Yazar Hakkında

05 Temmuz 2019, 20:29

Deniz Kuvvetleri Kupası’nda Marmara Filoyu Zorladı

TEB Özel desteğinde TAYK tarafından düzenlenen Deniz Kuvvetleri Kupası’nda start planlandığı gibi saat 13.00’da Çengelköy’den verildi. 13-15 knot’lık poyraz ile yarışa başlayan 44 tekneden oluşan filo, Yeşilköy-Bakırköy açıklarında farklı bir rüzgarla karşılaştı. Ambarlı’nın geride bırakıldığı saatlerde tekneler sıklıkla balon-cenoa değişikliği yapmak zorunda kaldı.

  45 teknenin kayıt verdiği Deniz Kuvvetleri Kupası, İzmir Yelken Akademisi’nin (Kaan Özgönenç) start hattına gelmemesi sonucu 44 tekne ile başladı. Hasarlı Turkcell-Alize M ise starta yetişti.

Start işareti öncesinde telsiz devresinden yatçılara seslenen Kuzey Deniz Saha Komutanı Tümamiral Taylan Ertem, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal adına tüm filoya hayırlı seyirler diledi.

13-15 knot gücündeki kuzey-kuzeydoğu yönlü rüzgarla gerçekleşen “temiz” bir startın ardından öncüler Marmara’ya açılırken rüzgar batıya doğru dirise etmeye başladı. Bu nedenle filonun artçıları Kızkulesi’ni adeta “yalayarak” geçti.Bu değişen rüzgarla filonun öncüleri Yeşilköy-Bakırköy arasında karşılaştı. Öncü durumdaki Orient Express VI, Korza ve Arçelik Papili önceleri Trafik seperasyon şamandırasına kadar açılmayı tercih etti. Ancak daha sonra kıyı daha avantaj sağlayınca rotalarını buna göre değiştirdiler.

350 ile 010 dereceler arasında oynayan, kimi zaman ise daha batıya kaçan rüzgar nedeniyle ekipler sık sık balondan cenovaya, kısa süre sonra da cenovadan balona geçmek zorunda kaldı. Ambarlı geçilirken bu oynak rüzgarın gücü de artmaya başladı.Tüker kardeşler, yelken yaşamları boyunca ilk kez aynı teknede birlikte yarışıyorlar.


Son durumda saat 17.00’da Orient Express VI liderliğini sürdürüyor. Gürhan-Orhan Tüker kardeşlerin ilk kez birlikte yarıştıkları Korza az farkla onları izlerken Papili-Arçelik ve Eker 40 da arkalarında yer alıyor.

Daha sonra Kinova öncülüğündeki Farr 40’lar ve diğerleri geliyor. Ama henüz büyük kopmalar yaşanmadığı ve filo kıyı ile açık arasında dağıldığı için avantajlı tekneyi vurgulamak şu an için güç.Alıntı: TurkSail  

 

Yazarın Diğer Yazıları

Dragut Sailing Cup, Nisan Ayında Başlıyor

D-Marin Turgutreis ve Turgutreis Yelken Kulübü iş birliği ile hayata geçirilen Dragut Sailing Cup yarışları, 4 Nisan- 7 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek. Bodrum'da geleneksel hale gelen ve ilgi gören yarışlar bu yıl dört ayaktan oluşacak.

17.2.2020 20:28:00

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Yarıyıl Kupası Bodrum'da start aldı

28 Ocak 2016

Türkiye Yelken Federasyonu Yarıyıl Yelken Kupası 22 Ocak tarihinde start aldı.

KYK Tesisleri Hazineye Devredildi, Yönetim Direniyor

06 Mart 2018

64 yıllık geçmişi ile İstanbul Yelken Kulübü'nden sonra Türkiye'nin en eski yelken kulübü olan KYK'nın Fenerbahçe Burnu'ndaki tesisleri Kaymakamlık tebliği gereği ''boş''olarak Milli Emlak'a teslim edildi.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter