 30 yarış olarak planlanan TYF Pirat Ligi 1. Ayak yarışları 26-27 Mayıs tarihlerinde Bayramoğlu Yelken Kulübü ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

1.6.2018 12:36:32

'D-Marin' MYBA Charter Show’da Yer Aldı

D-Marin, 23 - 26 Nisan 2018 tarihleri arasında 30'uncu yılını kutlayan ve Barselona One Ocean Port Vell'de gerçekleşen MYBA Charter Show'a katıldı.

11.5.2018 17:57:55

D- Marin, Yelken Yarışlarının “Formula 1” ine Ev Sahipliği Yapacak

Doğu Akdeniz Çanağı'nın en büyük marina zincirlerinden D-Marin, Hırvatistan'da yer alan D-Marin Mandalina ve D-Marin Dalmacija marinalarında dünyanın en prestijli yat yarışlarından biri olan TP52 Super Series yarışlarına ev sahipliği yapacak.

4.5.2018 19:54:32

ÇEŞME’DE TEKNELER ÇOCUKLAR İÇİN YARIŞTI

Ege Akdeniz Yat Kulübü - Çeşme Marina tarafından düzenlenen ve tüm geliri EÇEV'e bağışlanan 2018 İzmir Kış Trofesi 4. Ayak Yarışları, 21 - 22 Nisan hafta sonu Çeşme Marina'da 32 teknenin katılımı ile yapıldı.

27.4.2018 23:24:02

‘BÜYÜLEYEN ŞEHİR İSTANBUL SERGİSİ’ TRUMP ART GALLERY’DE

Türk Modern Resim Sanatı'nın son dönemdeki başarılı isimlerinden Memduh Kuzay'ın 'Büyüleyen Şehir İstanbul' isimli sergisi 21 Mayıs'a kadar Trump Art Gallery'de (TAG) sanatseverlerle buluşacak.

20.4.2018 17:59:06

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Hava bozuyor

05 Aralık 2010

Hava Sıcaklığı Pazar gününden (05.12.2010) itibaren ülke genelinde hissedilir derecede (10-12 derece) azalacak.

Volvo Okyanus Yarışı'nda tekneler en uzun etaba yelken açtı

23 Mart 2015

Yelken sporunun en prestijli yarışlarından Volvo Okyanus Yarışı'nın 5. etabına Yeni Zelanda'nın Auckland limanından start verildi

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Atölye Kürün – Ressam, Heykeltraş, Ürün Satışları ve Özel Tasarımlar

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Özel İSTANBUL TIP MERKEZİ - 1998'den Bugüne Sağlıkla

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter