Yazar Hakkında

11 Temmuz 2019, 15:07

' Marmara Denizi ' Yoksulluğun Çaresi

Marmara denizi tuzluluk oranı ve besin bolluğu ile doğal ve organik bir balık üretme çiftliğidir.  Ortalama 1’e 80.000 veren bir üründen bahsediyorum. Hiçbir çaba göstermeden bu kadar karlı bir üretim olabilir mi? En değerli balıklardan olan lüfer balığı senede ortalama 80.000 yumurta bırakabilir.  Size soruyorum elinizde bir adet lüfer ve kendinize ait bir deniziniz olsa onu hemen pişirip afiyetle yer miydiniz? Yoksa bir sene daha bekleyip hiçbir emek istemeden hızla büyüyen 80.000 adet lüferle zengin olmayı mı isterdiniz? Evet, olumsuz dış etkenler olmadan uygun şartlar altında bu hesap doğru. Yumurtalardan ne kadar fire verirse versin Marmara Denizi bizim arkadaşlar. Yani içi bedava besin dolu bir Denizi’miz var. Lüferi örnek verdim. Başka balıklarla beslenen yırtıcı balıklar olduğu gibi yosunlarla, kabuklularla, midyelerle ve hatta sadece planktonla beslenen bir sürü ekonomik değeri yüksek balık var.Yırtıcı balıkların beslenebileceği küçük yem balıklarını üretip denize salabiliriz. Marmara Denizi zaten plankton patlaması yüzünden adeta besin zehirlenmesi geçiriyor. Mikro organizmaların çoğalması ve oksijenin azalması yüzünden can çekişiyor.

 

 

Bundan sadece 100 sene önce denizlerimiz  balık kaynıyordu. Düşünebiliyor musunuz, kaynaklara göre insanlar daha eskiden Haliç’te el ile ton balığı yavrusu yakalıyorlarmış. Marmara Denizi sadece balık değil yengeç, karides, ahtapot, pavurya, kalamar, supya, istiridye, midye, tarak, deniz salyangozu, ıstakoz gibi değerli canlıları barındırabiliyor...

 

Bu günlere tekrar dönmek mümkün mü? Evet mümkün.  Deniz hala aynı deniz sadece biraz saygı bekliyor. Ben amatör bir balıkçı ve sualtı gözlemcisiyim. Çocukluğumdan beri dalıyorum cennet vatanımıza ve denizlerimize sevdalıyım...

Fotoğraf: Tamer Güleryüz © Copyright

 

Yazarın Diğer Yazıları

Denizin Altındaki Hüzün

Çanakkale Sivrice'ye zıpkınla balık avlamak için dalışa gittiğimde beni hüzünlendiren bu görüntülerle karşılaştım. Denizin dibindeki bot parçaları ve çocuk kıyafetleri beni derinden üzdü. Bu kıyafetlerin sahibi çocuklar şimdi nerede ?

4.2.2019 14:07:45

Deniz Canlılarının Türlerindeki Değişim Tehdit mi Oluşturuyor?

Zehirli aslan balıkları ve tropikal denizkestaneleri Datça'yı tehdit mi ediyor? Araştırılması lazım. Tam 21 yıl önce dalış yaptığım Datça'da önemli değişimler tespit ettim. Daha fazla karettakaretta, deniz kaplumbağası görürken daha az balık gördüm.

19.12.2018 23:17:38

Fırtınada Sinarit

Lodos fırtınası sebebiyle feribot kalkmayınca Bozcaada'nın mutlu mahsurları olduk. İstanbul'da işlerimiz yığılsa da bir gün daha dalış yapıp balık avlama fırsatı doğduğu için şanslıydık aslında. Nasıl olsa dört tarafımız denizdi, fırtınadan korunaklı bir yer bulurduk kendimize.

2.7.2018 18:14:00

APTİ VE BÜYÜK ORFOZ

9.4.2018 12:26:02

ZIPKINLA İSTANBUL'DA İSKORPİT AVI

Marmara'nın bulanık suyu, derinlere doğru indikçe berraklaşırken, beni karşılayan kikla balıkları da kendi dünyalarına buyur eder gibiydiler. Zıpkınımın ucunda korkusuzca salınarak dolaşırken onları avlamak niyetinde olmadığımı sanki seziyorlardı ve bu sezi balıklarda eminim vardı.

1.3.2018 22:54:33

İstanbul''da Karagöz, Levrek, Eşkina ve Dalış Tehlikeleri

Her yağmurda çamurunu bırakan, zaman zaman da denize doğru kayan dik toprak bir tepe, önünde daracık taşlı bir kumsal. Kıyıda çürümüş yosunlara el veren sakin ama yine de bulanık bir deniz. Denizden açıldıkça 10 metre derinliğe kadar taşlık olan bu koyda denizin temizlenmesi için havanın günlerce poyraz esmesi gerekirdi.

27.1.2018 23:23:37

İstanbul'da Levrek Baba

Kadıköy'de 2014'ün güzel bir Kasım günüydü.

21.12.2017 16:15:40

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Çökertme (Fesleğen Koyu)

05 Aralık 2010

37 00'5N, 27 47'5E koordinatlarında bulunan Çökertme (Fesleğen Koyu) Gökova Körfezi'nin kuzey sahilinde Kepçe Burnu ile Karaburun arasında güzel ve geniş bir koydur. Koyda bulunan çökertme köyünden dolayı koyun ismi Çökertme koyu ismini almıştır.

BAYK Güz Trofesi’nde Sıra Son Ayağa Geldi

08 Aralık 2018

Milta Bodrum Marina işbirliğinde Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü tarafından düzenlenen BAYK Güz Trofesi 22-23 Aralık'ta yapılacak 4. Ayak ile tamamlanacak

Sadun Boro'yı kaybettik.

05 Haziran 2015

TEKNESİYLE dünya turu yapan ilk Türk

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Atölye Kürün – Ressam, Heykeltraş, Ürün Satışları ve Özel Tasarımlar

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Özel İSTANBUL TIP MERKEZİ - 1998'den Bugüne Sağlıkla

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter