Yazar Hakkında

23 Haziran 2019, 21:18

Teknecilikte yeni açılımlar... Direkte bakım nasıl yapılır?

 

Bir teknenin direğinde bakım, onarım için kullanılan temel teknik, bu işlemi yapacak kişinin “Traka” adı verilen bir tür oturakla kendini mandar vasıtasıyla direğe basmasıdır. Traka’nın çağdaş tipleri de “Harness” olarak tanımlanır. Ama Bodrum’da bu işlemin seyyar bir vinç kullanılarak yapıldığına tanık olduk. Bir kez daha denizcilerimiz kendilerine göre bir yöntem keşfetmişlerdi.Bodrum’da direk bakımı konusunda oldukça farklı bir yönteme tanık olduk. Rıhtıma kıçtan kara olan guletlerden birinin yanına yanaştırılan seyyar iş platformuna sahip bir vinç kamyonunun ne yaptığını önce kavrayamadık.Seyyar vinç marifeti ile direklerin yerine takıldığını biliyorduk ama burada direk zaten yerinde olduğu için durum farklıydı. Vincin ucundaki sepette bulunan bir kişi kendini Traka ile direğe basmak yerine, muhtemelen “daha konforlu” olan bu yöntemi tercih etmişti.

Nazenin 5 gibi bazı yelkenli süper yatların direklerindeki asansör sisteminden esinlenmiş olmalı diye düşündük.Ne diyelim, keşifler ve icatlar konusunda sınır tanımıyoruz.


Ama tekne denizin ortasındayken bu işlemi nasıl yapacaklarını da doğrusu merak ettik.


Alıntı: TurkSail

 

Yazarın Diğer Yazıları

Düşyeri'nden Çocuklara Özel Sanal Kitap Mağazası

Çocukların gelişimine büyük katkı sağlayan içerikleriyle öne çıkan Düşyeri, şimdi de tüm yayınlarına kolayca ulaşılabilmesi için sanal mağaza dönemini başlatıyor. Ebeveynler, eğitim ve çocukların gelişimine doğrudan katkıda bulunan Düşyeri Kitap ve Düşyeri Dijital Video Kitap içeriklerine dusyerim.com adresinden kolayca ulaşabilecekler.

22.4.2020 17:08:55

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter