Yazar Hakkında

04 Temmuz 2019, 21:50

Litil Litil Animal No Zıp Zıp

Annesi İngiliz bir öğretmen, babası emekli bir hariciyeci olan ve İngiltere’de doğup bütün tahsil hayatını İngiltere’de geçiren ayrıca denizcilik akademisinden derece ile mezun bir arkadaş laf arasında anlatmıştı.

 

            Türkün zekası ve tarzanca konuşması ile dünyanın her yerinde yaşamaya çalışmasına imkan bulan fıtratımız açısından büyük bir olay diye.

 

            Babam ve annem emekli olduktan sonra çok sevdikleri Marmaris’in Armutalan beldesinde yaptırdıkları evlerinde yaşamaya karar verdiler. Ben de tek evlat olmam hasebi ile onlar yerleşip yeni çevrelerine intibak edene kadar Türkiye’de kalmaya karar vermiştim.

 

            Nihayet tanınmış bir armatörlük firmasında işbaşı yaptım. İsrail’den fosfat yükleyip İspanya’ya gidecektik. Genel müdür vedalaşırken köpeği için bir pire tasması sipariş etti. Zaman darlık zamanıydı. Döviz yoktu. Herkes bir yolunu bulup memlekette bulunmayan ve ihtiyacı olan şeyleri yurt dışından temin yolunu arıyordu. Genel müdür beyde sevgili köpeği için pire tasması sipariş ediyordu işte.

 

            Tahliye limanı Barcelona’ydı. Salimen varıp yanaştık ve tahliye başladı. Bende pek sevdiğim Barcelona’da biraz dolaşıp kahve içmek bahanesi ile dışarı çıkıp dolaşayım dedim.

 

            Lumbar ağzından çıkıp borda iskelesine yürürken o daracık yerde gemi üçüncü makinisti ile karşılaştım. Saygı ile selam ve yol verdi. Kırklı yaşlarda ameliden yetişmiş terbiyeli bir insandı. Severdim kendisini. Temsil ettiği makamın hakkını veren bir insandı ki gemide bu haslet gemi hiyerarşisinde çok önemli bir etkendi.

 

            Beraberce indik gemiden. Acentadan araba istemiştim. Araba gelmiş iskele başında bekliyordu. ‘’ Buyur gel çarkçım ‘’ dedim. ‘’ Bende çarşıya gidiyorum, yürüme o kadar yolu. ‘’

 

            Beraberce arabaya binip La Ramble Caddesi’ne kadar gidip pazarın önünde indik. Kaldırımın kenarında tam arabadan indiğimiz yerde epeyce büyük bir pet shop vardı. Hemen aklıma geldi genel müdürün ısmarladığı pire tasması. ‘’ Gel çarkçım ‘’ dedim. ‘’ Şuradan bir siparişim var. Alalım da sonra oturup bir kahve içelim.‘’

‘’ Başüstüne Süvari Bey ‘’ dedi. Girdik içeri. Binbir çeşit ürün sıralanmıştı raflarda, vitrinlerde.

 

            Güzel bir İspanyol esmeri olan  tezgahtar kız yaklaşıp İspanyolca bir iki kelime etti. Anlayamadık tabi dediklerini ama İngilizce olarak ‘’ Matmazel köpekler için filan marka bir pire tasması istiyorum ‘’ dedim. Kız bomboş bir ifade ile baktı yüzüme, no english kelimelerini güçlükle anladım. Bu sefer sanki anlayabilecekmiş gibi tane tane anlattım ama yine tepki yok tabi. Bu sefer başka bir kız geldi. Birbirleri ile İspanyolca bir şeyler konuştular. Bu sefer yeni gelen kıza anlattım yine bir tepki yok. ‘’ Gel çarkçım ‘’ dedim ‘’ Gel, çıkalım. Bunların birr halttan anladıkları yok. ''

 

            O anda hiç ummadığım bir şey oldu. Üçüncü çarkçım ‘’ Süvari Bey’im müsaade ederseniz birde ben anlatayım efendim ‘’dedi.

 

            Şok oldum. Şaşırdım. Benim anlatamadığım dil bilmez, İspanyol tezgahtara nasıl anlatacak bu İlkokul mezunu, ameliden yetişmiş çarkçı acaba?

 

            Biraz merak ve daha da çok kızgınlıkla ‘’ Buyur bakalım çarkçım. Birde sen dene ‘’ deyip bir adım geri çekildim.

 

            Çarkçı, kızların gözlerine bakıp bu arada baş ve işaret parmakları ile minik bir haşeratı tarif eder gibi yaparak “ litil litil animal no zıpzıp “ diyerek bu arada da başının üstü ile boynunu birkaç defa işaret ederken “ hav hav hav “ demez mi. Tam gülmeye hazırlanırken adeta yuttum gülmemi resmen. Kız si, si sinyor,  si  diyerek raflara yöneldi ve bir kutu çıkarttı ve buyurun diye uzattı. Baktım pire tasması ve tam istediğim marka.

 

            Sadece şok oldum. Türklerin ve bilhassa gemicilerin dünyanın her limanın da nasıl anlaştıklarına, nasıl dostluklar kurabildiklerine yakinen şahit oldum.

 

Yazarın Diğer Yazıları

Paşabahçe Vapurundan Haberler

16.12.2019 18:54:05

Bir Ayıp daha

İstanbul boğazının kıyısında Paşabahçe Koyunun Beykoz Belediye binasını önünde kıçtan kara edilmiş bir bebek var.

30.10.2019 15:50:40

Herkesin Bir Vahası Vardır

25.9.2019 19:18:25

Kafama İnen Kepçe

26.8.2019 14:32:18

Okumanın Tadı Başka

17.6.2019 21:36:12

Ölüler Evine Hoş Geldiniz

7.3.2019 18:11:52

Dönşü Olmayan Noktaya Yaklaşmak

Dönüşü olmayan nokta bir havacılık terimidir. Uçak piste çıkar, havalanmak için. Hızlanır, bir nokta vardır ki yani o hıza gelinceye kadar kalkıştan cayabilir. Durabilir. Dönüşü olmayan noktaya gelince duramaz, geri dönemez, manevra yapamaz. Muhakkak havalanmak zorundadır. Yoksa pist biter ve uçak ne olur onu da Allah bilir.

3.12.2018 20:29:52

Adı '' Gaz Monarch ''

Var mıdır şu küre-i arzda senelerce evlatlarının ölümüne tanık olup da onları kurtarmak için elinden bir şey gelmeyen çaresiz bir pir-i fani?

16.9.2018 13:08:52

Hayalimde Kalan S/S Manisa Şilebi

Yıllar geçsede hatırası hala ilk günkü gibi canlı kalan sevgili gemim S/S MANİSA ile ilgili bir anımı paylaşmak istedim.

29.7.2018 17:50:17

Cemil Kaptan'ın Bavulu

Anadolu yakasındaki kalbur üstü semtlerden birinde sokaklardan hurda toplayan hurdacıların bile almaya tenezzül etmediği bir bavul duruyordu çöp konteynerinin yanında.

1.7.2018 18:54:21

Emeklilik Hayatından Bir Gün

Evde sıkılıp duruyorsun çık biraz gez dolaş, arkadaşlarını filan gör, vakit geçir dediler. Yani açıkçası ayak altında dolaşmada nereye gidersen git, yeter ki evden uzaklaş, git demeye getirdiler.

17.6.2018 12:02:59

GEMİLER CANLIDIR

Sayın Kaptan Oktay Sönmez ölümsüz eseri "Anılarda Gemiler" isimli kitabında gemiden 'yedi denizde açan çiçekti' gemi diye bahseder. Bir gemiyi tarif etmek için bundan daha güzel, bundan daha anlamlı bir kelime duymadım, duyacağımı da sanmıyorum.

23.5.2018 14:42:27

Namıdiğer Ayı İhsan

16.4.2018 19:26:04

18 MART 1918 - Bilinmeyen Detaylarıyla

Bir ufacık mayın gemisinin dünyanın gidişatını değiştiren, harbin en az iki sene uzamasına, binlerce insanın ölmesine sebep olan hikayesini anlatmadan evvel zamanın İngiliz Devletinin Bahriye Nazırı Churchill'in 01.08.1930 tarihli Fransız ''La Revue de Paris'' dergisine verdiği beyanata bir göz atmakta fayda vardır.

15.3.2018 17:05:10

Ben Emekli Olmayı Hiç İstemedim

Bizim jenerasyondan olup da Orhan Veli?nin bu şiirini bilmeyen yoktur sanırım. Hepimiz ilk gençlik yıllarımızda otuz kuruşluk Güzel Marmara Şarabı ve tükrük köftesi eşliğinde kafayı bulunca okumuşuzdur defaten, buna eminim. Aksini düşünemiyorum.

9.2.2018 19:38:22 1

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Sebzeli Ton Balıklı Spagetti

25 Mayıs 2010

Spagettiyi bol tuzlu suda haşlayın. Kevgire alıp süzün. Soğanı yemeklik doğrayın. Sıvı yağı kızdırın ve soğanı ilave edip pembeleşene kadar kavurun...

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Atölye Kürün – Ressam, Heykeltraş, Ürün Satışları ve Özel Tasarımlar

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Özel İSTANBUL TIP MERKEZİ - 1998'den Bugüne Sağlıkla

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter