Yazar Hakkında

11 Temmuz 2019, 15:07

' Marmara Denizi ' Yoksulluğun Çaresi

Marmara denizi tuzluluk oranı ve besin bolluğu ile doğal ve organik bir balık üretme çiftliğidir.  Ortalama 1’e 80.000 veren bir üründen bahsediyorum. Hiçbir çaba göstermeden bu kadar karlı bir üretim olabilir mi? En değerli balıklardan olan lüfer balığı senede ortalama 80.000 yumurta bırakabilir.  Size soruyorum elinizde bir adet lüfer ve kendinize ait bir deniziniz olsa onu hemen pişirip afiyetle yer miydiniz? Yoksa bir sene daha bekleyip hiçbir emek istemeden hızla büyüyen 80.000 adet lüferle zengin olmayı mı isterdiniz? Evet, olumsuz dış etkenler olmadan uygun şartlar altında bu hesap doğru. Yumurtalardan ne kadar fire verirse versin Marmara Denizi bizim arkadaşlar. Yani içi bedava besin dolu bir Denizi’miz var. Lüferi örnek verdim. Başka balıklarla beslenen yırtıcı balıklar olduğu gibi yosunlarla, kabuklularla, midyelerle ve hatta sadece planktonla beslenen bir sürü ekonomik değeri yüksek balık var.Yırtıcı balıkların beslenebileceği küçük yem balıklarını üretip denize salabiliriz. Marmara Denizi zaten plankton patlaması yüzünden adeta besin zehirlenmesi geçiriyor. Mikro organizmaların çoğalması ve oksijenin azalması yüzünden can çekişiyor.

 

 

Bundan sadece 100 sene önce denizlerimiz  balık kaynıyordu. Düşünebiliyor musunuz, kaynaklara göre insanlar daha eskiden Haliç’te el ile ton balığı yavrusu yakalıyorlarmış. Marmara Denizi sadece balık değil yengeç, karides, ahtapot, pavurya, kalamar, supya, istiridye, midye, tarak, deniz salyangozu, ıstakoz gibi değerli canlıları barındırabiliyor...

 

Bu günlere tekrar dönmek mümkün mü? Evet mümkün.  Deniz hala aynı deniz sadece biraz saygı bekliyor. Ben amatör bir balıkçı ve sualtı gözlemcisiyim. Çocukluğumdan beri dalıyorum cennet vatanımıza ve denizlerimize sevdalıyım...

Fotoğraf: Tamer Güleryüz © Copyright

 

Yazarın Diğer Yazıları

Denizin Altındaki Hüzün

Çanakkale Sivrice'ye zıpkınla balık avlamak için dalışa gittiğimde beni hüzünlendiren bu görüntülerle karşılaştım. Denizin dibindeki bot parçaları ve çocuk kıyafetleri beni derinden üzdü. Bu kıyafetlerin sahibi çocuklar şimdi nerede ?

4.2.2019 14:07:45

Deniz Canlılarının Türlerindeki Değişim Tehdit mi Oluşturuyor?

Zehirli aslan balıkları ve tropikal denizkestaneleri Datça'yı tehdit mi ediyor? Araştırılması lazım. Tam 21 yıl önce dalış yaptığım Datça'da önemli değişimler tespit ettim. Daha fazla karettakaretta, deniz kaplumbağası görürken daha az balık gördüm.

19.12.2018 23:17:38

Fırtınada Sinarit

Lodos fırtınası sebebiyle feribot kalkmayınca Bozcaada'nın mutlu mahsurları olduk. İstanbul'da işlerimiz yığılsa da bir gün daha dalış yapıp balık avlama fırsatı doğduğu için şanslıydık aslında. Nasıl olsa dört tarafımız denizdi, fırtınadan korunaklı bir yer bulurduk kendimize.

2.7.2018 18:14:00

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Mutlu Seneler

30 Aralık 2019

Rüzgarınız bol ,pruvanız neta olsun.

“8. Ege Yat Rallisi” Başladı

27 Temmuz 2018

30 teknenin katıldığı ''8. Ege Yat Rallisi''nde katılımcılar 24 Temmuz'da Bodrum'dan demir aldılar. 5 Ağustos'ta Setur Kaş Marina'da sona erecek olan Ralli'de, yelkenciler 31 saatlik seyir ile yaklaşık 190 deniz mili kat edecekler.

Cayo Largo

20 Şubat 2001

Küba'nın sadece turistler için ve turistlerle yaşayan minik bir mercan adası. Bembeyaz kumların mürekkep mavisi denizle olağanüstü bir kontrast oluşturduğu, Karayiplerin ortasında, hindistancevizi ağaçlarının gölgesinde serinleyen bu minik ada.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter