Yazar Hakkında

26 Haziran 2019, 16:41

Pendikli Balıkçı'dan Örnek Davranış

Ağa takılan Anaç Istakozun yüzlerce yumurtasından yeni ıstakoz neslinin üremesi için balıkçılar yeniden ıstakozu denize salıyorlar. İlgili  video linki altta. İzleyiniz.

 


  Istakozu tutan: Ender ÇOTUK

İstanbul‘da her gün denize ağ sermek için açılan, ekmeğini denizden çıkaran Pendik Su ürünleri Kooperatif Başkanı İsmail GENÇ’in bugün ağlarına kimsenin reddedemeyeceği güzel bir kısmet takıldı.

Ender ÇOTUK ve İsmail GENÇ tarafından merada serdikleri ağı toplarlarken iri bir ıstakozu ağdan çıkarttıklarında kuyruk altında yüzlerce asılı üzüm tanesi şeklinde havyarının olduğunu gördüler.

Gövde altında yüzlerce asılı yumurtalarını taşıyan anaç Istakoz

 

Denizlerimizde ki balık popülâsyonunu arttırabilmek ve sürdürülebilir bir balıkçılık için mücadele eden İsmail GENÇ, bilinçli, bilgili, işini hakkıyla yapan ender balıkçılarımızdan biri olarak tüm balıkçılara örnek bir davranış sergiledi.

Tek bir ıstakoz ile bugün 500 TL kazanabileceğini bilse de havyarlı bu anaç ıstakozu almak gelecek nesilleri katletmek olacaktır diyerek kazanacağı parayı hiç düşünmeden bu ıstakozu Pendikli balıkçılar tekrar nazikçe denize iade ettiler.

 

( ISTAKOZ; ortalama 5 kilo civarı büyüyerek, 50 yıl üzeri hayat yaşayabilen, denizlerimizde Marmara, Boğazlar ve Ege'de görünen, eti ise kalsiyum, bakır, demir, potasyum, selenyum, çinko ve B1 vitamini bakımından oldukça zengindir.

Lüks balık restoranlarının yüksek ücretlere satışa sunduğu az bulunan kıymetli eti ile damağınızda unutulmayacak bir tat ile zengin vitamin içeriğine sahip ıstakoz artık balık tezgâhlarında da zor görmekte olduğumuz kabuklu deniz canlısıdır. )

 

Türkiye’nin tüm kıyılarında amatör ve profesyonel balıkçılıkla uğraşan denizcilerin kulağına küpe olsun bu güzel örnek davranış.

Amatör oltacılar, sualtı dalıcıları scuba yapanlar, serbest dalanlar  zıpkıncılar, profesyonel tüm balıkçılar denizlerimizin geleceği bizlere emanet. Biz korumazsak gelecek nesiller sadece bu canlıları resimlerde görebilecek.

 

İsmail GENÇ diyor ki ;

‘’ Gelecek kuşaklara bir miras ve sürdürülebilir balıkçılık için hepimize iş düşüyor.

LÜTFEN HIRSLARIMIZDAN UZAKLAŞIP , DENİZLERİMİZİ KORUYALIM, DENİZLERİMİZİ YAŞATALIM’’

 

 Haber: Ömür ATİLA (denizci & mimar)

Fotoğraflar: İsmail Genç © Copyright

 

Yazarın Diğer Yazıları

Düşyeri'nden Çocuklara Özel Sanal Kitap Mağazası

Çocukların gelişimine büyük katkı sağlayan içerikleriyle öne çıkan Düşyeri, şimdi de tüm yayınlarına kolayca ulaşılabilmesi için sanal mağaza dönemini başlatıyor. Ebeveynler, eğitim ve çocukların gelişimine doğrudan katkıda bulunan Düşyeri Kitap ve Düşyeri Dijital Video Kitap içeriklerine dusyerim.com adresinden kolayca ulaşabilecekler.

22.4.2020 17:08:55

1. Rodosto Kupası Yelken Yarışları sona erdi

02 Ağustos 2015

Tekirdağ'da düzenlenen 1. Rodosto Kupası Yelken Yarışları, yapılan ödül töreniyle sona erdi.

Türkiye'nin ilk elektrikli teknesi suya iniyor

29 Eylül 2016

Türkiye'nin ilk elektrikli teknesi BOATSHOW EURASIA'DA suya iniyor. Tekne dünyasında oyunun kuralları değişiyor.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter