Yazar Hakkında

11 Temmuz 2019, 14:59

Ege Denizi’nde Sabır, Taktik ve Azim Sınavı

Deniz Kuvvetleri Kupası’nın ikinci etabında elverişsiz hava koşulları nedeniyle start 3 saatlik tehirin ardından verilebildi. Ancak Ege Denizi’nin sürprizi bununla sınırlı kalmadı. Bir tazeleyen, bir çekilen rüzgar yarışan filoyu oldukça zorladı. Yarışın ortasında 5’inci sıraya kadar gerileyen Orient Express VI, yaklaşık 100 millik rotasını saat 05.26’da açık ara farkla bitirdi.TEB Özel-TAYK Deniz Kuvtleri Kupası’nda Bozcaada-Sığacık rotalı ikinci etabı, yayınlanan Ek Seyir Talimatı ile 30 deniz mili kısaltılmış olarak başladı. Buna göre Sığacık Körfezi’nde Teos Marina açıklarında kurulması planlanan finiş hattı, Çeşme Boğazı’nda Süngükaya ile Boğaz Ada’nın kuzeyine taşındı.Saat 09.00’da planlanan Bozcaada startı, nazlanan ve bir türlü sahaya yayılamayan hafif esinti yüzünden uzun bir tehirin ardından ancak saat 12.15’de verilebildi. Bu bekleyişte tekneler karada bekletildi.SABIR, TAKTİK, AZİM VE GÖZLEM SINAVI

Kuzeybatı yönlü 6-8 knot’lık rüzgar ancak filonun startına dayanabildi, ardından geri çekildi. Bu yüzden OCS (fodepar) olan Fun Lemon startını tekrarlamak için geri dönme çabasında oldukça zorlandı.

İlerleyen dakikalarda manzaranın değişmemesi, hatta daha dayanılmaz bir hal alması üzerine Deniz Kuvvetleri Kupası’nın ikinci etabı bir sabır, taktik, gözlem ve azim sınavına dönüştü.Yaklaşık 100 deniz mili mesafeli rotalarında derece hedefleyen ekipler Babakale önlerinde ikiye ayrıldı. Bazıları açığa (rotanın batısına) oynamayı tercih ederken, bazıları da doğu tarafında kalarak kıyı rüzgarını yakalamayı hedefledi.

Kısa sürede liderliği yakalayan Orient Express VI, Müsellim Kanalı girişli ile Midilli Adası kıyılarında oldukça zorlandı. Onu gören rakipleri Korza ve Arçelik Papili sahilden uzaklaşma gayretine girerken, Orient Express VI inatla kavançalarını sahile attı.SIRALAMADA BÜYÜK SÜRPRİZ

Papili Arçelik, orta sularda Korza’yı da geride bırakıp aradaki mesafeyi açmaya başlarken, açıktan gelmeyi seçen Shak Shuka 3-Ceramic Pro ile Ford Otosan-Fenerbahçe 2 arasında oldukça çetin bir çekişme yaşanıyordu. Göründüğü kadarıyla, ikilinin bu kapışması onları Arçelik Papili’nin izlediği rotada, onun da önüne taşlıyordu.

Bir ara CPM Palamut, Göztepe Yelken 1925 ile Eker 40 da doğu sahiline oynamayı tercih ederken sonradan her üçü de fikir değiştirdi ve orta hatta kalmayı seçti.  

Hava karardıktan bir süre sonra Yarış Kurulu yayınladığı ek talimat ile 30 saat olan yarış süresine 3 saat daha ekledi. Gece karanlığının ardından şafakla birlikte hava aydınlanmaya başlarken herkesi bir sürpriz bekliyordu. Hayli gerilerde kalan Orient Express VI, sıkıştığı yerden kurtulmuş, gece boyunca geçildiği tüm rakiplerini gerisinde bırakmış bir halde Sakız Adası’nı bordalayıp Çeşme Boğazı’na girdi.ŞANSI DA YARDIMCI OLDU

Ancak bu arada ekibin deneyimine, şanslarının da yardımcı olduğunu söylemek gerek. Zira Orient Express VI, finiş hattına doğru son düzlükte tek başına koşarken, rakiplerinin tamamı Çeşme Boğazı’nın girişindeki Koyun Adaları’nda oldukça büyük bir “çukura” düştü. Tükenen havada herkes bu “çukurdan kurtulmaya” çabalarken, aradaki farkı hayli açan Orient Express VI, bir kez daha ve saat 05.26’da ilk tekne olarak finiş hattını kesmeyi başardı.

Boğazda rüzgarı ilk yakalayan ve hızlanan Eker 40, ancak 3 saat sonra finiş hattına ulaşabildi.

Havasız alanda tıkanıp kalan tekneler rüzgarı birlikte alıp birlikte hızlandı. Eker 40’ın peşinden Korza ve Papili Arçelik finişlerini tamamladı.

Boğaz girişi tıpkı bir gün önce kah esti, kah rüzgarsız kaldı. Dolayısıyla yaklaşan tekneler burada toplanıp birlikte hareketlendiler.CPM PALAMUT DA FARKI ÇOK AÇTI

Sakız Adası önlerine ulaşan tekneler arasında dikkat çeken bir diğer ekip de CPM Palamut oldu. Rakipleri ile arasını hayli açmayı başardığı gözlenen CPM Palamut, IRC2'de açık ara farkla Çeşme Boğazı’ndaki son düzlüğe girdi.

Ne var ki, bu noktada terkler de başladı. Gezi’deki Zeynep ve Dishy Fishy’nin “terk” kararı normaldi. Ama DHO Avara’nın yarıştan çekilmesi şaşırttı. Zira o ana kadar oldukça iyi bir performans sergilemiş ve iyi bir yer tutmuştu.

Daha sonra Nomad Turx, Akkim Bond, Mersin Yelken Akademisi ve Meltem yatları da “terk” bildirdi.

Saatler 15.00’ı gösterdiğinde 44 tekneden oluşan filoda finiş yapan tekne sayısı 23 idi.      DzKK BOZCAADA-ÇEŞME FİNİŞ SIRALAMASI
(İlk 10 tekne)

01. Orient Express VI (Bülent Atabay / Arif Gürdenli) 05.26.43
02. Eker 40 (Ahmet Eker) 08.21.58
03. Korza (Gürhan Tüker) 08.24.08
04. Papili Arçelik (Arçelik AŞ / Deniz Fıçı) 08.24.23
05. Shak Shuka 3-Ceramic Pro (Hasan Utku Çetiner) 08.33.00
06. Matrak II (Orhan Özdaş) 08.37.41
07. 7 Bela (7 Bela Ortaklar / Gürsel Öztürk) 08.39.11
08. Kinowa (Vedat Tezman) 09.25.38
09. Ford Otosan-Fenerbahçe 2 (FBSK / Doğukan Kandemir) 10.16.18
10. Anything-Dere Construction (Bora Turan) 10.25.46


Alıntı: TurkSail

 

2018 Dragon Sonbahar Serisi Sona Erdi

30 Kasım 2018

Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü (BAYK) tarafından Milta Bodrum Marina işbirliğinde düzenlenen Dragon Sonbahar Serisi, 24-25 Kasım tarihlerinde Bodrum'da 4. ve son ayak yarışları ile tamamlandı.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter